Skocz do zawartości

IC10 galaktyka w Kasjopei


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

To nie jest do końca łatwy obiekt. Staram się pokazywać jak kolorowy jest wszechświat chodź akurat najłatwiej jest oszczędzić właśnie na kolorze co skutkuje później drogą pod górkę w czasie obróbki.

W Polsce chyba nikt na poważnie go jeszcze nie sfotografował co najwyżej były przymiarki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za półzmianę tematu ale ostatnio DobsonMe opisywał obserwacje kulek w M31. Czy "przez" mgłę M31 też można ufocić coś konkretnego tkwiącego za nią?

 

Przy okazji dziękuję za tak szerokie opisy tego co fotografujesz - takie astrofocenie (z rozeznaniem) to szczególnie piękna działalność dla innych.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Piotrku.

Pozwól że odpowiem Ci nieco szerzej na to zasadnicze pytanie.

 

Ja swój zestaw tzw galaktyczny którym wykonałem to zdjęcie skompletowałem z zmodyfikowanego lekko Celestrona C8N oraz kamerki z autoguidingiem St2000. Dlaczego ? Bo bazując na swoim poprzednim doswiaczeniu stwierdziłem że będe mogł robić fajne zdjęcia a to będzie mi dostarczać satysfakcji. Nie lubie niekończącej się walki ze sprzętem bo to narzędzie które ma działać nie frustrować. Dodatkowo odnalazłem w sieci kilka osób w USA które uzyskiwały dobre rezultaty czymś podobnym i sobie nimi najnormalniej porozmawiałem emailowo. Ta wymiana doświadczeń mnie przekonała.

Mając już kilkuletni bagaż doświadczeń z astrofotografią jako hobby wciąż będę namawiał innych aby przed podjęciem decyzji o zakupie takiego czy innego sprzętu patrzyli co można osiągnąć nim i to nie w jednorazowych próbach. Sprzętu mamy do wyboru do koloru więc możliwych kombinacji jest naprawdę wiele. Pojawiają sie wciąz nowe niezbadane alternatywy. Można zaryzykować można iśc przetartymi ścieżkami

 

Kamerkę ST8300 kupiłem pod kątem innej optyki a dokładniej krótszych refraktorów jakie posiadam. Nie było moim celem zastąpienie ST2k. Nie zamierzam wpychać tej kamerki do tego newtona bo nie ma czasu na walkę z wieloma problemami z tym związanymi m.in. polowanie na dobry seeing. 1000mm i 5.4um to wyzwanie w polskich warunkach i stwierdzam że nie mamy za dużo dobrych nocek. Mam zestaw którym mogę zrobić wiele więc chcę go przycisnąc pod tym względem.

 

To nie jest więc faworyzacja ST2k. Ta kamerka jest do newtona podczas gdy ST8300 do krótszego refraktora. Tak sobie zorganizowałem swoje astrohobby :)

Jak mi się znudzi to co sobie zestawiłem, a i celów zabraknie, to w ramach ciekawości podłubie i przy bardziej wymagającym zestawie.

 

Nawiasem mówiąc nie jesteś pierwszy który o to pyta ;)

Edytowane przez MarcinPc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaby uświadomić sobie wyzwanie wystarczy podać wielkość kątową piksela KAF8300 przy 1 m ogniskowej. To jest - uwaga - 1 sekunda kątowa. Do tego mały piksel (5,4 um) i stosunkowo spora matryca nie wybaczy absolutnie żadnych ugięć w torze optycznym (dryf termiczny także będzie znacząco bardziej odczuwany). Śmiem twierdzić, że to praktycznie nierealne w typowych, chińskich newtonach. Do tak małego piksela i 1 metra trzeba astrografu, albo chociaż sztywny Orion CT, do tego z wyciągiem odpowiednim (od 2,5" Moonlite w górę).

 

Użycie przez Marcina KAF8300 do krótszych ogniskowych jest bardzo dobrym pomysłem, bo to idealna kamera do krótkich APO (do 600-800 mm max). W takiej konfiguracji będzie miło i przyjemnie. Dalej trzeba już się "zaangażować", także finansowo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.