Skocz do zawartości

Zasięg gwiazdowy


Yossarian

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu zastanawiałem się, jak ułatwić sobie życie i zebrać na kilku kartkach które mógłbym wsadzić do atlasu pomoce do obliczania zasięgu gwiazdowego uzyskiwalnego gołym okiem (NELM - naked eye limiting magnitude). Pomoce w atlasach i na stronach które znałem zawsze koncentrowały się na obiektach widocznych już przez lornetkę czy teleskop (Np. w Plejadach), natomiast ja chciałem wiedzieć, jak precyzyjniej i w miarę szybko ustalić zasięg gołym okiem nie pamiętając konkretnych danych dotyczących poszczególnych gwiazd i ich magnitudo. Znalazłem sporo porad, między innymi na CN i stronach S&T jak zliczać gwiazdy w poszczególnych gwiazdozbiorach, jednak najpełniejsze i najdokładniejsze dane znalazłem na tej stronie:

 

http://www.imo.net/visual/major/observation/lm

 

Postanowiłem zebrać niektóre dane z IMO.net dla łatwo identyfikowalnych gwiazdozbiorów, połączyć je w photoshopie z bardziej czytelnymi mapkami konstelacji pobranymi z wikipedii a następnie wydrukować, pociąć i wsadzić do Pocket Sky Atlas. Rysując szkice sprawdzałem z atlasem poprawność obszarów do zliczania i wydaje mi się, że wszystko jest ok. Obliczenie NELM na podstawie tych mapek jest banalnie proste - należy znaleźć pokazany na mapce obszar i policzyć wszystkie gwiazdy w niebieskim obszarze, łącznie z gwiazdami w wierzchołkach figury. Zliczenie może nie tylko pomóc w ustaleniu zasięgu gwiezdnego ale i pomóc w sprawdzeniu, jak szybko przebiega adaptacja oka obserwującego, poprzez zliczenie np. na początku, po 30 minutach i po godzinie obserwacji. IMO zaleca, aby konstelacja na której dokonuje się zliczanie była min. 40 stopni nad horyzontem i aby korzystać z więcej niż jednego pola - z tego powodu ich strona zawiera b. dużo mapek w różnych częściach nieba. Na moje skromne potrzeby wykonałem sobie na początek 8 mapek z miejscami, które bardzo łatwo zlokalizować może nawet początkujący astronom. Załączam mapki w pdfach, może się komuś przydadzą - na pierwszej z mapek umieściłem źródła informacji. Mam nadzieję, że pomogą wam sprecyzować obserwacje :astronom:

nelm1.pdf

nelm2.pdf

nelm3.pdf

nelm4.pdf

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota! Jeśli wszystko pójdzie OK, to dzisiaj przetestuję tę metodę. Jutro dam znać jak poszło.

 

No więc poszło,

liczyliśmy w obrębie Taurusa na Tąpadłach (taka przełęcz w okolicach Wroca). Wyniki kształtowały się od 12 do 15 gwiazdek (różnica związana chyba ze sprawnością oczu), czyli zasięg był w granicach 5,84-6,1 mag.

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.