Skocz do zawartości

Obserwacje astronomiczne z okolic Rzeszowa


adam_k27

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Malia, Kreta, czyli Obserwacje nie z okolic Rzeszowa

 

Zgodnie z zarządzeniem M.N. z Ż. zmniejszyłem sobie szerokość geograficzną o całe 14,5 stopnia.

Charakter wyprawy spowodował ograniczenie zasobów sprzętowych do Celestrona 15x70 statywu fotograficznego i lustrzanki. :/ Seeig 9/10 i umiarkowane LP. przez większość czasu bezchmurnie (wiem, to boli). W obserwacjach przeszkadzała silna wieczorna bryza.

A zatem udało mi się troszkę głębiej niż u nas zajrzeć na południowy nieboskłon więc postaram się podzielić swoimi wrażeniami. A zatem nowości (jak dla mnie):

 

gwiazdozbiory:

 

-Kompletny Skorpion

- skromniutka Korona Południowa (Corona Australis) tym samym miałem na niebie równocześnie dwie korony. "Nasza" ładniejsza (C. Borealis)

- mało efektowny Żuraw

 

Niższa szerokość geograficzna pozwoliła mi sięgnąć dobrze zobaczyć nisko położone na naszym niebie

gromady:

 

M4, Skorpion bez rewelacji (jak u nas) ale lepiej widoczna

M5 Wąż (Głowa)

M6 "Motyl" w Strzelcu, po raz pierwszy

M7 po raz pierwszy

M10, M12 w Wężowniku bez rewelacji, ale widoczne

M22 w Strzelcu widoczna jako błękitna chmurka

M28 w Strzelcu osiągalna metodą zerkania (po raz pierwszy przez lornetkę)

 

Poza tym: M31 nad ciemnym morzem. rewelacja jak na widok w lornetce.

Planety:

14 sierpnia Mars, Saturn i Spica ( a Vir) ustawie pod sznureczek. Niezapomniany widok (zdjęcie się gdzieś zapodziało)

Księżyc w piewszej kwadze przez lornetkę wizualnie powalający. :shock:

 

Wykonałem też parę zdjęć które zamieszczam poniżej:

-Skorpion in extenso (trochę ruszony: wiatr)

-Skorpion

-Zestaw planetarny: Księżyc, Mars, Saturn i Kłos do towarzystwa

-Ksieżyc w projekcji afokalnej z C 15x70

-Otoczenie Strzelca

 

Pozdrawiam,

Piotr S.

Skorpion_cały.jpg

Skorpion_14_08_2012.jpg

Ksiezyc_Saturn_Mars_Spica_22_08_2012.jpg

Ksiezyc_24_08_12_Lornetka.jpg

Okolice_Strzelca.jpg

Homo_cosmicus_1.jpg

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W Raniżowie byliśmy z Amperem, Andrzejem i Januszem, ich nicków nie znam :P Obserwowaliśmy przeważnie te bardziej znane DS i dość sporo Jowisza, który momentami wyglądał świetnie, tylko trzeba nań czekać jeszcze dość długo :) Mam nadzieję, że damy radę zebrać się kiedy w zimie jak będzie górował w opozycji.

 

A to te trzy gwiazdki po których można poznać, że Veil to był Veil:

 

Bez tytułu.png

 

NGC6992AT50.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wątek zarósł z lekka pajęczyną, więc słów kilka moich astrowyczynach.

 

Czwartek 18 X 2012r.

Stawiłem się na na Łanach Tyczyńskich z lornetką 20x80 i GSO 10"

z zamiarem upolowania Komety 186P Hergenrother, niestety, poświata od Rzeszowa, a w szczególności jupitery z Millenium Hall skutecznie uniemożliwiły mi poszukiwania. Dodatkowo wiatr szarpiący sprzętem i wyciskający łzy z oczu uniemożliwiał mi jakiekolwiek precyzyjne obserwacje. Zaliczyłem więc przez lornetę kilka standardowych DS'ów: M31, M33, M15, M21, M71, M45, M34, M35, M37, M38 i spakowałem manatki.

Przy okazji przepłoszyłem jakieś hominidy.

Mnie z kolei straszyły pałętające się pod nogami kolejne składniki łańcucha pokarmowego: gryzonie, koty, lis.

 

Piątek 19 X 2012r.

Obserwacje z balkonu, skupiłem się na Jowiszu i młodym Księżycu: sprzęt MAK 150/1800 mm wykonałem parę szkiców Jowisza, które muszę jeszcze zeskanować i wrzucę je do wątku później.

 

 

Sobota 20 X 2012r.

Obserwacji balkonowych cd. sprzęt jak poprzednio: MAK150/1800 mm na SkyTee, SW 13mm, filtr niebieski i zółty

18:31...18:34 CET Przelot ISS fotografię zamieszczam w załączniku.

Wizualnie obserwowałem Jowisza (szkice załączę później) max. powiększenie 138x, bo na więcej nie pozwalał seeing.

Momentami widać było subtelne struktury pasów (zawirowania na granicy jetstreamów)

Próbowałem już różnych filtrów, ale najlpiej sprawdza i się do Jowisza filtr niebieski (noname) i zestaw nieboeski+ żółty = prawie zielony.

 

Później, ok 22:30, rozpocząłem sesję fotograficzną. MAK 150/1800 mm + Barlow Vixen 2x, Aparat Sony A-57.

Efekty: w załącznikach.

 

Niedziela 21 X 2012r.

Obserwacji Jowisza cd. Niesamowity seeing, pomimo mgiełki, Przy p=225x drobnych paseczków, na Jowiszu nie mogę się doliczyć, widać, że WCP to wir, jak dla mie nie czerwony ale różowo-pomarańczowy. Zabawę zepsuło mi MH swoimi "promieniami śmierci" .... :evil:

 

Pozdrawiam,

Piotr S.

i do rychłego zobaczenia w szerszym gronie: :Astrobrać:

ISS_20_10_2012.jpg

Jowisz_i_Ksiezyce.jpg

Jowisz_20_10_2012.jpg

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja napiszę tylko, że z braku laku opisałbym nasze ostatnie piątkowe obserwacje koło Raniżowa jako: zajebiste. :) Złapaliśmy WCP i przyjrzeliśmy się paru DS'om. Ogólnie atmosfera była świetna, czasem straszyła mgła, ale o dziwo nie przeszkadzała za bardzo. Parę dość mocnych orionidów błysnęło i Łukasza gorzałka gardełko odkaziła, a ja nabyłem pierwszy teleskop. Także do następnego, mam nadzieję że dam radę szybko ten samochód kupić, bo ten pająk w Syncie będzie łapał dalej komary.

 

Aha, tego Veila ustrzeliłem teleskopem google.com :P

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja napiszę tylko, że z braku laku opisałbym nasze ostatnie piątkowe obserwacje koło Raniżowa jako: zajebiste. :) Złapaliśmy WCP i przyjrzeliśmy się paru DS'om....

Gratuluję!

Aha, tego Veila ustrzeliłem teleskopem google.com :P

Takoż i podejrzewałem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj na szybko złapałem Jowisza z blokowego balkonu. Teleskop nie był wychłodzony (patrzyłem od razu po wyciągnięciu), seeing raczej słaby, trochę chmur, kolimację też można poprawić. Mimo to widocznych 4-5 pasów - a popełniłem prawie wszystkie możliwe grzechy, WCP nie bylo widać, ale zastanawiające w takich momentach są te wszystkie narzekania na forach "kupiłem teleskop, Jowisz jest tylko białą kulką" - to się naucz patrzeć lepiej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wczoraj o 23:00 wypogodziło sie całkiem, kiedy zabierałem się za ściąganie sprzętu z balkonu. Jedynymi obiektami które obserwowałem była WMO M42 i M43. Trochę przeszkadzał mi Księżyc w III kwadrze, oraz marny seeing (co było widać z resztą na Księżycu), LP i gwałtownie spadajaca temperatura, ale za to przejrzystość powietrza była niemal krystaliczna, i nie świeciło (w obce statki :laughbounce2: ) Millenium Halll. Do obserwacji wykorzystałem Newtona GSO 10" na Dobsonie i SCT 8" na SkyTee.

Okazało się, że jeżeli chodzi o kontrast, obrazu i widoczność subtelnych szczegółów to, niestety, S-C T zdeklasował "o oczko" większego Newtona :icon_confused:. Byłem w szoku gdy w warunkach miejskich, M42 przy powiększeniu p=48x (okular GSO 42 mm 2" kątówka DO-GSO 2") pokazała w Schmidtcie skrzydła. Centralna część mgławicy pięknie wydetalowana; widoczne subtelne elementy struktury mgławicy, trapez superrzodzielony, gwiazdki punktowe. Wszystko to przy f=1/10. Przy zastosowaniu reduktora f=6.3 nie odnotowałem istotnej poprawy.

Opad żuchwy. Miałem zrobić szkice, ale nie byłem w stanie precyzyjnie rysować gołymi dłońmi przy t=-6 st.C

 

Ech, Pewnie szykuje mi się wietrzenie szafy :g:

Edytowane przez don Pedro
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Rzeszów, 28 XII 2012r.

 

Wreszcie trochę prawie czystego nieba, acz skąpanego w sosie LP i pełni Księżyca. Krótka sesja balkonowa z SCT 8" (przy -5oC) poświęcona głównie naszemu satelicie, niestety, max. sensowne powiększenie to w moim przypadku 2000/13 =154x

powyżej obraz pływał. Jowisz wyglądał mniej więcej tak jak na załączonej fotografii. Można tu dopatrzyć się cienia jednego satelitów.

Z DS'ów tylko M42. WMO nie pokazała dziś skrzydeł...

 

29 XII 2012r.

 

o 7:00 nad ranem, Wenus przez lornetkę 20x80: niestety, tarczy nie widać, tylko komórki konwekcyjne: zbyt nisko nad horyzontem.

Ju28XII2012.jpg

Edytowane przez don Pedro
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10'' to juz cos. na pewno przez taki teleskop widac pieknie niebo. ale bez pszesady. ja obserwuje Newtonem 6'' i nie narzekam. a co maja powiedziec milosnicy astronomii ktorzy posiadaja tylko male lunety? wczoraj kiedy WCP znajdowala sie w poblizu poludnika centralnego planety obraz jaki uzyskalem Skyluxem /kontrast/ byl lepszy niz w Newtonie. byla widoczna WCP i przy dokladniejszym wpatrywaniu rowniez nierownosci pasow rownikowych. okular Plossl Vixen 10mm. ale oczywiscie nie namawiam do kupowania malych teleskopow. ale jesli taki juz mamy to warto skierowac go na niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę Krzysztof, że nie próżnujesz nocami, fajna relacja, w końcu ktoś zaczął polować na planetoidy;) Nawiązując da waszych wypowiedzi: w pełni się zgadzam, iż nie ważne czym obserwujesz, ważne że obserwujesz :)

PS. Widzę, że Padre Pedro sprawił sobie SCT8 i nic się nie pochwalił :scratchhead:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę Krzysztof, że nie próżnujesz nocami, fajna relacja, w końcu ktoś zaczął polować na planetoidy ;) Nawiązując do waszych wypowiedzi: w pełni się zgadzam, iż nie ważne czym obserwujesz, ważne że obserwujesz :)

PS. Widzę, że Padre Pedro sprawił sobie SCT8 i nic się nie pochwalił :scratchhead:

Krzysztofie,

zacna relacja, ja nawet do obiektów o których piszesz nawet nie podchodziłem, z racji silnego zaświetlenia, oraz konieczności posługi "excelovego klepacza" przy spisie z natury w gabinecie Koleżanki Małżonki.

 

Piotrze,

Co do sprzętu, to ja zaczynałem od Alkora 70 którego przez sentyment nadal trzymam w pracy na szafie (choć ciężkie to)

A pochwalić się nie zdążyłem, bo do tego potrzebna jest odpowiednia oprawa (tj. klepisko po za miastem)

P.S.

Załączam fotkę-jednoklatkówkę, Oriona wykonaną z ręki. Pętli Barnarda niestety, nie widać :(

Orion_z_reki.JPG

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50px-Vesta_symbol.svg.pngNowy rok z boginią ogniska domowego

Pomimo dobrej pogody w okolicy nowego roku nie dane mi było za wiele poobserwować (MNzŻ lubi bale, więc 1 stycznia 2013 nie nadawałem się za bardzo do obserwacji :Cry:, ni do oglądania ;) ) czego żałuję, ponieważ przynajmniej przejrzystość powietrza sprzyjała obserwacjom DS'ów

Mimo to do wschodu Księżyca obserwowałem z balkonu Jowisza (seeing marny, pomimo bdb przejrzystości powietrza), M42 jak zwykle cudna, sporo detalu ujawnił tu filtr UHC-S

Tego dnia pokusiłem się też o odnalezienie Westy Znalazłem ją na podstawie położenia wskazywanego przez Stellarium, przy czym, podobnie jak u Krzyśka pozycja się jednak nieco różniła od wyliczonej w Stellarium.

Kolor planetki w moim odczuciu był żółty, a półgodzinna obserwacja wykazała wyraźną zmianę jasności (Ile? Nie próbowałem oceniać, zafascynowany samym faktem jej odnalezienia) wynikającą zapewne z dosyć szybkiej rotacji (westalska doba to ca. 5h21m)

Po Weście zaliczyłem lornetkowe (20x80) obserwacje h-chi Persei, M42, M43, M45, M31, 35,36,38 a więc nihil novi sub Jovi M33 nie chciała się ujawnić pod miejskim niebem.

" i to by było tyle", jak mawiał Prof. Mniemanologii Stosowanej.

 

Krzyśku:Galaktyka Rzeźbiarza NGC 253 ileż to ona była nad horyzontem? 10...15o ? Tak czy inaczej: Monsieur, chapeau bas! :notworthy:

__________________________________________________________________________________________________

Pod Skryptem:

Zaczynam odczuwać potrzebę wyskoku pod wsiockie niebo.

P.S1.:

@ Krzysztof Ś: "Jednak ciągle mi czegoś brakuje. Może następny rok uda mi się przywitać z nowym teleskopem."

Mnie też: min. niutek 16" w obserwatorium za miastem! Niestety, nie widzę sensownej działki z małym LP :(

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Oto skromny plon fotograficzny obserwacji komety C/2011 L4 PANSTARRS ze wzgórz w Kielanówce

W obserwacjach 16 III 2013r. uczestniczyli Alice i don Pedro (Angelscorpion dojechał gdy było już po imprezie :( )

A 17 III 2013r. w polowaniu na "włochatkę" uczestniczyli:

Alice, don Pedro, lukszap uzbrojeni w Nikona 7x50 DO Forest 8,5x50, Celestrona Skymastera 20x80 oraz w Celestrona SCT 5" z

reduktorem ogniskowej 10/6,3, refraktorkiem 70ED.

Kometa ma warkocz zakrzywiony w kierunku południowym, głowa jest silnie skondensowana i wykazuje asymetrię.Długość wartokcza ok. 2 stopnie.

Sama kometa w obu dniach była obserwowalna przez lornetki z 50 mm obiektywami po godzinie 18:30, przy wysokości ok +10st. Po zaobserwowaniu przez lornetkę udawało się ją również zaobserwować okiem nieuzbrojonym, w formie, słabego rozmytego, przecinka, będącego (przynajmniej jak dla mnie) na granicy widzialności.

Korzyści wynikające z zapadającego zmierzchu były w znacznym stopniu niwelowane przez wpływ ekstynkcji atmosferycznej: obserwacje kończyliśmy gdy kometa przestawała być widoczna, czyli ok 2st. nad horyzontem.

Szczegółowe opisy znajdują się na fotografiach.

W celu pokazania zróżnicowania jasności głowy zamieściłem negatyw zdjęcia czarno-białego

Podrawiam,

Piotr S.

c2011_L4_16_III_2013a.jpg

c2011_L4_16_III_2013b.jpg

Panstarrs_17_III_2013a.jpg

Panstarrs_17_III_2013b.jpg

Panstarrs_17_III_2013c.jpg

Panstarrs_17_III_2013d_neg.jpg

Edytowane przez don Pedro
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeszów, 23 marca 2013 r.

Polowania na C/2011 L4 PANSTARRS cd.

Dzisiaj 23 III 2013 r. wybraliśmy się z kol. Alicem na "starą" miejscówkę w Kielanówce. Warunki obserwacyjne bardzo dobre, jeśli pominąć złowrogie światło Księżyca i fakt, ze przy -15 oC baterie i smary i palce odmawiały posłuszeństwa, a oczy łzawiły na potęgę. Kometę dostrzegliśmy, podobnie jak przy poprzednich obserwacjach o ok 18:30 . W odróżnieniu od obserwacji z ubiegłej niedzieli kometa nie była u nas widoczna gołym okiem, natomiast była widoczna w lornetce 7x50 i 15x70 Rzecz jasna na zdjęciach również. Wygląda na to, że kometa ma już swój okres świetności za sobą. Obserwacje skoniczylkismy ok 19:45, gdy kometa była tuż nad horyzontem.

 

Na koniec wyjeżdżając z miejsca obserwacji przy solidnym mrozie, zakopaliśmy się, przy porządniej, ujemnej temperaturze, po felgi w... błocie! Dziękuję sympatycznym młodym ludziom dziewczynie i chłopakowi za pomoc! :D

P.S. Kocham swoją saperkę.... :P

P.S.1

Mateuszu: ten "rozpad jądra komety" wynikał, ze sposobu zwalniania migawki. Niestety.

 

Panstarrs_23_III_2013a.jpg

Panstarrs_23_III_2013b.jpg

Panstarrs_23_III_2013c.jpg

Panstarrs_23_III_2013_closeup.jpg

Panstarrs_23_III_2013_mapka.jpg

astrobłoto.jpg

Edytowane przez don Pedro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Rzeszów, 15 kwietnia 2013 r.

Dzisiaj po pracy (po 20:00) wyskoczyłem zboczyłem z drogi do domu na Pustki, żeby spróbować uchwycić kometę. Gdyby nie zaświetlenie warunki obserwacyjne byłyby całkiem niezłe (seeing, brak wiatru, w miarę ciepło) Wizualnie (15x70) kometa jest już ledwo widoczna, prawie jak na załączonym zdjęciu. Prawdopodobnie nad ranem prezentuje się dużo lepiej.

Na zdjęciach wypada jak niżej. Krótko mówiąc słabizna, i bez mapki można by ją pomylić z jakaś galaktyczką. Trzeba się będzie na nią zasadzić typowo wizualnie z większym sprzętem.

A na dokładkę widokówka ;) To zdjęcie daje pojcie o zaświetleniu w miejscu obserwacji, w kierunku poludniowo-zachodnim.

 

Panstarrs 15 kwietnia 2013 r..jpg

księzyc_plejady_jowisz_orion.jpg

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się pochwalę też, wczoraj z balkonu zobaczyłem ISS przez SW, potem udało się namierzyć M3, która wyglądała jak w lornetce na ciemniejszym niebie, a potem przez barierkę oglądałem Saturna, gdzie o Cassinim mogłem pomarzyć, były widoczne Tytan i Rhea i jakby Thetys majaczył ogólnie to planeta tuż nad blokiem, ale pogoda się nam zrobiła super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.