Skocz do zawartości

Obserwatorium w tym roku


astrator5

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem zbudować obserwatorium wraz z pomieszczeniem warsztatowym i komputerowym na dolnym poziomie .

Cały budynek na planie prostokąta 2,4m x 3,4m ( z pewną dopuszczalna tolerancją - zależnie od formatu mat. budowlanych).

Wysokość budynku ok 2,5 m i dopiero na górnej wylewce stropu będzie postawiona kopuła lub coś w jej rodzaju. Koniecznie z pierem.

Dół nie jest istotny , problem jest z górą. Ma być w założeniu obracana rotunda wys. ok.1,70 m( chyba będzie to ośmiokąt) ze zwieńczeniem do wysokości ok. 2 m w postaci niewielkiej kopuły. Pytanie - jak najprościej wykonać - i z czego - szynę kolistą - jezdną - średnica ok 2,3m . Jak wykonać odchylaną część kopuły. Może macie jakieś ciekawe linki które te problemy zawierają wraz z konkretnymi rozwiązaniami

Mieszkam blisko Warszawy- ( 60 km na wschód ! ) i jak zbuduję , kazdego chętnego zaproszę na obserwacje - nawet z noclegiem.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba będzie ambitne i trudne przedsięwzięcie - tak obracana rotunda na stropie, zwieńczona kopułą

ale chyba najprościej szynę jezdną zrobisz z teownika, są firmy które zajmują się gięciem kształtowników stalowych,

po takim torze mogły by jeździć rolki bramowe, np. takie:

 

rs03-02.jpg

 

a wtedy masz dwa wyjścia:

albo odwrócony teownik mocowany do stropu - a po nim jeźdżą kółka zamocowane do rotundy

albo rolki mocowane do podłoża (stropu) - na nich jeździ teownik, który jednocześnie stanowi konstrukcję nośną rotundy/kopuły

 

ale i tak zacznij od porządnego projektu

powodzenia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba będzie ambitne i trudne przedsięwzięcie - tak obracana rotunda na stropie, zwieńczona kopułą

ale chyba najprościej szynę jezdną zrobisz z teownika, są firmy które zajmują się gięciem kształtowników stalowych,

po takim torze mogły by jeździć rolki bramowe, np. takie:

 

post-984-0-22897200-1329159799_thumb.jpg

 

a wtedy masz dwa wyjścia:

albo odwrócony teownik mocowany do stropu - a po nim jeźdżą kółka zamocowane do rotundy

albo rolki mocowane do podłoża (stropu) - na nich jeździ teownik, który jednocześnie stanowi konstrukcję nośną rotundy/kopuły

 

ale i tak zacznij od porządnego projektu

powodzenia

 

też o tym myślałem ale w zakładzie gdzie mogą giąć różne profile stwierdzili że mogą to zrobić z teownikiem o grubości ścian do 4mm. I tu mam pytanie- czy to wystarczy. Jesli tak - to super ale ponieważ mam zasadę konstruowania wszystkiego z dość dużym zapasem bezpieczeństwa i sztywności - obawiam się ze teownik 4mm nie wystarczy. Co o tym sądzisz. Może ktoś inny tez ma jakieś doświadczenie w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciężko coś wyrokować na temat, nie mając bladego pojęcia jak to ma wyglądać, ani z czego będzie zrobione,

zrób jakiś szkic, opisz z jakich materiałów chcesz zrobić konstrukcję i obudowę ścian i dachu, potem policz ile to będzie ważyć, a wtedy zaczniesz się przejmować czy 4mm starczy czy nie

 

tak na oko; ścian będzie ok 12m2, dachu jakieś 5-6 m2 razem to ok. 20m2, zakładając, że materiał z konstrukcją to jakieś 20 kg/m2 więc łącznie masz 400 kg obciążenia od konstrukcji, dojdzie do tego jakieś 500 kg na śnieg, czyli ogółem szyna musi przenieść tonę obciążenia

ale te 1000 będzie rozłożone na kółka, kółka możesz dać co pół metra, przy takiej średnicy wyjdzie ich z 15 szt, więc na jedno będzie przypadać jakieś 60-70 kg obciążenia, tak więc sam sobie odpowiedz, czy 4mm starczy czy nie, albo zrób doświadczenie: kup pół metra teownika i stań na nim i zobacz czy utrzyma Twój ciężar, lub czy się zegnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście robiłem takie obserwatorium wszystko wykonane z kątownika i płaskownika gumówki i spawarki nie miałem możliwości gięcia.Odsyłam do strony

 

http://jan.heweliusz.prv.pl/

 

Antoni

 

Od razu zajrzałem na podana stronę i zobaczyłem komunikat

ERROR

The requested URL could not be retrieved

 

Może masz jakis inny link aktualny, byłbym bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.