Skocz do zawartości

Abell 2218 – starcie z Hubblem


piotrs

Rekomendowane odpowiedzi

Genialny temat. Dla mnie osobiście to jest właśnie to, co pociąga mnie w amatorskiej Astronomii, czy też Astronomii w ogóle. Sięganie granic, niewyobrażalne odległości, świadomość że "łapiemy" fotony lecące w przestrzeni przez miliardy lat.... Gdybym miał ciemne niebo ... . Wracając do tematu w zeszłym roku w Internecie pojawiło się amatorskie zdjęcie tej gromady: http://www.universetoday.com/69511/gravitational-lensing-caught-by-amateur-telescope/. Tam już widać, że widać. A sprzęt - niezły ale wcale nie topowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zobaczyłem to ..chyba" to faktycznie wyglądało to bardzo obiecująco. Jednak po dokładniejszym przyjrzeniu się zdjęciu, zauważyłem znacznie więcej takich ..chyba" w miejscach gdzie na zdjęciu z Hubble'a nic nie było. Chyba jednak szum.

Mimo wszystko kawał świetnej roboty wykonałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota! Moim zdaniem, szczególnie druga strzałka od góry to "prawie, chyba, na pewno" światło z soczewkowania. Bardzo interesujący temat mam nadzieję, że będzie kontynuowany, może większym sprzętem!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wpadłem na jeszcze jeden pomysł i tego chyba wcześniej zabrakło. Mianowicie zrobiłem tak, aby obraz z Hubble’a zredukować do rozdzielczości jak moje zdjęcie. Wykonałem tę operację tak, a by kwadraciki pixeli były na zdjęciu z CT8 i z Hubble’a takich samych rozmiarów.

 

Celem było doprowadzenie do porównania obu obrazów przy takiej samej rozdzielczości. Wynik potwierdza początkową tezę że w ramach tej samej rozdzielczości rejestrowane są takie same obiekty (tak samo ciemne obiekty - choć nie wszędzie, czasami sygnał ginie w szumach).

 

Przy okazji widać także że mimo wprowadzenia „pixelozy” obraz z Hubbla dalej zachowuje większą rozdzielczość (to chyba wpływ drgającej atmosfery na teleskop na Ziemi). Ponadto obraz z Hubble’a jest znacznie mniej zaszumiony.

 

Porównanie jest widoczne poniżej w dwóch animacjach. Jedna pokazuje cykl CT8-Hubble (zredukowany), a druga CT8-Hubble(zredukowany)-Hubble.

 

Dla chętnych współrzędne PGC58586 ( w pobliżu centrum kadru)

RA: 16h36m 14.9s DE:+66°12' 56"

PGC58586_CT8_zoom_HubbleMix_0_animacja.gif

PGC58586_CT8_zoom_HubbleMix_0_animacja_3_.gif

Edytowane przez piotrs
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 lata później...

Kurczę, nie sądziłem że jest to możliwe, przynajmniej na dziś... Co prawda wydaje mi się piotrs, że to jednak zlewa się na poziomie szumu do nic nie znaczących i nie mówiących pikseli, tym bardziej, że gwiazdki nie są punktowe z oczywistych względów, ale i tak kawał genialnej roboty! Daj znać jeśli masz jakieś dodatkowe zdjęcia, może z większych teleskopów?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.