Skocz do zawartości

Barlow 2x - zmiana krotności ?


Budrys

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM.

Wydaje mi się, że trochę ktoś przesadził z tym, żeby wykręcać soczewkę z barlowa i dorzucać do zwykłego okularu w miejsce filtra np. księżycowego.

Na moje oko taki zabieg się nie uda, ponieważ "ogniskowa" soczewki barlowa będzie zbyt daleko (w stronę oka) od pierwszej soczewki okularu.

 

Takie miejsce jest w przypadku okularów Badera, HYPERIONY mają tzw.-go barlowa na końcu okularu 1,25, ale dedykowanego do tego okularu. Po wykręceniu GO, okular ma wtedy mniejsze powiększenie. Niestety wtedy objawia się delikatną wadą optyczną.

 

Także, nie słyszałem o czymś takim jak kombinowanie z soczewką barlowa do okularu.

Edytowane przez mago83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem takie coś na Celesti. Tak że chyba jest to możliwe a przy pogodzie spróbuję z ciekawości zrobić test na jowiszu. "Barlow Soligor,Vixen,Celestron itp. 2x 1,25" - Zalety: tani, przyzwoite wykonanie mechaniczne, odkręcana soczewka z gwintem filtrowym (nakręcana samodzielnie na okular daje krotność ok.1,5-1,6x), dysponując okularem PL10mm można wymienić w obudowie barlowa tuleje na tą z tego okularu (daje to zmniejszenie krotności do 1,8-1,9x)".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja samą soczewkę z barlowa(Vixen) wkręcam we wszystko w co mogę. Zarówno w okulary jak i nosek od CCD. Otrzymujesz wtedy mniejsza krotność np.Z barlowa x2 robi Ci się ok 1.6x. Z ostrzeniem nie ma żadnego problemu. Stosowałem w refraktorach i makach i wszystko grało...

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja samą soczewkę z barlowa(Vixen) wkręcam we wszystko w co mogę. Zarówno w okulary jak i nosek od CCD. Otrzymujesz wtedy mniejsza krotność np.Z barlowa x2 robi Ci się ok 1.6x. Z ostrzeniem nie ma żadnego problemu. Stosowałem w refraktorach i makach i wszystko grało...

 

Co więcej można samą soczewkę z tego barlowa wkręcić na wejściu kątówki 1,25" i uzyskać krotność ok 2.5x - 2.6x . Jest to bardzo uniwersalny barlow właśnie dzięki tej wykręcanej soczewce.

Lub dokupić pierścienie przedłużające do gwintu T2 http://deltaoptical....-tube,d945.html i gniazdo 1,25" takie jak tu: http://deltaoptical....2125,d1431.html przez co dostajesz barlowa nawet 3x. Sprawdzone - działa doskonale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co więcej można samą soczewkę z tego barlowa wkręcić na wejściu kątówki 1,25" i uzyskać krotność ok 2.5x - 2.6x . Jest to bardzo uniwersalny barlow właśnie dzięki tej wykręcanej soczewce.

 

 

Ale widzisz tu nie zawsze da radę... Tzn. wkręcam tak w kątówkę pryzmatyczną 45 stopni w refraktorku 80/400 i nie ostrzy piernik. Jak wkręcę w tuleje okularku to nie ma problemu. :Salut:

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale widzisz tu nie zawsze da radę... Tzn. wkręcam tak w kątówkę pryzmatyczną 45 stopni w refraktorku 80/400 i nie ostrzy piernik. Jak wkręcę w tuleje okularku to nie ma problemu. :Salut:

 

 

Pozdrawiam

Nie ostrzy,ale z której strony?Czy brakuje wysuwu wyciągu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale widzisz tu nie zawsze da radę... Tzn. wkręcam tak w kątówkę pryzmatyczną 45 stopni w refraktorku 80/400 i nie ostrzy piernik. Jak wkręcę w tuleje okularku to nie ma problemu. :Salut:

Pozdrawiam

 

Nie ostrzy bo bo jak dasz barlowa na wejściu kątówki to brakuje wysuwu wyciągu i musisz dać samą obudowę tego barlowa z gniazdem na 1,25" przed kątówką żeby wydłużyć wyciąg. To znaczy do wyciągu ładujesz barlowa ale bez soczewki a soczewkę wkręcasz w kątówkę i wkładasz do obudowy barlowa - mam nadzieję że to jasno opisałem ;-)

W moim refraktorze to działa więc w innych też musi - trzeba tylko znaleźć odpowiedni dystans wysuwu wyciągu gdzie kątówka z barlowem złapie ostrość.

Najmniej problematyczne są te pierścienie przedłużające złacze T2 ale niestety jest to rozwiązanie dość kosztowne - ale za wygodę trzeba płacić :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.