Skocz do zawartości

Flatownica


maquu

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. W "naszym" nowym sklepie są dostępna flatownice.... Mam newtona 150/750 i ponieważ z natury jestem leniwy skusiłbym się na wygodne wykonywanie flatów za pomocą tego urządzenia http://astromarket.pl/astrofotografia-1/flatownice/flatownica-aurora-160-mm-z-inwerterem-12v.html. Tylko pytanie w jaki sposób jest to mocowane do teleskopu i jak to działa? Ten panel jest podświetlany? Czy ta, którą podlinkowałem będzie pasować do mojego newtona?

 

dzięki i pozdr

maquu

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel działa na zasadzie elektroluminescencji. W sumie żadnego mocowania nie potrzeba, wystarczy skierować teleskop na zenit i położyć panel na tubusie.

 

Dzięki, to wiele wyjaśnia. JEszcze tylko jeśli ktoś jest w stanie potwierdzić, czy będzie pasować akurat ta flatownica do tuby SW150/750 :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis flatownicy jest w przygotowaniu. Wkrótce go zamieścimy w markecie.

 

Flatownica działa banalnie - włączasz do prądu, a ona gwarantuje równomierną iluminację, przez co - porządny, powtarzalny flat. Najlepiej je robić w zenicie, ze względu na "ugięcia" i inne (żeby iluminacja klatki była zbliżona do warunków pracy).

 

Można też sobie zamontować flatownice na ścianie obserwatorium (jeżeli ktoś je posiada).

 

U mnie procedura zbierania materiału na flaty wygląda tak:

zdjęcie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to wiele wyjaśnia. JEszcze tylko jeśli ktoś jest w stanie potwierdzić, czy będzie pasować akurat ta flatownica do tuby SW150/750 :notworthy:

Istotne jest tylko to, żeby była większa od tubusa (chociaż 0,5 cm) - żeby nie wpadła do środka :szczerbaty:

Zmierz średnicę swojej tuby, to Ci powiem, czy będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem szerszy opis do flatownic w Astromarkecie. Mam nadzieję, że teraz wszystko będzie jasne.

 

http://astromarket.pl/astrofotografia-1/flatownice/flatownica-aurora-160-mm-z-inwerterem-12v.html

 

http://astromarket.pl/manufacturer/gerd-neumann-wszystkie-produkty

 

 

Wszystko jasne. Z tym, że jest problem - potrzebuję tą większą (czyt. droższą) :astronomer2: Niby teleskop 6", ale tuba ma 18cm...17-centymetrowa maska Bahtinova wpada mi do środka:) Trudno, w razie czego jak zwiększę aperturę, to może się przyda, dzięki za informacje

Edytowane przez maquu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.