Skocz do zawartości

Zakup lornetki. Jaką wybrać?


wiadomo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Planuję w najbliższym czasie zakup lornetki, takiej która będzie nadawała się do nocnych obserwacji nieba. Jaka lornetka będzie najlepsza dla początkującego? Budżet: do 700 (w tym ze statywem). Nie wiem czy szukać o parametrach 10x50 czy raczej coś większego np. 20x80 lub 15x70. Co jest wygodniejsze w obserwacjach?

Brałam pod uwagę:

1) Celestron'a 15x70 lub 12x60

2) Nikon Action VII 10x50 CF lub Nikon Action EX 10x50 CF (na czym polega dokładnie różnica pomiędzy tymi lornetkami?)

3) Delta Optical Silver 10x50 lub Delta Optical Taiga 11x70 WA

4)Bresser 20x80 ze statywem(http://astrozakupy.pl/product_info.php?products_id=795)

 

Nie mam jedynie zielonego pojęcia w jaki statyw byłby najodpowiedniejszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem lornetki 50, 60, 70mm. Powiem tak:

1. -Jeśli ma być do ręki + zastosowania nie tylko astro + astro ale np. na wyjazdach czysto turystycznych [np. w góry] to zdecydowanie 10x50

2. -Jeśli tylko astro spod domu + wypady w plener to zdecydowanie 15x70

 

Kryteria j.w. na prostej podstawie:

1. 50-tka to największa lornetka, którą w praktyce da się używać jako wielozadaniowej. 60-tka już jest za wielka, co eliminuje 12x60. Wiem, bo z 15x60 1.2kg w plecaku biegałem po górach Turcji i Ukrainy, skończyło się zakupem 10x50.

Z kolei:

2. Lorneta 60-70 mm wyraźnie bije możliwościami 50-tkę, różnica jest naprawdę zauważalna i przekłada się wręcz na możliwość dostrzeżenia lub rozpoznania wielu obiektów. 50-tką raczej nie powalczysz z M1, M27 czy niektórymi kulistymi. A skoro kupujesz lornetę pod statyw, to nie ma co rozmieniać się na drobne i brać mniejszej. 15x70 pójdzie na solidnym statywie foto, cena niewiele wyższa od 60tki. Dlaczego nie 20x80? A bo tu już się robią poważne cuda ze statywem [patrz niżej], no i jeśli cena jest naprawdę niska [ten Bresser], kompromis na jakości jest zbyt duży. Wreszcie lornety 20x80 mają małe pole widzenia, 15x70 ma ze 4 stopnie i to jest jeszcze dość wygodne.

 

Statyw pod 15x70: pójdzie jeszcze na solidniejszych aluminiowych składakach fotograficznych. Najlepszy będzie taki ze 3kg wagi, wysokość 165cm [w akcie desperacji ok. 155cm] w stanie rozłożonym lub lepiej większa. Górne przekroje nóg i kolumny centralnej 25-30mm [lepiej to drugie]. Nogi maksymalnie 3-segmentowe [nie więcej!]. Unikać plastikowych głowic podpartych jednostronnie w kształcie odwróconej litery L [przy takiej konstrukcji tylko metal!!!]. W granicach 300-400zł takie statywy są do dostania.

Pamiętaj,że zwykle dla zwiększenia stabilności statywu nie rozsuwamy do końca nóg ani kolumny centralnej. Przy obiektach wysoko nad horyzontem oznacza to obserwacje z b. niskiego stołeczka.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Optymalny zestaw lornetkowy wg. mnie to 2 sztuki -podręczna 10x50 plus coś większego co najmniej 70mm pod statyw. Ta ostatnia to może być 80-tka lub nawet setka, ale tu już poważnie trzeba się liczyć oprócz kosztów z wagą i rozmiarami takiego zestawu. 15x70 + statyw foto to nadal sprzęt do plecaczka i na ramię

Edytowane przez Jarek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikon Action Ex 10x50 To naprawdę strzał w 10 tke.

 

Ostatnio porównywałem ja w obrazach dziennych z moim Fuji 10x50 i czasami nie bardzo wiedziałem którą lornetkę ma przy oku.

Ma bardzo dobra transmisje światła na osi optycznej i jest to FMC.

 

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No tylko bez żartów, a jak ma stopę 10-kę? (numeracja angielska) :D

Stopę (a właściwie wyjście na statyw) ma 1/4 cala (numeracja angielska). Do statywu będziesz potrzebował jeszcze złączki, ale to już drobny wydatek. Zaś najlepszą, moim zdaniem, pomocą do niewielkiej lornetki jest fotel-leżak z poręczami pod łokcie.

Co do lornetki 10x50, to słuchaj Yokera - wie, co mówi. Uwagi Jarka są bardzo celne, ale większej i naprawdę dobrej lornety przy tym budżecie nie kupisz. Jako początkujący nie będziesz jej jednak aż tak potrzebował. Przez dobrą 10x50 zobaczysz bardzo wiele, z dużym komfortem, łatwiej ucząc się nieba. Szersze pole widzenia mniejszej lornetki też ma swoje zalety - łatwiejsza orientacja na niebie, piękne widoki gwiazdozbiorów, obłoków gwiezdnych czy rozległych gromad. Jak rozpoznasz swoje astronomiczne zapędy i okrzepniesz finansowo, pomyślisz o dużym sprzęcie: lornecie czy teleskopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja bym przesunął sie prowokacyjnie do obszaru 8x56. Np DO Titanium której na marginesie mówiąc nie znosze.
Wychodzimy poza budżet. Chłopak pisał o 700 zł ze statywem. W AstroMarkecie jest oferta na Titanium 9x63 tuż ponad budżetem. To już kawał szkła. Może dr R. by nieco opuścił? McArti, jaką masz o niej opinię?

Edit:

Oops, to chyba nie chłopak ("brałam pod uwagę..."). Tym bardziej nie powinna brać ciężkiej lornety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma statywów sensownych za 5,99 zł. więc to na pewno nie bedzie lornetka na statyw tylko do ręki.

 

DO Titanium ma jakość zależną od egzemplarza. ogólnie mechanicznie jest dobra tylko wtedy gdy jest dobra a w pozostałych przypadkach jest zła. muszle czne są za miekkie, osiowanie oka z okularami jest mierne. zamiast DO Titanium powinno sie kupić Vixena ale jest sporo droższy.

 

Bardzo fajną lornetką jest Tajga 11x70 ale niestety jest niefajna, bo ma bardzo szerokie okulary i nie mieści sie nos miedzy nimi. poza tym jakość wykonania jest losowa. natomiast obraz jest świetny. aberracja jest jasna ale wąska. Przy swobodnym oglądaniu ulicy w nocy sprawia wrażenie apochromatu. ogólnie nie polecam chyba, że sie wybierze spośród 15 sztuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Nikon Action EX 10x50 CF jest świetna - porównywałem z różnymi lornetkami i decydując się ponownie kupił bym ją bez wahania (w tej kategorii cenowej i do zastosowań bez statywu).

Jest wygodna, bardzo solidnie wykonana, ma wygodne, regulowane muszle oczne. Optyka bez zarzutu - nie umiem znaleźć żadnych złych stron.

Dodatkowo zawsze da się ze sobą zabrać nawet w podręcznym bagażu czy na rower.

 

Mam 12x50 ale chyba to ciut za duże powiększenie i wolałbym 10x50.

Przy 12x staram się jednak oprzeć lornetę lub łokcie o auto lub drzewo, bo obraz drga za bardzo.

 

pozdr

R

 

edit:

http://forum.astropolis.pl/topic/33890-sprzedam-delta-optical-titanium-9x63-gwarancja/

ciekawa oferta się pojawiła - pod rozwagę

Edytowane przez roberciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DO Titanium ma jakość zależną od egzemplarza. ogólnie mechanicznie jest dobra tylko wtedy gdy jest dobra a w pozostałych przypadkach jest zła. muszle czne są za miekkie, osiowanie oka z okularami jest mierne. zamiast DO Titanium powinno sie kupić Vixena ale jest sporo droższy.

 

Też wiele słyszałem o mechanicznych wadach tych lornetek, ale wielce możliwe, że były to tzw. "choroby wieku dziecięcego" występujące w pierwszych dostarczonych partiach. Niektórzy skarżyli się np. na luzy w mostku. Problem jest dobrze znany i Delta prawdopodobnie wprowadziła już poprawki.

Nie kumam natomiast stwierdzenia "osiowanie oka z okularami jest mierne" - to przecież dotyczy niewłaściwego korzystania z każdej lornetki. Te Titanium mają spory LER, a to w samo w sobie powoduje, że wystarczy przechylić lornetkę pod kątem a źrenice wyjściowe "zjeżdżają" z naszych oczu. W starych ruskich BPC, gdzie trzeba podwinąć muszle aby objąć całe pole ten problem oczywiście nie występuje, bo jak wciskasz oczy na maksa w soczewki to siłą rzeczy dobierasz odpowiedni IPD.

Zgadzam się, że muszle w Titanium są za miękkie. Przypominają wręcz "kurtyny". Można się jednak do tego przyzwyczaić i nauczyć z nich korzystać, a wtedy dość dobrze blokują światło boczne.

 

Bardzo fajną lornetką jest Tajga 11x70 ale niestety jest niefajna (...) natomiast obraz jest świetny. aberracja jest jasna ale wąska. (...)

 

...ekhm. Co proszę?

Czyżby za dużo :Beer: ?

 

(no offence :szczerbaty: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

A co napiszecie o lornetkach z zoomem np.

http://astrozakupy.p...products_id=140

http://astrozakupy.p...products_id=679

 

Nadaje się do obserwacji nieba ?

Wszyscy znawcy odradzają. Małe pole widzenia, mniejsza sprawność optyczna, większe wady optyczne, wrażliwa mechanika. Sam oglądałem lornetę reklamowaną jako jedyna zmiennoogniskowa odpowiednia do celów astronomicznych i też była fatalna - nieostrość przy dużych powiększeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nikon Action Ex 10x50 To naprawdę strzał w 10 tke.

 

Ostatnio porównywałem ja w obrazach dziennych z moim Fuji 10x50 i czasami nie bardzo wiedziałem którą lornetkę ma przy oku.

Ma bardzo dobra transmisje światła na osi optycznej i jest to FMC.

 

 

Y

 

 

Yoker ja juz zostalem sprowadzony na ziemie na tym forum za FMC Nikona EX :stop: no chyba, ze miało to tylko dotyczyc Fujinona, wtedy odwołuje alarm. Nikon EX - cała seria to jest MC, a nie FMC . To w sumie moze tłumaczyć pojawiające się reflexy swietlne czasami dość męczące w czasie pełni Łysego :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam serdecznie

 

Tez juz prawie jestem zdecydowany na Nikona EX 10x50, ale mam jeszcze pytanie odnośnie tych lornetek, a konkretnie rozchodzi mi sie o ten model. Według danych technicznych wygląda całkiem rozsądnie tylko teraz kwestia jakosci wykonania i obrazu.

 

Bardzo proszę o pomoc

Edytowane przez bikeman1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

 

Posiadam obecnie starą NRD-owską lornetkę o parametrach 8x30.Jest już trochę stara i lekko zanieczyszczona w środku ale da radę jeszcze sporo poobserwować. Jestem miłośnikiem astronomii ale budżet mi nie pozwala na kupno teleskopu. Ostatnio czytałem na optyczne.pl, że warto kupić dobrą lornetę zamiast teleskopu. Dlatego chciałbym kupić w średniej cenie lornetę. Ostatnio poczytałem na forach że interesujący wydaje się zakup lornetki marki Celestron z serii SkyMaster. Doradźcie mi którą wybrać:

15x70

20x80

czy

25x100 ???

Cena: zawsze można wziąć towar na raty :-) także ostatnia propozycja nie odpada.

 

Dodam że aż tak mocno się nie śpiesze z zakupem gdyż ta stara na razie mi wystarcza, a i mieszkam na wsi i widoki na niebo nocą mam prawie zawsze idealne (oczywiście jak nie ma chmur :-)

 

Co mi poradzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź bardzo zależy od tego, co właściwie chcesz obserwować. Ciemne wiejskie niebo to dobre pole dla dużej lornety, ale jeśli rozważasz 25x100 w tej cenie (na raty) możesz zacząć spokojnie myśleć o teleskopie, który po prostu będzie bardziej uniwersalny. Nowa Synta 150mm na Eq3-2 kosztuje około 1000 PLN czyli de facto mniej niż Celestron 25x100, Synta 8'' na Dobsonie to koszt około 1200 PLN. Może i jestem wielkim fanem lornetek, ale raczej nigdy nie powiem, że lornetka 15x70 czy 20x80 może zastąpić w obserwacjach 8'' lustro z zestawem okularów.

 

Na bardzo szybko i w ogromnym uproszczeniu, wg mnie porównanie teleskopu typu Dobson 8'' z okularami z kompletu (25mm i 10mm) z lornetką 15x70 wygląda z grubsza tak dla obiektów astronomicznych:

 

Gromady otwarte

Lornetka XXX

Teleskop XX*

Galaktyki

Lornetka XXX (Większe) X mniejsze i słabe

Teleskop XXX wszystkie

Planety

Lornetka X (dobrze widoczny de facto jest tylko Jowisz, Saturn ma "uszy")

Teleskop XX*

Gwiazdy zmienne, podwójne

Lornetka

X

Teleskop

XXX

Obiekty mgławicowe

Lornetka

XX-XXX

Teleskop

XX*

Gromady kuliste

Lotrnetka

X-XX

Teleskop

XXX

Sąsiadki

Lornetka

XXX

Teleskop

X

 

Przy czym trzeba uczciwie dodać, że zakup kolejnych okularów, dodaje po kilka punktów Teleskopowi w miejscach z gwiazdką*, z lornetką nie zrobisz zbyt wiele więcej. Do teleskopu też o wiele łatwiej zamontować filtry astronomiczne.

 

Po tym zdroworozsądkowym wstępie, przejdźmy jednak do lornetek, które wymieniłeś. Każda lornetka o powiększeniu 15x lub powyżej potrzebuje statyw albo żuraw lornetkowy. Liczenie jej kosztów, nie uwzględniając tego wydatku nie ma sensu, to jak kupowanie samochodu bez kół. Lornetka Celestrona 15x70 pokaże na pewno sporo więcej niż 8x30. Nie jest to jednak cud techniki, mechanicznie i optycznie daleko jej do ideału. O wiele sensowniejszy na chwilę obecną wydaje mi się zakup Delty Skyguide 15x70. Na tym forum opisywał ją niedawno Joker, recenzja jest w tym dziale. Celestron 25x100 pokaże więcej niż 15x70, ma znacznie większy zasięg gwiazdowy i powiększenie 25x pokaże więcej obiektów, ale zalecałbym uważne obejrzenie takiej lornety przed zakupem, widziałem kilka zupełnie nowych mocno rozkolimowanych egzemplarzy. 25x100 wymaga też ciężkiego statywu i niezbyt wygodnie będzie się tak dużą lornetą obserwowało obiekty w zenicie, ma więc także swoje ograniczenia. Jeśli chodzi o korzyści z średniej lornety, rzędu 15x70, 20x80 to, poza oczywistą zaletą korzystania z obydwu oczu, zyskasz dość szerokie pole widzenia i w miarę optymalną dla obserwacji nocnych źrenicę wyjściową. Lornteki nie trzeba też studzić, bardzo łatwo jest wodzić nią po niebie, szybciej więc można nauczyć się po nim wędrować. Podsumowując mój zapewne nieco nudnawy wywód, nie zgadzam się z twierdzeniem, że lornetka to dobry wybór zamiast teleskopu, to nie są sprzęty z kategorii albo-albo. Każdy ma swoje zastosowania, w jednych obserwacjach lornetka jest korzystniejsza w innych konieczny staje się teleskop. Jeśli jesteś już w szacunkach budżetowych przy sprzęcie w pułapie cenowym Celestrona 25x100 na pewno teleskop trzeba przemyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Yossarian za tak szybką odpowiedź. Cenię sobie długie i rzetelne opinie.Nie mniej jednak chciałem jeszcze dodać, a że zapomniałem w poprzednim poście bo była późna pora (04:38 !), że ma być to uniwersalny przyrząd optyczny również do używania w dzień. Większość z teleskopów (albo wszystkie - nie wiem) ma obraz odwrócony co staje się moim problemem. Mieć duże powiększenie chociażby do oglądania wspomnianych sąsiadek. Widzenie stereoskopowe to lepszy komfort. Z maksymalnych wymagań to chciałbym uzyskać Tytana, pierścienie Saturna i chociaż kropeczkę jaką jest Neptun. Do mgławic też lepsza jest lorneta. Także używam mojej w proporcjach 50/50. A z tego względu wybrałem Celestrona bo jestem trochę na niego napalony. A co powiesz o Nikon Action EX 10x50 CF ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do twoich maksymalnych wymagań:

Tytana i Neptuna bez większych problemów powinieneś zobaczyć w lornetce 10x50. Pierścienie Saturna natomiast są zupełnie nielornetkowe (tak jak i cały temat planet). Duże lornety o powiększeniu powyżej 20x przy korzystnym ustawieniu pierścieni mogą pokazać planetę z uszami. W mojej 15x70 widzę eliptyczną tarczę. Czasem wydaje mi się, że widać przerwę między pierścieniem a tarczą planety, ale nie wiem czy to nie są jakieś moje zwidy. Janko poleca spróbować na jaśniejszym niebie, np. wieczornym. Sam tego jeszcze nie próbowałem, ale wszystko przede mną.

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia panamaras. Może Janko ma racje. Ja nie zobaczę bo mam tylko 8X30. A ty którą byś mi polecił?

 

p.s. Ma to być uniwersalna lorneta raczej jeden ze SkyMaster'ów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Chciałbym zobaczyć jak najwięcej opinii o tych trzech lornetach. Przypominam:

 

Celestron SkyMaster 15x70

Celestron SkyMaster 20x80

Celestron SkyMaster 25x100

 

Powtarzam, że ma to być sprzęt uniwersalnyna dzień i noc i na pewno zostanie dokupiony statyw.

 

Z góry dzięki za opinie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Powtarzam, że ma to być sprzęt uniwersalnyna dzień i noc ...

Z góry dzięki za opinie!

Ten warunek moim zdaniem pozostawia z proponowanych tylko 15x70. Pozostałe to duże lub wielkie grzmoty, nie będące sensu stricto lornetkami, tylko małymi teleskopami binokularnymi. Dobra (jak najlepsza) 15x70 jest świetnym sprzętem astronomicznym ale nadal pozostaje lornetką przydatną do obserwacji naziemnych.

W idealnych warunkach (statyw, czyste, spokojne powietrze, zmierzch lub świt) b dobra 15x ukaże pierścień Saturna jako pierścień, nie uszy. 20x jeszcze lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.