Skocz do zawartości

TS APO 1006 - recenzja


jutomi

Rekomendowane odpowiedzi

Ech!

Pozazdrościć tylko... Ja również myślę o jakims plecakowym travellerku który zastąpi poczciwego TS 80/400. Faktycznie, w porywach mysle o czyms krootkoogniskowym kalibru 100mm.

Parę uwag komentarza do tego co napisałeś: b. podobają mi się wymiary tego refraktorka,m. in. za sprawą zsuwanego odrośnika. Mogę na bazie własnych doświadczeń z pakowaniem lunety do plecaka w pełni potwierdzić opinię, ze pod względem rozmiarów jest to naprawdę plecakowy sprzęt, przez co rozumiem [podobnie jak Ty] możliwość zabrania go do normalnego, dużego plecaka wyładowanego zwykłym turystycznym wyposażeniem. Gorzej z wagą: te 4kg to sporo. Nie tylko ze wzgledu na samą wagę [O.K., podróż z plecakiem to nie zawsze wędrowanie głównie piechotą], ale przede wszystkim ze względu na ograniczenia dla statywu - to dubluje przyrost całkowitej wagi zestawu. I nagle robi się 6-8kg do dźwigania, a to już spore dodatkowe obciążenie. Z tego tytułu nie bardzo realne wydaje mi się w zestawie podróżnym [tuba + statyw foto] używanie nasadki bino.

Osobną sprawą jest pomysł z głowica Manfrotto wyposażoną w mikroruchy -kinematycznie to będzie dobre rozwiązanie, tylko ta waga jest koszmarem. Z tego co pamiętam, to ta głowica sama w sobie waży kilogram. Poszedłbym tu w kierunku ATM-u -możesz zrobić rodzaj bocznego zawieszenia, pozwalającego powiesić tubę z boku, jak w montażach AZ4/Porta/Giro itp. Przy wyważeniu tuby w pionie można się bez mikroruchów obyć przy dużym powiększeniu [tak działają Dobsony i AZ4]. Istotne jest zapewnienie płynnej regulacji tarcia w takiej konstrukcji, pozwalajacej skorygować niewielkie zmiany wyważenia spowodowane np. pracą wyciągu -moja prowizoryczna adaptacja własnego statywu nie wypaliła właśnie z tego powodu. Alternatywą jest dorobienie jakiegoś prymitywnego mikroruchu śrubowego do zwykłej głowicy foto. Pojedynczego w osi podniesienia, bo tylko tam jest niezbędny przy braku wyważenia tuby [bez tego zwykła głowica foto uniemożliwia w zasadzie pracę z powiększeniami >60x ze względu na efekt opadania po zmianie kąta podniesienia].

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że też ci robi takie 4 spajki na jaśniejszych gwiazdach jak było w moim WO ZenithStar 66 SD.

 

Też to zauważyłem, to w zasadzie "antyspajki" - co ciekawe, podobny efekt występuje również na zdjęciach z duuużo droższych trypletów.

 

Poniżej zamieszczam efekt wczorajszego polowania na zachodzącego (10* nad horyzontem) Oriona.

1x120s, ISO400, Canon 350d modyfikowany, EM-200 bez guidingu, full crop, resize do 2000x1333

 

 

M42.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te antyspajki zaczynają być dokuczliwe na jaśniejszych gwiazdach. W celi są 4 śrubki, które dociskają obiektyw z boku. Ktoś je za mocno dokręca. U mnie było jeszcze gorzej więc poluzowałem nieco te śrubki i jest OK. Nie wszystkie refraktorki tak mają. Na przykład tani edek Sky Watchera i wiele innych tak nie ma.

Tak to u mnie wyglądało. Plejady wyglądały koszmarnie

gwiazda.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

c.d. upgradów

 

Dokupiłem długo wyczekiwaną głowicę MN 410 Junior.

 

Zalety:

- drgania są tłumione szybciej, w czasie 1-2s

- komfortowe obserwacje do 120-150x

- obserwacje Saturna przy 200x (Ortho 6mm + Barlow 2x) też daje radę - bardziej przeszkadza słaby seening balkonowy niż konieczność popychania teleskopu pokrętełkiem raz na 30-45sekund

- zwarta budowa, teleskop obraca się cały czas w pobliżu środka ciężkości

 

Wady:

- 1,2kg żywej wagi - ponad 0,5kg więcej niż głowicy kulowej

- całość jest blisko granicznej nośności 5kg - na szczęście w praktyce tego nie czuć

- pokrętła mają nieciekawą skalę mikroruchów +30* do -90* , czyli żeby obserwować obiekty ponad 30* nad horyzontem należy zamontować dovetail z teleskopem od d...rugiej strony - tylko wtedy pokrętło góra-dół mamy po przeciwnej stronie wyciągu, długości ręki wystarcza z niewielkim zapasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

 

Świetny opis sprzętu.

 

Od dłuższego czasu poszukuję właśnie takiej rurki i to jest to !!! - trafiłem na Twoją recenzję :-))

 

Serdeczne dzięki - zrobiłeś kawał dobrej roboty.

 

Mnie głównie interesuje focenie DS i dlatego chcę tego refraktora powiesić na HQ5.

 

Mam nadzieję że jakoś się dogadam z Panami zza odry , akurat tam jeszcze nigdy nic nie kupowałem przez net.

 

Astropozdro

 

zibi

 

 

 

c.d. upgradów

 

Dokupiłem długo wyczekiwaną głowicę MN 410 Junior.

 

Zalety:

- drgania są tłumione szybciej, w czasie 1-2s

- komfortowe obserwacje do 120-150x

- obserwacje Saturna przy 200x (Ortho 6mm + Barlow 2x) też daje radę - bardziej przeszkadza słaby seening balkonowy niż konieczność popychania teleskopu pokrętełkiem raz na 30-45sekund

- zwarta budowa, teleskop obraca się cały czas w pobliżu środka ciężkości

 

Wady:

- 1,2kg żywej wagi - ponad 0,5kg więcej niż głowicy kulowej

- całość jest blisko granicznej nośności 5kg - na szczęście w praktyce tego nie czuć

- pokrętła mają nieciekawą skalę mikroruchów +30* do -90* , czyli żeby obserwować obiekty ponad 30* nad horyzontem należy zamontować dovetail z teleskopem od d...rugiej strony - tylko wtedy pokrętło góra-dół mamy po przeciwnej stronie wyciągu, długości ręki wystarcza z niewielkim zapasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Po kilku miesiącach użytkowania postanowiłem zaktualizować recenzję. Ostatnie 10 tygodni prawie bezchmurnej pogody pozwoliło mi na częste wypady z teleskopem w teren, lub choćby na balkon i lepsze poznanie jego możliwości.

Od dwu miesięcy używam mojego refraktora z nowym, świetnym okularem ES 4,7mm, dającym powiększenie 128x, z barlowem 2x – 255x a z barlowem 3x – 383x. ES 4,7mm jest jeszcze lepiej skorygowany niż jego 14milimetrowy brat – Jowisz z księżycami jest jasnożółty do samej diafragmy bez zniekształceń, zupełnie jak w okularach ortoskopowych czy LV. W ES 14mm na ostatnich 3% od brzegu wszystko robi się niebieskawo-fioletowe…

Przy ogniskowej teleskopu 600mm Księżyc i Słońce mieszczą się ze sporym zapasem w całości w polu widzenia okularu przy 128x – niezapomniany widok! B)

Powiększenie 255x jest świetne do Księżyca i Jowisza przy dobrym seeningu. Pięknie prezentują się przy nim np. tranzyty księżyców galileuszowych na tle tarczy planety.

Powiększenie 383x – czuć, że jest to już za dużo jak na tę aperturę. Ale myślę, że przy idealnym seeningu do Księżyca, planet i rozdzielania ciasnych układów podwójnych dobrze mieć taką alternatywę (oczywiście w połączeniu z montażem paralaktycznym).

Zauważyłem, że szczątkowe aberracje pozwalają dokładnie ustawić ostrość przy powiększeniach powyżej 200x: przed ogniskiem widać czerwoną obwódkę na brzegu tarczy Księżyca, Jowisza i najjaśniejszych gwiazd; w ognisku jest piękna biel; za ogniskiem zaczyna pojawiać się lekko zielona obwódka.

Ciekawe jest też rozdzielanie gwiazd podwójnych przy powiększeniu 255x: gwiazdy zdają się wtedy zmieniać w tarczki o średnich ~1,5”łuku np. Epsilony Lutni rozdzielają się z separacją ~1,5-2 „średnic” ich tarcz a ɤAries (Mesartim) ~5 „średnic” – wspaniały widok dwu prawie identycznych składników przy stabilnym seeningu. Nie wiem dlaczego, ale nawet przy powiększeniu 255x krążki dyfrakcyjne wokół jasnych gwiazd są ledwo widoczne. :g:

Obserwacje ze statywem fotograficznym i głowicą przekładniowa przy powiększeniu 255x jest możliwe i w miarę komfortowe. Najbardziej dokucza wiatr, nawet lekkie porywy uniemożliwiają obserwacje. Konieczne jest czekanie na przerwy między podmuchami. Obraz jest też bardziej wrażliwy na seening balkonowy. Na szczęście przy okularze z polem 82* obraz przemieszcza się w polu widzenia przez kilkadziesiąt sekund między kolejnymi korektami mikroruchów.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.