Skocz do zawartości

Żuraw na balkonie


Marcin_7

Rekomendowane odpowiedzi

Wyszedł fajny tytuł wątku :-)

 

Zamierzam kupić lornetkę Delta Optical SkyGuide 15x70 http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/lornetka-delta-optical-skyguide-15x70,d1945.html

Do tego oczywiście statyw, myślałem o takim żurawiu: http://www.astrokrak.pl/195-uraw-lornetkowy-ze-statywem-.html

 

Ale teraz dodatkowe informacje:

będę najczęściej używał tej lornetki na balkonie (szczęśliwie ulokowanym po ciemnej stronie osiedla), czasami będę robił krótki spacer w niedalekie jeszcze ciemniejsze rejony, a z rzadka wybierał się samochodem "za miasto".

 

Czy ktoś używał tego statywu (albo na podstwie swojego doświadzenia może sobie wyobrazić jego użytkowanie) i może się wypowiedzieć, czy nada się w mom przypadku?

 

Sczególnie nurtuje mnie problem balkonu:

czy ten statyw geodezyjny ma taką podstawe, że można go rozłozyć na typowym "blokowym balkonie"? Na pierwszy rzut ka wydawało mi się, że nie będę mógł operować tym żurawiem, bo "wolna część ramienia: (z przeciwwagą?) będzie czasami zawadzać o balusstradę, ale przecież lornetka powinna być wysoko aby się do niej nie schylać, a to znaczy

że to ramię będzie "w miare" pionowo, czyli nie będzie wystawać poza podstawę statwu. Tak sobie to wyobrażam, nigdy nie widziałem takiego statywu w akcji. Mylę się? Czy naprawdę będe mógł go używać an balkonie?

Z góry dziękuję za porady/pomoc.

Marcin

 

Acha, jeśli żuraw odpada, to czy macie jakieś sprawdzone propozycje związane z fotograficzymi statywami,

których mógł bym użyć z lornetką (na balkonie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O podobnym żurawiu poczytasz tutaj. Inne pomysły w tym i w tym wątku. Ogólnie, ten żuraw nie jest taki wielki i na każdym balkonie się zmieści. Nogi statywu geodezyjnego rozkładasz tak szeroko, jak chcesz. Do niezbyt ciężkiej lornety, jaką jest Sky Guide, rozstaw nóg nie musi być duży. Problemem może być natomiast takie ustawienie całości, byś mógł wygodnie zmieścić się za żurawiem (patrz pierwszy załączony wątek).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, że ta lornetka jest relatywnie lekka i statyw nie musiałby być rozstawiony na full. Ale i tak nie wyobrażam sobie jakiegokolwiek żurawia na typowym blokowym balkonie, którego głębokość nie przekracza chyba 80 cm.

 

Najlepszym chyba rozwiązaniem byłoby umocowanie azymutalnej czy kulowej głowicy do poręczy/balustrady; już mniej wygodnie ( ze względu na kolizje nóg własnych i statywu ) - to statyw z jakąś głowicą, ale nie żuraw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, że ta lornetka jest relatywnie lekka i statyw nie musiałby być rozstawiony na full. Ale i tak nie wyobrażam sobie jakiegokolwiek żurawia na typowym blokowym balkonie, którego głębokość nie przekracza chyba 80 cm.

 

Najlepszym chyba rozwiązaniem byłoby umocowanie azymutalnej czy kulowej głowicy do poręczy/balustrady; już mniej wygodnie ( ze względu na kolizje nóg własnych i statywu ) - to statyw z jakąś głowicą, ale nie żuraw.

 

Bardzo dziękuję za wyjaśnienia i zdjęcia. Chyba jednak żuraw nie byłby optymalnym rozwiązaniem dla mnie. Zostaje statyw fotograficzny (będęgo używać na balkonie i w terenie). Jeśli chodzi o głowicę: kulowa czy 3D? (nie znam się, zaproponowałem te dwa rozwiązania, ponieważ z nimi spotkałęm się na forach fotograficznych). Która nadaje się lepiej do moich celów? Czy powinienem dokupić coś jeszcze aby zamonotować na nim lornetkę?

Jeśli chodzi o głowice kulową: czy taki statyw byłby ok: http://www.e-cyfrowe.pl/benro-statyw-z-glowica-a2680tbh1-p-13735.html ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin! Tak się zastanawiam nad następującą opcją; nazwał bym ją przyszłościową... :)

 

Co z tym fantem, gdy po obserwacjach lornetkowych zapragniesz czegoś więcej? Wiesz, to jest taka choroba u zdrowych skądinąd ludzi...

Więc jakiś maczek,albo sct 5 czy 6 cali, albo refraktorek ? Staniesz wtedy przed zadaniem, na czym to posadzić.

 

Mam dla Ciebie rozwiązanie :): kupujesz montaż azymutalny typu AZ4. Głowica jest zdejmowalna, więc niewielkim kosztem dorabiasz u mechanika metalowe gniazdo i mocujesz je do balustrady. Zakładam, że jest to możliwe...

 

Jedziesz w teren, masz komplet: i do lornetki ( trzeba tylko dokupić/dorobić adapter w kształcie litery L ) i do przyszłego teleskopiku.

 

Sprawa odpada, jeśli skończy się tylko na lornetce, albo w przyszłości jakiś newton-dobson...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj o tym, że statyw musi być wysoki. I tak nie jest wygodnie zadzierać głowę, by patrzeć przez lornetę wysoko nad horyzont, a jeśli to trzeba robić w półprzysiadzie, to może być ciężko. Z głowicami kulowymi ostrożnie - jeśli nie są przeznaczone do naprawdę dużych obciążeń, to będą "puszczać" Nawet niezbyt ciężka lornetka na złączce statywowej, skierowana w zenit. da na kuli głowicy naprawdę duże siły. Nawet dobra głowica po zawilgnięciu nie była idealna pod tym względem. Dla mnie idealny zestaw to statyw plus fotelik z opuszczanym oparciem i poręczami pod łokcie, stosowane na przemian...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o mocowaniu na balkonie. Ale wyobraźcie sobie...

3 piętro

pod spodem beton (chodnik+ulica)

niech tak się zsunie przeciwwaga 5KG albo niech nie dokręcę śrubki i się coś wysunie (np. tuba Celestrona 8 cali) brrr

 

nieee to nie dla mnie

wolę znieść sprzęt z 3 piętra i pojechać 20-30km za miasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o mocowaniu na balkonie. Ale wyobraźcie sobie...

3 piętro

pod spodem beton (chodnik+ulica)

niech tak się zsunie przeciwwaga 5KG albo niech nie dokręcę śrubki i się coś wysunie (np. tuba Celestrona 8 cali) brrr

 

nieee to nie dla mnie

wolę znieść sprzęt z 3 piętra i pojechać 20-30km za miasto

 

 

Też wolę wyjechać poza miasto,

Poza tym wyobraźcie sobie co moga pomyślec sąsiedzi (a szczególnie ci w beretach) że jestes z ukrytej opcji niemieckiej albo gorzej zboczeniec onanista :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_Spirit_ i DuRuS - nie bądźcie fatalistami :); poza tym AZ 4 nie ma przeciwwagi a widzę w zasadzie 2 momenty, gdy trzeba myśleć o robocie a nie o pierdołach: usadzenie głowicy AZ4 w gnieździe i posadzenie instrumentu na głowicy.

 

Ale ja się - broń Boże - nie upieram ! Nie moje pieniądze, balkon, sąsiedzi i panienki z okien naprzeciwko...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_Spirit_ i DuRuS - nie bądźcie fatalistami :); poza tym AZ 4 nie ma przeciwwagi a widzę w zasadzie 2 momenty, gdy trzeba myśleć o robocie a nie o pierdołach: usadzenie głowicy AZ4 w gnieździe i posadzenie instrumentu na głowicy.

 

Ale ja się - broń Boże - nie upieram ! Nie moje pieniądze, balkon, sąsiedzi i panienki z okien naprzeciwko...;)

 

:-) Na szczescie nie ma okien na przeciwko. Zawsze troche ciemniej.

 

Chyba jednak zostane przy statywie fotograficznym. Bede mogl obserwowac zarowno z balkonu jak i w terenie. A co do rozwiazan "przyszlosciowych" to planuje sie za jakis czas przeniesc za miasto (na razie jest dzialka i rokuje dobrze jesli chodzi o warunki do obserwacji :-) ), wtedy zakupie odpowiedni teleskop razem z konkretnym statywem.

 

Na razie lornetka, tak jak wspominalem: Delta Optical 15x70 SkyGuide http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25&products_id=2187

 

statyw - sadze ze ten bedzie ok: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=130&products_id=1761

(podaje linka do tego sklepu, bo tu jest duzo zdjec glowicy, oczywiscie jest wiele innych miejsc gdzie jest znacznie tanszy).

Co o nim sadzicie?

 

I ostatnia rzecz: rozumiem, ze potrzebny jest adapter L. Moze byc taki? http://www.astrokrak.pl/112-l-adapter-duy-do-lornetki-60-100mm-.html

 

Rozumiem, ze ta lornetka ma pomiedzy tubusami z przodu zaslepke i dlatego nie widze tego miejsca, w ktore powinna wchodzic srubka z "L adaptera"? Bedzie to wszystko do siebie pasowac?

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten jest lepszy. Zaślepka jest odkręcana. Wszystko będzie pasować thumbup.gif

 

Ok. A wiec mam juz komplet. Bardzo dziekuje za porady.

Jak juz wszystko do mnie przyjdzie, poskladam i pouzywam - odezwe sie, z krotka recenzja jak to ze soba wspolpracuje. Moze sie przyda takiemu beginnersowi jak ja, gdyb bedzie (tak jak ja to robilem) przeszukiwal forum przed swoim pierwszym zakupem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_Spirit_ i DuRuS - nie bądźcie fatalistami :); poza tym AZ 4 nie ma przeciwwagi a widzę w zasadzie 2 momenty, gdy trzeba myśleć o robocie a nie o pierdołach: usadzenie głowicy AZ4 w gnieździe i posadzenie instrumentu na głowicy.Ale ja się - broń Boże - nie upieram ! Nie moje pieniądze, balkon, sąsiedzi i panienki z okien naprzeciwko...;)

Lepiej być fatalistą niż mieć dziecko sąsiada z 5KG odważnikiem na głowie :szczerbaty: Ostatnio wyleciał mi z ręki krążek taśmy montażowej i muszę powiedzieć że mi się "poślady zacisnęły" - mniej więcej na czas przelotu z trzeciego piętra do ziemi czyli około 2 sekundy.

Nie znam wszystkich montaży AZ4, EQ 1,2,3 itd. Nie wiem co ma przeciwwagi a co nie ma. Mogę mówić tylko za siebie i z własnego doświadczenia. Wiem jedno. Na pewno nie zamontuję CG5GT do barierki balkonu. Statyw do lornetki - pewnie tak.

 

Ale....

I tak wszyscy umrzemy. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.