Skocz do zawartości

Do wszystkich co mieli styczność z Syntą 90/900


hamer1992

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pytana take : jak ustawc szukacz by był precyzyjny? Jakie okulary do niego? Takie nie zbędne do obserwacji. No i oczywiście chciałbym się dowiedziec jakie mgławice galaktyki itp. widac bardzo dobrze przez niego. Narazie widzialem tylko M42 ponieważ z pogodą u mnie jest źle lecz chciałbym wiedzieć w co moge celować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę napisać o swoich z takim teleskopem doświadczeniach ale nie jestem specem, szczególnie od okularów. Szukacz ustawiasz przy okularze dającym najmniejsze powiększenie, potem zwiekszasz je jeżeli potrzeba, by osiagnąć odpowiednią dokładność. Ostrość w nim ustawiasz kręcąc o ile pamiętam obiektywem. Rozumiem że masz szukacz 8x30? Jest on umocowany w uchwycie dwoma śrubami i bolcem na sprężyniie. Kręcąc śrubami ustawiasz go tak by środek obrazu w szukaczu pokrywał się z tym w teleskopie. Raz ustawiony, dosyć długo nie wymaga powtórnej kolimacji. Okulary kitowe dają w miarę dobre obrazy. Brakuje bardzo okularu dającego maksymalne możliwe powiększenie czyli w tym przypadku 5mm. Przydaje sie do planet i księżyca. Możesz też na początek dokupić barlowa x2. Z kitowymi okularami daje dodatkowe powiększenie w tym to maksymalne. To powinno wystarczyć. Niestety lepszych okularów oprócz SW WA 6mm nie próbowałem a obraz w tym ostatnim nie różnił się zbytnio od kitowych. Obiekty ktore mozesz obserwować są wyszczególnione w tabeli Wimmera. Jeden z forumowiczów stworzył takie bardzo przydatne dla początkujących zestawienie. Niestety poza zasięgiem tego telskopu jest sporo ciekawych obiektów. W jaśniejszych gromadach otwartych dostrzeżesz czasem tylko kilka gwiazdek. Nie zobaczysz gromad kulistych, mgławic takich jak Veil czy większości galaktyk. Mimo wszystko trochę do oglądania pozostaje. Kup sobie folię baadera do obserwacji plam słonecznych, nieźle wygląda w nim księżyc, Jowisz z księżycami i pasami chmur (niestety bez szczegółów). Zobaczysz też sporą część eMek. Mimo swoich ograniczeń to juz prawdziwy teleskop i można się na nim sporo nauczyć. No i jeszcze kątówka. Kitowa 45 st jest fatalna. Musisz kupić jakąś 90 st. Nawet najtańsza da dużo lepszy obraz.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytana take : jak ustawc szukacz by był precyzyjny? Jakie okulary do niego? Takie nie zbędne do obserwacji. No i oczywiście chciałbym się dowiedziec jakie mgławice galaktyki itp. widac bardzo dobrze przez niego. Narazie widzialem tylko M42 ponieważ z pogodą u mnie jest źle lecz chciałbym wiedzieć w co moge celować.

 

 

Rozwiązaniem i odpowiedzią na twoje dwa pierwsze pytania jest 32mm plossl, z którym będziesz miał maksymalne do uzyskania, w tym teleskopie pole widzenia (~1.8* @28x), przez co będzie Tobie łatwiej przejść z szukacza na teleskop.

Na przykład taki:

http://astromarket.pl/akcesoria/okulary/okular-ts-plossl-32-mm.html

lub

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-celestron-omni-32-mm,d276.html

 

Drugim ułatwieniem w wyszukiwaniu byłby telerad - na przykład taki:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/szukacz-baader-planetarium-sky-surfer-iii,d796.html

 

Tym teleskopem możesz spokojnie atakować katalog Messiera:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_obiekt%C3%B3w_Messiera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety poza zasięgiem tego telskopu jest sporo ciekawych obiektów. W jaśniejszych gromadach otwartych dostrzeżesz czasem tylko kilka gwiazdek. Nie zobaczysz gromad kulistych, mgławic takich jak Veil czy większości galaktyk.

Perm, z częścią Twojej wypowiedzi nie mogę się zgodzić. Owszem, sporo ciekawych obiektów jest poza zasięgiem ale w zasięgu tego teleskopu są generalnie setki obiektów. Kilkadziesiąt gromad otwartych na pewno będzie rozbitych na gwiazdy. Można tym teleskopem znaleźć dziesiątki gromad kulistych, i przynajmniej kilka z nich rozbić na gwiazdy, przynajmniej na obrzeżach. Veil jest widoczny w lidletce, więc i 90/900 da radę. A większości galaktyk nie pokaże żaden teleskop ;) Tak czy inaczej, galaktyk znów będzie do wyłapania przynajmniej kilkadziesiąt.

 

Zobaczysz też sporą część eMek.

Obstawiam, że wszystkie lub prawie wszystkie (w zależności od jakości nieba i tego, czy obserwator działa w północnej czy południowej Polsce).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm, z częścią Twojej wypowiedzi nie mogę się zgodzić. Owszem, sporo ciekawych obiektów jest poza zasięgiem ale w zasięgu tego teleskopu są generalnie setki obiektów. Kilkadziesiąt gromad otwartych na pewno będzie rozbitych na gwiazdy. Można tym teleskopem znaleźć dziesiątki gromad kulistych, i przynajmniej kilka z nich rozbić na gwiazdy, przynajmniej na obrzeżach. Veil jest widoczny w lidletce, więc i 90/900 da radę. A większości galaktyk nie pokaże żaden teleskop ;) Tak czy inaczej, galaktyk znów będzie do wyłapania przynajmniej kilkadziesiąt.

 

 

Obstawiam, że wszystkie lub prawie wszystkie (w zależności od jakości nieba i tego, czy obserwator działa w północnej czy południowej Polsce).

Być może, ale ja piszę o tym co udało mi sie zobaczyć na podmiejskim niebie. Kiedyś już o to pytałem zawiedziony lekko że między innymi M31 wyglada w 90/900 podobnie w Lidletce. Kilka osób odpowiedziało mi że na więcej nie mam co liczyć i tak było rzeczywiście. Nie dstrzegłem nim nawet galaktyki w trójkącie, w gromadach otwartych tylko kilka najjasnieszych ewiazd. Może to kwestia używanych okularów, może mojego nie najmłodszego już wzroku ale myślę że jednak są to obielty zbyt ciemne i mało kontrastowe jak na ten teleskop. Obiekty z katalogu Wimmera łapałem bez wiekszego trudu. Te spoza niego z reguły były nieuchwytne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do DSów wspomniany już Plossl 32mm, potem może Swan 20mm. Im krótszy okular tym obraz będzie ciemniejszy i nic tego w znaczącym stopniu nie zmieni. Z okularów planetarnych nie schodź raczej poniżej 5mm. W zasięgu masz sporo obiektów, ale z DSów najładniej będą wyglądać gromady otwarte i jaśniejsze mgławice (pomyśl o filtrze mgławicowym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny? Mam lidletkę ale mimo że próbowałem wiele razy i to pod ciemnym niebem to jednak bezskutecznie. Może coś z moimi oczami nie tak?

Absolutnie tak :)

Generalnie trzeba szukać subtelnej literki C jakieś 2,5° na wschód od 52Cyg.

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o niebo to warunki mam bardzo dobre. Mieszkam na wsi daleko od drogi glownej. Niebo mam bardzo czarne, zadnych swiatel itp. Jedynie ksiezyc ale narazie nie ma z nim problemu.

To tylko pozazdrościć. Pewnie zobaczysz więcej ode mnie ale zacznij mimo wszystko od tabeli Wimmera. Przy okazji nauczysz sie nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie tak :)

Generalnie trzeba szukać subtelnej literki C jakieś 2,5° na wschód od 52Cyg.

Być może mam jednak problem z oczami. Nie widzę "ciemności" tylko taki jakby "szum". Coś jak powidok tyle że nie przechodzi. Wszystko co bardzo słabe znika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyzwyczaj wzrok do ciemności, zrób kilka głębokich oddechów, uspokój chwyt (najlepiej zamocuj lornetkę na statywie foto), wykorzystaj metodę zerkania, a powinieneś zobaczyć odwrócony "uśmiech". ACZKOLWIEK osoba początkująca może nie być w stanie wyłowić z tła jego ulotnej smużki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o niebo to warunki mam bardzo dobre. Mieszkam na wsi daleko od drogi glownej. Niebo mam bardzo czarne, zadnych swiatel itp. Jedynie ksiezyc ale narazie nie ma z nim problemu.

 

Raczej tak. Patrząc na mapę light pollution:

http://www.iota-es.de/light_pollution/Poland.gif

 

Na linii pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem widać 3 żółte "ciapki" - licząc od góry: Śrem, Gostyń, Rawicz.

Borek Wielkopolski znajduje się na niebieskim obszarze (małe zaświetlenie) na prawo od Gostynia. Dalej na prawo zaczyna już świecić na żółto Jarocin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyzwyczaj wzrok do ciemności, zrób kilka głębokich oddechów, uspokój chwyt (najlepiej zamocuj lornetkę na statywie foto), wykorzystaj metodę zerkania, a powinieneś zobaczyć odwrócony "uśmiech". ACZKOLWIEK osoba początkująca może nie być w stanie wyłowić z tła jego ulotnej smużki.

Ok, popróbuję ale łatwe do zobaczenia to nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.