Skocz do zawartości

Teleskop do Księżyca i planet?


toba94

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jako, że nadarzyła się okazja sprzedania Synty 8, zastanawiam się nad zmianą teleskopu na bardziej poręczniejszy(żeby nie trzeba było w 3 częściach z domu wynosić). Głównie z przeznaczeniem do Księżyca i planet. Czy dałoby się coś sensownego kupić w budżecie około 1300zł? + stosowałbym go jeszcze do foto przymocowując lustrzankę.

Próbowałem coś poszukać i na to się natknąłem

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-mak102eq2,d819.html

ale to eq2 mnie trochę zniechęca

 

i

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/564

 

A może jest coś bardziej sensownego?

Proszę o pomoc bo w dziedzinie sprzętu kompletnie się nie znam.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eq2 mając taki budżet... Mając tyle kasy kup coś z lepszym montażem, bo można. EQ2 to dobre pod taki 70mm refraktor jak ja mam. A co do tego Messiera - właśnie na taki sam planuje zarobić w wakacje. A jego jakość hm mi się wydaje sensowny jak za te pieniądze, ale ktoś bardziej doświadczony będzie wiedział więcej

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Achromat z przeznaczeniem do Księżyca i planet? I to jeszcze ten Bresser? Delikatnie powiem: zastanów się dobrze.

Mak 102 jest bardzo poręczny ale trochę mały jak na Maka.

 

Dobrym rozwiązaniem jest SC 6".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że się nie nadaje :)

To achromat. Mimo f/10 będą kolorki, tym bardziej dokuczliwe jak wcześniej miało się Syntę 8".

Wyciąg też jest dość słaby. A generalnie to dużo plastiku.

 

To bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Szkoda byłoby się zawieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografowanie lustrzanką Księżyca, czy też planet (wyniki nie będą za fajne) wymaga montażu z napędem (planety) - ew3-2 + napęd na jedną oś. Do tego teleskop o dostatecznie dużej aperturze żeby było coś widać. Maki i SCT jak najbardziej się nadają, ale nie są tanie, chyba że trafisz 127mm gdzieś na rynku wtórnym tanio. Ja mam newtona 150/750 na EQ3-2 + napęd i astrofoto planetarno-księżycowe wychodzi bardzo fajna, za pomocą kamerki "planetarnej" DMK21. Zestaw 150/750 to jakieś 1200 PLN (ze sklepu, można szukać też używanych) i nie jest to ani nadmiernie duże, ani ciężkie, do tego 2" wyciąg i można podpiąć lustrzankę poprzez gwinty T2 (choć do lepszej fotografii DSów potrzebny lepszy montaż, korektor komy itd. itp. parę tysięcy do tyłu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. Syntą8 foto Księżyca wychodziło bez problemu a w tym teleskopie wynikiem tego że potrzebny będzie napęd jest jego światłosiła?

 

SC 6"?

Mógłbym prosić pełną nazwę albo link?

 

http://astrozakupy.pl/product_info.php?products_id=86

Wygląda zachęcająco :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. Syntą8 foto Księżyca wychodziło bez problemu a w tym teleskopie wynikiem tego że potrzebny będzie napęd jest jego światłosiła?

Księżyc jest bardzo jasny i kamerką przy F5 avikuje go przy ekspozycji 1/500 sekundy i to z filtrem przepuszczającym tylko podczerwień. W przypadku planet musisz mieć większe powiększenie - i żeby mieć dobrą jakość obrazu - zestackować trochę zdjęć/klatek ze sobą.

 

 

Waga - około 20 kg - wymaga to montażu tak z EQ6, który kosztuje kilka razy więcej. Duże i długie refraktory achro to nie jest dobre rozwiązanie (powiedzmy że dość specyficzne), bo ani nie mają sporej apertury Newtonów, czy SCT, ani nie są poręczne/mobilne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waga - około 20 kg - wymaga to montażu tak z EQ6, który kosztuje kilka razy więcej. Duże i długie refraktory achro to nie jest dobre rozwiązanie (powiedzmy że dość specyficzne), bo ani nie mają sporej apertury Newtonów, czy SCT, ani nie są poręczne/mobilne.
Eee, to waga calego zestawu (z montazem). Tuba jest raczej leciutka. Przy tak krotkich czasach naswietlania, jak stosowanych do fotografii Ksiezyca duza dokladnosc prowadzenia nie jest konieczna, gdyz niedociagniecia mozna nadrobic poprzez alignowanie (mam na mysli fotografie kamera internetowa). Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. przez "mobilność" miałem na myśli, żebym nie musiał jej w 3 częściach wynosić. Główną rzeczą jaka mnie jeszcze denerwowała to wysokość Synty. Ani przy niej stać, bo się strasznie garbiłem, Ani przy niej siedzieć bo na siedząco nie dostawałem do okularu. Dopiero musiałem wynosić na pole krzesło od komputera z regulowaną wysokością.

A jako że obserwacja ds'ow mnie specjalnie nigdy nie interesowała to szkoda, żebym z taką armatą się męczył. :)

Pozdrawiam

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

achromat zawsze trochę koloru pokaże ale dla apertury 4" przy światłosile 1/10 to nie jest żaden problem. Jeśli komuś jednak przeszkadza resztowa aberracja chromatyczna to zawsze może kupić sobie filtr typu minus-violet - np. Baader Semi-Apo czy Orion V-Block czy jakiś inny.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toba,

Mam nadzieję, że sprawa mobilności jest dla Ciebie absolutnie gardłowa i wiesz co robisz bo:

- achromat 90-100mm da obrazy które będą zaledwie namiastką Syncianych (obrazy planet!)

- metrowy refraktor na EQ3-2 i statywie Alu? Oj zatęsknisz za stabilnym Dobsonem.

- mobilność takiego zestawu (102/1000 +EQ3-2 Alu) wydaje się nieco problematyczna

- przydatność metrowego refraktora na słabym moncie do startu w astrofoto też IMHO wątpliwa.

 

Toba, dobrze się nad taką zamianą zastanów i nie szukaj alternatywy w tej samej grupie cenowej co Synta!

W tym cała 'magia' Synty, że w swojej klasie cenowej nie ma konkurencji.

Jeżeli jednak z jakiś powodów męczy Cię targanie 8" na obserwacje i jesteś skłonny do znacznego ograniczenia możliwości sprzętu to celuj raczej w Maka(lub SCT). Będzie bardziej mobilne nawet na lekkim moncie i używalne ale drogie!

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Główną rzeczą jaka mnie jeszcze denerwowała to wysokość Synty. Ani przy niej stać, bo się strasznie garbiłem, Ani przy niej siedzieć bo na siedząco nie dostawałem do okularu. Dopiero musiałem wynosić na pole krzesło od komputera z regulowaną wysokością. (..)

:D No pod tym względem ten refraktor: 'rzuci Cię na kolana', 'położy na łopatki' a potem 'uniesie' wysoko...

Chyba nie ma bardziej upierdliwego sprzętu w kwestii wygody obserwacji od długiego refraktora.

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o mozliwościach: znana astromaksyma głosi, że "najlepszy sprzęt to ten najczęściej wykorzystywany" - dla jednych to będzie największy, dla innych najbardziej mobilny, dla innych dostosowany do mozliwości prowadzenia obserwacji

 

o mobilności: 4" refraktor jest sprzętem, który można przenosić w całości na dystansie 100m w jednej ręce - choć, oczywiście, nie polecam takiej nonszalancji w traktowaniu sprzętu

 

o montażu: EQ3-2 ( nośność do 6kg ) dla 3.5kg tuby jest wystarczający, a już na pewno jesli idzie o obserwacje wizualne i astrofoto słoneczno-księżycowe

 

o astrofoto: oto zdjecie Księzyca jakie wykonał Polaris dużo słabszym sprzętem - też achromatem ale niespełna 3":

http://astroexpo.pl/index.php?module=Photo&func=fullview&id_photo=396

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D No pod tym względem ten refraktor: 'rzuci Cię na kolana', 'położy na łopatki' a potem 'uniesie' wysoko...

Chyba nie ma bardziej upierdliwego sprzętu w kwestii wygody obserwacji od długiego refraktora.

 

Tzn.? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o mozliwościach: znana astromaksyma głosi, że "najlepszy sprzęt to ten najczęściej wykorzystywany" - dla jednych to będzie największy, dla innych najbardziej mobilny, dla innych dostosowany do mozliwości prowadzenia obserwacji

 

o mobilności: 4" refraktor jest sprzętem, który można przenosić w całości na dystansie 100m w jednej ręce - choć, oczywiście, nie polecam takiej nonszalancji w traktowaniu sprzętu

 

o montażu: EQ3-2 ( nośność do 6kg ) dla 3.5kg tuby jest wystarczający, a już na pewno jesli idzie o obserwacje wizualne i astrofoto słoneczno-księżycowe

 

o astrofoto: oto zdjecie Księzyca jakie wykonał Polaris dużo słabszym sprzętem - też achromatem ale niespełna 3":

http://astroexpo.pl/index.php?module=Photo&func=fullview&id_photo=396

No i co?

Mam podlinkować zdjęcie z 8"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.