Skocz do zawartości

M 39


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Po 2 miesiącach czytania, kompletowania sprzętu itd itd udało mi się złożyć zestaw do nauki astrofotografii.

Sprzęt - żadna rewelacja - może poza Canon EOS 550D (niemodyfikowany - przynajmniej jak na razie).

 

Tak się prezentuje zestaw:

DPP_0001.JPGDPP_0004.JPG

 

Zestaw stoi na balkonie trzeciego piętra. W nocy jak miasto się wyciszy czuję wibracje jeżdżących pojazdów.

 

Teleskopy jakie stoją na EQ5:

SW 114/500 - mocno wysłużony (odkupiony za 200PLN), lekkie poprawki, poprawna kolimacja (mam nadzieję).

Na barana (w planach na guider) SW 80/400 refraktor.

Problemy jakie mnie spotkały - nie mogę złapać ostrości w Canon 550d w ognisku głównym. Puszczenie tego przez Barlow`a x2 daje efekt.

Z tego wynika kolejny problem - udźwig wyciągu. Gnie się bardzo. A jeszcze nie dałem baterii z grip`a. :) -> ostrość siada.

Dodatkowo mniej światła na matrycy + bardzo małe pole widzenia (doszedł jeszcze filtr Semi APO) - focone pod Warszawskim rozświetlonym niebem w kierunku N/E około 1-2 w nocy.

Seeing bardzo słaby - daję 3 może 4.

 

M 39 - po złożeniu 16 fotek, ISO pomiędzy 400 a 1600, czasy pomiędzy 15 a 60 sek + kilka poprawek w GraphicConverter: krzywe itd (Mac OS).

graphicconverter.png

druga wersja

nebulosity_final.jpg

 

Niestety pole z Barlowem jest bardzo małe - mam nad czym myśleć.

Ustawienie na polarną - pozostawia dużo do życzenia - kolejne noce ustawiania i testowania sprzętu przede mną.

 

Dodatkowo jedna klatka z krótkim czasem .

DPP_0023.jpg

Pozdrawiam.

 

PS.

Opinie, krytyka, porady mile widziane

:Salut:

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

no niestety ostrość nie najlepsza, nie znam się tak bardzo, ale chyba z tym newtonikiem bez podniesienia lustra się nie obejdzie. ile sekund uciągnąłeś?

 

a tem montaż to chyba nie eq5 a celestronowski cg5 goto?

 

pzdr

 

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje pierwszych prób astrofoto! To, że fotki są jakie są to nic nie szkodzi! Proponuję zapisać na dysku i trzymać na pamiątkę. Następne zdjęcia będą zapewne lepsze (a z czasem dużo lepsze) ale warto wrócić od czasu do czasu do tych pierwszych!

Sam zbieram dopiero doświadczenie, ale jeżeli mógłbym coś doradzić to: proponuje zacząć od refraktora. Ten Newton zapewne będzie wymagał przeróbek aby nadawać się jako tako do foto. Z refraktorem będzie łatwiej.

 

Pozdrawiam i powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie trzaskanie przez tego Newtona z Barlow`em trochę hardcore`owe. Może pomyśl na początek nad jakimś obiektywem, bo na pewno będzie łatwiej to wszystko pociągnąć, nie będzie problemów z ugięciami a i jakość zdjęć będzie lepsza.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś bardzo niedobrego stało się podczas konwersji / obróbki. Co dokładnie robiłeś z uzyskanym materiałem? Jaki format zapisu miał ustawiony aparat, czym stackowane (o ile to nie poj. klatki), co robiłeś w kolejnych krokach?

 

Możesz dać gdzieś na FTP surową klatkę?

 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Problemy jakie mnie spotkały - nie mogę złapać ostrości w Canon 550d w ognisku głównym. Puszczenie tego przez Barlow`a x2 daje efekt. [...]

[...] Niestety pole z Barlowem jest bardzo małe - mam nad czym myśleć.

 

Może wykręć soczewkę z Barlowa... będziesz miał wtedy tylko coś w rodzaju przedłużki - to chyba na początek najłatwiejsze i najtańsze rozwiązanie... powinno ostrzyć a nie będzie zmieniało pola i ogniskowej B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie

 

dzisiaj w nocy udało się złapać 3 godziny w miarę bezchmurnego nieba

 

przedstawiam stack z 20 zdjęć

zestaw SW 80/400 + Canon EOS 550D - dodatkowo żeby złapać lepszy zoom przepuściłem to przez okular Hyperion 13mm - stąd duża koma

obróbka w IRIS + krzywe i levels`y w GraphicConverter (Mac OS) - zajęło mi to około 4 godzin - ogólnie niezła jazda

musiałem powyrzucać kilka filmów bo nie spodziewałem się że IRIS robi z RAW`kami takie rzeczy

M39_1024_ramka.jpg

 

pierwsze wrażenia z pracy w IRIS - łaaał

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wykręć soczewkę z Barlowa... będziesz miał wtedy tylko coś w rodzaju przedłużki - to chyba na początek najłatwiejsze i najtańsze rozwiązanie... powinno ostrzyć a nie będzie zmieniało pola i ogniskowej B)

 

tutaj nie chodzi o przedłużkę tylko o coś zupełnie odwrotnego czyli skrócenie odległości flirt.gif raczej trzeba podciągnąć lustro do góry albo uciąć wyciąg aby skrócić odległość pomiędzy matrycą a LW cool.gif Jam tak robiłem przy newtonie SkyWatchera 130/900 blink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten Newton jak pisałem wyżej nie jest wart takich zabiegów

kupiłem go wyłącznie jako sprzęt podręczny na zasadzie "wrzucam do bagażnika i może przypadkiem będę miał okazję..."

wyciąg rozdygotany - ale za 200 PLN chyba się opłacało

 

teraz czekam na pogodę

szykuję sprzęt i na początek w lasy otwockie pod ciemniejsze niebo - bo te zdjęcia są robione w warunkach miejskich, łuna od samego stadionu nieźle bije + białe noce

już nie mogę się doczekać zdjęć z Celestrona 8'', chociaż z drugiej strony czuję lekką obawę - nie wiem jak się zachowa CG5 GT

 

bezchmurnego nieba wszystkim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponowna noc z M39 - tym razem testowałem refraktor + qhy5

ciągle problem z ogniskowaniem

żeby złapać ostrość na obiektach musiałem zastosować:

przedłużkę, barlow 2x, okular 24mm

tragedia

przedstawiam wynii:

obróbka w IRIS -stack 23 klatek po 10sek

SUROWA klatka:

m38iris_surowa.jpg

po PhotoShopie:

m39.jpg

 

nie wiem jak obejść te obrączki - chyba korektor komy by pomógł

pozdrawiam

 

nie liczę na oklaski ;)

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.