Skocz do zawartości

Cartes du Ciel


Jazz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

prosze o informację gdzie mogę ściągnąć CARTES DU CIEL 2.76 po polsku. Znalazlem w google parę linków ale część nie dział a część zawiera miliony plików jak np. http://www.stargazing.net/astropc/download.html a ja nie mam pojęcia czy wszystko jest mi potrzebne i czy jest wersja po polsku.

Jeżeli polecacie inny soft po polsku (zaznaczam że jestem początkującym) będę bardzo wdzięczny.

 

Pzdr

Jazz1972

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CARTES DU CIEL to dobry program. Na początek ściągnij tylko "Basic package" - to pozwoli Ci poznać niebo. Jak już tą faze będziesz miał za sobą możesz brać klejne katalogi które pokażą więcej gwiazd itp.

 

Na początek można polecić też Stellarium, nie ma wersji PL, ale jest bardzo prosty w obsłudze.

Edytowane przez Marcin M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei
Na początek można polecić też Stellarium, nie ma wersji PL, ale jest bardzo prosty w obsłudze.

 

Ale mapki nieba sobie na nim nie wydrukujesz chyba z jpg-u (biedne, biedne materiały eksploatacyjne ), Stellarium zatem traktuj jako przyjemny, kolorowy przewodnik multimedialny, a CdC jako narzędzie astro :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CARTES DU CIEL to dobry program. Na początek ściągnij tylko "Basic package" - to pozwoli Ci poznać niebo. Jak już tą faze będziesz miał za sobą możesz brać klejne katalogi które pokażą więcej gwiazd itp.

 

Na początek można polecić też Stellarium, nie ma wersji PL, ale jest bardzo prosty w obsłudze.

 

Dobry, tylko dlaczego nie na Maca :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez zakładania nowego topicu, czy jest obecnie dostępna nowsza wersja niż 2.76? Ja mam zainstalowaną właśnie 2.76 z datą 21 listopada 2004. Czy dalej nie rozwijają już CdC? :mellow:

 

Oczywiście że jest rozwijany.

Tutaj jest projekt wersji 3.0

Niestety jest to na razie beta wersja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek można polecić też Stellarium, nie ma wersji PL, ale jest bardzo prosty w obsłudze.

Stellarium jest juz spolszczony od dwoch ostatnich wersji. Wersja 0.8.1 ma obsluge, konstelacje i planety po polsku. Dodano tez czerwonawy tryb nocny. Ja na kazde obserwacje zabieram laptopa i Stellarium. Wygodniejsze i szybsze od mapek, szegolnie dla poczatkujacych. Teraz ma juz tez sterowanie teleskopem. Aby wydruknac sobie mapke, mozna zrobic zoom-out na maxa i potem zrzut ekranu Print Screen. Po wklejeniu do programu graficznego wystarczy zrobic negatyw i gotowe.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff... Ściągnąłem ten katalog z linku podanego przez McArtiego, ale nieobyło się bez bólu, nie mogłem skopiować malutkiego (chyba 33bity) pliku =done= który znajduje się w każdym z kilkunastu folderów katalogu, ale bez nich GSC chodzi bez problemu.

Jesli chodzi o płynność to na PIII667 z 256MB133MHz ramu i GF2MX400 muli ale nie na tyle żeby irytować

Na pewno chodzi o wiele szybciej niż stellarium, które na moim kompie jest zupełnie nie do użytku :szczerbaty: .

 

Poniżej wrzucam kilka screenshotów z CdC - rejon M57 w Lutni

 

Pierwsza z gwiazdkami ze standardowego Bright Star Catalog do (6.5 mag), reszta to widoczki GSC

z granicą do 10, 12.5 i 15 mag

 

Moim zdaniem ten katalog to fajna rzecz jeżeli szukamy malutkiego obiektu na granicy możliwości używanego sprzęta (no chyba że ten sprzęt to oczęta - wtedy BSC starczy lekko :D )

6_5mag.jpg

10mag.jpg

12_5mag.jpg

15mag.jpg

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mulenie zalezy dla jakie szerokiego kąta sobie ustawiłeś włączanie się gsc. U Ciebie jest to około 3-4 st. to już dużo.

Wydaje mi się, ze masz dużą dziurę miedzy bsc ( do 6.5mag) a gsc (14.5 mag).

Mi poniżej 45 stopni włącza się sky2000 (do 8mag),

poniżej 15 stopni włacza się Tycho2 (do 12mag)

a gsc dopiero poniżej 2st

a jak chcę mieć dokładny obraz pola to sciągam fitsa z POSS1 (i tu wada CdC, który nie potrafi skalować załadowanego już fits :( )

 

Jak sie zzoomuje to tylko czasem mam więcej gwiazd wielokrotnych, bo pozycje sie lekko rozjeżdzają. Nie obserwuję mulenia jednak nawet na swoim starym rzęchu Celeronie366/256MB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi pośrednimi katalogami to dobry pomysł jest...

Anyway

W CdC dla GSC mam ustawione maksymalne pole 2* (Pole max 2*) dla BSC minimalne 2* a jak widać w tle CdC (pole ~3*) jest wyświetlana Wega jeszcze wg katalogu BSC (oznaczona jako "alfa"), a okoliczne gwiadki już wg GSC :Boink:

Dopiero przy dalszym zoomowaniu (pole ~2*) jej oznaczenie zmienia się na GSC3105. 2070

Aha i zauważyłem, że przy zaznaczonych obu polach: "Granica" i " Ciągły" CdC chodzi płynniej

(przez płynną zmianę zasięgu wyświetlanych gwiazdek). Ameryki pewnie żadnej nie odkrylem, ale niestety należę do 99% ludzkości która nie czyta manuali :szczerbaty: i do CdC nie czytałem, oczywistym.

 

Poniżej wrzucam screeny z ustawieniami katalogów gwiadek z CdC

gsc.jpg

katalogi.jpg

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja jest, ale głęboko ukryta i trzeba włożyć chwilę pracy, bo wątpię, aby ktoś ją już wykonał.

W katalogu bsc5 jest plik constlabel.dat. Trzeba go skopiować na constlabel_PL.dat i przeedytowac w nim wszystkie nazwy. Po uruchomieniu ponownym CdC ten plik powienien zostać użyty. Nie wiem czy to w standardzie, ale ja mam taki plik z sufiksem FR.

 

<edit>

Nie robiłem tego, ale opis mówi że tak to sie powinno zachować.

 

Ja się tak już do łaciny przyzwyczaiłem, że mam czasem problem z polska nazwą.

Edytowane przez teha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Granice arkuszy Uranometrii są opisane w pliku \cat\bsc5\u2charts.fits

W środku tego pliku jest nagłówkach opisany format

 

a potem dane

np. taki ciąg

 

219027-06027 06037 06037-06

 

oznacza ra i dec wyłącznie w stopniach

219 - numer arkusza

027 - SW ra

-06 - SW dec

027 - NW ra

06 - NW dec

037 - NE ra

06 - NE dec

037 - SE ra

-06 - SE dec

 

i tak dla każdego aruksza. Jest 473, to jest opisane w nagłówku.

spróbowałem u siebie dodać 474 stronę i CdC łyknął, ale musiałem ustawić etykietę

NAXIS2 = 474 / Number of rows

i obciąć długość.

Na fitsie ciężko się operuje, bo wewnętrzne struktury musza miec zapewnioną odpowiednią długość, wszystko jest wyrównywane do krotności 2880 bajtów.

 

Nie wiem o przeróbce, na który atlas myślisz?

Mogę zajać się Brychem gdzieś tygodniu i spróbować przygotować hacka u2charts.fits.

Dla innych potrzebowałbym takich numerków stron z jej współrzędnymi.

 

Wersja 3.0.x. nie wspomaga arkuszy. Przynajmniej na razie. W kodach źródłowych 3.0.x nie ma żadnych odwołań do tego pliku.

 

 

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, co to znaczy, że Ci dziko skacze...

 

wpisz w okienko wyszukiwania np. M1 <enter>

ustawi Ci się na Krabie.

Kliknij na mapę. przyciski 1-7 ustalają pole.

Wciśnij np. 4

Masz pole 15*

przesuwasz strzałkami o jakieś 1/4 szer\wys ekranu.

wystarczajće płynnie jak dla mnie.

 

Może taki objaw pojawić się jak jestes w okolicach polarnej. To wtedy może rzycziwscie wygladąć glupio, ale jak sie robi na pólnoc od pólnocy, to dostaje czkawki.

 

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.