Skocz do zawartości

Jaki refraktor do 1500 plnów ?


Kasjopeja

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę dokonać zakupu już i natychmiast, więc stąd moje wołanie o pomoc. Wiem że co nagle to po diable ale... do rzeczy. Mam do wydania 1500 zł na teleskop do obserwacji planet. Osoba która będzie z niego korzystać jest amatorem jeśli chodzi o tego rodzaju sprzęt. Teleskop będzie używany najczęściej poza miastem, w okolicach raczej nieoświetlonych ale myślę, że pewnie od czasu do czasu też na balkonie w centrum miasta. Z doświadczenia własnego wiem, że widzialność gwiazdek gołym okiem z tego balkonu jest nienajgorsza :) Po zasięgnięciu informacji z forum wpadł mi w oko Sky Watcher 1021EQ3-2 ale jego waga 23 kg - trochę mnie przeraziła. Poza tym zauważyłam że dla amatorów forumowicze polecają raczej montaż AZ. Pleaaaasee. Pomóżcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie, skąd ten amator wie że potrzebuje akurat refraktora?

 

refraktor, zwłaszcza taki znośny do planet czyli dłuuuugi, niezbyt lubi się z balkonem, podanym przez ciebie jako potencjalne miejsce użytkowania, a także, jako konstrukcja optyczna jest mniej "ekonomiczny", (podany próg cenowy więc kryterium ekonomii chyba ważne?) co oznacza że w dobsonie za tę samą cenę można uzyskać lepsze obrazy planet (oraz innych obiektów) chociaż kosztem mniejszego komfortu obsługi (aczkolwiek niektórzy lubią, rzecz gustu).

 

natomiast co do 1021EQ3-2 to powiem tylko że znajomy posiadacz trochę mniejszego SK909EQ2 tej samej firmy i też obserwator planet, narzeka na dwie rzeczy:

- drgania przy najlżejszym dotknięciu (w EQ3-2 już nie będzie tego problemu więc okej)

- nie może poszaleć z powiększeniem na planetach bo obraz robi się zbyt ciemny i na saturnie już niewiele widać (i tu niestety 1021 jest niewiele większy i będzie miał ten sam problem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pierwszy lepszy z brzegu

23 kilo to nieporozumienie - podczas obserwacji wiele z tego sie nie uzywa wiec bedzie moze 15 a i tak zestawiane z dwoch kawalkow w ostatnim momencie, Dobson 8 cali plus okular krotkoogniskowy to kuszaca fajowa sporo wieksze obrazy propozycja w tej ciemnej miejscowoasc zwlaszcza no i dobbson lepszy ale jednak troszke ciezszy i na balkone to bardzo trudno nim. choc sa cyrkowcy z taboretami chyba a te astrofoto na powaznie to kuuuupa kasy natomiast tak zabawowo to eq32 chyba bardziej podejdzie niz dobson. tylko foto to gruszki na wierzbie patykiem pisane poki co zanim sie rozezna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli ma to być kompaktowy, poręczny sprzęt, i na balkon to krótki refraktor Sky-Watcher BK1025 i do tego filtr Baader Semi-Apo.

Ale czy on jest odpowiedni do obserwacji planet. Z przyswojonych przeze mnie ostatnio informacji wynika, że takie teleskopy powinny mieć przynajmniej f/10 - a ten nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

katadioptryk systemu Maksutowa-Cassegraina to sprzęt jak najbardziej do Księżyca i planet. Inna sprawa, że lepiej byłoby od razu zainwestować w taki o aperurze 127mm, a nie 102mm. To jednak już wydatek ok. 2000 zł.

Co do krótkiego refraktora 102/500 to jest to sprzęt bardziej do gromad otwartych i pól gwiazdowych. Jego atutem jest spore pole widzenia i ładne obrazy gwieździstego nieba. Spokojnie można nim też podziwiać Księzyc, Jowisza czy Saturna, szczególnie z podanym filtrem, ale powyżej powiększenia 100x obraz już raczej nie zachwyci. Jak "pogrzebiesz" po forach to powinnaś znaleźć stosowne opinie o BK1025 lub o jego poprzedniku SK1025.

Wybór sprzętu to kwestia kompromisu. Trzeba wziąć pod uwagę co się chce obserwować, w jakich warunkach, oraz cenę i gabaryty sprzetu.

 

p.s. BTW, długi refraktor Sky-Watcher BK1021 EQ3-2 waży 17kg. Jeśli balkon jest duży to jest to O.K. rozwiązanie.

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=21_25&products_id=350&osCsid=1fbbb4a4917184fac3a386500f4fe5a2

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maka 127mm idzie kupić taniej jak 2 tyś zł. Np kupując używkę, albo kupując osobno OTA za około 1200-1300zł i montaż, może EQ2 już by starczyło do tego, maki w końcu nie są wymagające, wtedy całość mogłaby się zamknąć w 1600zł. No i mak jest mniejszy, na balkon w sam raz.

 

Jeśli się nie mylę, to jeszcze niedawno sprzedawali te maki razem z montażem EQ2, teraz w sklepach są już tylko z eq 3-2 i to za 2100zł.

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo rozumiem, co masz na mysli mowiac, ze maki nie sa wymagajace co do montazu...

 

Popieram. Jako były użytkownik Maka 127 mogę śmiało stwierdzić EQ3-2 to MINIMUM do tego sprzętu. EQ2 to raczej pomyłka.

 

 

Druga sprawa. Mak 127 jest dobrą opcją -- mały, poręczny (da się spakować razem z głowicą EQ3 do plecaka 35l plus akcesoria -- trójnóg w ręku) do planet jak najbardziej się nadający. Kupując używany na forum + używany montaż da się zmieścić w 1500PLN. Zalecał bym co prawda dokupić parę przyzwoitych okularków, ale to już z czasem.

 

Ma swoje minusy, ale... no właśnie, początkujący i tak na starcie będzie raczej zadowolony, gdyż stosunek jakość/cena na naprawdę przyzwoitym poziomie.

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest tylko sama tuba, a gdzie głowica i statyw ? Nie wyrobisz się nawet w 2000 zł. :sorry: Jeśli chcesz ten rozmiar i za komplet nie wydać więcej niż 1500, to tylko używka. A jeśli nowy to musi być niestety mniejszy.

 

Kup ten i już.

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-skdob-8-pyrex,d781.html :astronom:

Edytowane przez Marek Gdańsk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo rozumiem, co masz na mysli mowiac, ze maki nie sa wymagajace co do montazu...

 

 

Źle to ująłem trochę. Po prostu wspomniałem że idzie kupić to taniej niż 2000zł, jeśli pokombinować z kupnem OTA i EQ2, to wyjdzie z 1600zł z groszami. Wspomniałem że MOŻE wystarczy EQ2, bo do niedawna sprzedawano takie zestawy 127mm + eq2, no i mak 127mm waży 3,5kg a EQ2 dźwiga jakieś 4kg choć już ciężko. Napisałem to bo znam 2 osoby które to mają na eq2 i obserwują.

 

Co do kolegi wyżej, fajnie dowiedzieć się że synta 8" to typowo planetarny teleskop, idealny na balkon i łatwy w transporcie za miasto.

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Co do kolegi wyżej, fajnie dowiedzieć się że synta 8" to typowo planetarny teleskop, idealny na balkon i łatwy w transporcie za miasto.

 

 

 

Właśnie rada taka sobie :) I w ogóle my tu gadu-gadu, a koleżanka o refraktor pyta...

 

 

Tak jeszcze dodam, najlepiej poszukać kogoś z forum, kto mieszka w okolicach i posiada jakiś podobny sprzęt. Można się umówić i zobaczyć na własne oczy ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że warto zastanowić się nad takim zestawem:

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-bkmak127sp-ota,d720.html

 

+

 

 

Może to nie vixen porta ale z tego co wiem to powinien sobie poradzić:

http://deltaoptical.pl/montaz-azymutalny-sky-watcher-az4-statyw-aluminiowy-lt1,d1534.html

 

 

Taki komplecik powinien spełniać oczekiwania o których piszesz Kasjopejo.

 

 

Pozdrawiam

 

 

P.S. Coś linki nie chodzą w każdym razie chodziło mi o zakup samej tuby MAk127 + statyw aluminiowy AZ4

Edytowane przez Robson78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Coś linki nie chodzą w każdym razie chodziło mi o zakup samej tuby MAk127 + statyw aluminiowy AZ4

planety bez mikroruchów? :g:

czy wyważenie AZ4 rzeczywiście zapewnia wystarczającą płynność śledzenia do takich celów?

(piszę to jako niedowierzający użytkownik niewyważonego AZ3 w którym tylko mikroruchy umożliwiają wygodną obsługę dużych powiększeń)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że nie wypada używać zbyt dużo żargonu w tym wątku. Pisze "zbyt" bo i tak zaimponowała mi Pani oczytaniem i rzeczowymi uwagami :yes:

 

Ja widzę, że Pani ma do wydania nieco ponad 1500zł bo zgodziła się już na "dodatek" dostosowany do planet czyli pewnie jakis okular na przykład 6mm i co tam jeszcze.... Linki do DO chodzą tylko trzeba je inaczej chwytać(kopiować CHYBA Z POLA ADRESOWEGO) polecam użyć innej metody i będzie dobrze. Tak naprawdę wszystko zależy od ilości centymetrów na tym balkonie czyli szerokośc , wysokość i wysokość barierki. Jakimś chwytem to może i ten Dobson 8 cali z okularkiem do planet może by tam coś zobaczył, a może własnie nie. Osobiście dobsona nie miałem ale miałem montaż EQ32 i jako tako radziłem sobie na średniej wielkosci balkonie (jednak NIE MAŁYM!) - obserwowałem słońce przez folie badera ale co za różnica? Nie wiem czy ktoś z posiadaczy Dobsona się odważy ale jakby Pani podała dokładne wymiary balkonu i usytuawnie (w jakim kierunku otwarty - południe, wschód,...) to może ten ktoś to oceni. Ostatecznie tu sytuacja jest MOCNO nietypowa (jest około 1650 zł do wydania na szybko{imieniny?} i trzeba uzasadnić odpowiedż dlaczego nie ten 100/1000eq32 tylko inny [wskazać coś lepszego w tej cenie :blink: ] )

 

Dobsona 8 rzecz jasna nie kwestionuję o ile "ma sens tam ustawiać" mimo że 12kg + 8kg bo wyraźnie lepszy optycznie! No a wyjazdowo - tam poza miasto to już on OK.

 

p.s.

może to istotne - pofatygowałem się i zmierzyłem - swobodna podłoga na moim balkonie ma 90cm szerokości.

Istotne jest też trochę czy ów balkon jest wgłebiony w budynek czy nie a jak nie wgłebiony to czy nad nim jest kolejny balkon. Przypuszczam, że niewgłebiony balkon i bez sąsada w górze to jest jakis argument pozytywny - a może sie mylę (Dobsoniarze?)

 

p.s.2

poniewaz pojawiło się tu wiele linkow sklepowych a sklepy to odrebny temat to polecam co mi odpowiedziano razu pewnego:

gdzie_i_jak

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ekologu za twe cenne uwagi. Podejmując się zakupu teleskopu nie sądziłam, ze jest to taki głęboki temat i nie powiem - bardzo skomplikowany. Kiedy wydawało mi się że już coś wiem - było zupełnie odwrotnie. Żargon rzeczywiście jest dla mnie utrudnieniem ale ze słownikiem w ręku po mału sobie radzę. Może sama załapię bakcyla astronomicznego, kto wie :) bo to co czytam na astropolis jest niezłe. Wiem, że nie mogę liczyć na wskazanie konkretnego, tego 1 ewentualnie 2 dwa wyboru ale i tak wszelkie uwagi są dla mnie istotne. Również pofatygowałam się na balkon. Jest skierowany w stronę południową; ma ok. 2 m szerokości a barierkę na wysok. 1,10. Niestety nie jest wysunięty i nad nim jest kolejny balkon. Kupując teleskop nie pomyślałabym nawet o wysokości barierki (chyba chodzi o wysokość statywu ?) więc tym bardziej chylę czoła. Na razie i tak moja decyzja nie ma nawet postaci zarodka ;) A jeśli chodzi o kwotę to wolałabym się zmieścić w 1500 zł. ze wszystkim (chyba że się rzeczywiście nie da) i sprzęt nowy. Dopiero po uwagach forumowiczów zwróciłam uwagę, że w sklepach internetowych niektóre ceny bez montaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz jasna najpierw powinienenm polecić ci (jak się to na ogół tu robi) ten link

i tam jest porójny rysunek Dobsona na balkonie - taka "jasna armata"

 

Zawsze_najpierw_Celestia

 

Dodam jednak że widziałem gdzies, ze niektórzy pokonuja częściowo ten problem bo stawiają dobsona wyżej - na równej twardej skrzynecce czy czymś tego rodzaju. Niemniej głowę trzyma się (na balkonie) trochę śmiesznie - bo przy koncu "lufy" czyli zapewne i niedaleko barierki od ulicy (gdyby balkon był bardzo wąski a obiekt akurat prostopadle do budynku)

 

Nadal przypominam że obraz z Dobsona jest "lepszy" ma sie do obrazu z refraktora mniej wiecej jak

 

XXX

XXX

XXX

 

do

 

XX

XX

 

gdy zastosujemy "maksymalizujące" okulary {na przykład 4mm lub 5mm w dobsonie oraz 5 mm lub 6mm w Refraktorze}

 

Kupując - ostatecznie - kiedyś - dodatkowy okular - zapytaj jeszcze posyadaczy - który z tych 4,5,6, A MOŻE 7 mm najlepszy do planet.

 

{co nie oznacza że absolutnie koniecznie trzeba go kupić od razu - "można obiecać"

bez tych okularów planetarnych obraz beda az 2 razy mniejsze ale w pewnym sensie nieco wyrażniejsze}

 

Doskonale, że masz dostęp do owego balkonu. I mozesz pomierzyć.

 

Wysokośc barierki w przypadku refraktora nie ma znczenia bo głowica będzie mniej więcej w srodku balkonu, a do barierki to on sie sporo uniesie - BO OBSERWUJEMY ZWYKLE W GÓRĘ (a nie sąsiadki z naprzeciwka ;))

 

Natomiast zaszło nieporozumienie terminologiczne. Ja przez szerokość balkonu rozumiałem jego głębokość czyli jaki on jest wąski. Balkony o dwumetrowej wąskości to mają super bogacze więć ty zapewne podałaś (w moim jezyku) "długość". No a właśnie na 90 cm to ja mam wąski a długi na 4 metry aż, ale długośc to najmniej istotny parametr.

 

To że na południe to znkomicie - w sensie obiektów do wypatrzenia.

 

Ja tu w sumie odpowiadam głównie aby wyjaśnić nieporozumienie, a są tu 100x lepsi w kwestii dobson na balkonie.

 

W przypadku wąskiego balkonu i dlugiego refraktora z kolei głowa obserwatora moze może zachaczać o mur. Co prawda mozna mninimalnie podratowac sie obracając kątówke czyli mocowanie okularu w bok ale to uzysk może kilku centymetrów.

 

Na ponioższym ryzynku jeżeli patrzylibysmy na obiekt położony bardzo nisko czyli pod katem alfa 30 stopni to czerwona strzała u dołu oznaczona "?" ma az 87 cm ale jeśli pod kątem 45 stopni to 71 centymetrów.

 

Na szczęscie nie zawsze patrzymy prostopadle do budynku no i wtedy jest lepiej :)

Uff

spadam do roboty - niech ktoś - ze starych wyjadaczy - mnie tu wspomoże w odp - jakby co

 

pozdrawiam

kasjopeja.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekologu, obraz w newtonie jest mniej kontrastowy, pozatym nie ma szans aby taki obraz planet z newtona był lepszy od obrazu z maka. Max użyteczne powiększenie dla synty 8" w teorii będzie gdzieś 300-320x, a dla maka 250x, ogólnie to co piszesz z tymi iksami jest beznadziejne <sry za szczerość> Dlaczego ? A dlatego, że powiedz mi jak często w mieście są warunki na większe powiększenia niż 200x ? Z tych osób z ktorymi rozmawiam tu na śląsku, to większość nawet ich nie stosuje w ogóle. Tak czy siak bariera powiększenia będzie 180-200x, a to spokojnie osiągnie i mak i synta 8" a i refraktor też. Pytanie tylko po co kupywać wielką i ciężką syntę, kombinować na balkonie i męczyć się ze znoszeniem do samochodu, jeśli to ma być sprzęt do planet ? Powiększenie tak czy siak będzie takie same, weź też pod uwagę światłosiłę, f/6 do planet w syncie -.- Pominę już kwestie okularów do powyższych, bo zestawowymi dużo się nie zobaczy.

 

czy aby na pewno synta 8" to dobry wybór na planetarny sprzęt na balkon i za miasto ?

 

głupio mi się w tym dziale wypowiadać z paru względów, ale trochę wprowadzasz w błąd autorke tematu

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal przypominam że obraz z Dobsona jest "lepszy" ma sie do obrazu z refraktora mniej wiecej jak

 

Ekolog, a jak ma sie obraz z Dobsona wzgledem obrazu z paralaktyka i alt-az? :-P

 

Zakladam, ze mowisz o newtonie, co masz na mysli rysujac te X'y?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3x3=9 2x2=4 obserwowane obrazy obiektu gdyby byl kwadratem (taka nietypowa kwadratowa planeta)

prowadzenie (za planetą) jest łatwiejszsze w refraktorze no ale coś za coś - patrz niżej

 

Anum:

1) ani ja ani Ty nie znamy specyfiki zaświetleniowej ani transportowopobytowej na linii punktów Kasjopeji Szczecin-Chojnice

 

2) Czy porównując tak ostro Dobsona z konkurencja (Mak 100?, refraktor 100!) wziąłeś pod uwagę:

A. zdolnośc rozdzielczą teleskopów

B. bilans swiatła (czyli ilość fotonów mówiąc kolokwialnie - która buduje obraz)

bo zakładająć niezwykle okrutnie nawet 50% obstrukcji w Dobsonie Światła złapie on

dwa razy więcej niz refraktor 100mm. A z dwa razy wiekszej ilościu światła da się zbudować podobie bogaty w szansę na szczegóły obraz większy o 41 %. bo 1.41 x 1.41 = 2

 

3) A brałeś pod uwagą Dobsona z Okularem 6 mm kontra Refraktor z okularem jakibyniebył ;)

 

4) obaj mamy znikome doświadczenia praktyczne z Dobsonami wiec wydaje mi sie ze wjechaliśmy dzięki Tobie w teoretyzowanie

a Kasjopeja musi liczyć na wybitnych praktyków{którzy właśnie zbierają się żeby jej ostatecznie coś doradzić albo

milczą bo jej Kasa to dylemat co lepsze "zielony" czy "niebieski")

- tak sądzę - skromnie

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w teoretyzowanie ? Nie, ja tylko mówie to co sam widziałem, bądź to co opowiedzieli mi bardziej doświadczeni obserwatorzy o swoich obserwacjach. Warunki na 200x + zdarzają się naprawdę rzadko, tymbardziej w mieście, tu nie ma co dumać nad specyfiką oświetlenia. Wiesz jak często można wykorzystać w pełni zdolność rozdzielczą teleskopu ? Seeing ją ogranicza. Co do światła, to nie mam bladego pojęcia po co jego nadmiar przy planetach, planety są wystarczająco jasne mi np na jowiszu to przeszkadza już przy 90/900, tak iż musze kupić jakieś filtry.

Co do okularu, będzie powiększenie 200x okej, wziąłeś pod uwagę że nie będzie to mógł być byle jaki okular ze względu na f/6 ? Mak też spokojnie rozwinie takie powiększenie, i gdybym miał mieć gorszy obraz, to po kiego grzyba jest tam ten meniskowy korektor ? A sory, pytałeś o refraktor. Ja w moim mam 180x i obraz jest ładny, ale nie mam porównania do akurat takiego powiększenia w syncie 8".

 

Weź pod uwagę że:

- Autorka tematu szuka TYPOWO PLANETARNEGO sprzętu

- sprzęt będzie zabierany za miasto, więc waga odgrywa istotną rolę

- czasem będzie na balkonie więc też lepiej jak będzie mniejszy niż większy

 

Co do maka myślałem nad 127mm bardziej.

 

Co do 4) to nie ja zacząłem temat newtona na dobsonie ^

 

To jest trochę tak jak ktoś by chciał wykopać dziurę w ziemi, a Ty poleciłbyś mu do tego grabki. Ktoś szuka mobilnego sprzętu do planet, a tu synta 8"...

Gdyby Twoje rozumowanie z powyższego postu było ok, to nikt by nie kupywał maków, ani refraktorów, nikt by ich w ogóle nie produkował, bo po co, przecież newton jest większy za tą samą cenę i tak dalej..

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez sadze, ze mak 127 moze byc fajny przy podanych warunkach. im czesciej bedzie wozony, tym lepiej pomyslec o montazu alt-az a nie paralaktycznym moim zdaniem. nowsze wersje skywatchera maja wyciag i katowke 2" - warto o tym pomyslec nawet jesli niektore okulary pozniej beda winietowac.

 

ekolog, przestan mylic typ montazu z typem teleskopu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.