Skocz do zawartości

Astroziołki, koziołki i barn doorki - czyli zrób to sam


Piniu

Rekomendowane odpowiedzi

Sobotę wpadłem na genialny pomysł przerobienia zbędnej półki na koziołka. Pomierzyłem, policzyłem, narysowałem i zaczęło się !!!! Piła w ruch i po godzinie elementy składowe zostały wycięte. Kolejną godzinę zabrało mi poskręcanie tego wszystkiego do kupy. Generalnie wszystko szło sprawnie do momentu zrobienia napędu :( Mam kilka pomysłów na przeniesienie napędu, co jeden to lepszy. Bardzo ciekawy wydaje się taki sposób:

barn02.jpg

Tylko pojawia się kolejny problem, jak wygiąć nagwintowany pręt w łuk w warunkach domowych :( Na razie kombinuje jak koń pod górkę :wink:

Mam prośbę do posiadaczy koziołków, co by się podzielili swoimi doświadczeniami, problemami, jakie napotkali podczas montażu oraz rozwiązaniami, jakie zastosowali.

 

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Pomysł jest bardzo dobry. Na zdjęciu jest zdaje się zaprezentowana wersja 'ręczna' napędu w postaci koła obrotowego. Podobne rozwiązanie ale w wersji automatycznej możesz zobaczyć na poniższym zdjęciu. Całość jest opisana w załączonym wątku.

http://www.gamepub.org/astroforum/tunn/az1.jpg

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...er=asc&start=15

A wracając do pytania jak wygiąć w łuk pręt gwintowany to radzę wyciąć ze sklejki koło o średnicy ok. 1/3 mniejszej niż wymagana końcowa średnica wygięcia łuku i wyginać pręt właśnie na takim kole. Żeby udało się to skutecznie, to trzeba wygiąć mniej więcej dwa razy dłuższy odcinek od żądanego. Wtedy uda się z wygiętej całości wybrać odpowiedni odcinek gdzie krzywizna jest właściwa do potrzeb. Przekłądnia z prętrem gwintowanym daje spore przełożenie a krzywizna pozwala na pominięcie konieczności korekty błędu jaki wprowadza użycie pręta prostego.

Swój Astroziołek prezentował ostatnio na forum Bartek (Bartolo):

http://www.astro.leszno.net/astromebel.php

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:shock: Albo ja czegoś nie rozumiem albo po gwintowanym pręcie powinna poruszać się nakrętka a lepiej dwie "lekko skontrowane" aby uniknąć luzów, rozumniem że przy dużym promieniu wygięcia śruby da się jeszcze używać gwintu, ale tu promoień powinien być równy odległości mocowania śruby (i naktętki) od osi obrotu a ten zbyt duży nie jest. A może inaczej jaka jest minimalna wartość promienia łuku aby nakrętka dała się obracać lekko bez zacięć itp? ( a może gwint jest zeszlifowany?)

Proszę :astrobrac: o objasnienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Fabryczne nakrętki są na tyle luźne że przy promieniu wygięcia pręta ponad 150-200mm nie powinno być problemu z ich obrotem i napędem koziołka. Do skasowania luzu wyzstarczy niewielka sprężyna sciągająca ramiona zamocowana na lini nakrętka zawias aby nie powodować bocznego giecia tej ciekawej konstrukcji 8)

Gratulacje ciekawego pomysłu :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Ja robiąc koziołka wybrałbym takie rozwiązanie jak opisane tu:

http://education.jlab.org/tracker

Amerykanie zbudowali całą systematykę takich urządzeń - to ma numer 4, wydaje się być proste w konstrukcji i w znacznym stopniu kompensujące błąd prowadzenia.

Drugim moim typem jest to z wygiętą w łuk okręgu śrubą gwintowaną.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.