Skocz do zawartości

Posłuchaj nieba - radioastronomia on-lie


LechMankiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki uprzejmości rumuńskich współpracowników Hands-On Universe, możemy zaprosić do podsłuchiwania nieba on-line :). Idea jest prosta - sygnał stacji radiowych, odbity od satelitów czy meteorów, trafia do anteny, którą można podsłuchiwać na tej stronie. Najlepiej wybrać opcję View: others slow i szukać jasnych kropek i krótkich kresek na dolnym "wodospadzie". Każda taka kropka i kreska to odbite "echo" sygnału radiowego. Dobrze jest przesunąć żółty suwak wyboru częstotliwości tam, gdzie takie kropki się zdarzają w oczekiwaniu, że będą następne.

 

Wesołej zabawy :)

 

Aha, żeby korzystać z interfesju, trzeba mieć w miarę aktualną Javę.

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze szukałem czegoś w tym stylu, jednak nie bardzo się w tym orientuje np. na dolnym wodospadzie ciągle jest jasna linia na na częstotliwości ok 478.80 kHz i nie wiem kompletnie co to znaczy, jeśli ktoś by mógł dokładnie wytłumaczyć jak odczytać meteor i odróżnić go od satelity itd. to bardzo bym prosił.

Edytowane przez Lukasz Niezbecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze szukałem czegoś w tym stylu, jednak nie bardzo się w tym orientuje np. na dolnym wodospadzie ciągle jest jasna linia na na częstotliwości ok 478.80 kHz i nie wiem kompletnie co to znaczy, jeśli ktoś by mógł dokładnie wytłumaczyć jak odczytać meteor i odróżnić go od satelity itd. to bardzo bym prosił.

 

 

Na stronie pod linkiem http://www.websdr.org/ masz więcej stacji SDR z częstotliwościami itp. Do meteorów najlepiej UKF komercyjna na częstotliwości,i gdzie poza zasięgiem jest stacja nadająca cały czas, a waterfall pokazuje tylko odbicia. Są do tego odpowiednie programy i proste interfejsy po COM'a

Podsłuchiwanie pasma amatorskiego 80m nie jest wg mnie delikatnie mówiąc dobrą propozycją.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałem to, co tłumaczył mi Cezar, lepiej szukać na dolnym "wodospadzie", 40m.

 

Zmiany propagacji na niższych częstotliwościach są zbyt duże no i stosunek długości fali do długości śladu niekorzystny.

Poniżej link trochę teorii i przykładów :

http://parmo.photos.pl/index.php?co=poradniki

Idea nasłuchów oczywiście jak najbardziej słuszna.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany propagacji na niższych częstotliwościach są zbyt duże no i stosunek długości fali do długości śladu niekorzystny.

Poniżej link trochę teorii i przykładów :

http://parmo.photos.pl/index.php?co=poradniki

Idea nasłuchów oczywiście jak najbardziej słuszna.

 

Andrzej

 

Mogę tylko zacytować maila od Cezara:

 

 

The central input frequency of the meteor receiver (the second waterfall display) is 47,745.8MHz (VHF Band video carrier of TV stations)- on the waterfall now it is displayed the intermediate frequency 460,8 kHz.

 

For meteor detection lower frequencies means better - usually above the lowest frequency of the radio window ( usually 30-100MHz).

Higher the frequency lower the number of detections (the highest frequency usable is determined by plasma temperature and density).

 

 

Tak czy inaczej, dobrze że jest kilka SDR-ów i każdy może sobie słuchać tam, gdzie uważa, że jest najlepiej :). Słuchając parę razy dzisiaj na dolnym "wodospadzie" widziałem i słyszałem kilka wyraźnych "bipnięć".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę tylko zacytować maila od Cezara:

 

Doszliśmy do wyjaśnienia. Waterfall od pasma 40m - 7MHz (za niska na meteory) na czas drakonidów przedstawia wejście innego odbiornika na 47MHz (czyli ukf) a na wykresie prezentowane jest widmo częstotliwości pośredniej odbiornika 460,8kHz (w tym wypadku okolice standardowej 455kHz).

Brakowało tego cytatu w 1 poście i powstało niedopowiedzenie.

Widoczna na wykresie jasna linia na 478,8 jest najprawdopodobniej harmoniczną użytego generatora przemiany, widać ją słabiej po drugiej stronie - układ sdr nie wytłumił całkowicie lustrzanego sygnału.

Ewentualne odbicia sygnału nadajnika TV (coraz mniej już ich na 1 kanale w Europie) od śladu meteoru da słyszalny ton i ślad na wykresie. Najlepiej ustawić LSB lub USB.

 

W ramkach można przełączać rodzaje modulacji odbieranych (meteory jw.) oraz czułość wykresu, predkość przesuwu itp.

 

 

Dodatkowo po przełączeniu na 80m (lewa ramka pod wykresem) mamy podsłuch pasma amatorskiego, tam meteorów nie zauważymy ale można posłuchać łączności krótkofalarskiej. Ustaw LSB i przesunąć myszką żółty znacznik na widoczny sygnał.

 

Andrzej

Edytowane przez sp3uca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszliśmy do wyjaśnienia. Waterfall od pasma 40m - 7MHz (za niska na meteory) na czas drakonidów przedstawia wejście innego odbiornika na 47MHz (czyli ukf) a na wykresie prezentowane jest widmo częstotliwości pośredniej odbiornika 460,8kHz (w tym wypadku okolice standardowej 455kHz).

Brakowało tego cytatu w 1 poście i powstało niedopowiedzenie.

Widoczna na wykresie jasna linia na 478,8 jest najprawdopodobniej harmoniczną użytego generatora przemiany, widać ją słabiej po drugiej stronie - układ sdr nie wytłumił całkowicie lustrzanego sygnału.

Ewentualne odbicia sygnału nadajnika TV (coraz mniej już ich na 1 kanale w Europie) od śladu meteoru da słyszalny ton i ślad na wykresie. Najlepiej ustawić LSB lub USB.

 

W ramkach można przełączać rodzaje modulacji odbieranych (meteory jw.) oraz czułość wykresu, predkość przesuwu itp.

 

 

Dodatkowo po przełączeniu na 80m (lewa ramka pod wykresem) mamy podsłuch pasma amatorskiego, tam meteorów nie zauważymy ale można posłuchać łączności krótkofalarskiej. Ustaw LSB i przesunąć myszką żółty znacznik na widoczny sygnał.

 

Andrzej

 

 

Bardzo dziękuję za wyjaśnienia. Teraz wszystko jasne :). Cezar przysłał dalsze wyjaśnienia dzięki wątpliwościom Andrzeja, dlatego nie było ich w pierwszym poście. Bardzo dziękuje za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy mamy takie WebSDR w Polsce? Może zamiast zachęcać do słuchania satelitów przez SDR w Rumunii, gdzie dochodzą problemy z interfejsem po angielsku, można byłoby postawić to samo w Polsce i po polsku? Byłoby znacznie łatwiej (przynajmniej dla mnie i dla EU-HOU).

 

Serdeczne pozdrowienia.

 

L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Istnieje coś takiego jak Sky Pipe - http://www.radiosky.com/skypipeishere.html

 

Co prawda jest również po angielsku, ale to większy program umożliwiający zarówno nasłuch, analize jak i wymiane danych (równiez zgromadzonych samodzielnie). Po chwili czasu dokopiesz sie do serwerów z których możesz wybrac to, co Cię interesuje - http://www.skypipe.info/skypipe_network.html

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.