Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Niebo Kopernika

* * * * * 3 głosy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

Piotr Brych

Piotr Brych

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1050 postów

Mogę niedyskretnie spytać, co Cię tak zdegustowało?

1. Jakość obrazu, rozogniskuj sobie nieco teleskop to zobaczysz podobny efekt.
2. Sposób jego wyświetlania - mają kopułę, a rzucają obraz jak w kinie. W jednym tylko kierunku (może 1/5 jej powierzchni) jest zachowana geometria obrazu, na reszczie kopuły też jest obraz ale już zupełnie "rozjechany", tak jakby obrzeżai tego właściwego obrazu na siłę naciągnięto na resztę kopuły.
3. Posadzili mnie akurat tuż pod tym "właściwym" obrazem i to jeszcze bokiem tak, że w miarę swobodnie oglądałem tylko te powyciągane resztki opisane punkt wyżej, a gdy chciałem zobaczyć właściwą treść to musiałem tak się wykręcać, że po paru minutach wszystko już mnie bolało. Mówiąc krótko przy takim sposobie wyświetlania powinni zlikwidować połowę miejsc - ale widać chwilowa kasa się liczy bardziej niż dobra opinia i zadowolenie użytkownika.
0

Karol Wójcicki

Karol Wójcicki

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 427 postów
Tyle, tak myślę, chyba mogę powiedzieć :)

Drugie planetarium to mini kopułka o średnicy ok. 2 metrów które służy nam do testowania materiałów (filmów, pokazów, pisanych przez nas skryptów do DS2) przed wyświetleniem ich na wielkiej kopule.

W gruncie rzeczy jest to wygodne, kameralne, 2-osobowe mini planetarium które prezentuje się naprawdę nieźle choć jego technologia jest dużo prostsza - opiera się na projektorze HD ze specjalną przystawką Fisheye.

Postaram się przemycić jakieś zdjęcia :)
0
Planetarium Niebo Kopernika

Stalker

Stalker

Miłośnik sztucznego nieba w każdej postaci

• Planetaria i Edukacja
  • PipPipPipPipPipPip
  • 654 postów

Tyle, tak myślę, chyba mogę powiedzieć :)

Drugie planetarium to mini kopułka o średnicy ok. 2 metrów które służy nam do testowania materiałów (filmów, pokazów, pisanych przez nas skryptów do DS2) przed wyświetleniem ich na wielkiej kopule.

W gruncie rzeczy jest to wygodne, kameralne, 2-osobowe mini planetarium które prezentuje się naprawdę nieźle choć jego technologia jest dużo prostsza - opiera się na projektorze HD ze specjalną przystawką Fisheye.

Postaram się przemycić jakieś zdjęcia :)

Dzięki za informację. Zdjęcia byłyby wskazane :)

0
Celestron NexStar 6SE, Coronado PST, Tał-1, Nikon D40x, Canon SX230HS

Podbój Polskich Planetariów - opisy (prawie) wszystkich planetariów w Polsce

Planetarium BAJKONUR - najciekawsze przenośne planetarium w Polsce
Fotografia - różne zdjęcia

Stalker

Stalker

• Planetaria i Edukacja
  • PipPipPipPipPipPip
  • 654 postów

1. Jakość obrazu, rozogniskuj sobie nieco teleskop to zobaczysz podobny efekt.
2. Sposób jego wyświetlania - mają kopułę, a rzucają obraz jak w kinie. W jednym tylko kierunku (może 1/5 jej powierzchni) jest zachowana geometria obrazu, na reszczie kopuły też jest obraz ale już zupełnie "rozjechany", tak jakby obrzeżai tego właściwego obrazu na siłę naciągnięto na resztę kopuły.
3. Posadzili mnie akurat tuż pod tym "właściwym" obrazem i to jeszcze bokiem tak, że w miarę swobodnie oglądałem tylko te powyciągane resztki opisane punkt wyżej, a gdy chciałem zobaczyć właściwą treść to musiałem tak się wykręcać, że po paru minutach wszystko już mnie bolało. Mówiąc krótko przy takim sposobie wyświetlania powinni zlikwidować połowę miejsc - ale widać chwilowa kasa się liczy bardziej niż dobra opinia i zadowolenie użytkownika.

Ad. 1 - mówisz o obrazach gwiazd czy panoramach All-Sky? Jeśli chodzi o gwiazdy, to niestety w klasycznych projektorach optycznych nie da się uzyskać punktowych gwiazd; faktycznie przypominają nieco tarcze o różnych średnicach, jak w atlasach nieba. Jak wygląda taki system projekcyjny, możesz zobaczyć na zdjęciach z otwartego projektora w szkolnym planetarium w Piotrkowie Trybunalskim oraz z Potarzycy na mojej stronie WWW: http://stalker.repub.../PPP_etap6.html Poza tym konstrukcja planetariów w Toruniu i Olsztynie (identyczne systemy) pochodzi sprzed ponad 30 lat.

Ad. 2, 3 - rozumiem, że tutaj masz na myśli panoramy na pełnej kopule, a nie obraz nocnego nieba? Za wyświetlanie panoram (tzw. All-Sky) odpowiadają rzutniki (bodajże 24), rzucające na kopułę trójkątne obrazy. Faktycznie widać łączenia tych fragmentów... Planetarium w Toruniu przeszło jakiś czas temu modernizację widowni - część foteli wymontowano, zastępując je obszerniejszymi i wygodniejszymi.

Znowu będę advocatus diaboli: Toruń od lat ma najwięcej widzów ze wszystkich polskich planetariów - przynajmniej według tych danych, które posiadam (nie mam danych z Chorzowa, czyli największego planetarium); liczby podchodzą pod 200 tysięcy rocznie od co najmniej 3 lat.
0

Stalker

Stalker

• Planetaria i Edukacja
  • PipPipPipPipPipPip
  • 654 postów
"Trochę" mniej gwiazd niż 20 mln, ale praca włożona w stworzenie Drogi Mlecznej - imponująca, a efekt zadziwiający:

Dołączona grafika

Zdjęcie przedstawia projektor Drogi Mlecznej w szkolnym planetarium w I LO w Piotrkowie Trybunalskim, wykonany na początku lat 80. XX wieku przez nieżyjącego już nauczyciela fizyki - Zbigniewa Solarza. Jest to jedno z trzech amatorskich planetariów z optomechanicznym projektorem w Polsce - prawdziwy unikat. Dwa pozostałe są w Łodzi (również wykonane przez Zbigniewa Solarza) oraz w Potarzycy (wykonane przez zmarłego kilka tygodni temu Andrzeja Owczarka na podstawie projektu Zbigniewa Solarza).

Tak wygląda projektor w środku:

Dołączona grafika

Krótki opis działania projektora:

Kula projektora, przypominająca starą minę morską z wieloma zapalnikami, zaopatrzona jest w 24 obiektywy. Każdy obiektyw jest układem optycznym, złożonym z kondensora skupiającego światło centralnie umieszczonej pojedynczej żarówki oraz zespołu soczewek rzutujących obraz na kopułę. Pomiędzy kondensorem i soczewkami obrazowymi znajduje się cienka mosiężna płytka z ręcznie wykłutymi otworkami, widoczna na fotografii poniżej po odkręceniu obiektywu. Średnice otworków są tak dobrane, by wzajemne jasności gwiazd wyświetlanych na planetaryjnym niebie były jak najbardziej zbliżone do prawdziwych, znanych z nocnego nieba. (...) Wady optyczne soczewek (wykorzystano obiektywy z powiększalników fotograficznych Krokus) i fakt, że ich układ musiał być dobrany eksperymentalnie, a nie został wykonany w zakładach optycznych według rygorystycznych norm powodują, że gwiazdy wyświetlane na kopule wykazują niewielką aberrację chromatyczną. Nie przeszkadza ona jednak w odbiorze nieba. Kolejną ciekawostką jest brak tzw. powiek - obecnych w fabrycznych projektorach przysłon zakrywających obiektywy tych fragmentów nieba, które aktualnie znajdują się pod horyzontem kopuły. Przysłony działają grawitacyjnie, czyli opadają pod wpływem własnego ciężaru znajdując się w określonym położeniu. Gdy obserwujemy prawdziwe nocne rozgwieżdżone niebo, to gwiazdy znajdujące się poniżej widnokręgu nie są dla nas widoczne. By wywołać u widza siedzącego w "gwiezdnym kinie" jak najwierniejsze wrażenie przebywania pod prawdziwym niebem, przesłony zamykające się w odpowiednim momencie odcinają światło gwiazd znajdujących się w danej chwili pod horyzontem planetarium, czyli dolnym obrzeżem kopuły. W potarzyckim projektorze brak "powiek" powoduje, że obrazy gwiazd świecą wszędzie - nie tylko na kopułę, ale i na podłogę, i na widzów. O ile widz dorosły lub przynajmniej kilkunastoletni szybko potrafi zapomnieć o tych "nadprogramowych" świetlistych punkcikach przesuwających się zgodnie z ruchem nieba po nim samym i otaczających go przedmiotach i innych ludziach, to młodsze dzieci są nimi zafascynowane i potrzebują więcej czasu podczas seansu na przyzwyczajenie się do ich obecności.

A oto kilka zdjęć pozwalających lepiej zorientować się, jak działa optyczny projektor. Po kolei: komplet klisz dla całego nieba, fragment atlasu nieba, klisza z widoczną strukturą blaszki i "kraterami" otworków - oświetlenie z przodu, klisza z "gwiazdami" - oświetlenie z tyłu, spojrzenie na pojedynczy układ optyczny we włączonym projektorze - to zdjęcie wykonano w Potarzycy):

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Konstrukcja tych planetariów to niezwykły wyczyn. Ponownie cytat:

Mówi Zbigniew Solarz: Najwięcej kłopotów miałem z gwiazdami. Z wykonaniem klisz do rzutników, z otworkami, które na kopule dałyby obraz gwiazd. Najpierw, próbując, dziurkowałem według zdjęć papier, później folię aluminiową, wreszcie miedzianą. Na kółku folii o średnicy 47 mm trzeba zrobić kilkaset otworków, niektóre o średnicy setnych części milimetra. Wielu nie widać gołym okiem. Na kopule dają obraz gwiazd z zachowaniem parametrów uzyskiwanych w planetariach Zeissa. Aby do tego dojść musiałem tych otworków zrobić co najmniej 100 tysięcy.

Nieprawdopodobne! Pan Jacek Stańczak z piotrkowskiego planetarium twierdzi, że dopiero siódmy komplet klisz nadawał się do zainstalowania w projektorze na stałe. Aby zdać sobie sprawę z tego, ile benedyktyńskiej cierpliwości, zegarmistrzowskiej precyzji i zdrowia wymaga takie zadanie, oprę się na opowieściach pana Andrzeja Owczarka z Potarzycy. Jemu samemu wykonanie jednej metalowej kliszy zajmowało średnio dwa dni z lupą zegarmistrzowską przy oku i kompletem stale ostrzonych igieł o różnej średnicy do przekłuwania metalowych blaszek. Pamiętajmy, że obiektywów jest dwadzieścia cztery, zatem należy wykonać tyle samo klisz. Łącznie daje to około 50 dni pracy na wszystkie klisze! Dość powiedzieć, że to właśnie po "stworzeniu nieba" pan Andrzej zaczął nosić okulary, a prace nad projektorem zaczęły się około roku 1987 (przypomnę, że planetarium rozpoczęło działalność w 1993 roku). Jak podają w tym tekście Jadwiga Biała i Kazimierz Schilling, w projektorze olsztyńskiego planetarium - znacznie większym od piotrkowskiego - otwór odpowiadający najjaśniejszej gwieździe poza Syriuszem, czyli Kanopus z gwiazdozbioru Kila, ma na kliszy średnicę 0,016 mm (16 µm), to znaczy, że jest nieznacznie większy od średnicy ludzkiego włosa! Jeśli przypadkowo został wykonany zbyt duży otworek odpowiadający gwieździe (co mogło się zdarzyć choćby przez zbyt mocne nakłucie metalowej blaszki), trzeba było zasklepić go i wykonać mniejszy w tym samym miejscu tak, by nie zniszczyć innych prawidłowo wykonanych otworków w jego pobliżu. Zbigniew Solarz nie dysponował żadną dokumentacją techniczną ani projektorem, do którego mógłby zajrzeć w każdej chwili i sprawdzić, jak działa ten czy inny element. Jak wspomina on i jego uczniowie, do wszystkiego dochodzono metodą prób i błędów.

Piotrkowskie planetarium ma też - uwaga, uwaga - projektor zorzy polarnej. Dwa nędzne zdjęcia poniżej nie oddają wrażenia z obserwacji "na żywo" (a prawdziwej zorzy nie miałem okazji oglądać):

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Polecam odwiedzenie tych trzech planetariów (Potarzyca, Piotrków, Łódź) każdemu, kto będzie miał ku temu okazję. Naprawdę warto!
+1
Post rekomendują: Rastar,

Karol Wójcicki

Karol Wójcicki

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 427 postów
planetarium_w_domu.jpg
To przy okazji naszego planetarium i sprzętu od Ohira Tech: nasi koledzy z Japonii przywieźli nam kolejny projektor gwiazdowy. Tym razem najmniejszy jaki produkują (w planetarium jest największy ;) ). Jak Wam się podoba? :D Teraz mam planetarium w domu! :szczerbaty:

PS. Wybaczcie jakość zdjęcia.

Użytkownik Karol Wójcicki edytował ten post 11 maj 2011 - 21:59

0

Stalker

Stalker

• Planetaria i Edukacja
  • PipPipPipPipPipPip
  • 654 postów

Jak Wam się podoba? :D Teraz mam planetarium w domu! :szczerbaty:

No, ładne cacko ;)
0

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Założyciel Astropolis

• Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17840 postów

planetarium_w_domu.jpg
To przy okazji naszego planetarium i sprzętu od Ohira Tech: nasi koledzy z Japonii przywieźli nam kolejny projektor gwiazdowy. Tym razem najmniejszy jaki produkują (w planetarium jest największy ;) ). Jak Wam się podoba? :D Teraz mam planetarium w domu! :szczerbaty:

PS. Wybaczcie jakość zdjęcia.

Fajowe :)
0

Adam Jesionkiewicz

Reanimowałem bloga: Blog Jesiona o astrofotografii

Stalker

Stalker

• Planetaria i Edukacja
  • PipPipPipPipPipPip
  • 654 postów
Ciekawa informacja z "Życia Warszawy": http://www.zw.com.pl...ace-zyrafy.html

Gwiazdy i biegnące żyrafy

Na animowanej mapie nieba dwanaście konstelacji z rozbłyskującymi gwiazdami, przybiera kształty zwierząt m.in. raka, delfina, pegaza, węża, żyrafy, lwa, łabędzia, psa i niedźwiedzia. Tak wygląda nietypowy mural, który będzie można oglądać w korytarzu prowadzącym do planetarium w Centrum Nauki Kopernik. – Przechodząc obok niego zwiedzający będą mieli wrażenie, jakby zwierzęta biegły – opowiada Howard Bowen, który wraz z żoną montuje niezwykłą instalację.

Nietypowy mural zaprojektował Rufus Butler Seder, amerykański artysta i filmowiec. Istalacja ma 25 metrów długości i składa się z 360 kwadratowych płytek. – Pod nimi umieściliśmy malowidło ze zwierzętami. Efekt ruchu uzyskaliśmy dzięki specjalnej, chropowatej tafli szkła, wypalonej wcześniej w piecu – tłumaczy Bowen.

Mural pierwsi zwiedzający będą mogli obejrzeć 19 czerwca podczas otwarcia planetarium. – Kończymy już instalację sprzętu. Przed nami jeszcze montaż 30 luster, które będziemy wykorzystywać do pokazów laserowych. Na początku czerwca rozpoczniemy testy – opowiada Katarzyna Nowicka z CNK.

I jeszcze film: http://www.youtube.c...L&v=04_j-5R-HXo

Wygląda to naprawdę fajnie! :)
0

Karol Wójcicki

Karol Wójcicki

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 427 postów
Ha! Wygląda fenomenalnie :D Przechodzę obok niego dziesiątki razy każdego dnia i cały czas mnie zachwyca.

Winny jestem jeszcze sprostowania mojej wczorajszej wiadomości o najmniejszym projektorze od Ohiry. Myliłem się! :D
Od dziś mam jeszcze mniejszy - ten się mieści do kieszeni i może służyć jako brelok do kluczy. Rozgwieżdżone niebo letnie widać gdy się do niego przyłoży oko. Gadget absolutnie fantastyczny - jutro pokażę zdjęcia :D

Czego to Japończycy nie wymyślą? ;) Swoją drogą polecam Waszej uwadze nazwisko Ohira. Nie często się zdarza, żeby producent projektorów był celebrytą w swoim kraju. Ogólnie niesamowity gość! :)
0

Karol Wójcicki

Karol Wójcicki

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 427 postów
http://forum.astropo...ebie-kopernika/

Zapraszam Was na pierwszą akcję towarzyszącą otwarciu planetarium Niebo Kopernika.
Szczegóły w podlinkowanym poście oraz na naszym facebooku "Niebo Kopernika".

Pozdrawiam,
Karol
0

Stalker

Stalker

• Planetaria i Edukacja
  • PipPipPipPipPipPip
  • 654 postów
Na stronie Polskiego Radia znalazłem repertuar Nieba Kopernika: http://www.polskiera...ego-planetarium
0

Stalker

Stalker

• Planetaria i Edukacja
  • PipPipPipPipPipPip
  • 654 postów
Kilka zdjęć z otwarcia planetarium Niebo Kopernika umieściłem na Facebooku - http://www.facebook....103895176345820 oraz na Flickr - http://www.flickr.co...57626883406319/

Moja subiektywna relacja z imprezy powstanie w najbliższych dniach :)
+2
Post rekomendują: Adam_Jesion, Michal Kusiak,

frugosław

frugosław

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 456 postów
Czy ktoś z Was wie czy w najbliższy czwartek (święto) będzie czynne planetarium? Nie ma szans aby dodzwonić się do Centrum i uzyskać informację.
Frugoslaw
0

Kot789

Kot789

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 151 postów
ostatnio w Moskwie otwarto po renowacji planetarium - z tego co czytam w rosyjskojezycznych mediach, to calosc bardzo podobna do Centrum Nauki Kopernik

http://www.planetarium-moscow.ru/

niestety tylko po rosyjsku
0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: planetarium, warszawa, centrum nauki kopernik, cnk, niebo kopernika

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników