Skocz do zawartości

Pierwsza luneta


selektor

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko przy takim rozwiązaniu trzeba by kupić teleskop 80/400 + statyw + kątówka pryzmatyczna + okular zoom. Można kupić 80/400 na AZ3 + okular zoom ale to już 800zł. Ale za to mamy powiększenia 17-50x i uniwersalny sprzęcik astro-przyrodniczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierdziu!!! Tyle o nim gadam. Jutro jadę do sklepu i bez 80/400 nie wracam - Właśnie na taki uniwersalny lukacz mi on potrzebny . Więc będę Ci mógł powiedzieć na dniach konkretniej coś o obrazach. Co do aparatu to za pomocą pierścieni podpinasz doń każde lustro. Myślę,że nawet z pełną klatką nie było by winietowania

 

Ostatnio był spory wysyp 80/400 na giełdzie .Chodziły po 200 z haczykiem. Kątówka to 80zł z giełdy. A na początek można sobie kupić jakieś kitowe kellnerki czy plossle po 20-40zł. Szukacz niepotrzebny bo refraktorek oferuje wielkie pola. No i coś żeby go na tym posadzić. posadzić. No zapewne budżet 400zł się przekroczy ale wydatki można rozłożyć w czasie i spokojnie kompletować sobie własny zestaw akcesoriów- co jest niewątpliwą zaletą w porównaniu lunetami o sztywnym zakresie powiększeń z jakimś ciasnym zoomem .

 

O np.taki hehheheh

b.jpg

 

Nawet jeśli okular trzykrotnie droższy od teleskopu :szczerbaty:

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety z tym 80/400 wcale tak różowo nie jest. Ma sporą aberrację chromatyczną, która jest dość mocno widoczna w dzień i w nocy. Rok temu w Jodłowie trochę ten refraktorek testowaliśmy i opinie nie były specjalnie przychylne, choć spisał się lepiej niż podobny MEADE (70/350)

 

o podpięciu lustrzanki można zapomnieć. Wyciąg jest dość słaby i nieprecyzyjny ... plus wspomniany chromatyzm

 

obrazy DSO z niego są typowo lornetkowe więc może lepiej kupić lornetkę?

jeśli podstawowym zastosowaniem ma być obserwacja przyrody to lepiej kupić typową lunetę do obserwacji dziennych z powiększeniami na poziomie 10-30x. Taką lunetą można też obserwować niebo. Będzie taniej, wygodniej i lepiej

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

o podpięciu lustrzanki można zapomnieć. Wyciąg jest dość słaby i nieprecyzyjny ... plus wspomniany chromatyzm

 

pozdrawiam

 

 

http://astroexpo.pl/index.php?x=7&y=54&selected_object=0&selected_teleskop=477&selected_detektor=0&selected_montaz=0&module=Photo&func=search

 

A tu dzienne fotki z tego refraktorka bez obróbki i crop 1:1 ....Gdzie ta aberracja?

 

http://forum.astropolis.pl/topic/29202-mak-127-te-do-obserwacji-ptakow/

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ta aberracja?

napisałem o tym co widziałem, a nie o rzeczach zasłyszanych

testowaliśmy refraktor Robsona ... na forum jest opis tego konkretnego egzemplarza zrobiony przez właściciela

nie zapominaj, że zdjęcia powstają nie tylko w terenie ale przede wszystkim w komputerze ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech nie ma się co kłócić o aberrację. Wiadomo,że nie jest to apochromat i całe szczęście,że tak jest bo rynek wyciągnął by z naszych portfeli grubo ponad 3000 - 4000zł przy tej aperturze i świetle f5. Aberracja na pewno w wizualu jest, na wielu zdjęciach pewnie też wyjdzie jak w każdej zresztą soczewce ale wiele zdjęć i recenzji ludków wskazuje,że nie jest ona wielka. Zresztą w każdej innej lunecie achromatycznej byłaby ona również obecna...

 

No ja kupuję. Nie mam dziś lustra ale zamierzam zamieścić kiedyś recenzje własną... Własnie pod kątem obserwacji ziemskich bo na nich znam się chyba lepiej niż na przeglądowych obserwacjach DS które to są domyślnym przeznaczeniem tego refraktorka.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeglądowych obserwacjach DS które to są domyślnym przeznaczeniem tego refraktorka.

zdecydowanie to mobilny teleskop wypadowy, który można powiesić na lekkim montażu i zabrać ze sobą na wycieczkę. To pewien kompromis jakościowy i cenowy i trzeba sobie zdawać z tego sprawę bo na pewno nie jest to cudowny środek na wszelkie potrzeby B)

 

jeśli nabywca jest gotów zaakceptować te kilka wad to powinien być zadowolony

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedna rzecz o której trza napisać uczciwie. Krótka ogniskowa jest tu zaletą bo łatwo uzyskać szerokie pole widzenia ale ma ten fakt i wadę. Np uzyskanie powiększenia 100x będzie wymagać nie najtańszego typu okularka 4mm -Tu już taniego kellnerka lub plossla nie wetkniemy - ze względu na małą odległość lukania. lub kombinacji np 8mm(2x barlow) czy 12mm(3x barlow)a barlow tez kosztuje. Choć jak ktoś ma małe fundusze a odpowiednia cierpliwość to może sobie radzić astro giełdą.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychb, czy kiedyś nosiłeś taki refraktor 80/400 w plecaku na wyjeździe? Bo ja owszem. Przejechał tak ze mną kawałek Turcji, Chin i Syberii, w tej ostatniej darł nawet na przełaj w górach przez tajgę, forsując ostro rzekę w bród w dzikich ostępach Zun-Chandagaj :ha: :ha: :ha::P:P:P:icon_wink:

Poza momentem, kiedy był użyty do celu, w jakim został zabrany [obserwacje zaćmienia Słońca] wyciągany był sporadycznie i też tylko do celów astro. Ledwie kilka razy na 2-4 tygodniowej wyprawie. Do głowy by mi nie przyszło, aby się mordować z rozpakowywaniem tuby, statywu,a wreszcie kątówki i okularów z wodoszczelnego pudełka w plecaku, by sobie nim widoki pooglądać [do tego miałem lornetkę kompakta 10x25]. Za dużo roboty. Noszenie kątówki i dwóch okularów po kieszeniach między bajki kładę... Małą lunetę-spottera z zoomem teoretycznie możesz szybko wyciagnąć z futerału na każdym punkcie widokowym, a i tak najbardziej praktyczna okazuje się lornetka. Zero składania i rozkładania w polu, pakowania części. Totalne demotywatory. Minimum czynności obsługowych -to jest absolutna podstawa!!!

Pozdrawiam

-J.

P.S. Do autora wątku: z podlinkowanych teleskopów już tylko do astro, to tylko 130EQ miałby jakiś sens [pomijam, czy to w ogóle dobry wybór sam w sobie]. Rada,żeby zacząc od lornetki i do spottingu, i do astro jest naprawde niegłupia. Optymalny zestaw to 2 lornetki: 10x50, zabierana na wyjazdy kiedy jest okazja także na nocne niebo oraz jakaś mała: 8x25, 10x25, 8x30 itp., gdy na niebie jest Księżyc lub chmury i nie ma sensu dźwigać dużych szkieł. Sprawdzone w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku. Własnie go kupiłem i już wiem,że bardzo dobrze zrobiłem. Nie porównuj wypadu za miasto ze statywem pod pachą i jednym okularem zoom lub dwoma zwykłymi w kieszeni do Twojej kilkutygodniowej wyprawy gdzie siłą rzeczy musiałeś zabrać masę sprzętu i już samo grzebanie w tym zniechęcało do wyciągnięcia 80/400. Mój najprawdopodobniej otrzyma zooma z zakresem powiększeń 16-50x i tyle. Będzie to najzwyklejsza luneta przyrodnicza z możliwością zastosowania jej do innych najróżniejszych celów (także astro) z wykorzystaniem możliwości różnorakiej jej konfiguracji. Ten piernik jest tak mały i lekki,że w powiększeniach rzędu 15x +- można i z ręki tym lukać i wcale ręce tak nie latają :yes:

 

Pozdrawiam.

 

Powiem Wam tak... Cudowałem do przyrody małymi makami i 90 i 102... A trzeba było od razu toto kupić. Byłoby taniej :o

 

Ps... Pomimo,że 80/400 już mam to mogę go chwalić bo jak nie miałem to też go chwaliłem i polecałem - więc żeby nie było,że chwalę bo moje.

 

Wrzucę na dniach jakieś fotki z tego brzdąca. Najprawdopodobniej będą robione niestety telefonem...Choć kto wie... :g:

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wszystko ustalone :(

 

ale coś mnie dziwi (skupiając się na przyrodzie)

 

Dwóch forumowiczów napisało, że te mniejsze powery (15-20) są najcześciej najsensowniejsze bo przy większych powerach falowania powietrza oraz jego zanieczyszczenia zepsują obraz.

 

Ale dla takich powiększen np 16x w tym 80mm źrenica wyjściowa wychodzi 5 mm.

 

Kto w biały dzień tak mocno otworzy źrenicę swego oka ?

A skoro nikt to znaczy, że kuuuuupa optyki się marnuje to po co przepłacac za aperture aż 80 mm ?

 

Zapewne z podobnych powodów soczewka odracajaca obraz oferowana przez sklepy do dobsonów jest skandalem ofertowym bo niczemu nie służy- jak rozumiem EXEC-a w innym watku - bo minimalny power w dobsonie to 50x czyli maskara (znowu te falowania i znowu marnowanie dużej źrenicy wyjściowej)?

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria teorią ale praktyka tez ważna. Mam pewne wątpliwości co do tez, że powyżej 20x obserwacje przyrody narażone są (jakoby - tak pisano) na falowanie obrazu, zamglenie itp.

 

Co prawda po deszczu (może to ten fart)

ale moim refraktorem sky watcher 70/700 na az2 (leciutki! taniutki!!!!!!)

 

Kitowym (czyli Kellnerem) okularem 10mm obserwowałem przed chwila (z balkonu) przyrodę w odległosci około 400 metrów w powiększeniu 70 x (słownie: siedemdziesiat) i wszytko było dobrze, kolorowo widoczne. Detale.

 

Dla wzmocnienia efektu dnia włączyłem bardzo mocną lampe jarzeniowa w pokoju żeby zewsząd otaczało mnie dzienne światło (nawet od tyłu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekologu nie masz wątpliwości tylko masz całkowitą rację. Ja z powodzeniem lukam przyrodniczo i w powerach rzędu 100 i więcej razy. W lato było to bezsensowne nawet na małe odległości bo wszystko było nagrzane i oddawało ciepło. Teraz sytuacja jest zupełnie inna. W lato dawałem 100x i lukałem na strukturę tynku szkoły oddalonej o 70m i było jedno wielkie falowanie a dziś jest krystalicznie ostra struktura. Gdyby zamiast tynku postawić np. Wróbla to też w 100x go sobie świetnie obejrzę. Tak wiec szufladkowanie,że na ziemne obserwacje to max. tyle czy tyle nie ma sensu. Wszystko zależy od warunków,odległości obiektu itd.

 

Ze źrenica też masz rację. Tylko większy obiektyw pozwala na większy powerek z większa jasnością. A to że ze źrenicy 5mm wykorzystujemy w słoneczny dzień np.1.5mm to w sumie nie przeszkadza. Zdecydowanie bardziej przeszkadza magia szarych odcieni w większych powiększeniach bo nam zaczyna brakować już apertury.

 

Choć źrenica jest tu jeszcze związana z ogniskową a nie tylko samą aperturą.

 

 

heheh jakos nie po Polsku dziś piszę tak chaotycznie..... :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No To Waćpany patrzcie na poziom aberracji w 80/400. Power z zakresu 105-125x. Powiększenie takie uzyskałem w dość dramatyczny sposób. UWA 9mm + barlow od drugiego UWA 9mm i jeszcze sama soczewka Vixena x2 wkręcona w barlowa od UWA. Każdy z tych barlowów dorzucił od siebie pewnie troszkę aberracji chromatycznej i może też ciut sferycznej. Same fotki robione telefonem przystawianym drżąca ręką do okularu a i same cele często na wietrze się poruszały więc nie oceniać mi tu ostrości zdjęć(w realu jest ostro). Za to pod względem CA zdjęcia pokazują dokładnie tak jak obraz widzi oko....

 

Wygląda to tak:

08112010929.jpg 08112010932.jpg 08112010934.jpg

08112010937.jpg 08112010946.jpg 08112010947.jpg

08112010954.jpg

 

" Powiększenie 100x w tym refraktorku najlepiej nadaje się do podziwiania pięknej aberracji chromatycznej :szczerbaty: "

 

Czy aby na pewno?

 

 

No polukam ja sobie przez niego trochę i uklecę jakąś recenzję a pisać z pewnością o czym jest i nie tylko w superlatywach

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz przez to powiedzieć, że nie widzisz na tych fotkach aberracji chromatycznej :wow:

masakra ...

 

pozdrawiam

 

 

Zbyszku. Wzrok mam bardzo dobry i widzę ją ale musiałbym zbzikować,żeby z takiego poziomu aberracji w obserwacjach dziennych robić problem. A napisanie,że powiększenia z tego zakresu nadają się głównie do podziwiania aberracji jest zupełnie nieadekwatne do rzeczywistości. :lol: Choć dziś ton już lżejszy "spora" . Dla mnie jest ona zupełnie akceptowalna a 2 barlowy i zwykły okular które użyłem w teście zastąpić np. Lantanem to może być jeszcze sporo lepiej.

 

Co do planet to z doświadczenia ze 102/500 wiem,że np. na Saturnie 80/400 aberracji nie pokaże. A jak będzie na pozostałych planetach? - No pewnie CA będzie. A co uda mi się przez niego na nich zobaczyć? - Niebawem się dowiecie.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do waszych ww. wypowiedzi to każdy człowiek ma inne oczy, powiem wam tak np. przy projektorach DPL niektórzy nie mogą wysiedzieć 5minut bo widzą efekt tęczy - migotanie, inni nie:)

 

wracając do tematu -zakupiłem apobirda!!!!! i jestem bardzo zadowolony - fabryczny statyw można jednak na wycieczki ze sobą zabierać, mam statyw od apatatu z allegro za 70zł składany, niestety przy dużych powiększeniach strasznie trzęsie - możecie coś mi polecić do tej lunety -coś składanego i niedrogiego ale dobrego - luneta waży 1,45Kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.