Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Zwiedzanie Obserwatorium w Piwnicach

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

Lampka

Lampka

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2266 postów
Tak się składa, że do siedziby toruńskiego PTMA od swojego instytutu mam mniej niż 100 metrów. Często przechodzę bezpośrednio obok okna oddziału. Przyzwyczaiłem się już niestety do tego, że rzadko można tam coś nowego dostrzec. Zwykle więc omijam to okno dosyć obojętnie. Ale wczoraj była właśnie ta rzadka okazja - nowe ogłoszenie.
Zrobiłem zdjęcie aparatem w komórce, przy okazji rejestrując odbity obraz kamienic toruńskiej starówki.

DSC00732.JPG

Zwykle przy okazji zwiedzania obserwatorium były jakieś telefony do zapisów, zbiórki przy autokarze itp. Tu jest tylko informacja o zwiedzaniu, więc chyba trzeba rozumieć to tak, że o tej godzinie w Piwnicach rozpoczyna się zwiedzanie po indywidualnym dotarciu chętnych na miejsce.

Użytkownik Lampka edytował ten post 14 październik 2010 - 11:32

0

Piotr Lamparski

Celestron 80ED, ETX-70AT, MTO-11, lornetki

frugosław

frugosław

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 366 postów
Dziękujemy za informacje. Jutro zadzwonię do Piwnic aby sprawdzić czy nic się nie zmieniło.
Frugoslaw
0

frugosław

frugosław

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 366 postów
Obserwatorium w Piwnicach potwierdziło informację. Jutro o 12-ej będzie można zwiedzić Obserwatorium.
Frugosław
0

frugosław

frugosław

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 366 postów
Mieliśmy piękną pogodę w trakcie zwiedzania obserwatorium w Piwnicach:

http://www.fotosik.p...9f03f07e9b.html

Frugosław

Użytkownik frugosław edytował ten post 16 październik 2010 - 20:26

0

Lampka

Lampka

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 2266 postów
Tłumów widzę nie było. Ale może to i lepiej. Zwykle na zwiedzanie Piwnic są zapisy i grupy są około 30. osobowe. W warunkach kameralnych zawsze lepiej się zwiedza.
Cieszę się, że skorzystałeś z mojej informacji. Ja niestety nie miałem czasu w sobotę.
Czy z racji słonecznej pogody były też pokazy plam słonecznych?

Użytkownik Lampka edytował ten post 17 październik 2010 - 12:30

0

Piotr Lamparski

frugosław

frugosław

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 366 postów
Niestety, pokazów plam słonecznych nie było. Oprowadzał nas Pan Piotr Wąż, aktualny prezes PTMA Toruń. Nie wszystko było udostępnione do oglądania, np. pawilon "szukacza komet" był zamknięty na głucho, a szkoda! Oglądaliśmy natomiast teleskop Schmidta-Cassegraina o średnicy 90 cm, zabytkowy astrograf Drapera, no i radioteleskopy. Miałem nadzieję, że wejdziemy do kabiny sterowniczej umieszczonej bezpośrednio na radioteleskopie. Niestety nie jest to praktykowane. Podobno za wysoko i zbyt niebezpiecznie. Zresztą do samego radioteleskopu też nie można podchodzić zbyt blisko.
Udało mi się wejść, poza programem, do chyba najnowszego budyneczku-obserwatorium (z 1992 roku) i "w biegu" obejrzeć teleskop:
http://www.fotosik.p...3f2c670ee0.html
Prawdopodobnie jest to 60 cm teleskop Cassegraina, ale pewności nie mam. Byłem tam zaledwie kilkanaście sekund. Na wycieczkę do Piwnic zabrałem żonę i znajomych. Było to moje trzecie, tym razem udane podejście do zwiedzenia tego unikalnego obserwatorium. Wyczerpani wrażeniami udaliśmy się na smaczny obiadek do knajpki "Pod modrym fartuchem". Dziękujemy.
Frugosław

Użytkownik frugosław edytował ten post 17 październik 2010 - 18:35

0

majer

majer

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 505 postów

Udało mi się wejść, poza programem, do chyba najnowszego budyneczku-obserwatorium (z 1992 roku) i "w biegu" obejrzeć teleskop:
http://www.fotosik.p...3f2c670ee0.html
Prawdopodobnie jest to 60 cm teleskop Cassegraina, ale pewności nie mam.

Tak. To jest 60-centymetrowy cassegrain Zeissa, których jest kilka w Polsce (m.in. w Ostrowiku, na Suhorze, w Białkowie, pewnie też w Krakowie i chyba jeszcze gdzieś).
0

Tadeopulous

Tadeopulous

Ni! Ni! NI! NI!

• Społeczność Astropolis
  • 2525 postów
gdyby można by się do niego podpiąć z kamerką i przySłońcować
ależ by były plamki
:astronom:
0

zmiana strony www - tadeoho.cba.pl

Lampka

Lampka

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 2266 postów
Kiedy pytałem o pokazy plam, myślałem raczej o tym wynalazku.
pano.jpg
Nie wiem nic o tym teleskopie, ale jak widać jego konstrukcja jest bardzo specyficzna. Pamiętam tylko tyle, że to Zeiss. Góra jest obrotowa, a całość przypomina trochę peryskop. Na dole jest pistolet z trzema okularami, a obraz Słońca o średnicy około 0,5 metra jest rzutowany na umieszczony na ścianie ekran. Przypuszczam, że niezależnie od położenia Słońca obraz zawsze wychodzi na tę samą ścianę. Widziałem ten wynalazek na pokazach nieba 26. kwietnia 2008 roku, w ramach festiwalu nauki. Niestety wtedy nie było plam na Słońcu.
Tu jeszcze kilka zdjęć:

IMG_2372.JPG IMG_2385.JPG IMG_2386.JPG IMG_2388.JPG IMG_2390.JPG

Użytkownik Lampka edytował ten post 18 październik 2010 - 12:01

0

Piotr Lamparski

frugosław

frugosław

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 366 postów
Z Twoich zdjęć wynika, że ów instrument stoi w pawilonie "szukacza komet". Poznałem to po charakterystycznym sposobie otwierania dachu. Czy to ten pawilon? :

http://www.fotosik.p...0e8e76d69f.html

Jeśli tak to w/g słów przewodnika znajduje się tu zabytkowy szukacz komet firmy Zeiss. Podobno były przeprowadzone rozmowy aby oddać go do muzeum firmy Zeiss a w zamian za to otrzymać nowocześniejszy sprzęt.
W trakcie mojego zwiedzania pawilon był zamknięty, a wiec nie mogłem obejrzeć tego instrumentu. Widocznie jest sporadycznie wykorzystywany do obserwacji Słońca.
Mam dodatkowe pytanie. Dlaczego nie mogę wstawiać do postów obrazków? Czy to moja wina, czy może "fotocosika" Kiedyś mi się to udawało...
Frugosław
0

Lampka

Lampka

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 2266 postów
Chyba masz rację. Dach jest identyczny. Wyglądu pawilonu od zewnątrz nie pamiętam, ale chyba nie było tam innego podobnie otwieranego.
0

Piotr Lamparski

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników