Skocz do zawartości

Nasłuch ISS


klapaucius

Rekomendowane odpowiedzi

@Behlur_Olderys
Jeśli mieszkasz w Krakowie to polecam krakowski hackerspace https://hackerspace-krk.pl/ sami krótkofalowcy, z antenami i wszystkim - jeśli nie masz licencji (czyli teoretycznie nie możesz używać radiotelefonu z odkręcaną anteną) a w RTL-SDR Ci się bawić nie chce to chłopaki z HK chyba będą najlepsza opcją. W piątki od 20:00 jest hacker night gdzie każdy może tam przyjść, po dotykać, pooglądać, zadawać pytania :D

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
15 godzin temu, AviatorL napisał:

Czy udało się komuś w ostatnim czasie posłuchać rozmów z ISS? Mi się jeszcze nie udało, choć np. udało mi się złapać sygnał z satelity pogodowego NOAA15, ale był zbyt słaby żeby zdekodować zdjęcie :)

Tak, ja regularnie słucham w oparciu o kalendarz który tu wam podlinkowałem, warto tam zaglądać.

Co więcej ISS będzie w ostatnim czasie aktywniejsza radiowo, świadczyć może o tym niedziałający przemmiennik radioamatorski na 70cm ( często tak robią że wyłączają go jak korzystają z nadajnika na pokładzie )

Pasmo 2m jest słabo narażone na efekt dopplera zatem częstotliwość musisz podnieść na początku zaledwie o 3kHz i na końcu przelotu ją o tyle samo zmniejszyć. (czyli do 145.797 Mhz)

SQ5CSS

73.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) W moim przypadku chyba problemem jest antena.

Używam zestawu RTL-SDR v3 + taka uniwersalna antenka która była polecana dla początkujących. Bez problemu łapię nią pasma lotnicze, ACARS, ATIS itp.. W przypadku ISS nie wiem jak ją ustawić.

Docelowo chciałbym zamontować jakąś antenę na 144 MHz na balkonie, ale najpierw chciałem wykorzystać to co mam.

Jest to taka antena:

12781512_rtlantena.jpg.61386fc993a725d7ee1a3492aeabdecd.jpg

 

Nie wiem czy ustawić ją ramionami pionowo czy poziomo czy może rozłożone pod kątem 120 stopni, a może to obojętne a po prostu w czasie gdy próbowałem akurat nic nie nadawali.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, AviatorL napisał:

Dzięki :) W moim przypadku chyba problemem jest antena.

Używam zestawu RTL-SDR v3 + taka uniwersalna antenka która była polecana dla początkujących. Bez problemu łapię nią pasma lotnicze, ACARS, ATIS itp.. W przypadku ISS nie wiem jak ją ustawić.

Docelowo chciałbym zamontować jakąś antenę na 144 MHz na balkonie, ale najpierw chciałem wykorzystać to co mam.

Jest to taka antena:

12781512_rtlantena.jpg.61386fc993a725d7ee1a3492aeabdecd.jpg

 

Nie wiem czy ustawić ją ramionami pionowo czy poziomo czy może rozłożone pod kątem 120 stopni, a może to obojętne a po prostu w czasie gdy próbowałem akurat nic nie nadawali.

Mogę ci podpowiedzieć że :

Ustaw antenę w polaryzacji pionowej prawoskrętnej (promiennikiem do góry), najlepsza była by oczywiście antena z polaryzacją kołową ale no masz to co masz i tym próbuj. (te ustawienie które masz na zdjęciu sprawdza się lepiej w telegrafii która cię w tym przypadku nie interesuje)

Oczywiście jak masz możliwość to antena niech będzie na zewnątrz nie w budynku.

Jeśli to możliwe oddal ją na odległość około 2m od wszelkich metalowych obiektów (nie licząc ewentualnego pręta mocującego, cybantów mocujących itp).

Jeśli sam statyw zawiera elementy metalowe to go wywal w cholerę bo rozstraja antenę.

A co najważniejsze postaraj się ustawić prawidłową długość anteny by była w rezonansie na 145 Mhz, zwiększysz wtedy prawdopodobieństwo dobrego odbioru, dla ciebie będzie to (300/145x0.95/4)= czyli dla ciebie każde z ramion powinno wynosić 49.2 centymetra. i nie więcej i nie mniej.

Powodzenia :D.

Edytowane przez Imar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaję za informacją na FB

 

 
Wrocław
 
Publiczne  · Każdy na Facebooku lub poza nim
 
Przemiennik Cross-band SSTV ISS - czyli obrazki z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale przez nasz testowy przemiennik w misji stratosferycznej.
Zapraszamy do testów radiowych i odbierania obrazków nadawanych bezpośrednio z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jak i retransmitowanych w tym samym czasie "na żywo" przez specjalnie przygotowany przez nasza ekipę przemiennik amatorski.
Tak, dobrze się spodziwacie !
Podczas najbliższej misji stratosferycznej 7.08.2021 która wystartuje z Wrocławia około godziny 13:00 spóbujemy retransmitować obrazki SSTV PD120 nadawane w tym samym czasie z pokładu ISS.
Wszystko to dzięki zbudowanej specjalnie, testowej amatorskiej stacji przekaźnikowej (przemiennikowi).
Będzie on odbierał sygnał nadawany wprost z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na częstotliwości 145.800MHz i automatycznie nadawał go na częstotliwości 437.9875MHz.
Dzięki temu będziecie mogli odbierać sygnał bezpośrednio z ISS, jak i poprzez naszą misję startosferyczną.
Celem tego eksperymentu jest sprawdzenie możliwości technicznych budowanych przez nas urządzeń (powstała nowa, poprawiona wersja przemiennika cross-band), oraz koncepcji samej retransmisji sygnału nadawanego z ISS podczas przelotów.
Dodatkowo przetestujemy nowe wersje urządzeń LoRa WAN 868MHz.
Pdsumowując:
Zapraszamy do odbioru obrazków z ISS w dniach 6-7.08.2021, więcej informacji: https://amsat-uk.org/
Zapraszamy do prób nasłuchu (7.08.2021 po godz 14tej) sygnału z ISS przez nasz przemiennik 437.9875MHz
Spróbujemy retransmitować dwa przeloty, pierwszy rozpocznie się około godziny 14:30 i kolejny około 16tej.
Dokałdne godziny przelotu możecie sprawdzić w dniu eksperymentu za pomocą np programu ORBITRON, aplikacji ISS Dtetector i innych.
WAŻNE
Eksperymentalny przemiennik podczas całego lotu nadaje sygnał (nośna + szum odbiornika)
Przemiennik ma celowo wyłączoną na tą misję blokadę szumów.
Od startu do lądowania na częstotliwości 437.9875 będzie emitowany i słyszalny szum odbiornika. W momencie, kiedy przemiennik odbierze sygnał z ISS, my również go usłyszymy.
Pamietajcie !!! To jest eksperyment !
Nie wiemy do końca, czy wszystko zadziała prawidłowo.
Prawdopodobnie nikt przed nami tego nie robił więc prosimy o cierpliwość i zrozumienie.
Dane misji:
start: 7.08.2021 Wrocław
wejście przemiennika: 145.800 (prosimy nie testować nadawania, będą kolejne loty to się pobawimy  )
Wyjście przemiennika: 437.9875MHz
sygnał: SSTV PD120
APRS 432.500MHz (lokalizacja) SQ6NLN-12
4FSK 437.600MHz (lokalizacja) SQ6NLN
LoRa WAN 868MHz SP6ZWR-ttg
Zapraszamy do nasłuchów oraz śledzenia przebiegu misji na https://aprs.fi/ oraz innych stronach np https://tracker.habhub.org/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale w tym przypadku w zupełności powinna wystarczyć antena dookólna

podczas ostatniej misji stratosferycznej sygnał był odbierany w całej Europie

 

mam odbiornik SDR i Robot36 na telefonie więc też spróbuję odebrać jakieś obrazki

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze mam nagrany wave z obrazkiem, ale kompletnie nie wiem jak to wrzucić do programu dekodującego. Mam MMSSTV i RX-SSTV. Ten pierwszy odczytuje tylko pliki dźwiękowe w formacie .mmv a ten drugi w ogóle. Chyba tylko mogą dekodować na żywo przechwytując dźwięk.

Czyli teraz muszę je oszukać w ten sposób, że odtworzę wave w jakimś odtwarzu a źródło dźwięku w programie ustawię na ten odtwarzacz i on będzie myślał że idzie na żywo?

Czy są jakieś lepsze programy?

Mam jeszcze WXtoImg, ale ten obrazków z ISS nie dekoduje chyba w ogóle, tylko z NOAA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motyla noga, za każdym razem wychodzi mi inaczej. Raz prawie pokazał mi się napis Inter-MAI-75, ale potem z każdą próbą wychodziło co innego. To trzeba jakoś zsynchronizować? Nasłuchowanie w programie trzeba włączyć w tym samym momencie co odtwarzanie czy niekoniecznie?

 

W załączeniu przesyłam też wave, jakby mógł ktoś sprawdzić czy coś z tego będzie...

 

Screenshot_2021-08-07-13-56-39_xdsopl.robot36.png.a6301e45687bb82aca09a14428e30e46.png

SDRSharp_20210807_105631Z_145800000Hz_AF.wav

 

Edycja:

Tak mi wyszło na komputerze:

1.PNG.09e987bff480c9b4669b1ce10f34305e.PNG

 

2.PNG.1e8a1a1a4065658399a4429b6d60e7ea.PNG

 

Nie udało mi się załapać na początek transmisji, złapałem gdzieś w połowie i sygnał zakończenia.

Nie potrafię też skonfigurować Orbitrona żeby sterował częstotliwością SDR-Sharp zgodnie z efektem Dopplera. To na pewno by trochę pomogło.

 

Edycja 2:

3.PNG.b28599eaa606327be569aec5cc8f01fc.PNG

 

To wszystko co udało mi się dzisiaj odebrać. Jak na pierwszy raz jestem zadowolony, choć liczyłem na nieco więcej.

Pomimo że momentami sygnał był dobrze słyszalny i dość czysty, to często się gubił nagle.

Nie wiem skąd wynika przesunięcie obrazków, czy to kwestia zaszumionego sygnału czy po prostu źle to jeszcze dekoduję.

Tak czy inaczej, podoba mi się to i na pewno będę próbował podczas kolejnych transmisji.

Aha - przemiennika nie słyszałem.

Edytowane przez AviatorL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Cześć.

Właśnie trwa EVA. Rozstawiłem się z RTL-SDR i nasłuchiwałem na częstotliwościach:

144,490 MHz

145,200 MHz

143,625 MHz

145,800 MHz

 

Niestety bezskutecznie.

Na transmisji NASA cały czas widzę i słyszę że prowadzają komunikację.

Czy ktoś jeszcze się w to bawi oprócz mnie? Czy częstotliwości się zmieniły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualne freq użuwane na ISS :

 

121.125 FM RS EVA from Orlan suit [Credit N5VHO]

 

121.75 FM Downlink from Soyuz-TM (voice). RS EVA from Orlan suit. Soyuz VHF-2. Progress Telemetry. [Credit N5VHO]

 

130.167 AM VHF-2 Downlink from Zarya (Service Module). RS EVA to Orlan suits [Credit N5VHO]

 

143.625 FM VHF-1 downlink. Main Russian communications channel. Often active over Moskow. You can hear air to ground conversations in Russian. Sometimes English when US crews talk to their NASA representative in Star City. [Credit IZ6BYY]

 

Częstotliwości telemetrii nie podaje bo i tak ich nie wykorzystasz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
W dniu 7.08.2021 o 13:58, AviatorL napisał(a):

Motyla noga, za każdym razem wychodzi mi inaczej. Raz prawie pokazał mi się napis Inter-MAI-75, ale potem z każdą próbą wychodziło co innego. To trzeba jakoś zsynchronizować? Nasłuchowanie w programie trzeba włączyć w tym samym momencie co odtwarzanie czy niekoniecznie?

 

W załączeniu przesyłam też wave, jakby mógł ktoś sprawdzić czy coś z tego będzie...

 

Screenshot_2021-08-07-13-56-39_xdsopl.robot36.png.a6301e45687bb82aca09a14428e30e46.png

SDRSharp_20210807_105631Z_145800000Hz_AF.wav 8.17 MB · 30 pobrań

 

Edycja:

Tak mi wyszło na komputerze:

1.PNG.09e987bff480c9b4669b1ce10f34305e.PNG

 

2.PNG.1e8a1a1a4065658399a4429b6d60e7ea.PNG

 

Nie udało mi się załapać na początek transmisji, złapałem gdzieś w połowie i sygnał zakończenia.

Nie potrafię też skonfigurować Orbitrona żeby sterował częstotliwością SDR-Sharp zgodnie z efektem Dopplera. To na pewno by trochę pomogło.

 

Edycja 2:

3.PNG.b28599eaa606327be569aec5cc8f01fc.PNG

 

To wszystko co udało mi się dzisiaj odebrać. Jak na pierwszy raz jestem zadowolony, choć liczyłem na nieco więcej.

Pomimo że momentami sygnał był dobrze słyszalny i dość czysty, to często się gubił nagle.

Nie wiem skąd wynika przesunięcie obrazków, czy to kwestia zaszumionego sygnału czy po prostu źle to jeszcze dekoduję.

Tak czy inaczej, podoba mi się to i na pewno będę próbował podczas kolejnych transmisji.

Aha - przemiennika nie słyszałem.

 

Cześć jakiego programu używałeś do zdekodowania obrazka?

 

Czy bawisz się lub ktoś z zainteresowanych tematem dekodowaniem sygnału z Meteor M2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 5.02.2023 o 17:13, Tuvoc napisał(a):

Cześć jakiego programu używałeś do zdekodowania obrazka?

Na PC: MMSSTV

Na Androidzie: Robot36

 

W dniu 5.02.2023 o 17:13, Tuvoc napisał(a):

Czy bawisz się lub ktoś z zainteresowanych tematem dekodowaniem sygnału z Meteor M2?

Ja nie. Ale może warto?

Z NOAA-19 trochę łapałem, ale efekty za słabe, żeby się pochwalić.

 

Zamierzam wrócić do tej ciekawej pasji jak tylko będę miał więcej czasu. Chciałbym kupić/zbudować lepszą antenę, bo ona jest tutaj chyba kluczową sprawą.

Edytowane przez AviatorL
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.02.2023 o 18:33, AviatorL napisał(a):

Ja nie. Ale może warto?

Z NOAA-19 trochę łapałem, ale efekty za słabe, żeby się pochwalić.

Niestety Meteor M2 padł i na razie nie ma z niego obrazów.

 

U mnie w sumie też dosyć skromnie, najlepsze co jak dotąd mam to te dwa obrazki.

best.thumb.png.ab84cb770fb44d82a7e4940db2468ebc.png

 

best_NOAdrugi19_17.thumb.png.6a821100b68204ef69cd0830236fa33f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, AviatorL napisał(a):

To z NOAA-19? Jaką masz antenę? Coś jeszcze masz oprócz anteny i odbiornika? Jakiś wzmacniacz albo filtr?

Akurat najprostszy możliwy zestaw:

- odbiornik: Nooelec RTL-SDR v5 SDR - NESDR SMArt HF/VHF/UHF (100 kHz-1,75 GHz)
- wzmacniacz: Nooelec LaNA - Wideband Ultra Low-Noise Amplifier  (LNA) Module. 20MHz-4GHz Capability w/  Bias-Tee, USB & DC Power Options
- antena dipolowa taka najzwyklejsza (czekam na porządną dwuzakresową made by my tata :D myślałem też o QFH ale mi odradzał)

 

To są zdjęcia z NOAA 15 i 19. Odstęp między przelotami wynosił ok. 25 min.

 

Nawet taką śmieszną antenką coś tam się udało zebrać. Fajnie posłuchać ISS - na 437.8 MHz jest repeater dla krótkofalarzy 145.8 MHz gadali ostatnio astronauci.

 

Przydałaby mi się pomoc w identyfikacji telemetrii satelit. Zbierają się sensownie ale trochę nie ogarniam dekodowania tego sygnału.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam RTL-SDR v3

image.png.5173a97ada89eac8fff372c366a56855.png

+ antena teleskopowa, którą można było do tego dokupić :)

 

Ja słucham komunikację lotniczą, czasem posłucham sobie ATIS z EPWA, odbieram ACARS z samolotów, ale nie mam jeszcze softu żeby to zdekodować, parę razy słyszałem radiosondę wypuszczoną z Legionowa, NOAA-19 i 15 chyba też, ISS raz słyszałem, kilka razy próbowałem odebrać obrazek SSTV z ISS.

 

Jeśli chodzi o ISS to tych częstotliwości jest cała masa i nigdy nie wiem na którą się ustawić, zwykle 145.8 pilnuję ale czytałem, że np. rosyjskie spacery kosmiczne słychać na 121.12 albo 121.75.

 

38 minut temu, Tuvoc napisał(a):

Przydałaby mi się pomoc w identyfikacji telemetrii satelit. Zbierają się sensownie ale trochę nie ogarniam dekodowania tego sygnału.

Tzn. co konkretnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Do mnie wczoraj wieczorem przyjechał zestaw RTL-SDR z tą najtańszą anteną którą wrzucał AviatorL wyżej na tej stronie. Na razie najlepiej łapie ADS-B i radio FM :D Widziałem też chyba przez moment transmisję NOAA na 137MHz ale nie nagrałem jej do dekodowania. Jestem w bloku o grubych ścianach więc niczego więcej się nie spodziewam, w weekend pojadę na działkę i tam zobaczymy co się będzie działo.

 

Obawiam się że to będzie kolejne hobby w którym utonę, ale cóż, z braku przejrzystości atmosfery w tej widzialnej części spektrum może czas przejść na inne częstotliwości fal elektromagnetycznych?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.