Skocz do zawartości

Foto z TS APO 65Q na zlocie w Jodłowie


Iluvatar

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji inauguracji roku i godzin rektorskich postanowiłem wpaść do domu i pobawić się materiałem. Na pierwszy ogień poszły Plejady. Ważniejsze dla mnie od samych zdjęć było zebrane doświadczenie z nowym sprzętem i pierwsze próby guidingu. Zdjęcia są, można by powiedzieć, pewnym skutkiem ubocznym, który mnie akurat ucieszył.

 

Przedstawiona jest pierwsza wersja obróbki, zapewne wrócę do niej później, jak się uporam z innymi obiektami. Materiał chyba ma potencjał, w przeciwieństwie do moich umiejętności obsługi PS. Przydałyby się jakieś warsztaty obróbki. Jest to chyba moje drugie zdjęcie, na którym coś więcej widać, niż tylko szum. Pod wieczór albo jutro postaram się wrzucić surowy stack z DSS, gdyby ktoś był chętny. Na pewno muszę sporo poprawić gwiazdy, które się solidnie rozlały, no i oczywiście tło.

 

Kolejna wersja:

plejady_v0.5.jpg

HEQ5 + TS APO 65Q + 400D niemodyfikowany + zestaw adapterów + EOS Clip CLS

15x300 sek., ISO 800

 

Mile widziana krytyka lub jakiekolwiek uwagi i spostrzeżenia. Mam nadzieję, że z kolejnymi zdjęciami sobie lepiej poradzę i nie będę narażał waszych monitorów na takie placki :Boink:.

 

Zdravim

 

EDIT

 

W sumie DSS z 15 klatek wybrał 80% najlepszych, tak więc będzie to tak na prawdę 12 klatek.

Edytowane przez Iluvatar
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim - kolor. Plejady wyszły Ci zupełnie zielone, a powinny być raczej niebieskie. Za dużo obróbki, jak na początek. To typowe. Kiedy się zaczyna, to raczej powinno się oszczędnie bawić z "bajerami", jak np. wyostrzanie, czy odszumianie. Zdjęcie przez to wyszło bardzo "syntetycznie".

 

No i czemu te jasne gwiazdy aż tak mocno się przepaliły?

 

Nie mniej - pierwsze koty za płoty. Czekam na kolejne próby, a z tym materiałem jeszcze powalcz.

 

PS. Jeżeli na swoim monitorze widzisz te plejady jako niebieskie, to sprawdź kalibrację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Za drugim podejściem już mi wyszło sporo lepiej (i widzę, jak fatalnie wyszła pierwsza próba), ale ciągle mam problem z dużymi plamami wokół gwiazd. Wracam teraz do Krakowa, więc w piątek mam nadzieję, że pokażę znośną wersję.

 

Zdravim

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tu jest sporo lepiej od mojego zdjęcia. Zastanawia mnie, czy jest szansa na uzyskanie małych gwiazd z Canona przy dłuższych ekspozycjach. Jakby ktoś się chciał pobawić, to wklejam tiff'a po zestackowaniu, który wyrzucił mi DSS: http://hotfile.com/dl/131539027/bf7d8f8/Autosave.tif.html (~100 Mb).

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co najlepsza jest fota wrzucona przez SancreTora :). A te ostatnie zdjęcia jak na mój gust to jednak zbyt zielone są.

 

No i mały oftop - jaki teleskop w wizualu umożliwia dostrzeżenie tej mgiełki pomiędzy gwiazdami?

 

Póki co to umiem tylko zestackować w DSS a obróbka na cóż tego się muszę jeszcze naumieć. No i do tego szum który jest częścią nieodłączną Olympusa

Edytowane przez Dyoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach męczenia się z materiałem z Jodłowa i nauką obróbki wrzucam kolejnego DS'a, którego popełniłem. Jest to kolejny standardzik, czyli M42.

 

Z mgławicy już więcej nie wyciągnę, ale ciągle staram się jakoś poprawić tło. Z plackowatymi gwiazdkami już sobie powoli zaczynam radzić. Zdjęcie, jak widać w podpisie, robione Canonem, więc jak będzie pogoda, to muszę jeszcze zebrać trochę krótszego materiału, żeby coś było widać w okolicach trapezu. Przy tych czasach niestety od razu jest plama.

 

Wersja pierwsza

m42v1.jpg

 

Wersja druga, z podciągniętymi kolorami

m42v2.jpg

 

Wersja "lżejsza" i trochę subtelniejsza

m42v3.jpg

 

Wersja ostateczna na ten czas

m42v5.jpg

 

HEQ5 + TS APO 65Q + 400D niemodyfikowany + zestaw adapterów + EOS Clip CLS

10x300 sek., ISO 1600

 

Zdravim

Edytowane przez Iluvatar
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wreszcie stało się. W Jodłowie dane mi było przetestować mój nowy zestawik do astrofoto.

Czyli HEQ5 + TSAPO65Q + Canon60D (niemodyfikowany).

Kilka słów już mogę napisać o TSAPO65Q. Jest bardzo przyjemny w obsłudze. Mały, ciężki, jego duża zaleta w astrofoto to wbudowany rotator + flatener.

Rotator w połączeniu z LiveView Canona bardzo fajnie się sprawdza i ustawianie jaśniejszych obiektów jest dosyć proste. Minusem mojego zestawu jest brak guidowania. Także fotki, które wykonałem obarczone są dosyć dużym szumem (coś za coś, braki w prowadzeniu nadrabiałem większym ISO - od 800 do 3200). Montaż ustawiony miałem na Polarną tylko w kółeczku lunetki biegunowej. Ostrość ustawiałem przez LiveView na Canonie.

 

No dobra dosyć pierdół teraz fotka :D (od razu zaznaczam, że nie będę zamieszczał wszystkich zdjęć od razu, w kolejce do stakowania jest jeszcze: M42, mgławica Płomień, M33, M51, M31, M71, M13).

 

Info: 10x180s, ISO 1600, 10x120s, ISO 3200, 2 darki

M45 Plejady po obróbce 1.jpg

M45 Plejady po obróbce 1 min.jpg

Edytowane przez KrzysztofZ
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To maleństwo fajnie rysuje

Pierwsze koty za płoty.

 

Przydałoby się więcej materiału do stackowania aby zminimalizować efekt wysokiego ISO.

Jeśli masz 2 ekspozycje to dorób darków i odejmij od materiału, a potem zestakuj te dwie ekspozycje.

Stack z 20 szt. da zdecydowanie lepsze efekty i mniejszy szum.

 

Ja niestety, z Jodłowa nie przywiozłem ani bita materiału.

 

Moje najczarniejsze prognozy się sprawdziły.

 

Fizyczne uszkodzenie dysku.

 

Doświadczenie bolesne ale będę je dłuugo pamiętał.

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne ale trochę zbyt kolorowe przypomina obraz olejny a nie fotkę i nie wycinaj na siłę całego szumu trochę delikatnie musi być bo fotka traci swój urok oryginalności.

Ale oczywiście to tylko moje skromne zdanie. Bo przecież są gusta i guściki.

To ja tak przy okazji wrzucę swoje Jodłowskie wypociny a dokładniej zmarźliny.

 

Oczywiście to stack i trochę pogmerane z gamma i kontrastem 15x240s ISO800 + 7x dark

 

Aha i żeby nie było złudzeń aparat to olympus E-3

M42 DSS average.jpg

Edytowane przez Dyoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.