Skocz do zawartości

3x lub 5x barlow


Iro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

zastanawiam się nad zakupem 3x barlowa do avikowania... Powiększenie mało popularne i dlatego pytam się, czy ktoś może polecić konkretny model.

 

Biorę też pod uwagę GSO APO 5x i mam 2 pytania ?

- czy jakość tej soczewki jest naprawdę dobra

- czy samą soczewkę można odkręcić ( czy gwint jest filtrowy ) i wkręcić do tulejki od kamerki uzyskując np. ok 3 - 3.5x powera.

 

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

zastanawiam się nad zakupem 3x barlowa do avikowania... Powiększenie mało popularne i dlatego pytam się, czy ktoś może polecić konkretny model.

 

Biorę też pod uwagę GSO APO 5x i mam 2 pytania ?

- czy jakość tej soczewki jest naprawdę dobra

- czy samą soczewkę można odkręcić ( czy gwint jest filtrowy ) i wkręcić do tulejki od kamerki uzyskując np. ok 3 - 3.5x powera.

 

 

Pozdrawiam

 

Iro

 

Hej , mam obecnie 4 Barlowy i żaden z nich nie ma możliwośći wkręcenia do wyjścia kamerki-nie pasują gwinty.

 

GSO 5x też nie da się wkręcić , gdybyś chciał sobie wyrobić zdania na temat GSO to pocztytaj to http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,17310.0.html , powiem szczerze że wizualnie nie widziałem różnicy po między GSO a TeleVue 5x , wyszło to dopiero na kamerce , ale testy trzeba by jeszcze powtórzyć z dobrze skolimowanym teleskopem i dobrze skolimowanym seeingiem :szczerbaty:

 

Ja ma Barlowy 2, 3, 5x i w miarę seeingu stosuję co można.

 

Można też kupić np. Barlowa 2x i dorobić sobie do niego nieco dłuższą i krótszą przedłużke wówczas ma się większe lub mniejsze powiększenia , i choć niektórzy nie popieraja takich rozwiązań ja je kiedyś testowałem i dawały zadowalajace efekty.

 

Jeżeli miał bym polecić jakiegoś Barlowa to polecam TeleVue 2x , można odkręcać soczewke od tulejki i tulejke od korpusu więc wystarczy dobry tokarz i można mieć 3 w jednym (nie zapomnij o dobrym wyczernieniu wewnątrz dorobionej tulejki)

 

dBLW_2125_Barlow_2x.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeżeli miał bym polecić jakiegoś Barlowa to polecam TeleVue 2x , można odkręcać soczewke od tulejki i tulejke od korpusu więc wystarczy dobry tokarz i można mieć 3 w jednym (nie zapomnij o dobrym wyczernieniu wewnątrz dorobionej tulejki)

 

Pytałem o gwint, bo tak mam w Soligorze 2x 2"... soczewka odkręca się i jest zgodna z gwintem filtrowym... muszę w takim razie kupić przedłużkę 2"/2". Eksperymentalnie uzyskuję z Sologorem 2,3x w normalnym położeniu, 2,7x jak wysunę na maxa przejściówkę 2"/1.25" i 1,7x jak wkręcę soczewkę bezpośredio do 2"/1.25". Pewnie jak kupię 4cm przedłużkę 2 cale, dojdę do 3x i troszkę wiecej. Wyższych wartości chyba nie ma już co na Syncie wyciskać, bo nie będę i tak w stanie tak precyzyjnie jej skolimować, by z tego sensownie skorzystać.

 

A odnośnie dystansowania soczewki: patrząc na GSO 3x ED i różnicę w długości tulejki pomiędzy 2x a 3x podejrzewam, że 3x jest osiągnięte ta samą soczewką co 2x :).

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Też o tym myślałem. Mniej więcej za miesiąc ma przyjechać do mnie barlow x3 Oriona.

http://www.telescope.com/control/accessories/barlow-lenses/2-inch-orion-highlight-3x-5-element-barlow-lens

Jak go będę miał to napisze co i jak.

 

No i mam. Co ciekawe tego barlow'a nie ma w ofercie żaden z europejskich sklepów.

Nie będzie to test, ale opis i moje subiektywne pierwsze wrażenia. Wczoraj pierwszy raz w użyciu. Niestety po 23 przyszły sobie chmury więc trochę miałem mało czasu na bardziej dogłębne analizy. Barlow kupiony główni z myślą o zastosowaniu w Taurusie do fotografii, ale Taurus póki co czeka na zakończenie robót koło mojego domu, więc na sprawdzanie przyjdzie czas.

Z opisu producenta - 5 elementowy, 3x, bez gwintu filtrowego, powłoki przeciwodblaskowe, redukcja do 1,25, clamping ring'i, waga ok 400 g.

Opakowanie - kartonowe pudełeczko:

b3_1.JPG

Po otwarciu - pudełeczko wyścielone materiałem o dość zaskakującym kolorze:

b3_2.JPG

Porównanie z popularnym Soligorem x2, 2":

b3_3.JPG

Oczywiście rozkręcamy - oczom naszym pokazuje się coś na kształt kielicha:

b3_4.JPG

Rozkręcamy dalej - "kielich" okazuje się być wewnętrznym zespołem soczewek:

b3_5.JPG

Wyczernienie tulei pozostawia "nieco" do życzenia:

b3_6.JPG

Z Zenith Star'em 80mm ostrzy po dodaniu tulei z Soligora (generalnie mój podstawowy extender ;)):

b3_set.JPG

W maku 5" - oczywiście żadnych przedłużek już nie potrzeba.

Oprócz wyczernienia tulei można się nieco przyczepić do wielkości główek śrubek dociskowych - mogłyby być większe (wygodniejsze).

Wizualnie miałem chwilę a by popatrzeć na Księżyc (ZS):

- przez Panoptica' 19 mm (x86) obraz ostry i czysty, przez Explore Scientific'a 14 mm (x117) niespodziewanie (z przyczyn mi nie znanych) na obrzeżach pojawiła się mocna aberracja chromatyczna, reszta pola ostra i "płaska";

i Jowisza (Mak):

- tu tylko w użyciu Explore Scientific (x330, bez filtrów); był to jeden z najładniejszych widoków jaki widziałem przez mojego maka - wyraźne pasy (północy "postrzępiony") i WPC odcinająca się od powierzchni (Oval'u B niestety już nie udało mi się "wylukać").

Wrażenia generalnie pozytywne. Wydaje mi się, że spełnia zapewnienia "Oriona": "sharper images than standard barlows can render".

Co do użycia w fotografii - to jeszcze nie wiem, wczesna (jak na Jowisza) pora i pogarszające się warunki pozwoliły mi na zrobienie właściwie jednego jako takiego avika (DMK 41, filtr neodymowy, mak, f/36.4, crop, wielkość niezmieniana).

b3_testJ1.jpg

Zobaczę co to "cudo" pokarze w Taurusie i oczywiście dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.