Skocz do zawartości

Wenus 2010


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Slicznie astrokosmo!

 

Mnie sie jak na razie tylko taka miniaturka na zlocie teleskopowym udala, w domu jest Wenus na razie poza zasiegiem balkonu. Ale jestem bardzo jej ciekaw ,

bo juz od prawie roku mam Astrodon UV-filterek i nie mialem jak na razie okazji go wyprobowac...

 

Venus1604100001_LRGB.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam problem z Venus. Patrzę na nią SW 150/750 z różnymi filtrami (również Moon&Skyglow), ale zawsze przy większych przybliżeniach (np.200x) nię mogę ustawić ostrości. Tzn. z jednej strony jest jakby pomaranczowa mgiełka, a z drugiej niebieska. Nie widzę przez to fazy. Pytanie: za słaby sprzęt ? czy coś nie tak z np. kolimacją ? nie wiem. Saturna np. widzę dość dobrze i ostro. Rozbijam również spokojnie Kastora. Więc co z tą Venus ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wenus jest dość nisko nad horyzontem, więc to może być wpływ atmosfery. Sprawdź, czy nie obserwujesz nad dachami lub kominami. Zrobiło się ciepło i słonecznie, dachy nagrzewają się do sporej temperatury i o zmroku, akurat wtedy kiedy Wenus jest najlepiej widoczna, oddają to ciepło powodując turbulencje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam problem z Venus. Patrzę na nią SW 150/750 z różnymi filtrami (również Moon&Skyglow), ale zawsze przy większych przybliżeniach (np.200x) nię mogę ustawić ostrości. Tzn. z jednej strony jest jakby pomaranczowa mgiełka, a z drugiej niebieska. Nie widzę przez to fazy. Pytanie: za słaby sprzęt ? czy coś nie tak z np. kolimacją ? nie wiem. Saturna np. widzę dość dobrze i ostro. Rozbijam również spokojnie Kastora. Więc co z tą Venus ??

 

To refrakcja atmosferyczna (zobacz tez dyspersja) Ten efekt pokazuje sie szczegolnie chetnie na Wenus, przede wszystkim jesli stoi ona nisko nad horyzontem. Im jasniejsza planeta, tym wiekszy efekt. Sprobuj ja ustawic posrodku okulara, to moze troszke zmniejszyc efekt.

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To refrakcja atmosferyczna (zobacz tez dyspersja) Ten efekt pokazuje sie szczegolnie chetnie na Wenus, przede wszystkim jesli stoi ona nisko nad horyzontem. Im jasniejsza planeta, tym wiekszy efekt. Sprobuj ja ustawic posrodku okulara, to moze troszke zmniejszyc efekt.

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

Pomaga też filtr polaryzacyjny (z możliwością regulacji) , Wenus podobnie jak Mars to nie łatwe obiekty bo sa bardzo jasne , Uran i Neptun z kolei ciemne , Jowisz szybko się obraca , a Merkurego trudno złapać w dobrej wysokości i seeingu - łatwo nie jest :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Kolorową kamerką będzie ciężko, bo najlepsze efekty wychodzą z filtrami podczerwieni (1000 nm, Pro Planet astronomika) i niebieskie/UV (wratten 47 + IR cut). Ale kolor jest :D

 

Masz rację , zmiana kamerki na b/w jest konieczna i to najlepiej na 16 bitową , kamerka kolorowa ma tez swoje zalety przy niektórych obiektach przy których b/w nie wyrobi sie w czasie bo nastąpi obrót planety (Jowisz) lub inne przesunięcie obiektu np. komety - jeżeli chce się mieć to w kolorze .

 

A tego gościa z Mińska obserwuję od kilku lat i podziwiam go do dawna, chętnie przetestował bym twój filtr astronomika , może wpadł byś kiedyś do mnie z nim , mieszkam w Wesołej - zapraszam cię serdecznie , poczytałem troszke o tym filtrze (twój artykół również) i mój Ir-Pas wypada nieco gorzej przy astronomiku , a skoro jestem zadowolony z niego to z astronomika mógł bym być jeszcze bardziej dlatego rozważam jego zakup , więc chętnie bym go przetestował przed zakupem.

Moja kamerka jest bez filtra Ir-Cut i dzięki temu świenie współpracuje ze wszystkimi filtrami-pozdrawiam Janusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamerka kolorowa ma tez swoje zalety przy niektórych obiektach przy których b/w nie wyrobi sie w czasie bo nastąpi obrót planety (Jowisz)

Nie prawda. Jowisza spokojnie można ustrzelić LRGB w "limicie" 3-4 minut i kamera mono będzie lepsza. Kolor to mniej roboty, ale też niekoniecznie najlepsza jakość ;)

 

lub inne przesunięcie obiektu np. komety - jeżeli chce się mieć to w kolorze .

W przypadku szybkich komet i tak stackujesz na kometę, nie na gwiazdy, więc RGB wykonać nie problem i są takie fotki.

 

A tego gościa z Mińska obserwuję od kilku lat i podziwiam go do dawna, chętnie przetestował bym twój filtr astronomika , może wpadł byś kiedyś do mnie z nim , mieszkam w Wesołej - zapraszam cię serdecznie

Dałoby się jakoś to kiedyś załatwić ;) Może niebawem będę miał do "testów" parę innych filtrów planetarnych. Pro Planet ma tą zaletę że puszcza dalszą podczerwień niż Baader, przez co może dać bardziej kontrastowy obraz, ale też jest ciemniejszy. Pro Planet 804 tym bardziej, choć przeznaczony jest do większych apertur. Bardzo dobry do Marsa, Wenus, czy Księżyca.

 

Moja kamerka jest bez filtra Ir-Cut i dzięki temu świenie współpracuje ze wszystkimi filtrami-pozdrawiam Janusz.

Ona współpracuje z IR-pass na 25% powierzchni, czyli kiepsko:

2epj8s9.jpg

Kolorowe matryce ogólnie nie nadają się do fotografii wysokiej jakości z różnymi filtrami.

 

 

Co do Wenus, to z Włoch:

3831612-GVenus.jpg

IR(G)UV

 

20100523_1419_gasp.jpg

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie pocieszyłeś <_< , ale dzieki za wykresy i info , jak byś miał propozycję najlepszej kamerki b/w - pisz śmiało , cena nie gra roli :Beer:

Basler Ace to jakieś 2200 PLN obecnie. Zależy od kursu Euro. Jak ta kamerka wejdzie masowo do sprzedaży detalicznej to pojawi się pewnie trochę DMK na rynku wtórnym ;) Jak masz ciocię w Stanach to jest PG Flea 3 na Firewire :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

To ja dam być może ostatnią Wenus z obecnej elongacji :) Nie planowałem publikowania tego zdjęcia, ale natchnęło mnie to ujęcie: http://forum.astropolis.pl/topic/33499-apod-brighter-than-mars/

 

Nie spodziewałem się, że z południa Turcji można dostrzec taką różnicę w wysokościach obiektów. W Polsce praktycznie ginie już w łunie zachodu, a tam jeszcze pięknie jaśnieje. Na początku myślałem, że to Jowisz, ale nie zgadzała mi się ani pora ani położenie względem południka :) Na zdjęciu najjaśniejsza oczywiście jest Wenus, nad nią Spica, a po prawej Mars. Zdjęcie z 31.08 ok. 20:20 czasu lokalnego. Szczegóły tu: http://www.astronoce.pl/galeria.php?mode=info&id=1163

 

 

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj można znaleźć m.in. obrazek pokazujący sytuację w momencie wschodu i zachodu Słońca od Anchorage na Alasce na północy (61° N) do Wellington w Nowej Zelandii na południu (41° S). I pomyśleć przy okazji, że w lutym i marcu zeszłego roku z Wenus było dokładnie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.