Skocz do zawartości

M101


Krzysiek Gaudy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Po tym, co pokazał Marcin ze swoją M81 i M82 odechciało mi się to zdjęcie pokazywać, ale co tam... Może Wam się spodoba. Ostatni mój rezultat z tym obiektem nie przypadł mi do gustu, głównie ze względu na męczarnie z kolorem, jaką przeszedłem, bo z Luminancji byłem bardzo zadowolony. Dopaliłem więc kolor...

 

Obecnie czasy wyglądają tak:

60x360 sekund L

22x300 sekund RGB

 

FLI32000ME, EQ6, TSA-102S z flattenerem 0,8x.

 

W sumie więc 82 klatki, prawie 8 godzin naświetlania. Rezultat poniżej... Co ciekawe - nadal do tego koloru nie jestem przekonany :)

Poprzednia wersja: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=31419 - jest progres, jest lepiej?

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

M101_FINALwww.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff a po co tyle magnety Krzysztofie ? Proponuje dzien przerwy i powrot do materiału jutro. Sam zobaczysz :)

Masz fajnie obrobione L ? Moze pochwal sie samym L.

Ja juz nie moge patrzyc na M81/82 i wlasciwie to chcialem zaraz po stowrzeniu posta wycofac kolor i pokazac samą luminancje :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, robiłeś sobie kalibrację koloru w swoim setupie? To podstawa, żeby mieć wyjściowy balans między filtrami. Inaczej się zamęczysz, bo z kolorem jest tak, że bardzo łatwo traci się "obiektywność". Po prostu mózg przyzwyczaja się do błędu i wirtualnie widzisz to inaczej, niż w rzeczywistości wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo L niżej - wybaczcie, ale bloomów już nie usuwałem.

 

Generalnie na tą M101 już patrzeć nie mogę :) Siedziałem dobre 3 godziny, odszedłem na chwilę, włączam forum i chyba doświadczyłem tego, o czym mówi Adam:

Po prostu mózg przyzwyczaja się do błędu i wirtualnie widzisz to inaczej, niż w rzeczywistości wygląda.

 

Marcin oczywiście masz racje - faktycznie zdecydowanie za dużo magnety, fioletu. Nie trzeba dzień - wystarczyła chwila przerwy i odpoczynku od zdjęcia, by to zobaczyć :) Morał? Zdjęcia trzeba publikować dzień-dwa po obróbce... Jak po dwóch dniach nadal Ci się podoba, tzn. że jest dobrze :)

Kalibracji jakimiś zewnętrznymi narzędziami nie robiłem - tylko "mniej-więcej" software'owo. Boję się, że może trochę to jest "mniej", niż "więcej". Czym, w jaki sposób kalibrujecie swoje monitory? Przyznam, że ten temat jest mi całkowicie obcy.

Jutro jeszcze siądę do tego, nie odpuszczę. Za dużo mam materiału do tego zebranego.

 

BTW: macie jakieś "wzorcowe" zdjęcie M101, jeśli chodzi o kolor?

 

EDIT: eh, jeszcze złą wersję wrzuciłem - teraz dopiero dodałem prawidłowe zdjęcie.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

M101_L.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna szybka korekcja koloru... chyba jest już bardziej znośnie - troszkę wzmocniony niebieski zostawiony celowo. Ale i tak pewnie jutro w wolnej chwili jeszcze do tego siądę :D

 

Generalnie jednak - tym kolorem teraz mogę dowolnie sterować i się nim "bawić". W poprzednim materiale, gdy miałem 8 klatek - kolor ledwo prześwitywał przez Luminancję. Większa liczba klatek to jednak podstawa. Pewnie nic odkrywczego nie powiedziałem, ale... po tej M101 po prostu się nauczyłem, że kolor trzeba tak samo poważnie traktować, jak L.

Gdzieś wyczytałem zasadę, że L powinno być tyle samo co RGB w sumie, tyle że liczba klatek: L=100%, a kolor G=33% ilości L, R=33%*L, B=33%*L. Chyba coś w tym jest... :rolleyes:

 

Dzięki wszystkim za odzew i sugestie!

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

M101_FINAL2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem o kalibracji koloru (balansu) filtrów, kamery i teleskopu. Monitor to inna sprawa, ale tu się nie odzywam, bo z racji zawodu korzystam z pro rozwiązań, które mają kalibratory sprzętowe (takie elektroniczne oko). W necie są jakieś patternowe kalibratory softwareowe, tzn patrzysz i na oko regulujesz. Ale nie wiem dokładnie, gdzie tego szukać. Pewnie ktoś ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem o kalibracji koloru (balansu) filtrów, kamery i teleskopu. Monitor to inna sprawa, ale tu się nie odzywam, bo z racji zawodu korzystam z pro rozwiązań, które mają kalibratory sprzętowe (takie elektroniczne oko). W necie są jakieś patternowe kalibratory softwareowe, tzn patrzysz i na oko regulujesz. Ale nie wiem dokładnie, gdzie tego szukać. Pewnie ktoś ma.

O jejku, to już w ogóle nie wiem o co chodzi :) Jak taką kalibrację wykonać? Na szybko forum przejrzałem i nic nie znalazłem. Chyba, że mówisz o kalibracji na jakiejś gwieździe, która - w dużym uproszczeniu - świeci tak samo, jak Słońce?

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.