Skocz do zawartości

Wakacyjna astrofotografia - Akcja specjalna Astromarketu #1


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

To dobre by było. Jak się zrobi ciemniej (czyli za jakies 3 tygodnie), to wypróbuję :) Czy w takim modzie bierze dużo więcej prądu?

 

Na pewno nie więcej niż deklarowane w specyfikacji 0,25 Ampera. Choć myślę że i ta wartość jest podana z bezpiecznym zapasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli GP wędrowała Ci przy zmianach ustawienia ramienia polarnej AW, to znaczy, ze miałeś/masz, po prostu nieskolimowaną LB.

 

Pozdrawiam.

 

Lunetka biegunowa oczywiście jest skolimowana poprawnie.

 

Jeśli GP przesuwa się przy obrocie ramienia to raczej znaczy że ramię jest ustawione nieosiowo. Kolimację LB można sprawdzić poprzez obracanie jej w gnieździe.

 

Ramie Lunetki też ustawione jest osiowo - a mocowanie lunetki biegunowej typu eq5 uniemożliwia jej kolimację w gnieździe - bo mocowana jest na gwint.

 

GP "nie trzymała" przy zmianach ustawienia ramienia polarnej ponieważ oś AW nie była wycelowana dokładnie w biegun. Jesli wycelujemy AW na biegun polarny to przy zmianie położenia ramienia LB - Gwiazda Polarna ślizga się po okręgu w lunetce biegunowej. Spowodowane jest to tym, że oś LB i oś AW są równoległe a odległość między tymi osiami równa jest odległości bieguna polarnego i GP na grafice w lunetce eq5.

 

P.S. Może by tak wydzielił ten watek dotyczący użytkowania AT/AW - bo aż nie przystoi zeby "zaśmiecał" inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Jeśli GP przesuwa się przy obrocie ramienia to raczej znaczy że ramię jest ustawione nieosiowo. Kolimację LB można sprawdzić poprzez obracanie jej w gnieździe.

 

(...)

 

Widzę, że wyraziłem się zbyt ogólnie. Przepraszam. Aby uściślić. Oś LB siedzi tu w ruchomym ramieniu. Niezależnie od tego czy mamy nieosiowo ramię, czy samą LB w siedzisku, efekt jet taki, że LB jest nieskolimowana. Swoją drogą, jak się chwilę zastanowić, to nieosiowość ramienia LB eliminuje możliwość ustawienia poprawnie lunetki w samym ramieniu. Robi się trochę kwadratura koła z doprowadzieniem tego do kupy. Na polu, z samym niebem i śrubokrętem, może się sprawa okazać niewykonalna.

 

 

 

Lunetka biegunowa oczywiście jest skolimowana poprawnie.

(...)

 

 

Jeśli podczas obracania ramieniem PFa, Polaris zmienia pozycję, to nie jest.

 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans - kurde ja dalej nie rozumiem - bo w świetle tego co napisałem wyżej w dwóch poprzednich postach wydaje mi się że wszystko jest jak powinno.

napisze po raz trzeci - bo być może ja źle rozumuję - i cały czas ustawiam źle biegun.

 

Jeśli wycelujemy AW na biegun polarny to przy zmianie położenia ramienia LB - Gwiazda Polarna ślizga się po okręgu w lunetce biegunowej. Spowodowane jest to tym, że oś LB i oś AW są równoległe a odległość między tymi osiami równa jest odległości bieguna polarnego i GP na grafice w lunetce eq5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Najwyraźniej mamy koncert nieporozumień, a piszemy o tym samym.

 

Celem jest posiadanie osi deklinacji w zgodzie z osią obrotu Ziemi.

 

Mamy dwa miejsca, gdzie coś może być nie tak.

 

- gniazdo lunetki w ramieniu PFa

- położenie samego ramienia PFa względem osi deklinacji

 

Pierwszy problem, to odchylenie ramienia PFa (ramię w każdym ze swoich położeń winno trzymać kąt prosty do osi deklinacji).

 

Jesli go nie trzyma, lunetka, (mimo, nie zmieniania pozycji polarnej w trakcie obracania jej wokół własnej osi) nie będzie skolimowana z osią deklinacji.

 

Drugi problem to samo rozjustowanie lunetki w jej gnieżdzie. (to będzie widać w trakcie kręcenia lunetką wokół jej własnej osi)

 

Do tego dochodzą błędy (nie problemy) związane z ustawianiem całości.

 

Pierwszy błąd to trzeci kierunek manipulacji w głowicach siedzących pod astrotrackiem. Mamy tu przeważnie 3D, a nie 2D. W teleskopie ustawiasz tylko kierunek i kąt pionowy. W głowicach jest jeszcze opcja przechylenia samej głowicy w trzeciej osi. To spowoduje, że cały astrotrac nie będzie pracował w osi deklinacji.

 

Drugi błąd to w sumie to samo, ale wywołane przechyleniem całości z powodu niewypoziomowania statywu.

 

Oba wyienione problemy i oba wymienione błędy zakończą się problemami w trakcie fotografii długoczasowej. Nie potrafię w tej chwili powiedzieć, który z nich wywoła efekt zataczania okręgów przez Gwiazdę Polarną w trakcie kręcenia ramieniem lunetki. Na tą chwilę wydaje mi się, że zarówno bład ustawienia głowicy pod astrotrackiem jak i zły kąt obrotu ramienia lunetki moga taki efek wywołać.

 

Generalnie, mam wrażenie, że jęki ludzi o złej kolimacji lunetki w astrotracku mają w połowie przypadków swe źródło wcale nie w lunetce, a w błedach opisanych powyżej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście Hans mamy tu masę nieporozumień. :szczerbaty:

Główne polega na tym, że nie znam lunetki AstroTracka. Podałem wcześniej tylko kilka moich spostrzeżeń odnośnie użytkowania AW i jego Polarfindera od eq5.

 

Po twoich postach wnioskuję, że podczas kręcenia ramieniem LB - GP powinna "stać w miejscu".

 

Po moich doświadczeniach i zatartych bojach z ustawianiem AW na biegun doszedłem do wniosku, że podczas obracaniem ramienia Polafindera GP ślizga się dokładnie po okręgu w lunetce. Bo przecież GP też wędruje wokół bieguna polarnego. Dlatego ustawiamy montaż nie na GP ale na biegun polarny odnoszący się do GP. A i sam zauważyłeś, ze oś ramienia LB powinna w każdym położeniu trzymać kąt prosty do osi deklinacji.

Zresztą jak zaczniesz użytkować AT to dojdziesz tez do ciekawych wniosków

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł. Podzielę ten wątek i wrzucę treści do nowego. Szkoda, żeby takie cenne uwagi odnoście użytkowania AT zaginęły w natłoku innych treści.

A może warto założyć nowy dział dla AstroTrac'owych dyskusji*? Jakby nie było jest nas już ze 20-30 użytkowników, więc jest szansa że sub-forum nie będzie stało puste tylko szybko zapełni się treścią. Zresztą już do tej pory są na forum ciekawe wątki, które można by tam umieścić.

 

* - Mogło by to być coś w stylu "Astrofotografii mobilnej / wakacyjnej / statywowej" i dotyczyć tematów takich jak:

- AstroTrac i akcesoria,

- Astrowalker,

- Kenko Sky Memo,

- Takahashi Teegul Sky Patrol,

- Vixen GP2 Photo Guider,

- Merlin (Sky-Watcher Multi-Function),

- platformy paralaktyczne,

- jednostrzałowce ze statywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.