Skocz do zawartości

Sprzęt za około 200-250 zł


acero1964

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

To mój pierwszy post na forum :) mam 27 lat i mieszkam w Katowicach.

Od zawsze lubiłem sobie patrzeć w niebo, przeglądając wątki w tym temacie już wiem że za taką kwotę nie ma co ładować kasy w tani teleskop :)

Często wyjeżdżam w góry na weekend więc miałbym gdzie sobie obserwować niebo.

Proszę mi powiedzieć co jestem w stanie zobaczyć na niebie inwestując podaną kwotę w lornetkę ?

Przy okazji może jakieś konkretne modele godne polecenia w tej kwocie ?

 

pozdrawiam :)

 

edit: a teraz zauważyłem temat o lornetce z lidla za niecałe 100zł, może w takie coś zainwestować ? czy taka za 200zł będzie wyraźnie lepsza ?

Edytowane przez acero1964
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAMy na forum.

Jako, że nie mam lornetki a patrzyłem przez zapożyczoną 10x50 nikona, to mogę powiedzieć, że taki wybór owej lornetki jest OK.

 

Moje propozycje to odrobinkę droższe niż sugerowana cena 200-250 złotych.

pierwsza lub druga

 

Co można zobaczyć?

Oglądałem Mgławicę w Orionie, gromady kuliste np.M13,M3 i otwarta M44, Andromedę i kilka innych jaśniejszych obiektów. Oglądałem także Tryplet Lwa, ale ze względu na niewielki LP nad miastem, trudno było mi wypatrzeć jakichś szczegółów w tym. Możliwe że nie dopatrzyłem Go :g: .

 

Nie mając teleskopu, myślę że to dobry wybór -lornetka.

 

EDIT:

jeszcze na szybko znalazłem spis obiektów lornetkowych

Edytowane przez mago83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz lukałem na Jowisza, ale to widok tylko bardzo małej tarczy planety oraz jego księżyców. Widok na kilka razy,bez szczegółów, przez lornetkę oczywiście.

Saturna nie obserwowałem.

A ta lidletka to nie wiem, nie mam porównania do tego nikona którego trzymałem w ręku. Może ktoś inny z forum się wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acero, jeśli nie wiesz czy wkręciłeś się w obserwacje i masz wątpliwości co do sprzętu, to lidletka może być dobrym wyborem na początek. W razie pomyłki będzie Cię niewiele kosztować. Osobiście bardziej niż lidletkę polecałbym Nikona Action VII 10x50 - jest to lepszy i dużo trwalszy sprzęt. Oczywiście jeśli masz wątpliwości, kupując dobry egzemplarz lidletki ryzykujesz finansowo najmniej (musisz tylko pamiętać o małej powtarzalności egzemplarzy).

 

A co do planet - te są widoczne bez problemu gołym okiem (oprócz Urana i Neptuna). Jeśli zaś będziesz chciał w nich szukać detalu, to lornetka nie jest dobrym wyjściem.

To, co mała lornetka Ci umożliwi w temacie planet, to:

- zobaczenie jasnej tarczy Jowisza i największych jego czterech księżyców

- ułatwi odnalezienie Merkurego na jasnym porannym bądź wieczornym niebie

- ułatwi poszukiwanie Wenus, jeśli ta będzie w niekorzystnym położeniu (w korzystnym położeniu wali po oczach)

- umożliwi odnalezienie Tytana, największego księżyca Saturna

- umożliwi odnalezienie Urana i Neptuna (tu nie obędzie się bez w miarę dokładnych map i zaznaczonych pozycji tych planet)

W przypadku Marsa, będzie dokładnie tak, jak gołym okiem (za wyjątkiem poszukiwań na porannym czy wieczornym niebie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba się przejadę niebawem do lidla :) dzięki za pomoc :)

jeśli masz kasę to bierz Nikona 10x50. Zasada kupna sprzętu optycznego jest taka, że kupujemy najlepszy na jaki nas stać. Nikon jeśli idzie o optykę i wykonanie wyraźnie jest lepszy od lidletki. Nikon daje ładne, klarowne, kontrastowe obrazy, a lidletka tylko przyzwoite. Jeśli astro cię nie wciągnie będziesz miał dobry sprzęt do obserwacji przyrody, krajobrazów, samolotów, architektury czy zawodów sportowych.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.