Skocz do zawartości

M97 - Sowa - Owl Nebula


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

W tym roku mamy istny zlot sówek. Taki wniosek mi się nasunął po przeglądnięciu forum.
I dobrze w końcu gatunek chroniony, im więcej tym lepiej yes.gif.

Przy okazji prezentowania Sowy przez jednego z astrofotografów wspomniałem, że to dość wyrazisty obiekt na który można się pokusić i z miasta. Nie chciałem być gołosłowny więc wykorzystałem wczorajsze niebo bez chmur z lekką mgiełką przy ziemi. Dodatkowo ktoś rzucił hasło że seeing ma byc doby i faktycznie seeing był zadowalający. Czy można sprawdzać gdzieś seeing dla naszego kraju czy to trafiony żart prima aprilisowy ? smile.gif
Cześć klatek robiona przy świecącym Księżycu ( faza ok 0.9) na szczęście nisko nad południowym horyzontem.

C8N, 2KXM - 80min L 25minx3 RGB

m97_2010_cr800.jpg

Edytowane przez MarcinPc
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klimatyczna ta sówka, choć po tle widać, że łatwo ją złowić to nie było

a seeing kiedyś był przepowiadany tu: http://pages.unibas.ch/geo/mcr/3d/meteo/seeing/nmm22/WARS.html ale niestety od paru lat już nieczynny

tu jest kontynuowana: http://pages.unibas.ch/geo/mcr/3d/meteo/seeing/nmm22/index.htm ale trzeba się zarejestrować, ale czeka się na potwierdzenie nawet i kilkanaście dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Jacku. Wlasnie chyba ten pierwszy link umarl jakies 2 lata temu i od tego czasu seeing ocenialem dopiero w czasie sesji ( wiele rozczarowan nawet przy 500mm ogniskowej ;) )

Zobaczymy co pokaże nowy serwis.

 

Update: zarejestrowałem sie "od kopa". Gra i buczy :yes:

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopaliłem 2h Ha. Pozwoliło to podnieść kontrast brzegów w mgławicy jak i jej jasność powierzchniową

 

m97_2010_800v3.jpg

 

Warto również odnotować że moje miejskie niebo pozwoliło uwidocznić praktycznie wszystkie PGC z tego obszaru. Obiekt jest praktycznie w zenicie co ma niebagatelna rolę. Z perspektywy kilku dni stwierdzam także, że seeing był znakomity.

Do wygenerowania opisów skorzystałem z programu Piotra Brycha. Widoczne jest jeszcze kilka innych PGC ale mam nadzieje że Piotr powiększy baze pgc w nowszej wersji programu :) tak że będą opisane absolutnie wszystkie te które widać w CdC.

 

m97_2010_1440v3opis.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Sowa nie ma szczęścia. Znowu nie znalazłem na nią czasu poza miastem. Nie sadzę aby to był projekt do zakończenia.

Ciekawostką jest dlaczego poprzednio miałem takie tło - teraz wyszło lepiej, za to poprzednio gwiazdki miały lepszy seeing chyba.

Małe połączenie materiału mogłoby coś wnieść ( e tam po prostu zrobię Sowę poza miastem)

 

 

m97_2014_1600.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.