Skocz do zawartości

Nowy szukacz


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ nie byłem zadowolony z szukacza 9x50 postanowiłem wykombinować trochę większy. Wybór padł na refraktor 80/400. Wymontowałem wyciag i w jego miejsce wstawiłem przedłużki aluminiowe wykonane przez Mitka. W środku zostały wyczernione. Mitek wykonał równiez pierścienie, wykonanie pierwsza klasa :). W przedłużkę wkręcony został elemnt (czarny) wyręcony z wyciągu, w który wkłada się okular. Okular z podświetlanym krzyżem TS 20mm. Całość pasuje do siebie idealnie. Jak tylko zrobi się cieplej zamontuję go na teleskopie. Można zadać pytanie czy warto było? Odpowiedź brzmi tak, wyszło taniej niż za gotowca o podobnych parametrach oraz trochę frajdy też było ;).

Zdjęcie000.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje Wojtku! Pięknie ci wyszedł ten szukacz! Ja też robię szukacz :friends: , tyle że znacznie mniejszy - 5x40. Dziś właśnie tubus mojego sprzętu wrócił od tokarza. Wygląda świetnie! Więcej napiszę w oddzielnym wątku.

 

Ja trochę się obawiam że powiększenie jest za duże jak na szukacz; teoretycznie pole widzenia będzie mniejsze niż 3 stopnie. Ja przy projektowaniu mojego sprzętu dużą wagę przyłożyłem do pola widzenia. Może dobrze by było tak wykombinować na giełdzie jakiś okular ok. 30 mm ogniskowej? Patrzyłeś coś przez ten sprzęt? Z niecierpliwością czekam na dalsze relacje.

 

Pozdrawiam

Marcin_K12

 

PS. A, w takim razie to co innego! Ja myślałem że to ta tańsza 20 mm TS z Astromarketu, stąd mój błąd w obliczeniu pola widzenia.

Edytowane przez Marcin_K12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie byłem zadowolony z szukacza 9x50 postanowiłem wykombinować trochę większy. Wybór padł na refraktor 80/400. Wymontowałem wyciag i w jego miejsce wstawiłem przedłużki aluminiowe wykonane przez Mitka. W środku zostały wyczernione. Mitek wykonał równiez pierścienie, wykonanie pierwsza klasa :). W przedłużkę wkręcony został elemnt (czarny) wyręcony z wyciągu, w który wkłada się okular. Okular z podświetlanym krzyżem TS 20mm. Całość pasuje do siebie idealnie. Jak tylko zrobi się cieplej zamontuję go na teleskopie. Można zadać pytanie czy warto było? Odpowiedź brzmi tak, wyszło taniej niż za gotowca o podobnych parametrach oraz trochę frajdy też było ;).

 

Te śruby od gajderów dobrze by było skrucić, jak stosujesz je tylko do 80/400 są takie długie bo mozna w nie wsadzić szukacz 50/200...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje Wojtku! Pięknie ci wyszedł ten szukacz! Ja też robię szukacz :friends: , tyle że znacznie mniejszy - 5x40. Dziś właśnie tubus mojego sprzętu wrócił od tokarza. Wygląda świetnie! Więcej napiszę w oddzielnym wątku.

 

Ja trochę się obawiam że powiększenie jest za duże jak na szukacz; teoretycznie pole widzenia będzie mniejsze niż 3 stopnie. Ja przy projektowaniu mojego sprzętu dużą wagę przyłożyłem do pola widzenia. Może dobrze by było tak wykombinować na giełdzie jakiś okular ok. 30 mm ogniskowej? Patrzyłeś coś przez ten sprzęt? Z niecierpliwością czekam na dalsze relacje.

 

Pozdrawiam

Marcin_K12

 

PS. A, w takim razie to co innego! Ja myślałem że to ta tańsza 20 mm TS z Astromarketu, stąd mój błąd w obliczeniu pola widzenia.

 

hej,

Ja zwykły szukacz zastąpiłem SW80/400. Jestem po jednej sesji obserwacyjnej z takim rozwiązaniem i generalnie problemów z odnajdywaniem obiektów nie było.

Zaletą rozwiązania jest posiadanie dwóch teleskopów na jednym "montażu".

Pozdrawiam

20120113005.jpg

20120113006.jpg

Edytowane przez LukaszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy obcina, widać dach sąsiada na szerokość około 2m. W nocy gdy patrzę przez niego to też widać gwiazdy, więc chyba jest ok. Mi na dużym polu nie zależy.

Z ciekawości dorobiłem prowizorkę, czyli rurę pcv szeroką jak tubus i widać taki sam obszar jak przez tą aluminiową. Czyli raczej nie ma ucięcia stożka.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale czy ta przeróbka nie zmniejszyła apertury? stożek światła nie jest ścinany? co coś ta przedłużka długa a małej srednycy,żeby w f5 nie obcięła stożka światła.

 

Wojtek załozył winietowanie przy projektowaniu tej rurki... Najwyżej do brzegów okularu nie dotrą promienie z całej apertury. Zauwazyłeś kiedyś jakiś problem w związku z małymi przeswitami tak że widziałeś to w vizualu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj szukacz przeszedł chrzest bojowy. Spisał się doskonale. Komfort wyszukiwania Planet zdecydowanie lepszy od poprzedniego szukacza.

 

Własnie o to w tym wszystkim chodzi aby nie wkurzać się w nocy tylko rozkoszować obserwacjami.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek załozył winietowanie przy projektowaniu tej rurki... Najwyżej do brzegów okularu nie dotrą promienie z całej apertury. Zauwazyłeś kiedyś jakiś problem w związku z małymi przeswitami tak że widziałeś to w vizualu?

 

 

Chodziło mi o to wyłącznie,żeby nie apertura nie została zmniejszona. Przecież nie ma sensu budowac szukacza na soczewce dla przykładu 80mm żeby potem jego aperturę nieprawidłową konstrukcją ograniczac np. do 50mm . Taniej było by po prostu poprawnie wykonać szukacz od razu na soczewce 50mm...... Taniej jak taniej ale ile by taka konstrukcja była lżejsza i mniejsza. I w tym kontekscie całe moje pytanie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.