Skocz do zawartości

M27 w narrowband


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Oficjalnie: żeby stworzyć klasyczny układ kompozycji, reguła złotego podziału i takie tam...

A na serio w praktyce: zdjęcie zbierałem na różnych etapach zabawy z obserwatorium. Chaotycznie. Siarka była strzelona właściwie bez kadru. To nie jest całe pole tylko mały fragment. Zbiór wspólny z kilku eksperymentów z teleskopem.

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja Ha bardzo fajna. Pokazuje dobrze dynamike obiektu ( jesli mozna o takowej mowic)

No tak, H-Alpha bardzo ładnie wyszło. Całośc także pięknie, tylko czy w całosći histogram nie został za mocno przycięty z lewej strony?

Na moim lapku trochę ciemne wygląda zdjęcie w porównaniu do reszty zdjęć :g:

Jako począdkujący zostałem uczulony na mocne cięcia sygnału. Zawsze dla począdkujących mówi się o tym, żeby nie ciąć tak mocno tej ciemnej strony a tu??

 

PRZEPRASZAM :Beer: bardzo Cię Tiamat, ale muszę się dowiedzieć czy w narrowband tego typu obiekty tak musi być, -stąd te pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za co Ty Mago przepraszasz? :)))

Jak pewnie wiesz w praktyce obcinanie sygnału z lewej strony Poziomów powodowało będzie, że tło, które jest najciemniejszą częścią zdjęcia bedzie stawało sie jeszcze ciemniejsze.

Całkiem czarne tło przede wszystkim w zwykłej fotografii RGBL nie wygląda zbyt fajnie (kwestia gustu!). Ładniej jest zazwyczaj gdy jest lekko szare i to jeszcze z delikatnym np granatowym odcieniem. Tutaj miałem kilka niezrównoważonych klatek (S, O i h-alpha), w ktorych były ogromne różnice w ilosci sygnału. Manewrując krzywymi musiałem je doprowadzić do jakiejś tam mocno umownej (sam się umówiłem ze sobą:)) równowagi.

Gdy to zrobiłem to okazało się, że tło wyglada makabrycznie. Dodatkowo efekt spotęgowany przez to że trzy kolory zbierane z różnego kadru, więc nie zflatowane klatki tworzyły ze sobą paskudny efekt. Wybrałem metodę najłatwiejszą, czyli przyciemnienie brudnego tła tak, aż się ujednolici - czyli sczernieje. Moim zdaniem w przypadku narrowbandów jak najbardziej mozna tak sie pobawić, bo przy tego typu obiekcie, gdzie naokoło jest "ciemno" jakieś szarości czy kolory byłyby pewnie artefaktem. Osobiscie staram się jak najmniej używać Poziomów. Krzywymi można zrobić prawie to samo a ma się kontrolę nad każdym fragmentem zdjęcia.

To chyba tyle:)

Pozdrawiam

Tiamat

 

PS dołączam etap z obróbki, gdy po załadowaniu z Maxima i wyciągnięciu mniej więcej krzywych przeszedłem do oczyszczenia zdjęcia. Przy tak małej ilości sygnału gdy ciągnięmy to co nas interesuje to przy okazji z "niepotrzebnej" reszty zdjęcia potrafi powstać taka "kupa". Luksik nie?

m27-RGB edit3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle wczoraj zjarał mi się AP1200, więc znowu urlop od astrofoto. Poszedł enkoder w silniku Ra. Tak to już jest z tym sprzętem astro. Nowy, czy stary - jeden wałek. Jestem tak wk..., że słów brakuje. A za chwilę odbieram ODK16.

 

 

A jak Ci się udało tego dokonać...???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.