Skocz do zawartości

ORION UK teleskop CT8


piotrs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Po 6-ciu latach walki z Soligorem MT-800 postanowiłem popełnić szeleństwo (finansowe, ale żona się zgodziła ;-) i zakupiłem ten teleskop: http://www.orionoptics.co.uk/CT/ctrange.html (wersja 8"). Motywacją była chęć zdobycia lepszego lustra i pozbycie się walki z ugięciami w astrofoto.

Mam za sobą rozpakowanie tego cuda oraz jedną noc pierwszych pierwszych działań (30/31.10.2010).

 

Zacznijmy od rozpakowania (paczka jest spora!).

 

P1020684.jpg P1020686.jpg

 

lustro wtórne: P1020683.jpg

 

Lustro główne jest w dodatkowym kartonie (wewnątrz dużego kartonu):

P1020701.jpg P1020704.jpg P1020707.jpg

(to "Made in UK" to jest to za co się tu głównie płaci, ale zaraz się okaże że nie jest to gwarancja jakości...)

 

Lutro główne - esencja tej zabawy! Takie lustra powinni pokazywać w muzeach jako cud techniki. Odbija 99,6% padającego światła! Ma dokładnośc 1/10 fali. Ma swój własny certyfikat z badania! Cela 9-cio punktowa.

P1020843.jpg P1020844.jpg P1020706.jpg

Cela jest wykonana badzo bardzo solidnie, jest wyposażona w 3 wiatraki do chłodzenia LG.

 

Uwaga - jak widać LW i LG przybywają oddzielnie, nie zamontowane w tubusie. Producent zakłada że użytkownik wie co to kolimacja. Ja akurat wiem, bo bez tego bym nie przetrwał z MT-800 (powinni go ustawą nakazać jako obowiązkowy sprzęt dla chcących używać Newtonów do astrofoto. Jak skolimujesz Soligora, nie bój się już niczego).

 

Lustro wtórne ma mocowanie na 3 punkty kleju. Nie wiem czy mam się tego bać.

P1020840.jpg

 

Po zmontowaniu wygląda to tak:

P1020848.jpg P1020849.jpg P1020842.jpg

 

Focuser sprawia wrażenie bardzo solidnego, nie daje się wyczuć żadnych luzów:

P1020850.jpg P1020688.jpg

Jednak jest tak niekompatybilny z Robofocus-em jak tylko się da!

 

Teraz wpadki producenta.

Po pierwsze - wewnątrz tuby sterczą paprochy:

P1020691.jpg

 

Po drugie - jedna ze śrub na obejmach zacięła się i do odkręcania trzeba było użyć narzędzi:

P1020697.jpg P1020698.jpg

Ostatecznie okazało się że gwint był wewnątrz gałki niedorobiony do końca i do tego było tam pełno wiórów:

P1020692.jpg

 

Tak wygląda porównanie z MT-800:

P1020918.jpg

Jak widać tuba ma wszystkie wymiary większe. Jest wykonana z włóien węglowych i dlatego jest tylko minimalnie cięższa (8 kg CT8, 6,7 kg MT-800). Tubus jest przedłużony, w efekcie stanowi także elementarny odraszacz.

 

Udało się nowy teleskop wyprowadzić na spacer. Wygląda to tak:

P1020920.JPG

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglądają 3 fotki machnięte na szybko, jednej nocy (po kilka-kilkanaście klatek 4 min, M33 ma ~30 klatek). Obróbka 5-cio minutowa.

Montaż CGEM, prowadzenie guiderem, kamera DSI III Pro, niebo podmiejskie/miejskie.

Uwaga - ostrość nastawiana ręcznie i dość "na oko" oraz bez żadnych narzędzi.

 

M1

m1_test_4min_0001-000sigmaclip_ps_.jpg

 

M31

m31_test_sigmaclip_ps_.jpg

 

M33 (najlepsza w tym zestawie)

m33_test_Xmin_0001-00sigmaclip_ps_.jpg

 

W porównaniu do tego co miałem dotychczas ... (szkoda słów)

Widać takie korzystne parametry jak: okrągłość gwiazdek, spójność i równość spajków, rozdzielczość.

Na Soligorze FWHM robofocusowe było rzędu 3,5. Tu doszło do 2, i to przy ręcznej regulacji ostrości.

Czuję że w tym zwierzu siedzi potencjał, muszę się go nauczyć wydobywać.

 

Jest to niekompletna recencja, tylko wrażenia po pierwszym użyciu. Mam nadzieję więc że ciąg dalszy nastąpi.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super informacje, dzięki, ciekawym zbiegiem okoliczności odszedłem do takich samych wniosków,

sprzedałem w tamtym tygodniu swojego Bressera 203/800 i zamówiłem CT8, ma do mnie dotrzeć w tym tygodniu.

Daj znać co wykombinowałeś z mocowaniem robofocusa, ja będę przechodził przez to samo :)

Edytowane przez jcbo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. nie myślałeś, o jakimś małym RC Astro tech 8" (takim jak mam misiek ? ) , bo są w podobnej cenie

 

Co do AT8RC to się spłoszyłem ogniskową, ALE - kupiłem AT6RC :helo: bo był (jest?) w super promocji. Jak mi się uda to wyguidować to będę walczył na odległych grupach galaktyk, a jak nie, to po prostu sprzedam.

 

Co do CT8 - póki co jestem nim zachwycony. Może powyżej publikowane zdjęcia tego nie oddają, ale jak zobaczyłem fitsy spływające z kamery, to zdałem sobie sprawę z tego jak dotąd się męczyłem. Myślę że zaczęła się dla mnie nowa era astrofoto.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, jakiej grubości są ścianki tubusu ? Opisz też może w przyszłości bardzo dokładnie wyciąg i jego działanie.

 

I jeszcze jedno, czy te 7kg które podaje producent to masa całego zestawu (tubus + lustro + wyciąg) ?

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze

Korektor to MPCC Baadera? ciekawe, jak wyglądałaby gwiazda z RCC Baadera albo Paracorrem

Tak, mam MPCC, dał się przełozyć z MT-800 do CT8 bez użycia narzędzi. Jak ktoś ma nowszego CCD Inspectora, to może wrzucić moje obrazki i sprawdzić co wyszło. To by było nawet ciekawe doświadczenie, np. okazało by się czy wszystkie 3 fotki mają tak samo pogięte pole (i jak bardzo pogięte), czyli czy wszystko jest powtarzalne, czyli czy jest sztywne.

Moja kamera nie jest duża (10x8mm) więc myślę że nie jest wymagająca co do korektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, jakiej grubości są ścianki tubusu ?

Na razie odpowiedź na to pytanie - ścianki mają 3mm grubości.

Jak ktoś chce poczytać o tym teleskopie, to tu są linki:

http://www.orionoptics.co.uk/Resources/CTreview1a.pdf

http://www.orionoptics.co.uk/CT/ctrange.html

 

Focuser ma opis firmowy tu: http://www.orionoptics.co.uk/ACCESSORIES/focusmountspage.html

 

Potem dopiszę więcej.

 

A, i jeszcze była jakaś zadyma na francuskich forach, że lustra w CT8 są kiepskie/oszukane. Mam nadzieję że mnie to nie dotyczy ...?...

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, gratukluje!!! Strasznie się cieszę z tego, że nowy sprzęt tak dobrze Ci działa. Oby w przyszłości było tyko lepiej.

To co teraz? Kamerka? Przecież wiesz, że ta zabawa nie ma końca...

Hej,

Kamera jest teraz u mnie najsłabszym ogniwem. Tak, ta zabawa zdaje się nie mieć końca... Podobno w 2011 czeka nas sporo premier nowego sprzętu. Drżyjcie konta i portfele :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo robofocus ma wystarczającą ilość mikrokroków, żebyś miał ich kilkadziesiąt w zakresie płaszczyzny ostrości, a jednocześnie przesuw podczas ostrzenia będziesz miał 10xszybszy

zresztą pokrętło mikroruchów to dodatkowa przekładnia mechaniczna, która swoje luzy ma, a tych lepiej unikać ze względu na backslash i w ogóle powtarzalność ustawień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki za rady.

 

Poniżej, na szybko fotki z koncepcją mocowania robofocusa.

Ogólnie w focuserze nie ma żadnego wstepnego przystosowania do mocowania takich rzeczy. To chyba wynika z tego, że to jest focuser który ma wersję z własnym napędem w środku.

W efekcie śruby które widać na zdjęciach zasłonią wkręty robaczkowe służące do regulacji docisku osi pokrętła ostrości, ale póki co nie widzę lepszej opcji.

Przyjęte rozwiązanie pozwala na wypróbowanie obu wersji napędu - na oś o przełożeniu 1:1 i 1:10

Sprzęgiełko z robofocusa będzie zamocowane do osi po usunięciu gałki.

 

P1020927.jpg P1020928.jpg P1020930.jpg P1020931.jpg P1020932.jpg

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczekalem sie i ja na swoj CT8.Wczoraj dotarl do mnie po kilku miesiacach oczekiwania.

Moj model rozni sie nieco od standardowego CT8 kilkoma rzeczami. Po konsultacjach z Adamem Jesionem (Dzieki Adam!),pierwsza rzecza jaka zmienilem byl pajak na ten z wersji AG. Solidna konstrukcja wykonana metoda CNC sprawic ma ze kolimacja ma sie stac latwiejsza, a co wazniejsze nie powinna tak latwo sie zmieniac. Zobaczymy w praktyce.

Waga mojego setupu (kamery) wymusila druga z najwazniejszych zmian - grubsza od standardowej tube z wlokna weglowego.

Poniewaz moja kamera wraz z CFW plus korektor komy, OAG i kamera guidujaca waza jakies 2.5kg to od razu zamowilem wymiane standardowego focusera na Moonlite z zainstalowanym motorem.Z innych zmian dodam jeszcze wieksze LW (75mm) oraz zmiana backfocusa pod moj setup.Zmiany te wymusily rowniez zmiane dlugosci tuby, ktora ulegla skroceniu z 860 w standardowym modelu do 770mm w moim, przy rownoczasnym zwiekszeniu wagi do 9 kg z pierscieniami. I za to wlasnie doceniam Oriona, ze kazde zamowienie mozemy sobie indywidualnie konfigurowac.

Teleskop dotarl juz do mnie calkowicie zmontowany.

IMG_3253.jpg

 

IMG_3255.jpg

 

IMG_3257.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.