Skocz do zawartości

kolimacja i błąd kolimatora


alfascorpius

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

zakupiłem sobie w końcu kolimator laserowy.

Do teleskopu newton 150/750

Wszystko dobrze ustawiłem, luseterko wtórne w punkt, LG w punkt i ciekaw byłem jak to wygląda

I tu pojawiły się pewne wątpliwości co do mechaniki teleskopu.

Okazało się że po obróceniu kolimatora w wyciągu plamka lasera robi kółko na LG o średnicy ok 20 mm

Poprosze o podpowiedź co może być tego przyczyną - czy kolimator czy mechanika teleskopu

Dla zobrazowania problemu przedstawiam prosty rysunek. Jak trzeba będzie to zrobię zdjęcia (najchętniej jakiś AVIk ale nie wiem jak skompresować żeby był oglądalny w necie)

pozdr

blad_kolimatora.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że kolimator nie jest zjustowany ?

No właśnie chyba możliwe.

Postaram się dziś podjechać do sklepu z teleskopem - niech stwierdzą co i jak. Kolimator ma 3 dni, więc o samoczynnym rozkolimowaniu nie ma mowy.

Przy okazji - czy jest jakaś metoda kolimacji kolimatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinny być śruby lub coś podobnego po bokach kolimatora (na np. klucz imbusowy). Wycentrowanie kolimatora sprawdzisz obserwując czy punkt rzucany na lustro głównej zatacza koła, gdy kręcisz kolimatorem wokół własnej osi (np. lekko odkręcając uchwyt okularowy wyciągu) - jak się rusza to trzeba go wycentrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo przeturlaj kolimatorem po stole i patrz na ślad na ścianie,

 

no i najważniejsze, w jaki sposób kolimator pasuje do wyciągu?

ma luzy, czy wchodzi dość ciasno w złączkę okularową?

 

a swoją drogą w kolimatorze kosztuje najwięcej precyzja,

a jak Ty musisz najpierw skolimować kolimator by móc go używać, to lepiej oddaj go do sklepu, niech wymienią na dobry, albo żądaj zwrotu wydanych pieniędzy

 

to tak jakbyś libellował kupioną właśnie poziomicę, czy kalibrował świeżo zakupiony termometr, aby poprawnie pokazywał temperaturę, nigdy potem nie będziesz miał pewności, czy prawidłowo to przeprowadziłeś, albo czy Ci się kiedyś znowu nie przestawi na błędne wskazania

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo przeturlaj kolimatorem po stole i patrz na ślad na ścianie,

 

no i najważniejsze, w jaki sposób kolimator pasuje do wyciągu?

ma luzy, czy wchodzi dość ciasno w złączkę okularową?

 

a swoją drogą w kolimatorze kosztuje najwięcej precyzja,

a jak Ty musisz najpierw skolimować kolimator by móc go używać, to lepiej oddaj go do sklepu, niech wymienią na dobry, albo żądaj zwrotu wydanych pieniędzy

 

to tak jakbyś libellował kupioną właśnie poziomicę, czy kalibrował świeżo zakupiony termometr, aby poprawnie pokazywał temperaturę, nigdy potem nie będziesz miał pewności, czy prawidłowo to przeprowadziłeś, albo czy Ci się kiedyś znowu nie przestawi na błędne wskazania

Po wizycie w sklepie usłyszałem że mogę sam sobie skolimować kolimator tak aby nie robił kółek. Po tym co napisaliście to już nie jestem pewien kolimatora laserowego. Sporo osób pisało o nich na forum że są OK, ale nikt nie wspominał o podobnych problemach.

Czy zrobić tak: skolimować metodą Hamala a potem kolimatorem czy odwrotnie?

Czy teleskop skolimowany w/w metodą można szybko kontrolować laserem czy lepiej sprawdzić wcześniej (za dnia, w jasnym pokoju itp) metodą Hamala?

dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wizycie w sklepie usłyszałem że mogę sam sobie skolimować kolimator tak aby nie robił kółek. Po tym co napisaliście to już nie jestem pewien kolimatora laserowego. Sporo osób pisało o nich na forum że są OK, ale nikt nie wspominał o podobnych problemach.

Czy zrobić tak: skolimować metodą Hamala a potem kolimatorem czy odwrotnie?

Czy teleskop skolimowany w/w metodą można szybko kontrolować laserem czy lepiej sprawdzić wcześniej (za dnia, w jasnym pokoju itp) metodą Hamala?

dzięki za info.

 

Podstawa to "Hamal". Laser tylko do kontroli. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to "Hamal". Laser tylko do kontroli. :rolleyes:

Ustawione "w punkt" I(najpierw Hamal, potem laser. Delikatna korekta pod laser (oko jednak może się trochę mulić co do centryczności kółek w pudełku po kliszy), ale niebo szare... nie mam jak sprawdzić niestety na gwiazdach.

Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.