Skocz do zawartości

Synta 8" pytania


CfanyMan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem laikiem i mam zamiar kupić teleskop. Wszyscy polecają Teleskop SkyWatcher (Synta) N-203/1200 DOB 8" Pyrex więc to nad nim gównie się zastanawiam. Mam dwa pytania dotyczące tego właśnie urządzenia:

1. Czy jest możliwość wychodzenia z nim na dwór co noc, czy jest bardzo ciężki?

2. Czy pozwoli on takiemu całkowitemu laikowi jak ja podziwiać galaktyki, gwiazdozbiory, planety z satysfakcjonującym zbliżeniem na te obiekty? A jeśli nie jest idealny to jaki teleskop do 1300 zł byście polecali?

 

Pozdrawiam serdecznie

CfanyMan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem laikiem i mam zamiar kupić teleskop. Wszyscy polecają Teleskop SkyWatcher (Synta) N-203/1200 DOB 8" Pyrex więc to nad nim gównie się zastanawiam. Mam dwa pytania dotyczące tego właśnie urządzenia:

1. Czy jest możliwość wychodzenia z nim na dwór co noc, czy jest bardzo ciężki?

2. Czy pozwoli on takiemu całkowitemu laikowi jak ja podziwiać galaktyki, gwiazdozbiory, planety z satysfakcjonującym zbliżeniem na te obiekty? A jeśli nie jest idealny to jaki teleskop do 1300 zł byście polecali?

 

Pozdrawiam serdecznie

CfanyMan

 

Cześć, mamy taki teleskop od tygodnia;)

 

Ad 1. Mieszkamy na 3 piętrze plus wysoki parter bez windy. Teleskop jest sporawy, ale nie jest bardzo ciężki. Postanowiliśmy jednak trzymać go na działce. Jeśli chcesz go przenosić z garażu do ogrodu to nie ma problemu, jeśli masz osobę do pomocy to pełen luksus.

Ad 2. Jako całkowity laik korzystając z kitowych obiektywów, nie mając dobrej pogody i mając pewne zanieczyszczenie światłem ok 15km od centrum Warszawy:

 

- Saturn, na okularze 25 mm, wydawało mi się że widzę pierścień, jak zmieniłem okular na 10 mm to planetę i pierścień widać wyraźnie, bardzo ostro, ale jest malutka. Dziś kupiłem okular 6 mm i mam nadzieję że zobaczę przerwę Cassiniego, oby była pogoda.

- Mars, na 10 mm wydawało nam się na 95% że to Mars.

Pozostałe obiekty niestety pogoda światło itp nie pozwoliły na obserwacje.

 

- Gwiazdy, jak widzisz gołym okiem gwiazdę i skierujesz na nią teleskop to okazuje się że przez teleskop widzisz więcej gwiazd wokół niej.

- Ostrość wyraźność, lunetką naprowadzającą spojrzałem w dzień z kilkunastu metrów na elektroniczną tarczę do rzutek, normalnie ledwo widziałem cyfry, a przez lunetkę wielkość tarczy była podobna ale ilość detali o wiele większa - widziałem wyraźnie miejsca na lotki (te dziurki w tarczy).

 

Reasumując pierwsze wrażenie bardzo pozytywne.

 

Pozdrawiam

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CfanyMan:

Mam ósemkę od 2 lat i bardzo polecam do wizuala :)

 

1. To nie jest ciężki teleskop, 18 - 20 kg. Nie mam większych problemów z wynoszeniem go na obserwacje (40 metrów). Jak byłby problem, można wykręcić uchwyty i osobno przenieść tubę i montaż. Złożenie trwa minutę, a może i mniej.

 

2. To sprzęt typowo dla amatorów, więc na pewno pozwoli. Tylko raczej całych gwiazdozbiorów tym nie zobaczysz w polu widzenia ;) Jest to światłosilny teleskop przeznaczony głównie do obiektów głębokiego nieba (mgławice, galaktyki, gromady), ale bardzo poczciwie pokaże też jasne planety. Powiedziałbym, że to taki optymalny sprzęt na początek.

Co do powiększeń, no to dość długa ogniskowa daje duże pole manewru. Kitowce dadzą Ci power 48x i 120x. By cieszyć się lepszym obrazem trzeba podtuningować sprzęt lepszymi okularami przeznaczonymi pod dane obiekty. Oczywiście na początek te zestawowe wystarczą, ale wiadomo, że apetyt rośnie w miarę jedzenie i zakup kolejnych to sprawa nieunikniona, jeśli chcesz się tym naprawdę cieszyć.

 

Nie pisałeś, jakie masz warunki obserwacyjne. Jeśli masz duże LP, to z taką Syntą niewiele powalczysz.

 

Ciborro:

Zobacz, jak teraz są pierścienie ustawione w naszym kierunku. Baaaardzo niekorzystnie! W 25mm widać je wyraźnie, zwłaszcza przy korzystnym układzie. Niestety, podejrzewam, że na ten czas nawet 6mm nie pozwoli, by przerwę zobaczyć. Trzeba czekać, niestety :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz, jak teraz są pierścienie ustawione w naszym kierunku. Baaaardzo niekorzystnie! W 25mm widać je wyraźnie, zwłaszcza przy korzystnym układzie. Niestety, podejrzewam, że na ten czas nawet 6mm nie pozwoli, by przerwę zobaczyć. Trzeba czekać, niestety :(

 

Cześć,

 

Tak widziałem, ale 6mm to nie tylko do Cassiniego;) Chciałem żeby był większy i wyraźniejszy.

Zapowiadają deszcze do czerwca:/ Kurcze jak tu wytrzymać.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CfanyMan, a skąd [wiem już,że miasto] będziesz obserwował i jaka drogę teleskop musi pokonać na stanowisko?

Jeśli to przydomowy ogródek, to super, jeśli owe 3-cie piętro i schody, będzie ciężko. Tak samo mały balkon. Możesz jeszcze rozważyć Syntę 6" 150/1200 też na Dobsonie. Rozmiary praktycznie te same w transporcie, ale waga nieco mniejsza.

Balkon: nie jest najlepszym miejscem dla Dobsona, ale jeśli nie ma zbyt małych rozmiarów [jakie?], to "się da", tylko warto zrobić podstawkę pod montaż, bo Dobsony stoją nisko i barierka przeszkadza, gdy obiekt jest nisko na niebie. Wystawa balkonu najlepsza na południe, północna eliminuje go w zasadzie jako stanowisko. Przy czym jeśli tylko można, to lepiej obserwować z otwartego terenu, a nie z balkonu, lepsze obrazy planet [poczytaj, co to jest tzw. seeing].

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, oglądać będę gwiazdy z tarasu więc miejsca mam wiele :) Wiadomo, czasami postawię na jakość obrazu i wyjadę pewnie gdzieś powiedzmy poza miasto i chcę wiedzieć czy ten sprzęt nie sprawia większych problemów z transportem. Odpowiedzi już uzyskałem i jestem za nie wdzięczny.

 

 

Pozdrawiam

CfanyMan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam od ponad roku Synte 8, i musze powiedziec że jest bardzo niemobilna :(,

ale najgorsze jest dla mnie prowadzenie za obiektem, na montazu Dobsona,

myslalem że sie tego naucze ale poddalem sie po 10 razie

i od roku wole na taras wyjsc z lornetka niz wynosic Synte,

gdyby ktos byl zainteresowany to moge ja tanio odsprzedac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady.

Synta 8 na montażu Dobsona to nie paralaktyk, który będzie "luźno śmigał"

Co do prowadzenia za obiektami powiem tak- nawet nie mam zamiaru się tego uczyć, bo montaż na to nie pozwala (a przynajmniej przed obróbką "made in home")

Radzę się od razu nauczyć "przewidywać", gdzie dany obiekt się znajdzie, ustawić w tym miejscu teleskop i czekać aż wejdzie w kadr (mz jedyny satysfakcjonujący sposób B) )

Pzdr.

Edytowane przez sebacyw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ludzie o czym wy piszecie? Co wy te dobsony macie na maxa skręcone czy co? Prowadzi się lekko i bez problemu - na tym do czego ten teleskop jest stworzony czyli na DS. Jeśli chodzi o planety to też problemów nie ma z prowadzeniem - nawet w powerach 300x.

Albo macie za mocno dokręcone dobsy albo używacie powerów typu 5mm + barlow 2x to się nie dziwię.

Jeśli chodzi o mobilność to jest o wiele bardziej mobilny niż np. paralaktyk EQ5 ze swoimi przeciwwagami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam od ponad roku Synte 8, i musze powiedziec że jest bardzo niemobilna :(,

ale najgorsze jest dla mnie prowadzenie za obiektem, na montazu Dobsona,

myslalem że sie tego naucze ale poddalem sie po 10 razie

i od roku wole na taras wyjsc z lornetka niz wynosic Synte,

gdyby ktos byl zainteresowany to moge ja tanio odsprzedac

 

a jaką cenę masz na myśli? bo ja właśnie zastanawiam się nad kupnem tego teleskopu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ludzie o czym wy piszecie? Co wy te dobsony macie na maxa skręcone czy co? Prowadzi się lekko i bez problemu - na tym do czego ten teleskop jest stworzony czyli na DS. Jeśli chodzi o planety to też problemów nie ma z prowadzeniem - nawet w powerach 300x.

Albo macie za mocno dokręcone dobsy albo używacie powerów typu 5mm + barlow 2x to się nie dziwię.

Jeśli chodzi o mobilność to jest o wiele bardziej mobilny niż np. paralaktyk EQ5 ze swoimi przeciwwagami.

 

 

 

Mieszkam w warszawie, ale mam duzy taras wiec zdecydowalem sie na Synte, niestety jasnosc nieba i lamp z ulicy nie pozwala mi na zadne DS,

nawet nie bylem w stanie w zime dostrzec mgławicy w Orionie, wiec uzywalem Synte tylko do planet, ale przy powiekszeniu 240 w slabym okularze niejestem w tanie plynnie prowadzic np Saturna, gdy mam bardzo luzno Dobsona to reka mi sie za bardzo trzesie, a gdy za mocno to wystepuja "skoki",

a juz najgorzej gdy chce pokazac cos dziecku :(

Teraz zastanawiam sie aby zmienic Synte na Maka i skoncetrowac sie tylko na planetkach, albo jeszcze pomyslec nad czyms do moich wymarzonych mglawic i galaktyk, ale nie mam pojecia co kupic zeby zniwelowac ta przekleta poswiate nad miastem, moze ktos wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawel2499, zanim sprzedasz Syntę i za ciężkie pieniądze kupisz np. znacznie mniejszego Maka 127, by zdziwić się, że wcale nie widać więcej, tylko mniej, zrób kilka rzeczy:

-po pierwsze, spróbuj wyregulować montaż, aby chodził płynnie, bez zacięć [w której osi jest problem: Alt? Az?]. Akurat nie używałem Synty 8" [bawiłem się za to Syntą 12" kolegi],ale z tego co wiem konstrukcja umożliwia regulacje tarcia w obu osiach, lepiej lub gorzej. Ja walczyłem na małym Dobsonie o b. krótkiej tubie [co nie ułatwiało sprawy] i w którym można było regulować tylko opór łożyska w azymucie.

-jeśli prowadzenie nadal jest irytujące, pomyśl o zrobieniu mikroruchów, przynajmniej w azymucie [bo łatwiej,a już przez samo rozdzielenie osi prowadzenia zwiększy funkcjonalność montażu].

-najważniejsze: nie rzucaj się na krańcowe powiększenia typu 240x, skoro ciężko Ci się prowadzi. Okular 6mm zamiast 5mm da Ci powiększenie 200x, przy którym będzie mniej problemów, a 7mm da 171x, które na dowolnym Dobsonie uprowadzisz bez problemu.

Dlaczego napisałem o Maku 127? Bo zakładam domyślnie,że ze względu na koszta wybrałbyś właśnie tę aperturę, a nie 6" [150mm]. Tylko,że mimo lepszej do planet optyki Maka 5" [127mm], 8" [200mm] Newton zmasakruje go w obrazach ze względu na różnicę apertury [a tym samym rozdzielczości]. Jeśli już Mak, to musiałbyś zainwestować w 150-tkę, by obrazy były porównywalne -a to oznacza kilkakrotny wzrost kosztów, bo oprócz ceny tuby, zapłacisz za mocniejszy montaż [EQ5 zamiast EQ3-2].

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku bardzo dziekuje za rady, oczywiście masz racje co do Maka 127, o którym nie ukrywam myślałem, ale jako że mam duży taras

bardziej rozważam długoogniskowe achromaty, myśle że ze względu na duże zaświetlenie to bardzo możliwe że zobacze wiecej i lepiej

właśnie dlatego niż w Syncie, co jak wiadomo czym wieksza apertura tym lepszego nieba potrzebuje.

Druga rzecz to mikroruchy o których marze za kazdym razem gdy prowadze ręcznie Dobsona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapewne kwestia indywidualnych preferencji. Niektórzy nie mają problemów z Dobsonami, a niektórzy ich po prostu nie trawią i tyle. Gdyby Dobson był dobry dla każdego, to nie produkowano by montaży EQ2, EQ3-2 i podobnych paralaktyków przeznaczonych do wizuala (nie do astro foto).

Edytowane przez drevil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jako że mam duży taras

bardziej rozważam długoogniskowe achromaty, myśle że ze względu na duże zaświetlenie to bardzo możliwe że zobacze wiecej i lepiej

właśnie dlatego niż w Syncie, co jak wiadomo czym wieksza apertura tym lepszego nieba potrzebuje.

Druga rzecz to mikroruchy o których marze za kazdym razem gdy prowadze ręcznie Dobsona :)

Ten duży taras jest jak najbardziej O.K., o ile ma południowa wystawę. Wtedy możesz zainwestować w sprzęt typowo stacjonarny. Jeśli myślisz o planetarnym refraktorze, to na Twoim miejscu brałbym 127/1200. Tylko to już jest sprzęt praktycznie stacjonarny mimo mniejszej apertury waży z montażem 1.5-2x tyle, co Synta i jeśli wspomniany taras jest w niewłaściwa stronę,a do zapasowego stanowiska przed domem kilka pięter, wąskie drzwi -porażka. Teoretycznie wysoki kontrast refraktora powinien mu dać sporego kopa jeśli chodzi o detale na planetach -ale raczej nie licz, że obrazy będą lepsze niż z Synty w dobrych warunkach. Na to składają się dwa czynniki: rozdzielczość [związana ze średnicą apertury] i kontrast, nie da się całkowicie jednego zastąpić drugim. Zaznaczam,że nie mam praktycznego doświadczenia z refraktorem tych rozmiarów, nie miałem okazji porównywać go lufa w lufę ze znacznie większym Newtonem, jak Maka.Ale prawa fizyki tak czy tak obowiazują. 127mm do 200mm to JEST spora róznica...

Z kolei jeśli myślisz o Maku, to konkurować z Syntą zapewne może 150-tka. Montaż tej samej klasy, co do refraktora 127, ale krótsza i nieco lżejsza tuba. Od biedy dałoby się to wynieść z domu gdzieś dalej w razie potrzeby. W porywach myśle sam o takim rozwiązaniu, gdy ograniczenia mojego Maka 127 zaczynają mi doskwierać.

A w ogóle, to na Twoim miejscu po prostu dorobiłbym mikroruchy do Synty. Rozwiązanie tańsze, prostsze i w sumie bardziej efektywne niż przesiadka na sprzęt, którego ergonomia i parametry optyczne wcale nie muszą być lepsze.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bratapita

Ale to tylko 200/1000 dedykowaną na paralaktyka. Zwykłej dobsonowej 200/1200 bez usztywniania tuby nie ma sensu.

Nie przesadzajmy - do wizuala wystarczy dłuższy dovetail - wieszałem tak i nie było żadnego potocznego bananka :) Co innego astrofoto - tam już usztywnianie, wręgi a efekt i tak nie będzie zadowalający.

Jakbyś koniecznie chciał wieszać na paralaktyku to zupełne minimum EQ5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w warszawie, ale mam duzy taras wiec zdecydowalem sie na Synte, niestety jasnosc nieba i lamp z ulicy nie pozwala mi na zadne DS,

nawet nie bylem w stanie w zime dostrzec mgławicy w Orionie

 

Może trzeba poczekać aż przejdą chmury ;) Ok, koniec żartów. Nie wiem gdzie mieszkasz w Warszawie, ja mieszkam niemal w samym centrum, gdzie pełno świateł, wieżowce, PKiN i spokojnie widać M42, M31. Z ciemniejszymi obiektami już jest oczywiście problem.

 

(...) nie mam pojecia co kupic zeby zniwelowac ta przekleta poswiate nad miastem, moze ktos wie?

 

Samochód. Ja jeżdżę za miasto, żeby obserwować i fotografować DSy.

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.