Skocz do zawartości

M16 pomiędzy drzewami


milosz

Rekomendowane odpowiedzi

WO Megrez 72 z FR/FF 0.8, czyli ogniskowa 345 mm. Odrobine obciąłem brzegi, bo brak klatek kalibracyjnych pokazuje problemy z biasem.

 

Pozdrawiam,

milosz

 

To złóż bez biasa, ja zawsze tak składam. Jakie czasy kręciłeś ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe: to jest stack bez żadnych klatek kalibracyjnych. Po prostu na brzegach wychodzi mi chyba problem od biasa (ale pewności nie mam, może to jakiś odblask). To jest jakies 10 - 15 pixeli, które wyciąłem. Próbowałem z tym walczyć kręcąc kamerą, ale to nie przynosi żadnych zmian. Dlatego zakładam, że to problem biasa. Każda klatka 7 minut (napisałem w pierwszym poście). Załączam wersję (nie finalną) bez cropa do porównania.

m16_no_crop.jpg

 

simarik: chciałbym, bo to by oznaczało, że właśnie jestem na wakacjach. To HEQ5 :) Próbowałem wrzucić tą lunete na AT w zeszłym roku i nie udało mi się zebrać nawet 3 minutowych klatek. Poza tym u mnie na AT jeszcze przyjdzie czas w drugiej połowie sierpnia. Na razie noce są jeszcze za jasne.

 

Pozdrawiam,

milosz

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dasz radę dać wersję z "niewypranymi" gwiazdkami? Jest OK, ale jakby się udało nie zmaltretować gwiazd w trakcie obróbki było by super.

 

Pozdrawiam.

 

Chciałbbym, ale nie umiem :( Wiem, że to kłopot. Na tym zdjęciu nawet nie widać tak bardzo. Wrzucam stack z DSSa:

http://astro.cieplekapcie.pl/uploads/Astrophoto/m16_raw_stack.FTS

Może ktoś potrafi lepiej.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pobrałen plik ale wygląda to bardziej na dark`a albo bias`a - ciemność

 

Hmm, to chyba normalne, że jest prawie czarny. Przed stretchem u mnie też jest tylko kilka białych punktów. Zerknij na histogram i wszystko powinno się wyjaśnić. Darków i biasów nie robiłem dla tej sesji.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz lepiej?

(...)

 

Lepiej. Jak wypośrodkujesz między tymi dwoma stanami będzie zupełnie fajnie :)

 

Na drugiej wersji gwiazdki nie są zgaszone, ale zrobiły się, jak to powiedzieć, "dwuwymiarowe". Przestały być kuleczkami.

 

 

Wybacz wybrzydzanie ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbbym, ale nie umiem :( Wiem, że to kłopot. Na tym zdjęciu nawet nie widać tak bardzo. Wrzucam stack z DSSa:

http://astro.cieplek...6_raw_stack.FTS

Może ktoś potrafi lepiej.

 

Pozdrawiam,

milosz

Z Twojego linku wywala mi cos takiego:

 

SIMPLE = T / file does conform to FITS standard BITPIX = 32 / number of bits per data pixel NAXIS = 2 / number of data axes NAXIS1 = 1386 / length of data axis 1 NAXIS2 = 1033 / length of data axis 2 EXTEND = T / FITS dataset may contain extensions COMMENT FITS (Flexible Image Transport System) format is defined in 'AstronomyCOMMENT and Astrophysics', volume 376, page 359; bibcode: 2001A&A...376..359H BZERO = 2147483648 / offset data range to that of unsigned long BSCALE = 1 / default scaling factor EXPTIME = 2940. / Exposure time (in seconds) EXPOSURE= 2940. / Exposure time (in seconds) SOFTWARE= 'DeepSkyStacker 3.3.0' END …b*¨mŔÎI „$ ˜śŕĺ¨'@Ž'@tŰ`ó$ ž$ ĺŰ`ľ$ ĂŰ`ÝmŔ'$ "őmŔ'öŰ`ż´'@sI hmŔ_Ű`$ „EmŔ_Ű`L'@'I 'ÁśŕŠśŕëm°=śŕ05$ KI mŔ'@mŔő$đm°*Ű`î$ž$ÖśŕqŰph7$˜śŕ´'P"'Ps$QśŕPˆŰp™I ¸;I {m°$dI †!śŕII iŰpZI lŰp$Žń'P<$I Űpm°ŽÉm°+$ŽŚ$$m°m

 

 

 

tylko jest tego znaaaaacznie więcej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej. Jak wypośrodkujesz między tymi dwoma stanami będzie zupełnie fajnie :)

 

Na drugiej wersji gwiazdki nie są zgaszone, ale zrobiły się, jak to powiedzieć, "dwuwymiarowe". Przestały być kuleczkami.

 

 

Wybacz wybrzydzanie ;)

 

Pozdrawiam.

 

 

Wybaczam :)

Znalazłem sposób, tylko muszę jeszcze zastosować go bardziej subtelnie. Dzięki za wskazówki.

 

Z Twojego linku wywala mi cos takiego:

 

SIMPLE = T / file does conform to FITS standard BITPIX = 32 / number of bits per data pixel NAXIS = 2 / number of data axes NAXIS1 = 1386 / length of data axis 1 NAXIS2 = 1033 / length of data axis 2 EXTEND = T / FITS dataset may contain extensions COMMENT FITS (Flexible Image Transport System) format is defined in 'AstronomyCOMMENT and Astrophysics', volume 376, page 359; bibcode: 2001A&A...376..359H BZERO = 2147483648 / offset data range to that of unsigned long BSCALE = 1 / default scaling factor EXPTIME = 2940. / Exposure time (in seconds) EXPOSURE= 2940. / Exposure time (in seconds) SOFTWARE= 'DeepSkyStacker 3.3.0' END

 

 

tylko jest tego znaaaaacznie więcej ;)

 

No i wszystko wygląda OK. To jest FITS, tylko z niewiadomych przyczyn serwer podaje go jako plik tekstowy. 'Save link as..' powinno załatwić sprawę. Spróbuję to naprawić u źródła. U mnie w Firefoxie też tak działa.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Twojego linku wywala mi cos takiego:

 

SIMPLE = T / file does conform to FITS standard BITPIX = 32 / number of bits per data pixel NAXIS

 

tylko jest tego znaaaaacznie więcej ;)

 

Poprawilem. Plik byl serwowany jako text/plain. Zmienilem na application/octet-stream. Teraz Firefox pokazuje dialog do zapisywania pliku.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chciał się nauczyć takiej obróbki :notworthy:

Widać, że dużo jeszcze muszę nad sobą popracować.

 

Dzięki!

milosz

Z tym, że praktycznie nie obrabiałem Twojego zdjęcia szczerbaty.gif i w sumie mi to zajęło ze 45 sekund, dla porównania czasami nad swoimi siedzę po 5 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że praktycznie nie obrabiałem Twojego zdjęcia szczerbaty.gif i w sumie mi to zajęło ze 45 sekund, dla porównania czasami nad swoimi siedzę po 5 godzin.

 

Ehh, to czemu u mnie tak szumi?! Nawet samo stretchowanie pokazuje więcej szumu. Może przesadzam już na tym etapie?

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miłosz ja Twoja fotkę wrzuciłem sobie najpierw do DSS, tam zrobiłem reset ustawień, a dopiero potem obrobiłem w PS-ie i wyszło mi coś takiego:

 

Untitled-1.jpg

 

Zaznaczam, że jedyne co zrobiłem to pobawiłem się troszke krzywymi, ale mgławice obrabiałem bez gwiazd. Gwiazdy w oryginale ;)

Spróbuj nie obrabiać tak intensywnie, powoli kroczek po kroczku i zobaczysz jakie masz świetne zdjęcia :)

Co do wyciągania szczegółów to lepiej nazbierać więcej materiału (o ile sie da).

 

Pozdro

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.