Skocz do zawartości

Elbrus star locator


milosz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

W poprzednim sezonie w moim balkonowym "obserwatorium" przy każdym uruchomieniu teleskopu męczyłem się z alignowaniem przy pomocy pilota. Z uwagi na drzewa, dach i inne przeszkody mogłem zrobić tylko 2-star alignment. Przy -20 to nie była przyjemność. Trzeba było znaleźć jakieś rozwiązanie. Z pomocą przychodzi 'Elbrus star locator'. Ostatniej nocy udało mi się doprowadzić go do działania. Poniżej wyniki:

 

M16 - pojedyncza klatka

m16_4.jpg

 

M16 'namierzona' przez Elbrus-a

m16_4_elbrus.jpg

 

M27 - pojedyncza klatka

m27_4.jpg

 

M27 'namierzona' przez Elbrus-a

m27_4_elbrus.jpg

 

Elbrus współpracuje z CdC i z ASCOMem. Potrafi wysyłać 'SYNC' do teleskopu i w EQMODzie dodają się w ten sposób kolejne punkty do N-Point alignment. Wczoraj zadziałało to całkiem dobrze, chociaż z GOTO nie jestem do końca zadowolony (pewnie ustawienie na polarną muszę poprawić).

 

Wszystkie operacje musiałem niestety przeprowadzać ręcznie. Podobno Elbrus potrafi działać prawie automatycznie. Niestety dokumentacja jest dość uboga i nie udało mi się uzyskać automatyzmu :)

 

Mam jeszcze prośbe do posiadaczy MaxIm-a o zweryfikowanie moich dokonań. Surowe FITsy znajdują się tu:

http://astro.cieplekapcie.pl/uploads/Astrophoto/m16_300s4.fit

http://astro.cieplekapcie.pl/uploads/Astrophoto/m27_300s4.fit

 

Dane po kalibracji Elbrusa:

- 3.852 arcsec/px

- kąt kamery 82.01*

Kamera to ATIK 314L, czyli 1391x1039px. Pixel ma rozmiar 6.45um. Fotki robione przez WO Megreza 72 f/6, z reduktorem WOIII. Ogniskowa wychodzi 345.6mm.

 

Pozdrawiam,

milosz

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na grupie Elbrusa na yahoo pojawiły się ostatnio wiadomości na temat kalibracji programu. Autorzy sugerują, żeby użyć na początek astrometry.net. Najłatwiej chyba wrzucić swoje zdjęcie na flickr'a i poczekać. Przykład tu: M81 and M82

 

Planuje sprawdzić wersję standalone astrometry.net. Udało mi się go skompilować. Właśnie piszę do autorów w sprawie udostępnienia indexów :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.