Skocz do zawartości

Do obserwacji mglawic/galaktyk (?) Za 2-3tyś zł.


Crushnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Od małego interesuje się tym co mam nad głowa i czas przyszedł na to by przyjrzeć się sprawie dokładniej i kupić teleskop.

Zaznaczę, ze czytałem co nieco na ten temat, ale sprawa jest poważna i ciężko żebym zdał się tylko na siebie więc proszę Was, użytkowników, o radę co wybrać.

 

Interesuje mnie teleskop w cenie ok 2000-3000zł max.

 

Od zawsze mnie kręciła astro-fotografia, więc prosiłbym o wybór takiego modelu do którego będę mógł podpiąć dobry aparat.

 

I gdyby to było możliwe, prosiłbym o pokazanie, który model aparatu by się sprawdził przy takiej formie wykonywania zdjęć. (ale tylko tak poglądowo, bo nie mam na razie w planie kupna aparatu).

 

I tutaj moje pytanie, bardzo bym chciał przeprowadzić obserwacje galaktyk/mgławic, czy za ta cenę będzie można?

 

Mieszkam na wsi, z dala od miasta (12km od małego i 20km od dosyć dużego miasta), w okół mam w miarę ciemno, a dom odgradza mnie od przydrożnej latarni.

 

O cenie wspomniałem, jednakże jestem człowiekiem, który lubi kupić raz a dobrze.

Z doświadczenia wiem, że lepiej kupić lepszego średniaka niż słaby model z klasy wyżej.

 

To chyba tyle, dziękuje za pomoc z góry :)

Edytowane przez Crushnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Napisałeś o budżecie na teleskop, choć podejrzewam że chodzi o budżet na cały zestaw - chyba że już masz jakiś montaż, aparat i inne elementy które możesz wykorzystać.

Jeśli chodzi o aparat to wiele osób zaczyna od Canonów 300D albo 350D często z wymienionym filtrem przed matrycą.

Jeśli chodzi o obserwacje i astrofoto to ciężko będzie Ci to pogodzić w takim budżecie. Wiele osób astrofoci amatorsko refraktorami klasy 80ED posadzonymi na montażach klasy EQ5 z napędami, ale jeśli doliczysz do tego detektor, zestaw do guidowania i parę innych drobiazgów raczej ciężko będzie Ci się zmieścić w budżecie. Poza tym refraktor 80mm do obserwacji wizualnych nadaje się słabo.

W zależności od tego na czym bardziej Ci zależy jakimś wyjściem może być zakup dobsona 8 cali do wizuala i rozpoczęcie przygody z astrofotografią na montażu np EQ3-2 z podpiętą lustrzanką z obiektywem 200-300mm (np znanego Taira 300/4,5). Wiele mgławic, galaktyk i gromad gwiazd bardzo ładnie prezentuje się z takiej ogniskowej.

Inny kompromis to może być newton 150/750 na montażu klasy EQ5 - ale to taki ryzykowny zestaw: do wizuala trochę za mało średnicy, a na astrofoto na EQ5 trochę za dużo wagi może być.

Ewentualnie refraktor ED80 na montażu klasy EQ5 (jeśli priorytetem jest astrofoto) ale wtedy do obserwacji pozostają planety, Księżyc i najjaśniejsze DSy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Coż, nie jest to tak, ze chce od razu się obkupić na gotowo, pooglądać trochę gwiazdeczki i zakończyć karierę :)

Za te pieniądze, chciałbym kupić solidną bazę, która umożliwi mi od początku dobre obserwacje, ale do której sukcesywnie w czasie będę mógł dokładać kolejne elementy.

Podobnie tak jak sie kupuje porządną płytę główna do komputera, która umożliwia upgrade sprzętu w następnych latach.

Astrofoto to nie priorytet, ale cel na naprawdę dłuższy okres czasu i póki co to tylko dla mnie ciekawostka :) jednakże sprzęt jaki kupię chciałbym, żeby mi to umożliwiał.

 

Myślałem o czymś takim: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-10-pyrex,d735.html

I czym ten się różni od tego: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-10-rozsuwany,d1299.html ?

Te urządzenia montuje się na stałe w powiedzmy jakimś fundamencie i tyle?

Można do niego zastosować jakiś napęd? BO przypuszczam, że DSy będą potrafiły szybko uciec sprzed oka przy ruchu obrotowym ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobsony rozstawiasz na jakimś płaskim podłożu w kilka minut, kolimujesz jeśli jest potrzeba i cieszysz się widokiem galaktyk. Wersja rozsuwana ma tą zaletę, że po złożeniu można ją przewozić w kombiaku albo na siedzeniu w pozycji pionowej, wersję nierozsuwaną trzeba podzielić na tubus i montaż i zapakować oddzielnie.

Jeśli chodzi o dobsa 10" to ludzie chwalą sobie produkt firmy GSO o tej aperturze - podobno jest lepszy optycznie i mechanicznie i w komplecie dostajesz dobrej jakości okular GSO SV 30mm, zamiast kitowego Plossla (plus plossla 9mm).

Jeśli chodzi o napęd to są wersje dobsonów z auto trackingiem, a niektórzy dorabiają takie rzeczy też w garażu, ale nie jest to zbyt popularne. Dobsonem manewrujemy przy pomocy własnych rąk i gałki przymocowanej do tubusu, a opory są tak dobrane, żeby wszystko chodziło płynnie, ale też nie obracało się pod własnym ciężarem :) Przy odrobinie wprawy można tak śledzić nawet Księżyc i planety przy sporym powiększeniu, a obserwacje obiektów DS przy małym i średnim powiększeniu nie sprawiają problemów. Z tego co czytałem niektórzy stawiają dobsa na platformie paralaktycznej i uprawiają takimi zestawami astrofotografię, ale przenośność takiego układu jest dyskusyjna i raczej nie ma co myśleć o jakiejś zaawansowanej astrofotografii przy użyciu dobsona - do tego potrzeba całkiem osobnego zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coż, mieszkam w domu jednorodzinnym i posiadam swoj niezadaszony balkon i raczej taki zestaw juz bylby praktycznie stale w tym samym miejscu.

 

Czyli w sumie sprawa troche sie rozjaśniła, nie potrzebuje przewozić sprzetu wiec moge sobie pozwolić na tanszą, ale nierozsuwaną armatę :)

 

A jeżeli chodzi o różne dodatki/filtry itd, co bym potrzebował tak na start ? Orientacyjnie +/- cena?

 

I jeszcze, czy ktoś mialby juz jakies fajne zdjęcia swojego, juz gotowego zestawu? Dobrze by bylo mieć jakies zdjęcie prawdziwe, nei z katalogu :)

Edytowane przez Crushnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli chodzi o różne dodatki/filtry itd, co bym potrzebował tak na start ? Orientacyjnie +/- cena?

Jeśli zdecydujesz się na GSO to do pełni szczęścia potrzebowałbyś jeszcze okular do średnich powiększeń (taki 15-17mm). Później jeśli zauważysz że niebo nie jest wystarczająco czarne tylko szare możesz zainwestować w jakiś filtr ALP (anty light pollution) i/albo mgławicowy - ale te zakupy zostawiłbym sobie na później. Najlepiej byłoby pożyczyć taki filtr od kogoś żeby sprawdzić osobiście czy coś daje - sporo osób pisze, że odczucia z używania takiego filtra są mniej lub bardziej subiektywne.

Jeśli zdecydujesz się na Sky-Watchera przydałoby się jeszcze dokupić okular szerokokątny 25-30mm jako zamiennik kitowego Plossla - głównie ze względu na pole widzenia. Np GSO SV albo popularnego Scoposa firmy Baader.

Napisałeś że będziesz go wystawiał na balkon - sprawdź sobie przedtem rozmiary balkonu i tubusa. Najlepiej przygotuj jakiś tekturowy tubus wielkości teleskopu i sprawdź ile pozostało Ci pola do manewru na balkonie, żeby potem nie okazało się że jest przyciasnawo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym to pewnie masz też ogródek z którego najpewniej będziesz obserwował. Balkon to jednak ograniczenie – pole widzenia i wielkość balkonu ogranicza obserwacje.

 

 

 

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z astronomią to zacznij od obserwacji. Do obserwacji w Twoim budżecie najlepiej kupić GSO 10”. Sprzęt do obserwacji wizualnych i astrofoto to zupełnie dwie różne bajki i kupując sprzęt do obserwacji wizualnych kierujesz się zupełnie innymi parametrami niż w przypadku sprzętu do astrofoto. To tak jak jakbyś chciał kupić samochód, który rozpędza się do setki w 5 sekund, ale jednocześnie może przewieźć trzy tony piachu. Dwie różne bajki.

 

 

 

Pooglądaj też szkice obserwacyjne zamieszczane na forum, żeby przekonać się jak wyglądają mgławice w okularze teleskopu(bo nie wyglądają tak jak na zdjęciach).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym to pewnie masz też ogródek z którego najpewniej będziesz obserwował. Balkon to jednak ograniczenie – pole widzenia i wielkość balkonu ogranicza obserwacje.

 

Pooglądaj też szkice obserwacyjne zamieszczane na forum, żeby przekonać się jak wyglądają mgławice w okularze teleskopu(bo nie wyglądają tak jak na zdjęciach).

Balkonik jest spory, jakies 6x3m. Z ogródkiem jest właśnie problem, bo jest tam dużo drzewek, o wiele wiecej niż potrzeba....

Z balkonu mam widok na wschód i tak po 3/4 północy i południa, jednakże na północ w odległości 20km mam duże miasto i czesto gęsto rzuca dużo światła.

 

A co do widoków, przyglądałem sie tym szkicom (negatywom ?) i wiem na co się pisze, więcej mi nie potrzeba.

 

I powoli skłaniam się w kierunku tego GSO 10"

http://www.astrokrak.pl/dobsony/907-teleskop-10-gso-254-1270-dobson.html

 

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z astronomią to zacznij od obserwacji. Do obserwacji w Twoim budżecie najlepiej kupić GSO 10”.

A okular, o którym mowa to coś takiego:? http://sklep.teleskopy.net/synta-uw-15-mm-80-okular-2-p-2897.html?cPath=79_151

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupisz tego GSO to na razie zacznij z okularami z zestawu. Jeśli chcesz kupić coś w okolicy 13-14mm to musisz mądrze wybrać bo f/5 jest dość wymagające. Ten okular z linku nie będzie miał dobrze skorygowanego pola w tym teleskopie.

 

W sumie będzie Ci brakowało okularów z zakresu 20-22mm i 13-14mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris dobrze Ci radzi. Ja podpowiem tylko jeszcze tyle: chyba najważniejszy jest kierunek południowy, więc jeśli w kierunku południa nie masz miasta, to jest dobrze. Możesz powiedzieć w jakiej miejscowości mieszkasz? To pozwoli oszacować mniej więcej Twoje warunki. Z tego co do tej pory napisałeś szacuje, że możesz mieć w okolicach 6mag, więc widoki w 10” będą już ciekawe i takim teleskopem przy takich (6mag) warunkach bez problemu zrobisz cały dostępny katalog Messiera jak i setki innych obiektów.

 

 

 

Co do szkiców – wg mnie najwierniej, niemal idealnie oddają to co widać w okularze teleskopu. Rzecz jasna szkice są wykonane różnymi teleskopami w różnych warunkach, więc czasem zobaczysz więcej a czasem mniej niż jest na tych szkicach. Jednak z dobrymi warunkami jakie prawdopodobnie posiadasz i niemałym 10” lustrem raczej będzie więcej niż mniej. ;)

 

 

 

Co do akcesoriów, które ułatwią wejście w astronomię i sprawią, że będzie to miłe doświadczenie, bez zbędnych frustracji.

 

Czytelny i nieskomplikowany atlas nieba na początek typu Pocket Sky Atlas, lub atlas przygotowany przez Panasmarasa (do wydrukowania) http://forum.astropolis.pl/topic/27228-atlas-nieba-dla-pocztkujcych/

 

Słaba czerwona latarka do oświetlania tego atlasu podczas obserwacji

 

Celownik typu star pointer zamocowany obok szukacza

 

Ewentualnie szukacz kątowy z prostym ziemskim obrazem – od razu mówię, że niektórzy takie rozwiązanie lubią, niektórzy nie. Teleskop daje odwrócony obraz (góra/dół, prawo/lewo) – zwykły szukacz podobnie. Kątowy szukacz ma taką zaletę, że nie męczy tak szyi podczas długiego wyszukiwania obiektów i druga rzecz, że jest bardziej intuicyjny – układ gwiazd, który widzisz w na niebie jest taki sam jak widzisz w atlasie i taki sam jak widzisz w szukaczu. W zwykłym szukaczu obraz który widzisz w nim jest inny (obrócony) od tego co masz w atlasie i na początku może to bardzo utrudniać obserwacje. Sam musisz zdecydować co wolisz, ale dla mnie sprawa jest jasna.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się raczej skusił na promocję Explore Scientific która jest do końca kwietnia (przynajmniej tak piszą) i można kupić ES 82 stopniowy 14mm za 99$ a jest to okular na pewno wyższej klasy niż ten z linku. W optcorp przesyłki do naszego kraju kosztują od 13 do 40$, więc nawet jak zaryzykujesz i doliczą Ci cło i podatek to i tak wyniesie Cię to taniej niż ta synta.

Sam zamierzam skorzystać z tej promocji, ale jeszcze muszę się zastanowić nad konkretnymi modelami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejscowość to Latowice, blisko Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego.

 

Wydaje mi sie ze mam dosyc ciemne niebo u siebie na wsi, czesto wychodze do znajomego, ktory mieszka na przedmieściach i czasami nawet miałem problem zlokalizować oriona, a po powrocie do domu wystarczył rzut oka :)

Różnice są spore.

 

Ale jak i tka bedzie za jasno to zawsze będę mógł pojechać na górkę 230m npm, najwyzszy punkt w okolicy :) I z dala od jakiegokolwiek jasnego miasta/żródła światłą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wygląda na to, że 6mag będzie, a w dobre noce nawet i trochę więcej, więc powinieneś być zadowolony z zakupu.

 

Z takim niebem naprawdę da się już powalczyć. Z lustrem 250mm nie będziesz miał problemu z rozbiciem większości gromad kulistych i otwartych, niektóre galaktyki pokażą nieco detalu, a mgławice będzie można obserwować bez filtra.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam, powracam do tematu :)

 

Mam oto 4 wytypowane propozycje:

 

Orion Dobson telescope N 254/1200 SkyQuest XT10 Classic DOB

http://www.astroshop.eu/orion-dobson-telescope-n-254-1200-skyquest-xt10-classic-dob/p,13771#tab_bar_1_select

 

GSO Dobson telescope N 250/1250 DOB

http://www.astroshop.eu/gso-dobson-telescope-n-250-1250-dob/p,6680

 

To samo, ale o jakies 300zł taniej, czy poza tym jest jakas inna roznica z tym powyzje?

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_329&products_id=2038&lunety=Teleskop_GSO_Dobson_10%27%27_DeLuxe_254/1250_M-CRF_%28mikrofocuser_1:10,_ch%B3odzenie_lustra%29

 

I znowu GSO, ale troche drozszy niz w teleskopy.pl.

http://www.astrokrak.pl/907-teleskop-10-gso-254-1270-dobson.html

 

I na koniec Sky-Watcher

http://www.astrokrak.pl/302-teleskop-syntasky-watcher-dob-10q-2541200-pyrex-.html

 

~~~~

 

Moje pytania, który najlepszy?

 

Orion droższy znacznie, ale czy warto by bylo dolożyć i kupić jeśli lepszy?

 

Wasze sugestie, porady i komentarze mile widziane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie brałbym Oriona - w zestawie masz tylko 1 okular (i tak będzie trzeba dokupić potem lepsze, ale na początek warto mieć możliwość zmiany powiększenia). Ja bym kupił GSO, bo jest tylko o 100 zł droższy od Synty, a razem w wyciągu okularowym od GSO są mikroruchy, które są nieocenione przy wyostrzaniu obrazu przy dużych powiększeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź to http://astromarket.pl/teleskop-gso-10-dobson-250-1250-deluxe.html plus http://astromarket.pl/okular-vixen-lvw-17mm.html i to http://astromarket.pl/filtr-uhc-s-2-cale-baader-planetarium.html na koniec dokupisz jeszcze jeden filtr OIII do obserwacji i będziesz miał fajny zestaw.

 

Pzdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Weź to http://astromarket.pl/teleskop-gso-10-dobson-250-1250-deluxe.html plus http://astromarket.pl/okular-vixen-lvw-17mm.html i to http://astromarket.pl/filtr-uhc-s-2-cale-baader-planetarium.html na koniec dokupisz jeszcze jeden filtr OIII do obserwacji i będziesz miał fajny zestaw.

 

Pzdr

Jazz

Ostateczna decyzja :)

Chce sie do sklepu już udać.

 

Czy ktoś popiera lub ma coś przeciw powyższemu zestawowi?

Tylko bez filtra chyba, aż tak zaświetlonego nieba nie mam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zastrzeżenia do LVW 17mm. Powinieneś raczej celować w coś co da mniejszą źrenicę n. 12-14mm. Ciekawą opcją byłyby LVW 13mm albo ES 14mm czy 11mm. Pieniądze podobne.

UHC-S nie warto jak nie masz jasnego nieba.

Edytowane przez piotrkusiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostateczna decyzja :)

Chce sie do sklepu już udać.

 

Czy ktoś popiera lub ma coś przeciw powyższemu zestawowi?

Tylko bez filtra chyba, aż tak zaświetlonego nieba nie mam :D

Nie kupuj filtru UHC-S! kup tylko filtr OIII jako pierwszy okular celuj coś w przedziale 12-13mm, jeśli dasz rade to poszukaj latarkę czołową, przyda ci się ona od samego początku nie ma co zwlekać ja osobiście używam (petzl tikka xp2 jak bym miał jeszcze raz kupować kupił bym ponownie taką samą), na początek kup sobie atlas "Pocket Sky Atlas".

Później kolejno kompletuj sprzęt okular 30mm i okular w przedziale 6-8mm, dokup jeszcze suszarkę kolimator laserowy i filtr polaryzacyjny. Wybierając okulary pamiętaj najlepiej by miniumum LVW brać, ja polecam Pentax XW ale są niestety drogie. Dobierz okulary w taki sposób by mieć do trzech rożnych powiększeń to w zasadzie minimum i w sumie max ile tych okularów nam potrzeba. Najczęściej używane przeze mnie ogniskowe okularów 30mm; 12mm; 7mm;

Pozdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.