Skocz do zawartości

Supernowa typu Ia w M101


E.Eri

Rekomendowane odpowiedzi

Czyżby była szansa ustrzelić ją w wizualu w Jodłowie?

Jak dobrze pójdzie to nawet przez lornetkę. Podobno ma w tej chwili ok. 12.5 mag. Pewnie już za dużo nie pojaśnieje ale jeszcze jedno magnitudo jest prawdopodobne.

 

PS. Dostała już normalne oznaczenia SN 2011fe

Edytowane przez dobsonme
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest już w zasięgu lornetek, to tradycyjnie załączam fragment mojego atlasu tak aby był widoczny cały obszar pomiędzy M101 a Mizarem i Alkorem co pozwoli posiadaczom małego sprzętu szybko dojść do M101 i zlokalizować SN. Jasność gwiazd w atlasie do 12.0 mag. Zatem SN jest zauważalnie jaśniejsza od najsłabszych gwiazd z atlasu. Kółko symbolizujące SN ma rozmiar odpowiedni do gwiazd o tej samej jasności ujętych w atlasie. Rozmiar M101 z atlasu obejmuje galaktykę taką jak na najbardziej wypasionych zdjęciach tak więc w wizualu będzie ona zazwyczaj dużo mniejsza.

 

Rozdzielczość obrazu jest duża po to aby ładnie wyszło na wydruku (wystarczy A4 - będzie to jakieś 80% oryginalnej skali atlasu) natomiast do oglądania na typowym monitorze się nie nadaje.

SN.png

Edytowane przez Piotr Brych
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po 23, gdy księżyc już zaszedł, wystawiłem teleskop na balkon w celu wypatrzenia rzeczonej supernowej. :astronom: Niestety balkon w mieście i niebo mocno zanieczyszczone światłem. M101 nietrudno zlokalizować - dwie ostatnie gwiazdki dyszla wielkiego wozu, nad nimi tworzymy w wyobraźni trzeci punkt tworzący trójkąt równoboczny i w ten punkt kierujemy teleskop. Tak też zrobiłem ale niestety w rzeczonym miejscu niczego nie odnalazłem. Wyciągnąłem więc netbooka ze Stellarium i poczynając od ostatniej gwiazdki w dyszlu doskakałem po gwiazdach do M101 żeby przekonać się że w miejscu gdzie powinna ona się znajdować niczego nie widać bo galaktyka najwyraźniej tonie w morzu LP. Przyjrzałem się jednak dokładnie układowi gwiazd w Stellarium oraz w okularze i znalazłem słabą niebieskawą gwiazdkę której Stellarium nie pokazywało. Gwiadka widoczna wyraźnie bez potrzeby zerkania. Znajdowała tuż pod miejscem w którym powinno się znajdować jądro M101. Tak więc po raz pierwszy na własne oczy zobaczyłem supernową :banan: . Przyjrzałem się jeszcze otaczającym gwiazdom. Miałem w okularze gwiazdkę o jasności 9mag i supernowa świeciła wyraźnie słabiej od niej. Była też gwiazdka o jasności 10.30, która świeciła z podobną siłą. Z kolei gwiazdy o jasności 11.45 mag nie widziałem wogóle. Conajwyżej momentami coś mi tam majaczyło zerkaniem, na tyle słabo że sam nie wiem czy coś tam widziałem czy nie. Jasność supernowej oszacowałbym więc na 10-10.5mag. Zauważyłem też że obraz supernowej był jakby bardziej rozmyty i mniej punktowy (szpilkowaty) niż innych gwiazd, z zauważalnym niebieskawym zabarwieniem. Samej M101 nie udało mi się wyłuskać, nawet z filtrem Baader Semi Apo, redukującym LP, który w tych warunkach całkiem ładnie przyciemniał tło gwiazdowe. Mam nadzieję że uda mi się jeszcze dokonać obserwacji na ciemniejszym niebie.

Edytowane przez adam_k27
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota Adam :astronomer2: Mam nadzieję, że wkrótce razem zapolujemy na supernową, może na nowej miejscówce? Pozdrawiam

Gratuacje! :notworthy:

I już 10.5 mag. W końcu Ia, więc nie ma się co dziwić. Jest jeszcze dużo czasu na obserwację, każdy chętny zdąży.

956963641.png

Oby była tylko pogoda, to wrzuciłbym aparat na EQ5 i....miałbym udokumentowaną supernową w wiatraczku B)

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuacje! :notworthy:

 

Oby była tylko pogoda, to wrzuciłbym aparat na EQ5 i....miałbym udokumentowaną supernową w wiatraczku B)

 

Ja wrzuciłem Nikona na EQ3. Zdjęcie raczej w celach dokumentacyjnych, bez walorów estetycznych, ale jak na użyty sprzęt (ruski obiektyw Tair 135mm na Nikonie D70s i EQ3) i miejsce (taras mojego domu w podwarszawskiej miejscowości) daje jako tako radę. Załączam - 8x4min, 1x6min, 3xdark.

m101 median no prc3 crp gimp crp podbite.jpg

Edytowane przez karpies
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem też że obraz supernowej był jakby bardziej rozmyty i mniej punktowy (szpilkowaty) niż innych gwiazd, z zauważalnym niebieskawym zabarwieniem.

 

Z tej odległości obraz supernowej jest punktowy a więc raczej seeing lub kolimacja.

Dodatkowo nie mogła być niebieska, jej kolor B-V=0.58 jest bliski barwie Słońca.

pozdrawiam

 

PS. Chyba właśnie przekroczyła 10 mag.

 

Edit: OK już wiem jak z tym kolorem. To co napisałem pochodzi z wczesnych pomiarów. Obecnie B-V ocenia się na około 0, czyli porównywalnie z Riglem, a więc głupoty pisałem wcześniej. Sorki.

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej odległości obraz supernowej jest punktowy a więc raczej seeing lub kolimacja.

Dodatkowo nie mogła być niebieska, jej kolor B-V=0.58(niepewne ale na pewno nie niebieska) jest bliski barwie Słońca.

pozdrawiam

 

PS. Chyba właśnie przekroczyła 10 mag.

 

Kolimację mam dobrą, obserwowałem przez refraktor a nie newtona. Seeing - być może, ale inne gwiazdki były ostrzejsze. Ja to sobie tłumaczyłem że otoczenie (galaktyka) lekko rozpraszała światło supernowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimację mam dobrą, obserwowałem przez refraktor a nie newtona. Seeing - być może, ale inne gwiazdki były ostrzejsze. Ja to sobie tłumaczyłem że otoczenie (galaktyka) lekko rozpraszała światło supernowej.

 

 

Czego nie widzimy, to sobie dośpiewamy. :rofl: Ja do dzisiaj wmawiam sobie, że przez 10 cali widziałem most w M51 i ramię jednej z galaktyk w "Czułkach".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy brukowiec przepisuje z brukowca to może być tylko śmiesznie :szczerbaty:

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/spektakularna-eksplozja-juz-wkrotce-na-niebie,1,4842632,wiadomosc.html

 

ale to, że ten wątek o supernowej jest praktycznie nie do znalezienia na naszym forum przy użyciu forumowej wyszukiwarki, już nie jest śmieszne. może by ją tak przekierować na google?

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.