Skocz do zawartości

Kraków


Gość Astromiłośnik

Rekomendowane odpowiedzi

I ja jestem chętny. Myślę, że Kudłacze byłyby najsensowniejszym miejscem, głownie ze względu na czyste południe, którego mi ciągle brakuje mieszkając na północ od Krakowa. Zaglądam na to forum prawie codziennie, więc moglibyśmy tu zamieszczać informacje o wspólnych wypadach. :D

Edytowane przez baseon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zwolennikiem terenów na północny-wschód od Krakowa...

 

Dla mniej wymagających: okolice miejscowości Biórków Mały czy Posądza - tam ciemne jest niebo północne i wschodnie. Jesienią nad ranem na wschodzie widać dość dobrze światło zodiakalne. Niestety, niebo południowe i zachodnie jest bardzo słabe.

Kilkanaście kilometrów dalej - między Proszowicami a Kazimierzą Wielką niebo jest już całkiem dobre, jedynie na kilkanaście stopni nad południowo-zachodnim horyzontem pewnym problemem może być łuna od Krakowa.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie wszystkich nie uszczęśliwimy. Dojazd kilkadziesiąt km będzie natomiast realny, jeżeli zapowiadać się będzie długa i fajna nocka. Wtedy można i za Proszowice wyskoczyć mając świadomość, że będzie mały zlocik, choć Kudłacze mam znacznie bliżej.

Jeżeli macie jakieś miejsca, to może warto je opisać i zaznaczyć na mapie, tak jak Janusz zrobił tu: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=30&t=19377

Planując wyjazd trzeba tylko dać cynk na forum jednym czy drugim i mam nadzieję, że zacznie się powoli rozkręcać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem z południa Krakowa (Ruczaj) ale mogę autem dojechać gdzie będzie trzeba.

 

Uważam jednak, że fajnie byłoby spotykać się nawet pod gorszym niebem ale cześciej niż np. umawiać się przez pół roku że gdzieś pojedziemy daleko i w efekcie nigdzie nie pojechać.

Poza tym paliwo drogie :szczerbaty:

 

Ja wiem, że np. tereny koło Krzeszowic wyglądają nieźle. Jest tam taki wielki płaski teren kompletnie bez zabudowań w okolicach Czatkowic. Jasne, że łuna od Krakowa z jednej strony jest, ale przynajmniej nie ma tam ani jednej latarni w promieniu kilometra i jest to szczyt, więc widać niebo nawet nisko nad horyzontem (przynajmniej w paru kierunkach bo nie pamiętam dokładnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalwaria daleko bardzo nie jest

JaLe, czy info o spotkaniach będzie na stronie Formacji z ewentualnymi odzewami?

Jak pogoda się poprawi to pojeżdżę trochę po okolicach np. Pcimia, też po drugiej stronie Zakopianki, na mapie jest kilka potencjalnych miejsc, ale trzeba je odwiedzić i oznaczyć. Zgoda, że lepiej bliżej, a częściej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalwaria daleko bardzo nie jest

JaLe, czy info o spotkaniach będzie na stronie Formacji z ewentualnymi odzewami?

Jak pogoda się poprawi to pojeżdżę trochę po okolicach np. Pcimia, też po drugiej stronie Zakopianki, na mapie jest kilka potencjalnych miejsc, ale trzeba je odwiedzić i oznaczyć. Zgoda, że lepiej bliżej, a częściej.

Sądzę, że tak - info na pewno się pojawi. Czekamy na razie na pogodę. Póki co zbiera się ekipa. Sądzę, że (o ile pogoda pozwoli) będziemy bardziej aktywni no i mobilni z 16".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety od LP ciężko uciec. Kilka razy obserwowałem niedaleko miejscówki Piotrka Guzika między miejscowościami Rawałowice i Goszyce. Jest bardzo blisko Krakowa, a warunki już niezłe. Mam tam małą własność kawałek od drogi, więc stalibyśmy na swoim :) Następna sobota zapowiada się w prognozach pogody całkiem przyjemnie. :astronom:

Edytowane przez baseon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna informacja bo to rzut beretem ode mnie!

Mogę spokojnie się tam dzisiaj pojawić. Rozumiem, że cały sprzęt zabieramy? :D

Prześlij mi na priv numer telefonu żebyśmy się znaleźli.

 

Ba, przecież nie będziemy się opalać, dokładnie na granicy Bukowa i Radziszowa (są tablice) jest skręt asfaltem w dół (jadąc od Bukowa w lewo) i po 100 metrach jest szlaban, tam się gdzieś rozłożę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W długi weekend planujemy spotkania niedaleko lokacji nr 5 .

 

Powinny być do dyspozycji dwa Columbusy 16" icon_salut.gif

Czekamy zatem na info, niestety księżyc może nie sprzyjać patrzeniu. Ja niestety w sobotę dyżuruję, gdyby coś było w piątek albo w niedzielę, to mógłbym się pokazać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekamy zatem na info, niestety księżyc może nie sprzyjać patrzeniu. Ja niestety w sobotę dyżuruję, gdyby coś było w piątek albo w niedzielę, to mógłbym się pokazać.

Obserwacje na długim weekendzie się nie kończą, będziemy czekać na kolejny nów itd. itd ;) .

Na pewno info będzie się pojawiać :D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiedzieliśmy ze zbufferem wczoraj (w zasadzie to już dzisiaj) do 1 za Bukowem. Dojechał jeszcze kolega z pracy.

Lokalizacja jest OK, sporo miejsca na rozstawienie nawet kilku/nastu teleskopów, bita droga bez błota. Jest kilkanaście lamp po obu stronach w odległości 300-500 m, w zasadzie łuny nie dają, ale przeszkadzają przy bezpośrednim patrzeniu; jedną stronę bez problemy zasłoniłem samochodem, druga była nieco z tyłu. Łuna od Krakowa nawet nie najgorsza, mocniejsza od Skawiny i sięga w górę dużo, dlatego północne niebo widoczne tylko w górnej części, ale wszystkie M-ki wokół Wielkiej Niedźwiedzicy do wyhaczenia bez problemu (w tym M81 i 82 położone najniżej z tych, które oglądaliśmy).

Południowe niebo bez widocznych świateł, ale bije łuna od Myślenic. Sięga kilkunastu stopni; z drugiej strony nie przeszkadzała w znajdywaniu gromad kulistych w Skorpionie, który pięknie prezentował się nad górami. Górna część nieba bardzo dobra; nie jest zupełnie czarna niestety, no ale nie spodziewałem się tego.

Na wschodzie świetnie widoczne Herkules, Lutnia, potem Łabędź, Orzeł, tak, że siedząc do późniejszych godzin można by było tez obejrzeć te okolice. Tam na dole latarnie, ale łuna niewielka.

Południowy zachód to niewielka łuna od Radziszowa, nieco bardziej widoczna przy mgle, która była w dole (ale u nas ani śladu mgły); sięga niedużo w górę.

Trudno mi opisać zasięg gwiazdowy, bo nie bawiłem się w to nigdy systematycznie, ale gwiazdy rzędu 5,5 mag było widać przy wyszukiwaniu obiektów.

Ogólnie dobre miejsce na spotkania blisko Krakowa. W któryś weekend wybiorę się gdzieś dalej. Korci Koskowa Góra, ale to dopiero z tydzień po pełni, bo Księżyc nawet wczoraj przeszkadzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę sledzę wątek - może kiedyś się z wami zabiorę :)

 

Jeśli ktoś ma ochotę odwiedzić południowe rejonu parku ojcowskiego z niezłą miejscówką w stronę zachodnią, północną i wschodnią to zapraszam :)

Przewaga jest taka że mimo bliskości Krakowa (ok15km) to jesteśmy ok 150 wyżej co powoduje że jesteśmy powyżej tego syfu zwanego Krakowskim Smokiem ;)

W to miejsce można nawet dojechać autobusem MPK + przejście ok kilometra drogą asfaltową :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyślij namiary gps to naniosę na mapę, będzie wszystko w jednym miejscu

 

 

Jedno z tych miejsc w które czasem się udaje to : 50.170576,19.883392 - Południe odkryte lecz bardzo zaświetlone Krakowem ale za to widok na Tatry za dnia w trakcie pogody, w nocy widać nawet Messier 6 (-32 deklinacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.