Skocz do zawartości

WYŁĄCZNIE do RNAV na dalekich odległościach


BartSpotters

Rekomendowane odpowiedzi

Jako użytkownik maka 5", który popełnił parę zdjęć samolotom tymże sprzętem - odradzam.

 

a z jakiego powodu jeśli mogę wiedzieć :) wiem, że jest to sprzęt gorszy, ale jest sporo osób, które na tym focą. U mnie największym problemem jest balkon i albo będę focić przy otwartych drzwiach balkonowych syntą 8" na dobsonie, albo pozostaje mi mak. Innych ciekawych telepów do rnav podobno nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Winietowanie, światło, rozdzielczość. Ale to moja subiektywna opinia.

 

"No i stało się co miało się stać. Już niczego nie zmienisz..." miała być synta 6" lub 8" a będzie i to już za kilka dni... mak 102 :D tylko nie wiem jeszcze czy zamówić czarny czy niebieski bo muszę doczytać czym one się różnią i który będzie lepszy do rnav.

 

Wiem, że to tak jakby troszkę się cofnąć (ani do tyłu ani wstecz bo do przodu cofnąć się nie można więc po co pisać o maśle maślanym ;), ale z powodu, iż focić będę wyłącznie na moim małym balkonie (dokładne wymiary 136cm szerokości, 82cm długości i 89cm wysokości) a naprawdę bardzo a to bardzo rzadko poza domem to doszedłem do wniosku, że z synta będę bardzo się męczyć na takiej powierzchni i wybór padł na maka. Zamierzam go kupić jeszcze przed piknikiem lotniczym w Krakowie, na który się wybieram przy okazji będąc akurat w tym czasie na drugim końcu Polski dosłownie 60km od Krakowa :)

 

Mam pytanie bardzo ważne czy da się podłączyć kamerkę do teleskopu aby obserwowany obraz było widać na monitorze komputera? Interesują mnie możliwe najtańsze, ale dobre rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak z ogniskową 1300mm i światłem f/12.7 do focenia kompaktem?????? :blink:

Gratuluje zdolności utrudniania sobie życia na absolutnego maxa...

Na czym będziesz to wieszał, jaki montaż/statyw???

No i co masz na myśli, pytając o podłączanie kamerki do teleskopu i oglądaniu na monitorze???

Chcesz tylko mieć podpiętą jakąś kamerkę (np Webcam), czy chcesz widzieć co widzi fotografujący kompakt?

Jeśli tylko webcam to poszukaj sobie wątku dotyczącego Philipsa SPC 880 i do tego złączka Webcam/1,25".

tylko taki zestaw w Twoim przypadku nadawać sie będzie tylko do patrzena na widoczki, gdzie nie będzie trzeba ruszać teleskopem za jakimś ruchomym obiektem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z webcamem dostaniesz tak małe pole widzenia, że ja sobie nie wyobrażam wycelowanie w lecący samolot i utrzymanie go w polu. A kabelkologia sprawi, że będziesz miał bardzo ograniczony zakres ruchu.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z webcamem dostaniesz tak małe pole widzenia, że ja sobie nie wyobrażam wycelowanie w lecący samolot i utrzymanie go w polu. A kabelkologia sprawi, że będziesz miał bardzo ograniczony zakres ruchu.

 

Będzie miał pole 9.5x7.1 minuty kątowej, aczkolwiek w układzie teleskop -> okular -> kompakt dużo więcej mieć nie będzie (o ile będzie więcej), nawet z okularem 32mm...

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o fotkach kolegi "martinus" z lotnictwo.net.pl? Bo jak dla mnie są to foty wystarczające. Lepszego efektu nie potrzebuję naprawdę. "Martinus" używa maka 102 i CANONA A610.

 

http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogolne/14-samoloty_na_wysokosciach_przelotowych/26585-samoloty_na_wysokosciach_przelotowych_czerwiec_2010_a-6.html#post454841

 

http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogolne/14-samoloty_na_wysokosciach_przelotowych/25561-samoloty_na_wysokosciach_przelotowych_maj_2010_a-12.html#post448257

 

http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogolne/14-samoloty_na_wysokosciach_przelotowych/25561-samoloty_na_wysokosciach_przelotowych_maj_2010_a-11.html#post447151

 

http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogolne/14-samoloty_na_wysokosciach_przelotowych/25561-samoloty_na_wysokosciach_przelotowych_maj_2010_a-10.html#post446437

 

http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogolne/14-samoloty_na_wysokosciach_przelotowych/25561-samoloty_na_wysokosciach_przelotowych_maj_2010_a-10.html#post446361

 

http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogolne/14-samoloty_na_wysokosciach_przelotowych/26585-samoloty_na_wysokosciach_przelotowych_czerwiec_2010_a-7.html#post455947

 

Podejrzewam, że syntą 6" z kompaktem czy nawet syntą 8" z kompaktem miałbym podobne jakościowo fotki więc po co się męczyć dodatkowo z gabarytami? Na lustrzankę jak na razie mnie nie stać więc wydaje mi się, że będzie to najlepszy zakup. Mogę się mylić, ale takie mam odczucie.

 

 

Piotrek L. - maka będę stawiać na Velbon DF-50 lub DF-60. Rozważam zakup jednego z tych statywów. Do tego http://www.teleskopy.pl/pdf/inne/astrofotografia_aparat_kompaktowy.pdf W sumie cały komplet wyjdzie mi odrobinę więcej niż kosztuje nowa synta 6" tj < 1000zł.

 

Jeśli chodzi o kamerkę to chciałbym widzieć właśnie co widzi fotografujący kompakt. Czy to nie możliwe? Widziałem na zdjęciach, że kolega "KF" z extremespotting.com ma do swojej synty podłączoną jakąś kamerkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o fotkach kolegi "martinus" z lotnictwo.net.pl? Bo jak dla mnie są to foty wystarczające. Lepszego efektu nie potrzebuję naprawdę. "Martinus" używa maka 102 i CANONA A610.

 

Tylko Ty będziesz focił Olympusem, a nie Canonem, który szumi kilka razy mocniej (widać to na Twoich fotkach), a zdjęcia które nam podlinkowałeś są bardzo zmniejszane (max 700x570), właśnie przez ten wszechobecny szum.

Jak zrobisz sobie pierwszą nie ruszona fotkę, to zobaczysz jak wygląda szum na zdjęciu, szum który zamazuje każdy szczegół.

Dodatkowym problemem będzie to, że Twój Olympus ma jak na kompakta dużą średnice przedniej soczewki, oraz bardzo wysunięty obiektyw, który bardzo wydłuża aparat i porównywanie go do Canona A610 to jakieś nieporozumienie, a w momencie próby podpięcia aparatu pod okular poprzez tą złączkę, która jest opisana w tym PDF-ie podlinkowanym przez Ciebie, może (a raczej na pewno) się okazać, że aparat jest za długi i nie ma możliwości użyć tego adaptera z Twoim Olkiem.

 

Podejrzewam, że syntą 6" z kompaktem czy nawet syntą 8" z kompaktem miałbym podobne jakościowo fotki więc po co się męczyć dodatkowo z gabarytami? Na lustrzankę jak na razie mnie nie stać więc wydaje mi się, że będzie to najlepszy zakup. Mogę się mylić, ale takie mam odczucie.

 

Piszesz straszne głupoty bo różnice były by gigantyczne, ale to właśnie usiłowaliśmy Ci wytłumaczyć... Praw fizyki nie zmienisz, ale Ty usilnie nam chcesz wmówić, że Ciebie one nie obowiązują.

 

Piotrek L. - maka będę stawiać na Velbon DF-50 lub DF-60. Rozważam zakup jednego z tych statywów.

W sumie cały komplet wyjdzie mi odrobinę więcej niż kosztuje nowa synta 6" tj < 1000zł.

 

Masz pewność, że to nie za dużo kilogramów będzie na tym statywie wieszane???

A do tego, czy masz jakiś przyzwoity okular, do którego podsuniesz kompakta, czy może znów nam napiszesz że to nie ma żadnego znaczenia??

Przy kwesiach różnic pomiędzy Canonem a Olympusem, napisałem Ci o co biega.

 

Jeśli chodzi o kamerkę to chciałbym widzieć właśnie co widzi fotografujący kompakt. Czy to nie możliwe? Widziałem na zdjęciach, że kolega "KF" z extremespotting.com ma do swojej synty podłączoną jakąś kamerkę.

 

A jakąś fotke tego zestawu nam dasz, czy mamy bawić sie w jasnowidzów? Jak ma podpiętą tą kamerkę, gdzie i konkretnie do czego???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kamerka" - ja spotkałem się tylko z lustrzanką w trybie Live View (w sensie do RNAV'u ofkors). Może jakieś compact'y też już takie coś mają? :g:

Z tego co pamiętam to Grztus filmował kiedyś Canonem 4d (z ruskim upgradem'em softu).

 

Generalnie polecam dział "Czym obserwować i czym robić zdjęcia" na forum:

http://forum.rnavspotters.pl/viewforum.php?f=2&sid=3e0a53a50f21d2e23333e0fb06e4f694

 

PS:W sumie to nie ważne czym, ważne żeby mieć z tego radość.

Piotrek nie irytuj się ;)

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek L. - maka będę stawiać na Velbon DF-50 lub DF-60. Rozważam zakup jednego z tych statywów. Do tego http://www.teleskopy.pl/pdf/inne/astrofotografia_aparat_kompaktowy.pdf

 

BarSpotters, to co chcesz zrobić powyżej to harakiri. Wszystkie zabawy typu fotografowanie z ogniskową powyżej 1 metra czy obserwacje wizualne z powiększeniami powyżej 50x wymagają b. solidnej podstawy dla sprzętu. Tymczasem:

-DF50 i DF60 to plastik-fantastik, oglądałem te statywy w sklepie, do "zwykłych" zastosowań telefoto ciężkim sprzętem takie sobie

-będziesz focił z "efektywną" [w sensie pola widzenia dla małego obrazka] ogniskową rzędu kilku metrów; uzyskasz taki efekt chcąc-nie chcąc zarówno w projekcji pozaogniskowej kompaktem, jak i stosując w ognisku głównym Maka webkamerkę z maleńkim [w stosunku do lustrzanki] detektorem

-przy foto jak wyżej i wizualnej obserwacji z powiększeniami >50x ujawnia się pewien nieprzyjemny efekt związany z brakiem wyważenia sprzętu powieszonego na głowicy statywu foto, nawet 100x solidniejszego od wymienionych przez Ciebie -tu chodzi o kinematykę konstrukcji głowicy, a nie jakość jej wykonania [ta tylko pogorszy sprawę]; dlatego minimum dla Twoich zastosowań jest montaż AZ klasy AZ4 lub Porta -wyważony sprzęt na głowicy daje przy okazji szybkie śledzenie. Jakaś tania tuba typu Newton 130/650 dałaby się na tym powiesić [ktoś się przymierzał nawet do 150/750 na AZ4, ale to akurat nie wiem na 100%, czy wykonalne], albo nawet Mak127, o setce nie mowiąc. Był też Vixen 110mm na Porcie. Tę cechę [wyważenie głowicy i swobodę ruchu w obu osiach] mają również Dobsony, więc nieprzypadkowo pojawiały się w kontekście foto samolotów

-jedne kompakty sprawdzały się w projekcji pozaogniskowej lepiej od innych. Seria Canona A6xx należała do tych szczęśliwych, poza tym A610 miał bodaj 5Mpix na matrycy 1/1.8". Dzisiaj pixeloza kompaktów przekroczyła granice absurdu a i matryce większe niż 1/2.3" to rzadkość. No i najważniejsza sprawa, o której pisał Ci Piotrek L. i McArti [praktyk projekcji z Canonem A75!!!], czyli pożenienie obiektywu kompakta z okularem teleskopu. Tu sprawdzają się w zasadzie małe kompakty z zoomem do 3-4x

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Rozumiem. Zapomnieć o maku 102 a Synta 6" to wielkie minimum. Ehhh... Gdyby nie Wy to nie wiem co ja bym zrobił...

 

Wiem, że polecacie mocno syntę 8" jako minimum. Będę miał okazję przetestować ją jak będę w okolicy Krakowa, ale jakoś siedzi mi w głowie synta 6" bo można kupić nową za mniej niż 1000zł.

 

Mam pytanie odnośnie aparatu. Do focenia samolotów przez teleskop potrzebny jest aparat z jak największą ogniskową i jak najniższą światłosiłą tj aparat z ogniskową 112mm (f4,9) będzie gorszy od 280mm (f5,6). Zgadza się?

 

W najnowszym numerze Komputer Świata znajduje się na płycie porównanie 180 aparatów kompaktowych. Sporo jest aparatów do 400zł. Coś muszę z nich wybrać i zamienić swój obecny aparat.

Edytowane przez BartSpotters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Rozumiem. Zapomnieć o maku 102 a Synta 6" to wielkie minimum. Ehhh... Gdyby nie Wy to nie wiem co ja bym zrobił...

 

:Beer:

 

Mam pytanie odnośnie aparatu. Do focenia samolotów przez teleskop potrzebny jest aparat z jak największą ogniskową i jak najniższą światłosiłą tj aparat z ogniskową 112mm (f4,9) będzie gorszy od 280mm (f5,6). Zgadza się?

 

Niestety nie zgadza się, nic a nic... :(

Powinieneś znaleść sobie kompakta z niedużą liczbą pixeli (max 8MP), najlepiej jakiegoś Canona (najmniejsze szumy i wysoka jakość obrazu), który będzie miał zooma max 3-4x (jak napisał Ci powyżej Kolega Jarek) i nie za dużą soczewkę przednią (co przy spełnionym warunku dot. zooma, będzie też raczej spełnione).

Aparat z ogniskową 112mm (f4,9) będzie DUŻO LEPSZY od 280mm (f5,6).

Jak sobie sprawisz kompakta z ogniskową np 280mm, to będziesz tylko nadmiernie powiększał obraz z teleskopu co na 100% spowoduje pogorszenie jakości obrazu, jego sciemnienie, nie wspominając o tak małym polu widzenia, że z trudem będziesz mógł łapać samoloty nie mówiąc o prowadzeniu za nimi, a poza tym taki zoom oznacza długi obiektyw z dużą soczweką przednią (o czym już Ci pisaliśmy).

Poza tym, f/4.9 daje więcej światła niż f/5.6 czyli czym większa wartość liczbowa f/... tym mniej światła czyli gorzej dla Ciebie.

Reasumując, mając np Syntę z ogniskową 1200mm, powinieneś szukać do niej okularu, który da Ci nie za duże powiększenie, co zaowocuje lepszą jakością obrazu i polem widzenia, które pozwoli na swobodne focenie.

 

Pozdro

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś mi pomóc dobrać najlepszy aparat do synty 6" lub 8", ale tylko z tych poniższych? Zamieniłbym swojego Olympusa na jeden z poniższych tylko nie wiem, który będzie odpowiedni.

tanie_aparaty_kompaktowe.jpg

 

Tak przy okazji. Na tej focie to Ty jesteś? Jeśli tak to czy przypadkiem nie masz na sobie kurtki firmy Canada Goose? Właśnie taką mam do sprzedania http://b-ce.pl/download/wymiary_kurtki.jpg za 1000zł (do negocjacji). Dostałem ją w styczniu na urodziny, ale okazała się za duża i ani razu nie miałem jej na sobie poza domem. Tylko w trakcie urodzin założyłem ją raz i raz kiedy pozowaniem do zdjęć ;). Wszystkie metki są na niej itp. Jakby udało się ją sprzedać to akurat miałbym na nową syntę 8 i aparacik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu tylko z tej listy???

Mam nadzieje że ktoś lepiej zorientowany ode mnie coś napisze, ja dzisiaj już padam na pysk...

Co do mojego avataru, to jestem ja, ale kurtka jest Milo :D

A jak masz coś do sprzedania to w dziale Astromarket -> Jarmark, bo tutaj to ewentualnie Ci moderator zrobi "porządki" ;)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.