Skocz do zawartości

Gloria - 17 teleskopów w jednej sieci


LechMankiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Leszku,

 

Jakim softem je "spięliście"? Czy to jest faktycznie zrobotyzowane, czy po prostu "operator" dostaje zlecenie na daną noc?

 

Czy to jest ACP, czy jakiś własny patent? Widzę tam jakiś screen, ale mi bardziej chodzi o stronę samego obserwatorium.

 

To będzie spięte własnym softem. Na poziomie obserwatorium, standardem będzie RTS-2. Wszystkie obserwatoria są lub będą zrobotyzowane,

typowy uczestnik w modzie batchowym będzie zamawiał obserwacje, z możliwością wyboru konkretnego instrumentu, a scheduler wybierze optymalny teleskop i prześle "zlecenie na obserwacje". Typowy teleskop deklaruje 20% czasy obserwacji dla sieci.

 

ACP był rozważany, ale okazuje się że nie najlepiej się nadaje, bo obsługuje tylko jedną kolejkę i na dodatek nie można jej modyfikować dynamicznie. Więc napiszemy własny system z GUI pod RTS-2.

 

Zależy mi na pomysłach, do czego taka sieć 30 - 40 cm teleskopów mogłaby być wykorzystywana.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jestem pod wielkim wrażeniem potencjalnych możliwości tego projektu. Mam jednak pytanie, zainspirowane dyskusją w tym wątku: http://astropolis.pl/topic/40799-zdjcie-robione-teleskopem-tad-na-teneryfie-gloria-project/

Dotyczy ono wykorzystania narzędzia, jakim jest sieć teleskopów. Otóż znalazłem, jak na razie, trzy "eksperymenty": jeden "on-line" i dwa "off-line". Z tych trzech projektów chyba tylko jeden ściśle określa zadanie do wykonania i umożliwia wysłanie wyników (obliczanie odległości Ziemia-Słońce na podstawie obserwacji tranzytu Wenus). Czy to jest stan tymczasowy? Czy może żle szukałem? Czy możemy liczyć na więcej pomysłów na wykorzystanie sieci Gloria w postaci praktycznych projektów?

Edytowane przez Michał_Ufo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Jestem pod wielkim wrażeniem potencjalnych możliwości tego projektu. Mam jednak pytanie, zainspirowane dyskusją w tym wątku: http://astropolis.pl/topic/40799-zdjcie-robione-teleskopem-tad-na-teneryfie-gloria-project/

Dotyczy ono wykorzystania narzędzia, jakim jest sieć teleskopów. Otóż znalazłem, jak na razie, trzy "eksperymenty": jeden "on-line" i dwa "off-line". Z tych trzech projektów chyba tylko jeden ściśle określa zadanie do wykonania i umożliwia wysłanie wyników (obliczanie odległości Ziemia-Słońce na podstawie obserwacji tranzytu Wenus). Czy to jest stan tymczasowy? Czy może żle szukałem? Czy możemy liczyć na więcej pomysłów na wykorzystanie sieci Gloria w postaci praktycznych projektów?

 

Sorry za opóźnioną odpowiedź, tak, pracujemy nad kolejnymi teleskopami i eksperymentami on-line i off-line.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna sprawa, zdalne sterowanie teleskopem sprawia ogromną frajdę. Trzykrotnie rezerwowałem miejsce na eksperyment i dopiero dzisiaj trafiłem na bezchmurne niebo. Niestety nie udało mi się sfotografować tarczy Słońca ponieważ zdjęcie po prostu nie pokazywało się... Może następnym razem :)

post-21542-0-86074000-1368640861_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

To będzie kolejny teleskop podpięty do sieci GLORIA i udostępniony publicznie, ale tylko w modzie batchowym, bez własnoręcznego zdalnego sterowania:

 

 

Nota bene w drugim końcu tej samej platformy stoi nowa buda Pi of the Sky, otwarcie 26 lipca :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.