Skocz do zawartości

Atik 383L+ mono: Recenzja LIVE


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

No i dobrze, że jest.

Osobiącie jestem bardzo ciekaw testów, bo przymierzałem się do zakupów tej kamery i powstrzymało mnie tylko to, że ATIK (jak sam twierdził) miał kłopoty z migawką i dlatego nie było go jeszcze w sprzedaży. Ciekawe jaką osiagnię cene finalnie z kompletem filtrów w tym do narrowband.

 

ps. a może, by tak Adamie jeszcze poszerzyć ofertę o Takahashi'ego (ale w bardziej przyjaznych cenach) - bo przecież są u nas zagorzali fani tej marki

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wycofałem się z Takahashi. Problemem są koszty importu, różnic walutowych, a także samej mentalności Japończyków. Do tego doszedł kataklizm. Sytuacja jest bardzo niepewna. Nie dałoby się uzyskać dobrej ceny brutto. Kolejną kwestią jest to, że nie będę w stanie zapewnić szybkich reakcji serwisowych oraz supportu producenta, a to jest moim warunkiem brzegowym, jeżeli chcę ucywilizować nasz polski biznes. Kupowanie od pośredników jest bez sensu, bo tam możecie sobie sami kupić, bez kolejnej marży pośrednika.

 

Nie wykluczam tego w przyszłości. Najpierw musimy odbić się z inwestycję od "dna" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super że coś się dzieje pozytywnego na polskim rynku astro :)

Pozostaje mi życzyć Wam wszystkiego najlepszego (włącznie z najlepszymi cenami oczywiście ;) ) :Beer:

Mam tylko jedną małą proźbeńkę... Czy możecie wrzucić obiekt Waszych testów na wagę? Jestem ciekaw ile 383L+ faktycznie waży, bo opis u dilerów i samego Atika różni się "troszkę" od tego co zobaczyłem w pewnym teście na necie... :unsure:

 

Pozdrawiam

 

P.S.

Oczywiście ślepy jestem i nie zauważyłem że o wadze napisałeś, ale mimo to różnice widzę, więc mimo wszystko bardzo proszę o oficjalne ważenie ;)

Edytowane przez Piotrek L.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że ten ruch (sklep) był do przewidzenia. Pamiętam dawne zawirowania i wojny w których padały oskarżenia o komercję. Mam nadzieję że teraz spojrzenie ludzi się zmieniło diametralnie i będą po prostu klientami. To jest nisza którą prędzej czy później ktoś by wypełnił, a patrząc na dotychczasowe osiągnięcia Astro-Forum i Co. należy życzyć Wam sukcesów takich samych jak do tej pory przy innych częściach portalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja muszę sie pochwalić, że jestem historycznym pierwszym klientem sklepu.

 

Cóż mogę powiedzieć o obsłudze.....niech się zastanowie..... no chyba tylko jednym słowem - profesjonalna. Zawsze byłem (oczywiście nie tylko ja) gorącym orędownikiem sklepu na astropolis.pl i cieszę się że Adam w końcu podjął tą decyzje. Zakup od ludzi którzy są w branży od wielu lat i mieli kontakt z ogromną ilością sprzętu daje możliwość "kontrolowanego zakupu" czyli świadomego i popartego doświadczeniem sprzedających. Oczywiście ktoś może teraz powiedzieć, że sprzedawca to zawsze sprzedawca i będzie promował "swój" produkt ale w tym przypadku szeroki wachlarz oferowanego asortymentu daje nam pewność, że dostaniemy to co naprawde w danaj chwili jest dla nas najkorzystniejsze.

 

Btw, Adam - za 10 lat wpadnę do Ciebie z historycznym rachunkiem nr.1 i wymienię kamerę na najnowszą i najdroższą FLI w ramach "akcji marketingowej", albo wystawie go na Allegro (swoją drogą ciekawe ile jest wart pierwszy paragon z np. amazon.com).

 

Wracając jeszcze na chwilę do testów.

 

Chciałbym abyśmy spojrzeli na testy dużo szerzej niż tylko na parametry kamery, darki i przykładowe fotki. Zróbmy testy, które oczywiście będą zawierały wszystkie wymagane punkty jak darki w różnych temperaturach, porównanie parametrów, testy współpracy z różnymi teleskopami (to jest super i dawno nie było - tutaj do dyspozycji z mojej strony TMB80SS oraz OrionOptics CT8 lekko przerobiony) oraz to co wszystko już znamy ale również parę dodatkowych informacji. Poniżej moja propozycja takich testów, jeżeli uważacie, że czegoś brakuje dopiszcie:

1. Koszty nie tylko kamery ale również koła filtrowego, oraz filtrów (czasem kupicie taniej kamerę ale okaże się że koło jest dużo droższe albo współpracuje tylko z filtrami 50mm lub 2" podczas gdy filtry 36mm są obecnie tańsze).

2. Co potrzeba aby dany zestaw zamontować do teleskopu - jakie są standardy gwintów itp., dla części userów np. różnica wagi pomiędzy 700g a 1200g to "tylko" 500g a niejednokrotnie takie "tylko" 500g pociąga za sobą kilka tysięcy w wyciągach i przejściówkach.

3. Czy kamera jest "przyjazna" w obsłudze i jak współpracuje z najpopularniejszymi programami jakich używamy.

5. Porównajmy jak największą liczbę kamer 8300: ATIK, QHY, FLI, SBIG, APOGEE, czeską produkcję (nie pamiętam nazwy). Atik i FLI już jest, zostaje do pozyczenia QHY, SBIG, APOGEE.

6. Wszystko to co było robione w testach do tej pory.

7. Ostani punkt chociaż dla mnie jeden z ważniejszych - musimy być globalni a nie lokalni więc poza polską wersją proponuje wersję angielskojęzyczna i linki do naszego testu na większości "for" zagranicznych (kurde, słowo "forum" się jakoś odmienia) - a co niech wiedzą, że Polacy nie gęsi i też swoje testy mają. Swoją droga nigdzie nie widziałem tak pełnego testu.

 

OK, to chyba wszystko, jak coś mi jeszcze wpadnie do głowy to dopiszę. Jak mi nie wdpadnie dopiszcie Wy, a nawet jak mi wpadnie to i tak dopisujcie ;-))

 

Pozdro

Jazz

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zważyć dzisiaj kamerę, ale jest na tyle lekka, że moja domowa, elektroniczna waga się buntuje. Muszę kupić jutro jakąś dokładną wagę. Macie jakieś propozycje dedykowanych wag do ważenia kamer astro? :P

 

PS. Robią się darki, krzywe temperatur, czasy downloadu, etc. Dzisiaj nie wystawię ofert zakupu, bo za dużo mam już tu roboty z testem. Sorry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, zwykłe tanie wagi kuchenne z dokładnością do 1g ważą bez zarzutu - wyniki są dokładne i powtarzalne. Ale jeśli chcesz mogę Ci sprzedać specjalnie przeze mnie modyfikowaną, dedykowaną wagę do ważenia astro-kamer, z logiem znanego producenta - wszystko w promocji 999€:szczerbaty:

Edytowane przez exec
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zważyć dzisiaj kamerę, ale jest na tyle lekka, że moja domowa, elektroniczna waga się buntuje. Muszę kupić jutro jakąś dokładną wagę. Macie jakieś propozycje dedykowanych wag do ważenia kamer astro? :P

 

A cyfrowa waga kuchenna? One akurat mają niezłą dokładność i nie mają problemów z taka wagą piórkową ;)

Jakiej firmy, to już nie powiem, bo nie wiem co jest dostepne w PL :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już trochę pomiarów.

 

StdDev: 21,687 ADU (z pięciu biasów, temp -12)

Studnia: 25206 e-

Gain: 2,6 ADU/e-, czyli 0,38 e- na jednostkę ADU (16 bit)

Szum odczytu: 8,34 e- (przy tej temp.)

Prąd ciemny (dark current): 0.00243 e-/sekunda (wartość jest tak mała, że pozwala obejść się bez dark framów).

 

Dane te będa podstawą do porównania z innymi kamerami.

 

Poniżej transformacje FFT, które zawsze uwidocznią najmniejszy pattern, czy regularność. Załączona ilustracja jasno pokazuje, że FFT wygląda praktycznie jak typowy gaussowski szum. Dla nierozumiejących o czym mowa dopiszę tylko, że to "dobrze" ;)

FFT of bias_avg_5_+1000adu_crop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej wynik pomiarów chłodzenia. Jak widać, kamera od temperatury otoczenia do swojego minimum schładza się w około 6 minut, zaś po 4 min. osiąga deltę, przy której prawdopodobnie będziecie pracować. Cooler nie pracuje od razu na pełnej mocy. Osiąga ją dopiero po 240 sekundach.

chlodzenie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz kilka słów o samej współpracy z moim ulubionym programem, czyli Maximem. Widać, że Artemis (twórca software) trochę się rozwinął, bo wygląda na to, że sterowniki dla Atika działają bez zarzutu. Maxim odczytuje wszystkie potrzebne dane, włącznie z wartością % COOLERa. Sterowanie wszystkimi parametrami działa dokładnie tak samo, jak w kamerach "premium". Póki co odkryłem tylko 1 różnice - Maxim nie pokazuje progresu ściągania klatki. Pojawia się tylko napis "downloading" bez paska postępu. Szczegół, ale godny odnotowania.

 

Z kołem filtrowym także nie mam żadnych problemów. Działa prawidłowo i z Maximem komunikuję się przez sterowniki ASCOM.

 

W Windows7 64 bit. kamera nie jest prawidłowo identyfikowana w czasie pierwszego podłączenia (nierozpoznane urządzenie). Trzeba ręcznie zaznaczyć i zainstalować sterowniki. Podejrzewam, że jest to problem samego Win7. Na plus należy zaliczyć fakt, że Atik w standardzie oferuje 64 bitowe sterowniki. Działają ;)

 

Jutro powinienem pomierzyć czasy ściągania klatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaximDL, czasy ściągnięcia klatki, aż do chwili pełnego jej załadowania:

 

1. BIN1x1 - 10,5 sek.

2. BIN2x2 - 3,6 sek.

3. BIN3x3 - 2,1 sek.

4. BIN4x4 - 1,5 sek.

 

Odczytanie fragmentu klatki (subframe, prawy dolny róg) 300x300 pikseli: ~0,5 sek. (to ważny parametr, bo niektóre kamery oszukują i nie potrafią ściągać subframe'a - vide QSI).

 

PS. Pomiary z "palca" ze stoperem, więc dokładność na poziomie 0,5 sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

niektóre kamery oszukują i nie potrafią ściągać subframe'a - vide QSI

...

Nie potrafiły, teraz potrafią - przynajmniej QSI :)

Jedna mała offtopowa uwaga do testów. Myślę, że każdy posiadacz kamerki jest w stanie sprawdzić te podstawowe parametry, które podał Adam. Oczywiście z mojej strony mogę podesłać odpowiednie dane (lub biasy, darki i flaty) z QSI 583. Natomiast to co mnie zastanawia, to wybór temperatury testowej jako -12*C. Oczywiście możemy wybrać temperaturę jaka nam się podoba, ale ważne, żeby była ona taka sama dla wszystkich kamer. Ludzie raczej rzadko ustawiają swoją kamerę akurat na -12*C. Może więc zróbmy testy na jakiś standardowych -10, -15, -20,... . Trzeba też uwzględnić różną sprawność chłodzenia, bo takiego FLI pewnie nikt nie ustawia na -20*C, a z drugiej strony moje QSI z temperatury pokojowej (+20*C) do -20*C nie dojdzie.

W każdym razie, jak ustalicie temperaturę (nawet na to -12*C) i będziecie chcieli to oczywiście prześle Wam materiały z mojej QSI.

 

Edit.

Jescze jedno. Otóż odnosze wrażenie (może mylne, gdyż nie znam dokładnie metodologii testów), że rola biasów jest lekko demonizowana. Brak patternów i "gausowskość" biasów ma znaczenie jeśli byśmy ich nie odejmowali od innych klatek podczas stackowania. Jeśli to robimy, to ważna jest aby bias/dark po odjęciu "sredniego" biasa był pozbawiony takich problemów. Czystość "średniego" biasa w tym wypadku ma wyłącznie znaczenie na samopoczucie właściciela kamery - co oczywiście też może być istotne ;)

Edytowane przez misiekc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że do -20 nie zejdę w mieszkaniu. Te testy i tak trzeba będzie powtórzyć w warunkach polowych, albo tak jak mówisz, wziąć za bazową temperaturę -10 (do tyle raczej każda się schłodzi).

 

Co do biasów... mówisz tak, bo masz kamerę z wzorcowym biasem (brak problemów z elektroniką). Kiedyś trafiła mi się kamera, która "siała" po biasie i uwierz, że nie jest to miłe i przyjemne. Poza tym, jakoś kamery trzeba segmentować, bo w innym przypadku dojdziemy do zdania, że nic nie jest ważne, bo syfy sobie możemy usunąć w photoshopie, hoty też, więc po co nam dobra kamera, mocno chłodzona, jak ze wszystkim sobie poradzimy w post processingu?

 

Zgadzam się - można sobie poradzić, ale to test sprzętu, nie możliwości obróbki. To klient decyduje, czy kupuje kamerę premium i dostaje czystą kosmetycznie klatkę (mniej roboty przy składaniu), czy kupuje tę najtańszą i liczy się z dłuższą i bardziej skomplikowaną zabawą.

 

Jakość na poziomie sczytywania (szum odczytu) ma znaczenie w zasadzie tylko w narrowband. Dlaczego? Bo w RGB poziom tła jest znacznie wyżej niż szum odczytu i po prostu w większości przypadków będzie on nierejestrowalny. Ale za to np. w H-alpha ma to już duże znaczenie, bo tam tło mamy praktycznie na poziomie offsetu. Widać to na niektórych zdjęciach forumowych, których oczywiście palcem nie pokażę :P

 

Otóż odnosze wrażenie (może mylne, gdyż nie znam dokładnie metodologii testów), że rola biasów jest lekko demonizowana

Jeszcze jeden aspekt samych biasów, dlaczego one pojawiają się w tak zaszczytnej roli w testach. Otóż to właśnie biasy pozwalają nam ocenić pracę inżynierów przy projekcie kamery oraz jakość samej elektroniki. Dlatego stanowią one swoisty papierek lakmusowy. Przy długich czasach ekspozycji dominują inne czynniki, za to bias to kamera sama w sobie.

 

Co więcej, robiąc testy biasów możemy odkryć najbardziej podłe zjawisko, jakie można nas spotkać w CCD - zakłócenia samej elektroniki, albo wewnętrzne, albo brak odporności elektroniki na zakłócenia z zewnątrz. Takie patterny mają charakter interferencyjny i do tego całkowicie dynamiczny. Inaczej mówiąc - nieusuwalny żadną sensowną metodą. Przerabiałem to kiedyś w uszkodzonej FLI CM10. Gdybym znał wtedy testy biasów to nie wpakowałbym kilkanaście tysięcy w wadliwą kamerę od miłego Włocha :( Dlatego sugerowałbym jednak pochylenie się nad testami biasów. Ich zrozumienie może poprawić nie tylko nasz komfort psychiczny, ale także uratować sporo kasy.

Edytowane przez Adam_Jesion
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście cieszę się z takiego ruchu, Adam ma tę umiejętność której szczerze zazdroszę - łączenie pasji z biznesem.

 

Kilka ładnych lat temu forum utworzyło się jako pewna forma antykomercyjnego działania w odpowiedzi na namolny

i nieudolny marketing przypominający nieco standarty stosowane w handlu przez domokrążców ... kogo to dotyczyło

i dlaczego pominę to głębokim milczeniem tym bardziej że sam uczestniczyłem w tej buntowniczej operacji :)

Czas leczy rany: od tego czasu okrzepliśmy jako społeczność, rynek w Polsce umocnił się i nie widzę w tej chwili żadnych przeciwskazań

do takich działań, a jako potencjalny klient liczę na dobre ceny i cieszę się z możliwości zakupu sprzętu który do tej pory

był dostępny wyłącznie w serwisach zza oceanu czy Europy.

To są właśnie takie klimaty które mnie cieszą - jeden z hitowych produktów jakim jest ATIK383L dostępny bez

problemu w Polsce w dodatku oceniany obiektywnie przez osobę kompetentną w temacie.

To może tylko cieszyć :)

 

Adam powodzenia!

 

Btw:

Żeby też była jasność w sprawie: jestem wyłącznie potencjalnym klientem :)

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby też była jasność w sprawie: jestem wyłącznie potencjalnym klientem

No właśnie - potencjalnym :) Nie zapominajmy, że ty wybierasz sklepy tylko te, które są daleko, do tego drogie, i z długim czasem oczekiwania ;) Więc nie mam u ciebie szans :P

 

Ale wróćmy do Atika. Macie jeszcze jakieś pomysły, co z nim zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.