Skocz do zawartości

Obserwacje burz, chmur i innych zjawisk


Rekomendowane odpowiedzi

Wie ktoś jak to zjawisko się nazywa? Zdjęcie zrobiłem w 2010 roku

 

 

To jest wieniec pyłkowy (pollen corona), zjawisko analogiczne do klasycznego wieńca, ale powstające na drobinach roślinnego pyłku zamiast na kropelkach wody. Wcale nieczęste zjawisko, raptem ze trzy razy widziałem.

 

http://www.atoptics.co.uk/droplets/pollen1.htm

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To jest wieniec pyłkowy (pollen corona), zjawisko analogiczne do klasycznego wieńca, ale powstające na drobinach roślinnego pyłku zamiast na kropelkach wody. Wcale nieczęste zjawisko, raptem ze trzy razy widziałem.

 

http://www.atoptics.co.uk/droplets/pollen1.htm

 

Dzięki. Dodam że zdjęcie wykonane we Wrocławiu z Mostu Trzebnickiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rano o 5.50 moja koleżanka patrząc na wschód zauważyła dziwny jasno szary obłok??Przemieszczał się na północ nisko nad horyzontem.i jakby zakręcał.Sprawdziłem na Flightradar24. Nie było żadnego samolotu tak lecacego. Niebo było bezchmurne.Miejsce Białystok.

Macie jakiś pomysł???

Edytowane przez Marcelixt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Kilka dni temu widziałem cienie rzucane przez smugi kondensacyjne na chmury. Dwa zdjęcia w odstępie kilku minut i kilkuset metrów od siebie, tuż przed wschodem Słońca. Niestety zrobione telefonem z biedaaparatem, więc jakość kiepska:

 

CAM01192.jpg

 

CAM01194.jpg

 

 

Wczoraj widziałem też z 10 samolotów, lecących prawie w tym samym kierunku, które tworzyły "radiant". Niestety zdjęcia nie zrobiłem, bo myślałem, że z innego miejsca za kilka minut będę miał lepszy widok. A po dotarciu tam okazało się, że samoloty już sobie poleciały i już nie było takiego efektu :/

 

 

A pół roku temu krokodyl, albo jakiś inny gad próbował zjeść Słońce, na szczęście mu się nie udało

 

CAM00906.jpg

 

CAM00907.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Też tak mi się wydaję.

 

@Krakus: A gdzie było słonce w stosunku do zjawiska?

 

Słońce było poniżej dolnej krawędzi kadru / obiektyw 24mm z lustrzanką APS-C Pentax / a samo zjawisko łuku okołołzenitalnego było blisko zenitu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc ta twoja informacja też wskazuje na to, że faktycznie sfotografowałeś łuk okołozenitalny. Gratuluję! Przepięknie. :)

 

Dzięki. trzeba przyznać że tęczowe barwy łuku okołozenitalnego były bardzo wyraźne, mocno nasycone i nic nie poprawiałem tych barw w programie graficznym, które są naturalne, oprócz lekkiego przyciemnienia zdjęcia.

Edytowane przez Krakus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.