Skocz do zawartości

Widma gwiazd, czyli co da cię wycisnąć ze Star Analysera


Rekomendowane odpowiedzi

Ta T Lyrae sprawiła mi sporo problemów, nie łatwo było skalibrować widmo, ale w końcu się udało. Tym razem obróbka w RSpec. Opisy nanoszone ręcznie.

Najwięcej trudności sprawiła korekcja czułości kamery...nie wyszło kalibrowanie dla gwiazd M o podobnej temperaturze, za bardzo pocięte pasmami, więc wykorzystałem korekcję czułości kamery, jaką uzyskałem dla Mizara.

Była to najtrudniejsza analiza, jaką do tej pory wykonałem.

Samo widmo łapane w zeszłym tygodniu, gdy chmury się przewalały na niebie.

Kiedyś jeszcze do niej wrócę, jak będę miał poprawione prowadzenie na EQ, na razie jadę na widlaku.

Linia Na mi się trochę rozmyła, coś tam widać, ale szału nie ma.

 

T Lyrae z korekcją czułości kamery dla A2V.png

 

Ta węglówka ostro świeci w podczerwieni, w wizualu bardzo niewiele...

 

Dziękuję Bellatrix, będzie czas to zobaczy się co da się z jej widma wycisnąć.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cudne i tak przeuroczo smutniusie: większość emitowanego promieniowania jest w podczerwieni. Analogicznie sprawa wygląda w przypadku gwiazd typu widmowego O: większość promieniowania emitowana w zakresie nadfioletu. Bardzo mnie ciekawi jak sprawa wygląda w przypadku skrajnie chłodnych węglówek, takich na granicy życia, gdzie temperatura zaledwie pozwala, by reakcje jądrowe mogły zachodzić...

 

A dałbyś rady poddać analizie widmo Mintaki? Ona jest gwiazdą typu O. Ciekawe, czy na wykresie wyjdzie ten ultrafiolet... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja kamera UV złapie niewiele, zejść mogę do 370 nm, dużo tnie atmosfera.

Pomimo tego powinien bez problemów wyjść kształt widma typowy dla typu O. Przy okazji sprawdzę czy maksimum się jeszcze złapie.

Analiza nie będzie prędko, bo widok generalnie mam na zachód.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza Ras Algethi (α Her), układ potrójny, przy czym dwa najjaśniejsze składniki dzieli odległość ok. 5".

Główny składnik to nadolbrzym typu widmowego M5II, w dodatku gwiazda zmienna. Temperatura powierzchni to ok. 3300 K.

W atmosferze tej gwiazdy występują znaczne ilości tlenku tytanu.

 

Widok z kamery (rozciągnięty):

Rasalgethi_F_00000011.png

 

Porównanie z widmem referencyjnym M5III:

Ras Algethi wykres.png

 

Zauważalnie łatwiej analizuje się od węglówek, a i też jest na co popatrzeć :icon_wink:

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szukaczu już było widać kolor tej gwiazdki, na moje oko była pomarańczowa.

Później z kamerki, ale już bez star analysera zauważyłem, że jest to gwiazda podwójna.

Drugi składnik bardzo słaby. Chciałem też złapać widmo Izara, ale nic ciekawego nie było widać, więc odpuściłem nagrywanie i dalsze analizy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izara bez problemów rozdziela 4" refraktor. W takim sprzęcie słabszy składnik świeci na tle pierwszego pierścienia dyfrakcyjnego znajdującego się wokół dysku Airy'ego.

Przez to łatwo jest go przeoczyć, przy czym sama gwiazda wygląda jak jaśniejsze zgrubienie na tym pierścieniu.

Moje APO ma nieco ponad 4" (107 mm). Widma w większości łapię przez SCT 8", zbiera więcej światła.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam testową obserwację hip8626 z sobotniej nocy. Widmo uzyskane za pomocą SA100 oraz widmo referencyjne, obróbka w BASS.

Niestety kamera jest zbyt blisko siatki (skala 1nm na 1 px). Pogoda była taka sobie. Spieszyłem się aby złapać coś między chmurami.

 

 

 

post-25906-0-04761800-1475676295_thumb.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj czas na analizę gwiazdy węglowej WZ Cas, typu C9.

Różni się od innych widm węglówek, które zaobserwowałem obecnością bardzo silnej linii sodu.

Jest też obecny lit, ale już nie prezentuje się tak okazale.

 

C9 WZ Cas final.png

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analiza widma Miry z 14.10.2016 r. Typ widmowy tej gwiazdy zmiennej zmienia się od M5 do M9.

Nie wiem jaką miała wtedy jasność, ale dalekie to było od maksimum,

stack 3x10 s - kamera planetarna przy takich czasach już nie daje rady (amp glow):

 

Mira Ceti 2016.10.14_stack 3x10s.png

 

Widmo nie korygowane o czułość kamery, a i tak wychodzi, że gwiazda świeci mocno w podczerwieni, wizual praktycznie się nie liczy:

 

Mira Ceti 2016.10.14_wykres.png

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Sprzęt ten sam, 12.12.2016 wpadła mi fajna gwiazda podwójna 61 Cygni. Zrobiłem analizę jaśniejszego składnika A, typ F5V, słabszy składnik jest typu widmowego F7V.

Teleskop dobrze wychłodzony i fajnie złapała się linia absorpcyjna sodu, linie Fe też już wychodzą. Zdjęcie poddane analizie to stack 6 klatek 5s z avika 60s:

 

61 Cygni A i B.jpg

 

Analiza z porównaniem z widmem referencyjnym z biblioteki BASS, uwzględniona charakterystyka spektralna kamery ASI 224 MC:

 

K5V 61 Cygni A analiza końcowa.png

 

Edit: Zrobiłem jeszcze porównanie otrzymanych widm składników A i B:

 

K5V+K7V 61 Cygni A+B.png

 

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś widmo gwiazdy Wolfa Rayeta WR133 (HD190918) w Łabędziu, za ciemna nie jest (+6,7 mag),

ale łatwo się nie nagrywało jej widmo. Materiał z 12.12.2016, stack 3x10 s.

Tylko pięć linii emisyjnych: trzy helu, oraz po jednej dla węgla i azotu:

 

WN4 WR133 końcowy.png

Wczorajsze poszukiwania gwiazd węglowych na zachodnim niebie (trochę tego jest):

 

Gwiazdy węglowe wersja 2.png

 

Wszystkie z powyższych są zmienne, dla większości z nich jasność zmienia się o kilka wielkości gwiazdowych.

Bellatrix pewnie w najbliższym czasie sprawdzi ich kolory, o ile nie będą za słabe :icon_wink:

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widma składników β Cyg (Albireo), obraz z kamery rozciągnięty w pionie oraz analiza:

 

Albireo A + B.png

 

B8Ve + K3II Albireo A + B.png

 

W widmie składnika B linia H-alpha jest emisyjna, przy mojej rozdzielczości niewidoczna.

 

Widmo AG Peg - jest to podwójna gwiazda symbiotyczna o jasności ok 9 magnitudo.

W widmie ujawniają się linie emisyjne gwiazdy Wolfa-Rayeta na tle widma czerwonego olbrzyma typu widmowego M:

 

WN6 + M3III AG Peg.png

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest trochę wolnego czasu na analizę widm kolejnych gwiazdek.

Obrazy z kamery (rozciągnięte w pionie stacki):

 

Widma gwiazd c.d.png

 

P Cyg (34 Cyg), typ widmowy B2Iape z liniami emisyjnymi:

 

B2I P Cygni 34 Cyg - koncowy.png

 

CH Cyg, typ widmowy Be + M7III - gwiazda podwójna:

 

Be + M7III CH Cyg.png

 

HR Peg, gwiazda cyrkonowa typu widmowego S4:

 

S4 HR Peg koncowy.png

 

Chi Cyg, kolejna gwiazda cyrkonowa typu widmowego S7:

 

S7 Chi Cyg koncowy.png

 

Wygląda na to, że gwiazdom cyrkonowym bliżej do gwiazd typu M niż do gwiazd węglowych. Oprócz pasm TiO pojawia się kilka pasm absorpcyjnych ZrO.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zabrałem się za widmo CI Cygni, uchwycone 17.112.2016 r.

Jest to gwiazda podwójna, zaćmieniowa typu Algol.

Na tle olbrzyma typu M5III są widoczne linie emisyjne niebieskiej gwiazdy typu Bep. Wodorowe linie emisyjne H-alpha i H-beta są bardzo silnie.

Z AAVSO wynika, że w dniu obserwacji ta gwiazda miała mniej niż + 11 mag, czyli jest to najsłabszy obiekt poddany do tej pory analizie (na podstawie stacka 6x10s z miasta).

 

Bep + M5III CI Cyg widmo koncowe.png

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolejna porcja widm z grudnia 2016 r.

Tym razem gwiazdy z Lutni, ot takie losowe skakanie po gwiazdach (Wega jest wcześniejsza).

Zaciekawiła mnie Beta Lyrae, jest to gwiazda podwójna zaćmieniowa, w widmie są linie emisyjne wodoru i helu.

Będzie lato to przyglądnę się jej, może uda się dostrzec zmiany intensywności linii emisyjnych.

 

Widma z kamerki:

 

Lutnia widma gwiazd.png

 

Oraz analiza:

 

Lutnia - widma wybranych gwiazd.png

 

Bardzo podobnie, niemal tak samo wyszły widma Delta 2 Lyrae i R Lyrae.

W zasadzie różnią się głównie nachyleniem w kierunku czerwieni, co widać dopiero po zrobieniu wykresu i uwzględnieniu charakterystyki spektralnej kamery.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styczniowe widma gwiazd węglowych, szału ni ma...w większości łapane w dziurkach pomiędzy chmurami. Jak seeing słaby to i widma wychodzą bardziej rozmyte.

Za to udało się w końcu dopaść dwie węglówki z sekwencji C-R (V Ari i V623 Cas) z bardzo intensywnymi pasmami węgla w niebieskiej i fioletowej części widma.

Za to w widmie S Cephei jest wodorowa linia emisyjna H-alpha.

 

Wykresy widm węglówek z 15.01.2017 r.:

 

Carbon Stars.png

Carbon Stars 2.png

 

Widma wygenerowane na podstawie wykresów:

 

Carbon Stars spectra.png

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo wyczekiwana gwiazda węglowa W Orionis. Oprócz typowych dla gwiazd węglowych cząsteczek CN i C2,

w tym przypadku zarejestrowały się także dwa pasemka absorpcyjne trójatomowych cząsteczek węglika krzemu (SiC2).

Pasma te na cześć odkrywców noszą nazwę Merrill-Sanford.

 

Poniżej obraz z kamerki:

 

Widmo W Ori b.png

 

Oraz analiza widma W Ori:

 

C5.4II W Ori.png

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Znalazłem nowe zastosowanie dla Star Analysera do amatorskich pomiarów filtrów.

Na przykładzie GSO #29 wyszło mi coś takiego z nocnej sesji balkonowej:

 

GSO #29 - końcowy.png

 

Jeśli interesują Was inne to porobię wykresy dla kolorowego 6-paka Baadera, wizualnego Astronomika OIII, Lumicona UHC czy GSO IR Cut.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.