Skocz do zawartości

Obserwacje burz, chmur i innych zjawisk


Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 tygodni później...

Taka mała ciekawostka.

 

Dzisiaj nad Buskiem o zachodzie Słońca pojawił się przepiękny mammatus!

 

DSC_0011.jpg DSC_0020.jpg DSC_0024.jpg DSC_0026.jpg DSC_0028.jpg

 

 

Użyczył byś mi te zdj. w wysokiej rozdzielczości do pracy w photoshopie ?

Jakby co to udzielam się tutaj na space-arcie nie chce mi się tłumaczyć do czego je potrzebuję ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mamy rekord obserwacji chmurek z gór: 300 km ze Skrzycznego w kierunku cumulusa nad Węgrami

 

CamSkrzyczne_20111213-1209_300km.jpg

 

Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli się mylę :)

Dlaczego to akurat ta konkretna chmurka nad Węgrami wg Ciebie ? Jaką masz pewność że w śród tego morza chmur nad Słowacją to nie któraś z nich jest na zdjęciu ? Twój huraoptymizm zawsze mnie zadziwia :rolleyes: To samo z samolotami, ale ja się nie wymądrzam. Spojrzyj czasem na mapę szlaków. Z 300km wyjdzie Ci 70-100 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś o tym wspominałem, chmury często mają większą odległość niż obserwowany obiekt i każdy o tym doskonale wie, ale problem w tym że nie ma narzędzia (programu) do mierzenia tych odległóści. Merti może mieć rację, albo nie. :blink: Odnośnie tego przypadku, widać jeszcze masyw obłoków nad Słowacją. Ale przykład pokazania fotki z obrazem satelitarnym jest pionierski i w przyszlości częsciej będą się pokazywać takie fotki , bo jesteśmy na to skazani :szczerbaty:

 

Polecałbym wiosenne polowania na cumulusy burzowe, pewnie trudniejsze do przewidzenia jak i łatwiejsze do sfotografowania.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://czeladz.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1208103,bedzin-dziwne-zjawisko-na-niebie-w-centrum-miasta-ma-ktos,id,t.html

 

hahahahaha :ha:

Podali godzinę i aż sobie sprawdziłem na Flightradarze co w tej okolicy przelatywało no i proszę - Austrian na B777 zniżał już z 10tys na 8900m stąd ta "nagła" smuga ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://czeladz.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1208103,bedzin-dziwne-zjawisko-na-niebie-w-centrum-miasta-ma-ktos,id,t.html

 

hahahahaha :ha:

Podali godzinę i aż sobie sprawdziłem na Flightradarze co w tej okolicy przelatywało no i proszę - Austrian na B777 zniżał już z 10tys na 8900m stąd ta "nagła" smuga ;)

 

oo widziałem to o 15:33 z Katowic :)

191211_1533.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Mam pytanko , i mam nadzieje ,że ktoś zna się na tym.Czy słońce zawsze wschodzi i zachodzi w tym samym miejscu, jeśli nie to jak ono się będzie przemieszczać po horyzoncie zaczynając od miesiąca marca,czy np.przy wschodzie będzie się przemieszczać w kierunku północnym czy południowym i jak to jest przy zachodzie słońca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj kolega chyba roztargniony, skoro nie zauważył czy Słońce wschodzi i zachodzi w tym samym miejscu :) Otóż nie, wstaje i zachodzi w różnych miejscach. Z każdym kolejnym dniem wschodzi i zachodzi bardziej na północ, aż do lipca, w którym to miesiącu z każdym kolejnym dniem wschód i zachód przesuwa się z powrotem na południe.

 

Jeśli chodzi o pokazanie "gdzie tym razem" się pojawi i zniknie, to polecam programik "efemerydy dla fotografów" - http://photoephemeris.com/ - po zainstalowaniu można wskazać miejsce w którym się przebywa, a program pokaże miejsca wschodów i zachodów Słońca i Księżyca.

Edytowane przez dziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewne pytanie dla tych, którzy znają się na różnego rodzaju zjawiskach optycznych/atmosferycznych. Otóż jadąc dzisiaj do szkoły, kilkanaście minut po wschodzie słońca zauważyłem na niebie tak jakby pionowy słup, który wyglądał jak tęcza. Po pewnym czasie zmienił się w kolorowe coś przypominające kulę. W powietrzu unosiła się tylko mgła, natomiast chmur praktycznie nie było. Czy mógłby ktoś powiedzieć mi co to za zjawisko ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewne pytanie dla tych, którzy znają się na różnego rodzaju zjawiskach optycznych/atmosferycznych. Otóż jadąc dzisiaj do szkoły, kilkanaście minut po wschodzie słońca zauważyłem na niebie tak jakby pionowy słup, który wyglądał jak tęcza. Po pewnym czasie zmienił się w kolorowe coś przypominające kulę. W powietrzu unosiła się tylko mgła, natomiast chmur praktycznie nie było. Czy mógłby ktoś powiedzieć mi co to za zjawisko ?

 

Cześć! Poszukaj tutaj, a NA PEWNO znajdziesz: http://www.atoptics.co.uk/

 

PS. Jutro rano mogą być świetne warunki, a poza tym to będzie sobota :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu próbuję uchwycić zielony błysk wschodzącego Słońca. Jeszcze nie udało mi się zobaczyć błysku na linii styku morza i nieba, natomiast powyżej kilka razy. Największym problemem jest wciśnięcie migawki w odpowiednim momencie i dobranie odpowiednich parametrów.

Dzisiejsze wschodzące Słońce - niekiedy potrafi wschodzić bardziej widowiskowo - i jak dotychczas najlepszy rezultat :rolleyes:

blysk.jpg

Canon 450D, Tair 300 mm + filtr szary ND8, f/8, 1/30 s.

 

rewelacja! myślałem że zielony promień można uchwycić tylko nad morzem i tylko podczas zachodu Słońca a jednak nie :):Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.