Skocz do zawartości

Cartes du Ciel


Jazz

Rekomendowane odpowiedzi

W porównaniu ze Stellarium to przy dużym oszarze nieba nieprzyjemnie skacze. Na razie muszę poznać konstelacje (do tej pory to tylko Oba Niedźwiadki, Kasjopeja i Orion :szczerbaty: ) więc patrzę na dużym obszarze. Może mam jakas stara wersje. Ale tu ktos na poczatku podal nowa. Dzieki za instrukcje :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granice arkuszy Uranometrii są opisane w pliku \cat\bsc5\u2charts.fits

W środku tego pliku jest nagłówkach opisany format

 

Nie wiem o przeróbce, na który atlas myślisz?

Mogę zajać się Brychem gdzieś tygodniu i spróbować przygotować hacka u2charts.fits.

Dla innych potrzebowałbym takich numerków stron z jej współrzędnymi.

 

 

Jestes nieoceniony :)

Tak przypuszczalem, ze to ten fits, ale jestem zielony z tego formatu.

 

Tak, myslalem o wbiciu arkuszy Brycha, choc to katorznicza praca i jesli sie nie opracuje jakiegos algorytmu to mozna tak wbijac miesiacami.

Jakbys chcial sie podjac projektu to jestem chetny. We dwoch razniej :)

Niestety, jestem dosc ograniczony czasem, wiec szloby dosc powoli, ale mysle, ze uzytkownicy Atlasu mieliby frajde.

 

Na poczatku myslalem o maps overlays w SMP, ale mam tylko wersje 2005 Lite ktora nie obsluguje tej opcji :(

Co z tego, ze moglbym utworzyc na sucho .ovl wg schematu jak nie mialbym na czym sprawdzac i docelowo pracowac.

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

95% uzywa 2.7x. róznice są tutaj nieistotne

pozostałe 5% używa 3.0.x Beta ( w opinii wielu słabsza, mojej też)

 

Skok przy przesuwaniu jest ustawiony na około 1/4 szerokości aktualnej i nie ma możliwości zmiany.

Jakoś rzadko miałem do tej pory koniczność płynnego przesuwania.

 

Może pomoże Ci taki kruczek

Klikasz prawym myszy w wybrane miejsce na mapie i z menu kontekstowego wybierasz "Do środka"

Wybrany punkt ustawia się na środku ekranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem CdC :banan: świetny program tylko czy jest jakaś mozliwość lepszego (bardziej łagodnego) sterowania mapką?

Strzałkami jakos tak ekran dziko skacze wokół zenitu...

 

Ja u siebie w CdC po prostu przytrzymuję środkowy przycisk myszy - scroll jak w Quake ;) . Z kolei kółko fajnie działa jako zoom in i zoom out

 

:Beer:

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisuje nazwe gwiazdy w CdC i żadnej gwiazdy nie chce mi znaleśc. Wyjatkiem są planety + księżyc i słońce. Dlaczego tak sie dzieje? Próbowałem jakiś innych kombinacji nazw gwiazd np. wpisac sam numer bez TYC ale tez nici :/

 

O racja, przeciez jest temat cały o CdC dzięki za przeniesienie <głupek>

problem.JPG

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisuje nazwe gwiazdy w CdC i żadnej gwiazdy nie chce mi znaleśc. Wyjatkiem są planety + księżyc i słońce. Dlaczego tak sie dzieje? Próbowałem jakiś innych kombinacji nazw gwiazd np. wpisac sam numer bez TYC ale tez nici :/

 

O racja, przeciez jest temat cały o CdC dzięki za przeniesienie <głupek>

 

Nie dziwota jesli zainstalowales katalogi gwiazd bez indeksow.

Sciagnij sobie i zainstaluj pliki "index" (chyba .idx) do katalogow gwiazd ktore masz w CdC to bedzie Ci szukac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dziwota jesli zainstalowales katalogi gwiazd bez indeksow.

Sciagnij sobie i zainstaluj pliki "index" (chyba .idx) do katalogow gwiazd ktore masz w CdC to bedzie Ci szukac :)

Sciągnałem te pliki:

ftp://ftp.funet.fi/pub/astro/progs/pc/win...cdc/cdctyca.exe

ftp://ftp.funet.fi/pub/astro/progs/pc/win...cdc/cdctycb.exe

Myślałem, że to załatwi sprawę. Szukam tego pliku ale zbyt wielu rezultatów szukanie go w necie nie daje ;-)

 

Mam chyba. OK.

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie sprawdzilem, ze spokojnie szuka TYC2.

Wybierasz w opcji szykania TYC2, wpisujesz nr w formacie zzzz nnnnn i szuka bez problemu!

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękowac bardzo, uniżony sługa zysix :helo::szczerbaty::notworthy:

 

i jeszcze jedno :-)

w takim razie TYC1905-00892-1 ta ostatnia liczba (1) nie ma żadnego znaczenia?

 

Nie ma znaczenia. I nie wpisuj myslnikow!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, w szukaj->szukaj znajduje bez problemu :-) w opcji szukaj w pasku narzędzi po wpisaniu np. "1888 00747" nie znajduje ale to juz mniejszy problem, chyba trzeba wpisac TYC2 wczesniej czy moze cos? To juz nie ma znaczenia :P

 

edit: w menu narzędzi trzeba wpisac "TYC 1888 00747" i wtedy znajduje ;-)

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zainstalowałem dzisiaj CdC 3alpha0.0.9 i pierwsze wrażenia są dobre trochę ulepszeń w porównaniu ze starym cartesem, jednak do końca go nie rozgryzłem i mam klika pytań

- można jakoś spolszczyć tę wersję?

- brakuje mi funkcji ściągania najnowszych efemeryd komet, jest gdzieś ukryta czy w ogóle jej nie ma?

pewnie podczas użytkowania zrodzą mi sie kolejne pytania ale na razie tyle

pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra jestem pewien, że ten babol, tam jest.

Ale zrobiłem kontrbabola i stworzyłem u2charts.fits ze stronami Brycha.

 

Ten plik wspomaga tylko 473 mapy i nie da pokazać się w nim 592 arkuszy Brycha. Więc zrobiłem tylko dla deklinacji powyżej -30*. Dla -40*- -30* zakres mapek jest już niepełny. Znaczy jest zrobione dla wszystkich, ale CdC wyświetla tylko tyle.

Drugą wadą pliku jest podawanie współrzędnych z dokładnością do całego stopnia. Więc obszar arkusza sie lekko nie pokrywa. Z reguły wyświetlany w CdC Arkusz jest mniejszy.

 

Dla okolicy biegunowej mapki są trochę mniejsze. Dla oryginalnego arkusza zrobiłby się lekki zamęt z liniami. Wydaje się mi to wystarczające do określenia, na której mapie szukać. Jak ktoś chciałby mieć jednak lepsze odworowanie, to i taki moge utworzyć.

 

W załączniku jest plik u2charts.fits.zip. Po ściągnięciu nalezy z nazwy pliku usunąć końcówkę .zip ( forum nie pozwala na upload fitsów).

 

A jak ktoś chce, to może sobie zmienić także nazwę menu w pliku language_PL.ini, trzeba przedytować tekst pod kluczem t_115 na np. Granice map atlasu Brycha. Jak ktoś używa innego języka to odpowiednio plik language stosowny do jego lokalizacji.

 

 

Jeszcze jakiś Atlas spatchować?

u2charts.fits.zip

Brych_CdC.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w czasie edycji skońzcył mi się ... :szczerbaty:

 

Gorzej z moim czasem. Nie mogę obiecać, że da sie zrobić w ciagu tygodnia czy dwu, ale napewno będzie.

 

 

Plik jest w załączniku.

Taki ma dużo stron na zakładkę i nie jest to tak przejrzyste jak przy Brychu.

 

Dla pierwszego\ostatniego arkusza wychodzi bug CdC, bo opis jest daleko poza arkuszem.

 

nalezy usunać z pliku w załaczniku końcówkę taki.zip, a plik o nazwie u2charts.fits skopiować do cat\bsc5.

 

jak poprzednio można sobie w pliku language_PL.ini podmienić tekst menu

 

 

Zdrówka i ciemnego nieba

taki_in_cdc.GIF

u2charts.fits.taki.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.