Skocz do zawartości

Gdzie jest moja R Leo?


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

missing R Leo.jpg

 

Najwyraźniej ciągle cierpię na na jakąś dysfunkcję która non stop przeszkadza mi w pracy. Czy przypadkiem w tej bałej ramce nie powinna świecić R Leo zbliżająca się do maximum?

 

Wedle moich prymitywnych obliczeń R Leo winna być blisko maximum i jaśnieć (liczyłem tak: skoro okres to okolice 312 dni, a pod koniec maja zeszłego roku miała maximum, to gwiazdkę osiągającą okolice 5 magnitudo na 60 sek. złapie... Jeśli nie spartaczyłem kadru i nie rypnąłem się gdzieś w obliczeniach, to jednak nie złapałem. A to bardzo zła wiadomość.

 

Coś tu jednak jest nie tak. Mam głęboką nadzieję,że odstawiłem tylko lewiznę w lokalizowaniu tej Mirydy. Bo na innych klatkach 60 sek z siatką na pokładzie łapię znacznie słabsze gwiazdy.

 

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksimum miryd zmienia się od maksimum do maksimum i nie zawsze osiąga tyle samo (podobnie minimum). Raz gwiazda jest jaśniejsza, raz ciemniejsza. Np. podczas ostatniego maksimum Mira Ceti była tak jasna, że (nie wiedząc o tym, że przechodzi przez maksimum jasności) zmianę kształtu Wieloryba zauważyłem pewnego razu gołym okiem, zdaje się, że nawet z Warszawy. W domu sprawdziłem, że Mira Ceti była wtedy w pobliżu maksimum. Takie coś zdarzyło mi się po raz pierwszy.

 

Dwa przykłady krzywych blasku miryd uzyskanych w Piwnicach pod Toruniem: o Cet i R Leo. Na tych wykresach nie ma jasności gwiazdy zmiennej, tylko różnica między nią a gwiazdą porównania.

 

Ale może nie udało Ci się zarejestrować tej gwiazdy, ponieważ na razie jest słaba. Na AAVSO podają, że ma teraz mniej niż 7 magnitudo.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Toruniu obserwowano w paśmie U? Jakim sprzętem?

 

Wszystko jest opisane tutaj. Trzeba kliknąć w system fotometryczny i potem do wyboru są: teleskop, fotometr, filtry.

 

Przyznać trzeba, że w paśmie U fotomertria nie była zbyt dokładna. Tam mieliśmy największe błędy pomiarowe (co widać na wykresach krzywych blasku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.