Skocz do zawartości

Canon EOS 350d - informacje w pigułce


mago83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Do tej pory używam sony A500 z pilotem na podczerwień i stoperem w telefonie w ręku. Jest to bardzo uciążliwe i męczące, mimo że często nie wyruszam w teren.

Ale:

Mam zamiar zakupić Canona 350d.

Jest wiele informacji w internecie, ale mało jasne i co najważniejsze porozrzucane po różnych forach internetowych.

Może uda się poświęcić ten temat na zgromadzenie faktów dotyczących tego modelu a może za pomocą ADMINA po streszczeniu materiału w tym temacie na podsumowanie także innych modeli aparatów, dedykowanych kamer CCD i innych.

 

Informacje mogą się przydać przyszłym forumowiczom "mobilnym"jak i dla mnie.

Podajcie proszę informacje (canonowcy i nie tylko) lub potwierdźcie uwagi dotyczące w/w aparatu do taniej astrofotografii.

 

1) Ostrość w aparacie bez LiveView ustawiamy przez Maskę Bahtinova -tak? Do tej pory używałem LV na jasnych gwiazdach.

2) Czy bez LV w modelu 350d mamy podgląd "LV" w komputerze? Jeśli nie, to czy jest jakiś program pomocny w tej kwestii (darmowy może być)?

3) Zaraz po zrobieniu zdjęcia możemy zrzucić bezpośrednio na komputer poprzez kabel USB.

4) Zdjęcia w formacie raw ( CR2 ) 12bit

5) Jeśli nie ma LV to jak centruje się gwiazdki podczas kalibracji montażu, cykać krótkie ekspozycje? Nie wspominam o szukaszu bo jest mało precyzyjny i dodatkowo obciąża montaż, choć to zaledwie niecałe 400g.

6) Tania modyfikacja, filtr kosztuje 265.00 zł + przerobienie, podobno od 80zł do 250zł.

7) Inne potrzebne wskazówki.

 

POZDRAWIAM.

Edytowane przez mago83
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co prawda jestem dopiero początkującym "canonowcem" ale przetestowałem już trochę różnych programów i jak na mój gust najlepiej sprawdził się APT przetłumaczony przez Bamusa

ostrzenie bardzo ułatwia narzędzie do pomiaru FWHM. Jak dla mnie jest całkowicie wystarczające

jaśniejsze obiekty namierzam tradycyjnie - przez wizjer aparatu. Ciemniejsze robiąc serię zdjęć zrzucanych na monitor komputera

live view oczywiście nie ma

fotki robię w RAW+JPG

można je zapisywać w komputerze lub na karcie pamięci (do wyboru)

do sterowania migawką w trybie BULB potrzebny jest dodatkowy kabelek, który zrobiłem sobie sam. Koszt poniżej 10 zł

czasami do 30 sekund można sterować po USB

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam 350d i dodam może jeszcze, że nie wyobrażam sobie focenia przy moim eq2, bez CF "custom function" 7, czyli opcji podniesienia lustra przed zrobieniem zdjęcia. Mój montaż przynajmniej przez 2 sek dostaje wtedy drgawek, więc przynajmniej tyle trzymam go wężykiem zanim pstryknę zdjęcie.

 

Może bardziej zaawansowani forumowicze napiszą też, czy wykorzystują alternatywny soft CHDK. Czy oprócz ISO 3200 jest tam coś wartego zainstalowania?

Edytowane przez _vk_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że LV jest dość mocno potrzebne np. w ustawianiu ostrości i ustawianiu kadru przy alignowaniu montażu GOTO.

 

A programowo w komputerze poustawiać sekwencje np. 20klatek po 300sek. w odstępach np. 5sek. ? EDIT: to byłby właśnie APT?

Edytowane przez mago83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to byłby właśnie APT?

tak. może EOS utility też ma support do 350tki, ale tego nie jestem pewien.

 

edit:

 

EOS Utility będzie działać i zaprogramujesz sesję: http://www.bhphotovideo.com/lit_files/130.pdf

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że LV jest dość mocno potrzebne np. w ustawianiu ostrości i ustawianiu kadru przy alignowaniu montażu GOTO.

 

A programowo w komputerze poustawiać sekwencje np. 20klatek po 300sek. w odstępach np. 5sek. ? EDIT: to byłby właśnie APT?

 

LV jest super sprawą, ale w 350D takiej opcji na obecną chwile nie ma, choć też mam nadzieje, że może ktoś coś zmajstruje, jakis programik, o ile to jest tylko kwestia softwarowa :)

Ja alignuje celując z użyciem wizjera, choć przyjemne to nie jest, ale jakoś działa, tylko kręgosłup mógłbybyć z gumy i gwiazdy do alignowania jaśniejsze. ;)

Ustawianie ostrości oczywiście z maską bahtinova, czyli zdjęcie - kontrola - poprawka - zdjęcie - kontrola itd... Niestety też mało komfortowe.

Można oczywiście podpiąć aparat poprzez kabel USB do kompa i tam wszystko obserwować, no ale to dodatkowy kabel, więc nie każdy to lubi. Ja akurat nie lubie, ale głównie dlatego, że miałem czasem konflikt na hubie i wolałem nie tracić czasu na restarty kompa.

Natomiast szczerze radze zakupić sobie programowalnego pilota, który będzie działał niezależnie od kompa. Ja kupiłem taki, który działa bezprzewodowo, lub jak chcemy, przewodowo.

Duży luksus, moim zdaniem. Nie martwie się czy mi nie zaczną się gryźć poszczególne elementy układanki. Mnie to raz działało, a raz nie. Raz straciłem ponad dwie godziny, żeby zacząć focić, a na zlocie w Roztokach w 2010r wogóle nie ruszyłem i sytuacje uratował kolega z "sąsiedztwa". Problemem był kabelek do sterowania aparatem przez RS232. Gryzło się to z ASCOM-em i albo nie miałem guidingu, albo sterowania aparatem (zazwyczaj to drugie).

Teraz guiding i sterowanie montażem przez kompa a kontrola canona poprzez zewnętrzny pilot.

 

Pozdrawiam

 

P.S.

Zapomniałem o najważniejszym :)

 

1) Najlepiej maska bahtinowa.

2) Podgląd dopiero po zrobienu zdjęcia, po zgraniu na kompa.

3) Tak możemy.

4) Zdjęcia w formacie raw ( CR2 ) 12bit

5) Oko do wizjera i zmeniamy się w człowieka - gume :( Można jeszcze spróbować zamontować w gnieździe lampy błyskowej odpowiedno zaadaptowany szykacz projekcyjny, taki nawet najtańszy, ale przy dłuższych ogniskowych to może byc niewypałem, ze zbyt małą dokładnością.

6) Nie modyfikowałem - nie wiem.

7) Pilot programowalny do Canona, zamiast sterowania migawką poprzez kompa. Krótkie ekspozycje (do 30sec) można robic poprzez sam kabel USB i nie potrzebujemy wtedy dodatkowego kabla. Powyżej 30sec - tylko dodatkowy kabel, lub programowalny pilot (polecam).

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni koledzy dziękuję za wskazówki, wielu osobom przyda się trochę informacji, ale jestem w rozsterce.

Bo, ... jak w temacie było "pomoc w zakupie, stwierdzenia, fakty" to właśnie myślę po przeczytaniu tego tematu, żebym sprzedał swoją alfę500 i kupił sobie EOS-a 1000D.

Rozwiązałoby mi problem "przywiązania się do LV" z soniaka, i ewentualną obsługę z komputera w tym eosie.

A według linku bambusa (dzięki) to chyba byłby trafny wybór pod kątem tego programu i pewnie wielu innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5) Oko do wizjera i zmeniamy się w człowieka - gume :( Można jeszcze spróbować zamontować w gnieździe lampy błyskowej odpowiedno zaadaptowany szykacz projekcyjny, taki nawet najtańszy, ale przy dłuższych ogniskowych to może byc niewypałem, ze zbyt małą dokładnością.

Ha,ha, człowiek guma. Kurde, ja mam prawie 2m wzrostu, wyobrażasz sobie mnie przy ustawionym dość nisko telepie i gapiącego się w wizjer aparatu? :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to typowa przypadłość 1000D ale kilku kolegów posiadających ten aparat skarżyło się na zawieszanie podczas nocnych sesji w niskich temperaturach

modele 300D i 350D nie robią takich numerów

 

APT całkowicie wystarcza do fotografowania, co jest bardzo dużą zaletą bo nie potrzeba żadnych dodatkowych programów

jeśli będziesz guidował to też nie powinno być z tym dodatkowych kłopotów bo programy guidujące potrafią też obsłużyć lustrzanki

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do astrofoto EOS 1000D jest ciekawą opcją w stosunku do 350D, bo zaczynając od LV bardzo przydatnego w astrofoto, nie mamy jeszcze aż za bardzo upakowanych pixeli (choć 350d ma pixel grubszy), mamy rozsądne szumy i nie mamy (jak to jest w 350d) dziwnego zaświetlenia w prawym dolnym rogu.

EOS 1100D ma juz moim zdaniem za drobny pixel, co może nie wpłynąć dobrze na jakość zdjęć, ale tutaj trzeba by było albo porównać w praktyce, albo oprzeć sie na testach z optyczne.pl.

 

Pozdro

 

P.S.

 

Szumy EOS 1100d - > LINK

 

Szumy EOS 1000d - > LINK

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm czyżby już nikt nie korzystał ze starego poczciwego Guidemastera? Ja gdy robię zdjęcia Canonem używam właśnie tego softu, guiding i sterowanie aparatem w jednym. Oczywiście potrzebny jest kabelek którego schemat wskazał diabel4you w poście nr 4. Od siebie dodam, że ten kabelek w połączeniu z pilotem IR z Maxima Dl obsłuży przy długich czasach też Nikona D50 D70 D80 i pewnie inne modele.

Jeżeli chodzi o Canona 1000D to czy ma on wstępne podniesienie lustra? Warto chyba o tym wspomnieć. Niektórzy twierdzą, że przy krótkich ogniskowych jest to nie przydatne ale przy dłuższym sprzęcie chyba już wskazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha,ha, człowiek guma. Kurde, ja mam prawie 2m wzrostu, wyobrażasz sobie mnie przy ustawionym dość nisko telepie i gapiącego się w wizjer aparatu? :ha:

 

Jeżeli steruje się montażem z kompa przez eq-mod, to można użyć softu do "alignowania" go-to. Ja używam darmowego programu Elbrus star locator. Działa to w taki sposób, że program rozpoznaje gwiazdy na pojedynczej klatce (robiłem 10sek ekspozycje z ISO1600) ustala współrzędne RA i DEC centrum kadru i dodaje punkt synchronizacji do eq-mod. Wystarczy dodać 3 takie punkty (tak jak 3-star alignement w montażach EQ) i montaż trafia w wybrany obiekt bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli steruje się montażem z kompa przez eq-mod, to można użyć softu do "alignowania" go-to. Ja używam darmowego programu Elbrus star locator. Działa to w taki sposób, że program rozpoznaje gwiazdy na pojedynczej klatce (robiłem 10sek ekspozycje z ISO1600) ustala współrzędne RA i DEC centrum kadru i dodaje punkt synchronizacji do eq-mod. Wystarczy dodać 3 takie punkty (tak jak 3-star alignement w montażach EQ) i montaż trafia w wybrany obiekt bez problemu.

Ja nie steruję montażem przez eq-moda tylko używam połączenia ascom do guidingu :g: , CG5GT chyba nie potrzebuje go.

Dodatkowo po przesiadce na canona chciałbym mieć obsługę aparatu z laptopa czego przy aktualnym aparacie sony tego nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a pro po Canon`a i softu zaimplementowanego na płytce

robiąc ekspozycje z długimi czasami dałem sobie spokój z tym oprogramowaniem i zabawami w pilota

Maxim załatwia wszystko - ustawiamy sesję - ilość i długość klatek, nazwy plików np m31_iso400_31_12_2011, m31_iso400_31_12_2011_dark/bias. Mamy porządek w plikach. A nie jak to z aparatu IMG_3549.cr2

 

Dodatkowo program ma opcję czy zrzucać pliki RAW na HDD laptopa czy zostawić na karcie pamięci aparatu. Z tym że ja mam EOS`a 550D

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnym i darmowym programem do obsługi canonów z poziomu PC to DSLR Shutter.

Ustawiamy sesję z ilościami ekspozycji,czasami,przerwami ,podnoszenie lustra itp.Jedynie ISO format jpg/RAW ustawiamy manualnie.

Tylko brak mu funkcji zrzucania zdjęć bezpośrednio na kompa.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że sprawa zrzutu zdjęć na PC to nie kwestja braku tej opcji w DSLRShuter tylko braku softu Canona na laptopie, który to pozwala ściągać zdjęcia bezpośrednio na PC. Np w Guidemasterze w ustawieniach brak jest jakichkolwiek opcji odpowiadających za zrzut zdjęć na HDD a fotki mi się ściągają. Ważne jest aby jednocześnie z GM prcował też EOS Utility no i chyba potrzebny też jest Digital Photo Professional, ale tego ostatniego to nie jestem pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do astrofoto EOS 1000D jest ciekawą opcją w stosunku do 350D, bo zaczynając od LV bardzo przydatnego w astrofoto, nie mamy jeszcze aż za bardzo upakowanych pixeli (choć 350d ma pixel grubszy), mamy rozsądne szumy i nie mamy (jak to jest w 350d) dziwnego zaświetlenia w prawym dolnym rogu.

EOS 1100D ma juz moim zdaniem za drobny pixel, co może nie wpłynąć dobrze na jakość zdjęć, ale tutaj trzeba by było albo porównać w praktyce, albo oprzeć sie na testach z optyczne.pl.

 

Podobno EOS 1000D ma większe szumy odczytu:

 

http://www.sensorgen.info/CanonEOS_1000D.html

http://www.sensorgen.info/CanonEOS_1100D.html

 

Nie specjalnie widać różnicę:

 

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos1100D/page18.asp

 

Polecam kliknąć na ciemniejszy fragment zdjęcia.

 

Jednak należy pamiętać że przy teście EOS 1100D użyto F9, a przy 1000D F7.

 

Ciekawie widać jak kompakcik Canon PowerShot G12 dogonił Olympka E-5 przy 3200 ISO RAW.

Nikon V1 dogonił EOS 550D przy 6400 ISO RAW. W końcu jest mała nisko szumna matryca, do tej pory te mniejsze systemu 4/3 strasznie szumiały, a ta jest jeszcze mniejsza 1".

 

Widać jak kompakt CMOS Panasonic Limix DMC-FZ150 doginił kompakta CCD Canon PowerShot G12 oraz jak bardzo szumiały wcześniejsze CMOSy w Panasonic Limix DMC-FZ100. Jest postęp w produkcji małych CMOSów może doczekamy się dobrych kamerek internetowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poświęcając temat aparatom CANON chciałbym za pomocą kolegów z forum, umieścić jeszcze zdjęcia z modowanych eosów, by mieć wszystkie informacje w jednym temacie.

Także "Canonowcy" proszę (w miarę możliwości) o zdjęcia zrobione:

1. w ciągu dnia i zmierzchu, z ustawieniami automatycznymi bieli

2. i te same ujęcia z ustawieniami wybranego wzorca bieli (chyba dobrze napisałem)

Oczywiście parametry zdjęcia także będą przydatne jak i różne modele eosa.

Dobrze byłoby wstawić aktualną datę w aparacie i na zdjęciu, dla zobrazowania i zaktualizowania danych isniejących gdzieś w internecie.

Może jeszcze jakieś propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.