Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

udoskonalona nasadka kątowa

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

astr

astr

Nowy użytkownik

• Astroamator
  • Pip
  • 40 postów
Witam!

Chodzi mi po głowie pomysł, by zbudować nasadkę kątową do MTO z ruchomym lusterkiem, do której możnaby na raz podłączyć okular i kamerkę CCD. Byłaby ona podobna do zwykłej nasadki 90 stopni z M42 na 1.25" tyle, że z dziurą z tyłu i gwintem M42 z tyłu do podłączenia aparatu lub kamery. Lusterko podniesione dawałoby obraz przez okular, opuszczone na kamerke.

Mam jednak kilka wątpliwości/pytań.
Po pierwsze jaka musi byc dokładność wykonania lusterka (czy 1/4 lambda wystarczy)?
Czy mogą to być takie lusterka jakie oferuje firma Quasar JP?
Jaki musi być rozmiar lusterka pod okular 1.25" (czy elipsa o wymiarach 35x49mm wystarczy)?
I na końcu, jak dokładne musi być ustawienie lusterka w stosunku do osi optycznej teleskopu? Oczywiście idealnie byłoby 45 stopni, ale czy ustawienie np pod kątem 44 stopni mocno popsuje obraz?

A może da się coś takiego kupić (za rozsądne pieniądze)?

Pozdrawiam
0

r.ziomber

r.ziomber

r.ziomber(at)astronomia.pel

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2243 postów
Kiedys widzialem zdjecie takiej nasadki, chyba na http://ccd.astronet.pl
0

r.ziomber

r.ziomber

r.ziomber(at)astronomia.pel

• Społeczność Astropolis
  • 2243 postów
Zdjecie tego jest tu: http://ccd.astronet.pl/adv.htm#g16.htm
0

Gość_Janusz_P._*

Gość_Janusz_P._*
  • Gość

Witam!

Chodzi mi po głowie pomysł, by zbudować nasadkę kątową do MTO z ruchomym lusterkiem, do której możnaby na raz podłączyć okular i kamerkę CCD. Byłaby ona podobna do zwykłej nasadki 90 stopni z M42 na 1.25" tyle, że z dziurą z tyłu i gwintem M42 z tyłu do podłączenia aparatu lub kamery. Lusterko podniesione dawałoby obraz przez okular, opuszczone na kamerke.

Mam jednak kilka wątpliwości/pytań.  
Po pierwsze jaka musi byc dokładność wykonania lusterka (czy 1/4 lambda wystarczy)?  
Czy mogą to być takie lusterka jakie oferuje firma Quasar JP?  
Jaki musi być rozmiar lusterka pod okular 1.25" (czy elipsa o wymiarach 35x49mm wystarczy)?
I na końcu, jak dokładne musi być ustawienie lusterka w stosunku do osi optycznej teleskopu? Oczywiście idealnie byłoby 45 stopni, ale czy ustawienie np pod kątem 44 stopni mocno popsuje obraz?

A może da się coś takiego kupić (za rozsądne pieniądze)?

Pozdrawiam

Odpowiedź na wszystkie pytania pozytywna 8)
I rozmiar i dokładność 1/4 L spokojnie starczy na taką kombinowaną nasadkę typu"flip mirror" do okularów 1,25" i WEB'a.
Są takie gotowe ale dość drogie więc lepiej zrobić samemu jeśli masz do tego chęci i możliwości warsztatowe
0

tboro

tboro

Astro-Forum.org

• Astroamator
  • PipPip
  • 55 postów
a moze tak sprobowac zaadoptowac np. rozwalonego zenita (wczoraj kupilem et w czesciach za 7,50zł bo potrzebowałem pierścienia z gwintem m42). Mamy więc za darmo mocowanie gwintowe i ruchomo zawiaszone lusterko. Trzeba tylko wywalic pryzmat i dorobic mocowanie do okularu (no i zdemontowac z obudowy ile sie da zeby nie wazylo tyle co w orginale).
Pytanie tylko czy lusterko w Zenicie jest wystarczająco dokładne?
0

astr

astr

Nowy użytkownik

• Astroamator
  • Pip
  • 40 postów

Odpowiedź na wszystkie pytania pozytywna 8)  

Pokrzepiony, biorę się wkrótce do dzieła :)

a moze tak sprobowac zaadoptowac np. rozwalonego zenita

Czy lusterko od Zenita nie bedzie zbyt małe? Ono jest raczej szersze w poziomie niż w pionie, a przydało by się odwrotnie. Może by tak je obrócić? Ale to może i tak nadal nie starczyć.

Zakładając, że lusterko w Zenicie ma 36 mm szerokości, to po obróceniu pod kątem 45 stopni, będzie zbierało wiązkę o rozmiarze 25.5 mm, a więc trochę mniej niż 1.25 cala. Czy to wystarczy, żeby nie tracić światła?
0

tboro

tboro

Astro-Forum.org

• Astroamator
  • PipPip
  • 55 postów
nie śmię sie upierać ale:
1. lusterko jest nachylone 45 st. wiec zeby pokryc caly kadr jest prawie ze kwadratowe ~36x35 (to z rachunkow bo nie mam w tej chwili pod reka zeby zmierzyc).
2. biorac pod uwage ogniskowa i srednice lustra MTO i to ze obraz ogniskowany jest ~50mm (wzielem z zapasem) za gwintem. To srednica stozka skupienia (w miejscu przeciecia przez lustro) bedzie mniejsza niz jego rozmiar (te efektywnie 24mm -bo jest pochylone). Jak sie gdzies w rachunkach myle to niech ktos mnie poprawi.
0

astr

astr

Nowy użytkownik

• Astroamator
  • Pip
  • 40 postów
Co do rozmiaru lusterka to zmierzyłem je w moim Zenicie-E. Okazało się, że ma kształt trapezo-podobny. Większa podstawa (znajdująca się u góry) ma 28mm, mniejsza 22mm, a wysokość wynosi 27mm. Kształt jest rzeczywiście bliski kwadratowi. Oczywiście w innych Zenitach wymiary (i kształty) mogą być inne.

Po przemyśleniu wydaje mi się, że bedzie to rozmiar wystarczający, żeby nie tracić światła, bo przecież konstruktorzy MTO i Zenita zadbali (chyba?), żeby tych strat nie było (a przynajmniej nie zbyt wiele) :lol: Zastanawiam się tylko, czy nie jest to też zależne troche od tego jaki okular będziemy używać (od jego pola widzenia)?
0

Gość_Janusz_P._*

Gość_Janusz_P._*
  • Gość
Nie zapominaj że lusterko w aparacie kieruje tylko obraz do małego, powiedzmy centymetrowej średnicy wizjera i takie lustra są raczej mało dokładne :?
0

sp3uca

sp3uca

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 680 postów

Nie zapominaj że lusterko w aparacie kieruje tylko obraz do małego, powiedzmy centymetrowej średnicy wizjera i takie lustra są raczej mało dokładne :?

A propo lustra nasadki katowej , wlasnie udalo mi sie zdobyc fragmenty
jakiegos analizatora widma - chromatografu czy cos w podobie.
I wlasnie jest tu cos co moze by mozna wykorzystac do zrobienia nasadki,
ale nie wiem wlasnie jakie to lusterko jest. Wizualnie idealne ale
czy nada sie do przerobki ? takie lusterka z aparatury powinny byc w zasadzie jakosciowo niezle ale brak mi danych, a szkoda pracy jak to
do kosza sie nadaje.No i od jednej plaszczyzny do drugiej 80mm czy nie za duzo jakby np. MTO przeogniskowywac...
Czy cos da sie z tego zrobic ?
Dołączona grafika

Andy.
0

ETX90UHTC, "LEADE 10x50" Canon 450d
52.257N, 18.168E
http://www.picasaweb.google.com/sp3uca
http://www.picasaweb...om/sp3uca.astro

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników