Skocz do zawartości

Obserwacje samolotów


Rekomendowane odpowiedzi

Proszę bardzo, to z wczoraj. Zrobił chyba z 10 kółek. Zdjęcia zrobione około 30 km na SW od Garwolina. Na drugiej fotce jest dziwna jasna kreska obok samolotu, zastanawiam się co to może być. Wygląda jak ślad zostawiany przez satelitę na fotografii z dłuższym czasem naświetlania, ale w przypadku tych zdjęć czasy były około 1/1000 sek.Myślałem też że może to ślad po innym samolocie, ale jest strasznie cienki, musiałby chyba lecieć na 20 tys m by tak wyglądać.

 

fajne, szkoda że nie lata nad Śląskiem bo bym chętnie złapał :)

ale szczena mi opadła jak zobaczyłem 'kilka Twoich fotek' z działu astro na google plus... to wszystko robione z balkonu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

fajne, szkoda że nie lata nad Śląskiem bo bym chętnie złapał :)

ale szczena mi opadła jak zobaczyłem 'kilka Twoich fotek' z działu astro na google plus... to wszystko robione z balkonu??

Dziękuję za miłe słowo, ale nie przesadzaj z tą szczęką :icon_smile: na forum są mistrzowie astrofoto, którym do pięt nie dorastam. Nie wszystkie zdjęcia robione były z balkonu. Te kolorowe, z lustrzanek wykonałem pod ładniejszym niebem na wsi.

A wracając do Awacsa, to ma ktoś z Was pomysł na tą cienką kreskę na drugiej fotce obok samolotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AWACS-ów ciąg dalszy...

Zdjęcie na którym starałem się w obróbce wyciągnąć naturalny kolor pozbywając się niebieskiej mgiełki no i tranzyt, coś o czym marzyłem:) Trochę cierpliwości i przy czwartym bliskim podejściu trafił w tarczę Słońca.

 

Natomiast wracając do tematu trochę intrygującej kreski ze zdjęcia kolegi wtw, bardzo mało prawdopodobne że to zwykła smuga kondensacyjna pozostawiona przez samolot, zbyt cienka/zbyt wysoko. Gdyby była to smuga kondensacyjna, to prawdopodobnie albo rozmyłaby się szybko zaraz za lecącym obiektem albo urosła znacznie po jakimś czasie... Jednak bardzo przypomina mi to smugę pary wodnej lub czegoś podobnego - można by odważnie przypuszczać że to ślad zostawiony przez meteor:)

Jeśli miałby to być efekt naświetlania zdjęcia z szybko poruszającym się obiektem, to jego prędkość musiałaby być ogromna biorąc pod uwagę migawkę 1/1000.

Tranzyt wspaniały, szacun wielki za cierpliwość, też o tym marzę czy na tle Słońca czy też Księżyca. Co do smugi też jestem przekonania że to nie samolot. Nie widać nic ani na końcu ani na początku. A pozostałość powinna być, tak jak mówisz, rozmyta/rozwiana. Jeśli to meteor to miałbym niezłego farta :mr.green: Ale ja jestem laikiem sceptykiem i bardziej skłonny jestem uwierzyć że to jakiś artefakt, choć jakaś nutka szaleńczej nadziei, że to coś innego, pozostaje w duszy :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w pracy zauważyłem krążący samolot pod Warszawą. Najpierw myślałem że jakiś czeka na swoją kolej do podejścia na Okęcie. Po kilku okrążeniach zacząłem myśleć że wypala paliwo przed lądowaniem.

Gdy po powrocie do domu zająłem się pracą na podwórku, zauważyłem że dalej krąży. Nie wytrzymałem i przerwałem pracę, a wyciągnąłem teleskop z garażu.

Gdy kolejny raz zbliżył się do mnie i spojrzałem przez wizjer bardzo byłem zaskoczony.

To było ostatnie okrążenie, a potem wypruł na zachód.

Nie wiedziałem co mi wyjdzie ze zdj bo to była moja pierwsza próba z barlowem. A jak się okazało nie było okazji by zrobić serię w ognisku głównym bez barlowa.

A oto co upolowałem:)

IMG_2040.JPG

IMG_2062.JPG

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba cień smugi kondensacyjnej na chmurze ale w ciekawym układzie,

złapałem kiedyś coś takiego komórką jadąc autem tak, że kiepsko z jakością:

 

Untitled.jpg

 

a tu dziejszy desant nad Pustynią Błędowską złapany z Będzina - C-17 Globemaster i C-130 Hercules :)

bliżej Mydlice, Dąbrowa Górnicza, Gołonóg, Huta

 

05052014_C-17 Globemaster_Bledowska_DG_1.JPG 05052014_C-17 Globemaster_Bledowska_DG_2.JPG

 

05052014_C-17 Globemaster_Bledowska_DG_3.JPG 05052014_C-17 Globemaster_Bledowska_DG_4.JPG

 

05052014_C-130 Hercules_Bledowska_DG_1.JPG 05052014_C-130 Hercules_Bledowska_DG_2.JPG

Edytowane przez loopp
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

kilka fotek z czerwca, pogoda piękna - trzeba korzystać :)

 

Wilga, która zrobiła parę dni temu niezły przelot nad Będzinem, można się było poczuć jak na pokazach :>

oraz Hercules (1504) i coś prywatnego (CS-...?) - leciały w kierunku Balic, złapane dzisiaj z zamku w Tenczynie

 

IMG_8939.JPG IMG_9084.JPG

 

IMG_9102.JPG IMG_9103.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fantastycznie trafione :] nie dość, że przeleciał dokładnie przez środek tarczy to jeszcze DREAMliner - wymarzone ujęcie :)

od razu jak zobaczyłem zdjęcia pomyślałem, że przydałby się jakiś filmik poklatkowy i oto jest - wielkie gratulacje

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fantastycznie trafione :] nie dość, że przeleciał dokładnie przez środek tarczy to jeszcze DREAMliner - wymarzone ujęcie :)

od razu jak zobaczyłem zdjęcia pomyślałem, że przydałby się jakiś filmik poklatkowy i oto jest - wielkie gratulacje

 

 

Dzięki :)

"Polowałem" nieraz na takie ujęcie, czy to ze Słońcem czy Księżycem i dotąd się nie udało, a tym razem czysty przypadek :D

Tak że jestem naprawdę zadowolony, bo to przecież coś niepowtarzalnego i na następną taką fotkę przyjdzie mi pewnie poczekać trochę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do smugi też jestem przekonania że to nie samolot. Nie widać nic ani na końcu ani na początku. A pozostałość powinna być, tak jak mówisz, rozmyta/rozwiana. Jeśli to meteor to miałbym niezłego farta :mr.green: Ale ja jestem laikiem sceptykiem i bardziej skłonny jestem uwierzyć że to jakiś artefakt, choć jakaś nutka szaleńczej nadziei, że to coś innego, pozostaje w duszy :flirt:

 

Ta linia na zdjęciu to na pewno nie jest meteor, ponieważ taki jasny meteor miałby średnicę rzędu paru minut kątowych. Jestem pewny, że to cząstka wtórnego promieniowania kosmicznego, która zakończyła swoje krótkie życie na matrycy Twojego aparatu. Co jest niezwykłe to fakt, że musiała lecieć niemal dokładnie w płaszczyźnie chipa, dlatego jej ślad nie wygląda jak punkt, ale długa linia. Mimo wszystko - niezły fart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ta linia na zdjęciu to na pewno nie jest meteor, ponieważ taki jasny meteor miałby średnicę rzędu paru minut kątowych. Jestem pewny, że to cząstka wtórnego promieniowania kosmicznego, która zakończyła swoje krótkie życie na matrycy Twojego aparatu. Co jest niezwykłe to fakt, że musiała lecieć niemal dokładnie w płaszczyźnie chipa, dlatego jej ślad nie wygląda jak punkt, ale długa linia. Mimo wszystko - niezły fart.

Moim zdaniem to nie może być promieniowanie kosmiczne. To by musiała być jakaś potwornie mocna cząstka. Zresztą promieniowanie kosmiczne tworzy z reguły jakieś nieregularne kształty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to nie może być promieniowanie kosmiczne. To by musiała być jakaś potwornie mocna cząstka. Zresztą promieniowanie kosmiczne tworzy z reguły jakieś nieregularne kształty.

 

Też myślę, że to musiała być jakaś wyjątkowo energetyczna cząstka, bo inaczej częściej byśmy mieli podobne ślady na matrycach. A takie proste ślady jak najbardziej się zdarzają, np. na tej stronie jest jeden, który wygląda prawie identycznie jak ten na zdjęciu z samolotem. Poza tym, jeżeli to nie jest ślad promienia kosmicznego, to czy jest inne wytłumaczenie? Bo coś to przecież jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie. Przepraszam, że informacja jest bez zdjęcia.

Przed chwilą obserwowałem samolot lecący z Bejrutu do Kopenhagi -Airbus 330 .

Obserwację prowadziłem z K-Koźla z odległości ok 80 km. przez lornetkę WO 22x70. Fantastyczny widok.

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.