Skocz do zawartości

Wenus - 2012


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj korzystając z bardzo czystego powietrza pojechałem na wzgórza koło Świdnicy i sfociłem bliską koniunkcję Wenus i Merkurego. Obie planety były widoczne przez lornetkę nisko nad horyzontem kilkanaście minut po zachodzie Słońca. Były odległe od siebie o zaledwie 13' i o niecałe 7 stopni od Słońca. To jedna z ostatnich okazji do zobaczenia Wenus przed tranzytem.

 

DSC_8127.jpg

(N D300, N 200-400/4 + TC 1.4x)

 

Woow, super :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez wczoraj okolo 20;50 widzialem koniunkcje Wenus z Merkurym. najpierw dostrzeglem Wenus przez lornetke 10x50, a po chwili obydwie planety przez Skyluxa pow.35x.

Dzisiaj korzystając z bardzo czystego powietrza pojechałem na wzgórza koło Świdnicy i sfociłem bliską koniunkcję Wenus i Merkurego. Obie planety były widoczne przez lornetkę nisko nad horyzontem kilkanaście minut po zachodzie Słońca. Były odległe od siebie o zaledwie 13' i o niecałe 7 stopni od Słońca. To jedna z ostatnich okazji do zobaczenia Wenus przed tranzytem.

 

Ave desperaci... ja wyjeżdzając z parkingu sam nie wiedziałem czemu to robię...

 

Heh pogoda nie rozpieszczała - najniższa dziura w chmurach była na wysokości ok 3.5 st nad horyzontem, stąd ostrość żadna... Nawet registax "brzydził się" tych klatek i składanie było niemal manualne,

 

ok 40 klatek z seryjnie strzelonych Nikonem D90 przez Syntę SKDOB8 z 2xSoligorem

 

 

conjunction-01-25-2.jpg

conju-po1.jpg

 

Powiedzcie mi tylko jedno - bo autor jest zawsze pod tym kątem skrzywiony - czy też widzicie słabe pojaśnienie ( "niemal zerkaniem :D ") dookoła Wenus ?

 

Tak w ogóle to przekroczyłem kolejną barierę w astrofoto - pierwszy raz w życiu, aby wykonać planowaną astro fotkę... musiałem powyrywać trawę przed teleskopem, bo właziła do tuby... :D

 

Pozdrawiam

 

Iro

Edytowane przez Iro
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki Wenus z 2 Czerwca, Liczyłem na cały pierścień, nie udało się:)

Warunki słabe z uwagi na wiatr niemalże porwisty (chociaż chmur chwilowo nie było)

Na mój sprzęt to chyba już max jeśli chodzi o bliskość słońca.

Wenus-2012-06-02

F5 RG850

wenus-2012-06-02-18_57c.pngwenus-2012-06-02-18_57.png

 

Wenus-2012-06-02

F12,5 RG850

wenus-2012-06-02-19_05b.pngwenus-2012-06-02-19_05.png

Edytowane przez ziolo
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Po dłuższej przerwie skierowałem swój teleskop na Wenus, tym razem planeta nam się zmniejsza i dąży do tak zwanej pełni. Można ją dostrzec obecnie przed wschodem Słońca nad ranem w towarzystwie Jowisza który z dnia na dzień podąża do opozycji. Seeing nie był najlepszy 3-4/10 a i pogryzło mi się oprogramowanie LifeCama z kamerką w laptopie. Przyczyna została usunięta w domu na sucho i czekam na wolny czas aby ponowić nagranie Wenus.

 

Sprzęt ten co zawsze :

SWBKP200/1000+GSOx2,5+IR-Pass+LifeCam Cinema, kadrowanie - Castrator, stack - AutoStakkert i delikatna obróbka - RegiStax6

 

Wenus C 2 200%_web.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Powalczyłem dzisiaj z Wenus. Pogoda nie była łaskawa, jedynie kilka dziur w chmurach udało się wykorzystać.

Wielu kombinacji filtrów nie zdążyłem wypróbować.

Nagrywałem około 8-10tys klatek na avi, stackowałem 40%

SW200-1000, Firefly, Barlow 3x

Ven-2012-09-09-zestawienie.jpg

 

Muszę wypróbować jeszcze RGB i kilka kombinacji barlowów- rozdzielczość troszkę malutka.

 

I kilka wcześniejszych fotek to samo tylko mniej klatek na avi (około 4tys).

RGB, IR, UV

Ven_IR-IR_UV-UV_2012-08-28-g0437_PG1.jpgVen_IR_2012-08-28-g0500_PG.jpgVen_UV_2012-08-28-g0437_PG.jpg

Edytowane przez ziolo
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Jutro (11.10.2012) o ile pogoda pozwoli, można będzie wykorzystać Księżyc do wstępnego namierzenia i odnalezienia Wenus w dzień. Pojutrze będzie następna dobra szansa bowiem wzajemna odległość tych ciał spadnie do niecałych 6 stopni. Do nowiu cztery dni więc warunki do poszukiwań średnie jednak nawet bez lornetki powinno się udać. Oczywiście największe znaczenie ma przejrzystość powietrza.

Bliska obecność Księżyca zawsze bardzo ułatwia takie obserwacje.

W dobrych warunkach pogodowych, przy poprzednim takim zbliżeniu (10-11 września) obserwowałem Wenus aż do godz 14 w dzień. Bardzo chciałbym powtórzyć to niezwykle przyjemne doznanie. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.